Čtvrtek 23. 5. 2024Vladimír polojasno10 °C

SVĚT: Ruští špioni a druhá studená válka

George Friedman, Američan narozený v Maďarsku, předpověděl před pár lety, že první větší konflikt v naší civilizaci v tomto století vyprovokuje asi za deset let Putinovo Rusko, které neodolá touze znovu si potvrdit vlastní sílu (zvláště proto, že bude potřebovat svést hospodářský úpadek na vnějšího nepřítele, což je starý ruský model chování): pokusí se ovládnout Estonsko, Litvu a Lotyšsko a také Polsko, jenže všude tam narazí na NATO.

Druhá studená válka bude dle Friedmana méně hrozivá a rovněž méně globální než ta první a v důsledku skončí podle futurologa zhroucením Ruska: způsobí to technologická zaostalost a stále klesající počet obyvatelstva. V době konfliktu bude v Rusku už zřejmě okolo sto milionů obyvatel. Při posledním sčítání v roce 2006 jich bylo ještě asi 140 milionů.

Tuto futurologickou předpověď nepřímo potvrzují zvýšené aktivity ruských špionů. Jen v minulých dnech to potvrzují tři zdroje: Ve Spojených státech podle sdělení tamního ministerstva spravedlnosti bylo právě tuto neděli, tedy 27. června, zadrženo deset ruských špionů ve státech New York, Massachusetts a Virginia, kteří se snažili proniknout do rozhodujících politických grémií a získávat odtud informace. Získané poznatky předávali ruské zahraniční výzvědné službě SVR pomocí kódovaných zpráv složitou elektronickou sítí: tedy přes řetězec laptopů. Zároveň jsou podezřelí z praní špinavých peněz: financováni byli z Moskvy prostřednictvím států z Jižní Ameriky. Na porady či školení létali do Ruska přes Itálii, kde si měnili identitu.

Před několika dny zveřejnil německý úřad pro ochranu ústavy zprávu za rok 2009 a i z ní vyplývá, že ruských špionážních aktivit u sousedů přibývá a tyto aktivity nejsou zamířeny jen na hospodářské informace a vědecký výzkum, ale i na průnik do politických center, což by mohlo potvrzovat Friedmanovu domněnku, že Rusko se bude snažit předem zjistit, jak by politici ve Spojených státech a Německu reagovali na možný útok na pobaltské státy a Polsko. Ruští agenti v Německu jsou podle této zprávy maskováni různou činností: jednak pracují jako falešní diplomaté na personálně neúměrně přeobsazených velvyslanectvích a konzulátech, jednak jako novináři či pracovníci zastoupení různých organizací jako jsou například aerolinie. Agenti jsou ale maskováni někdy i jako profesoři, stipendisté a praktikanti.

Podobně hovoří i zpráva naší Bezpečnostní informační služby (BIS) zveřejněná 23. června 2010. Dokonce se v této zprávě píše, že ruské zpravodajské služby ve svých snahách získat informace neváhají přistoupit i k tvrdým praktikám, které používaly sovětské služby. Na návrat Rusů k metodám tzv. aktivních opatření z dob studené války už BIS upozorňovala v loňské výroční zprávě. BIS současně hovoří i o tom, že Rusové ve snaze prosadit své důstojníky na diplomatické posty v Česku jsou připraveni vyvíjet intenzivní nátlak. Rádi by totiž zjistili, jak bychom se v případě konfliktu zachovali, a tyto naše postoje ovlivňovali. Lze se tedy skutečně domnívat, že i způsob práce ruských tajných služeb připouští možnost přípravy na druhou studenou válku.

Podle německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung v ruské zahraniční výzvědné službě SVR (Služba vnejšněj razvědki) pracuje 13 000 lidí a ve vojenské rozvědce GRU (Glavnoje Razvedyvatelnoje Upravlenije) 12 000 lidí.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel