21.6.2024 | Svátek má Alois


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiří Stejskal 14.4.2008 23:16

dotaz

Rád bych požádal redakci, zda by mi mohla poskytnout e-mailovou adresu autora, se kterým bych se velmi rád spojil s osobním dotazem, zda se nejedná o mého bývalého studenta. Dík. jistej@seznam.cz

Magor Milda , Mgr. etc. 14.4.2008 20:13

Náboženství bylo vždy spojeno s tendencemi totality, jeho účel byl legitimovat ji

teprve marxistické totality považovaly náboženství za nepřátelské, proto na to doplatily. Bez církve nemá vláda legitimitu, neboť vládne z Boží milosti. Proto i Václav Klaus s církví zachází jako s porcelánem, lehko lze způsobit škodu. V Turecku je situace o to horší, že se tam vměšují bohatí dědkové ze Saúdské Arábie, kteří financují koránové školy a zbožnost vůbec. To vede k tomu, že mládež, která chce studovat, musí hrát na zbožnost, jinak nedostane stípko. Totéž se děje v celé společnosti.

Tomáš Masaryk dobře věděl, proč se musíme od církví odvinout. Totéž věděl i Kemál Atatürk paša. Dnes se to všechno nějak rozřeďuje, V. Klausovi pomohla k presidentství hlavně restituce majetku církve, což je dost v rozporu se sekulárním posláním státu. V Turecku se Kemál Atatürk stává vůdcem menšiny, prostě ekonomicky jsou Arabové silnější. Náboženství začíná nahrazovat marxismus a to v celé řadě zemí, od Ruska až po ostatní rozvojové země. Teprve s poslední kapkou ropy se svět zase vzpamatuje, to je ale ještě několik desetiletí.

Šnek 14.4.2008 13:08

Vážení.

Vaše zde uvedené odsudky Turecka a Islámu nejsou o nic chytřejší, než různé ty projevy antisemitismu, které se i tady dají číst.

Co chytřejší? Jsou stejně debilní.

M. 14.4.2008 14:28

Re: Vážení.

Podívejte - nikdo tady neodsuzuje Turecko (coby stát či kus Země) a už vůbec ne Turky jako jednotlivce, spíše úplně naopak, prostí turečtí lidé jsou pohodoví přátelští Mediteránci stejně jako Řekové nebo třeba Libanonci.

Akorát že si sami, dobrovolně, demokratickým rozhodnutím, zvolili islamistickou Erdoganovu vládu, která se nijak netají snahou poslat do kytek celou Atataürkovu snahu sekularizovat zemi, vrátit se k islámským kořenům, obnovit v zemi právo šária a obnovit zašlou slávu kalifátu. A co je horší, islamisty si zvolili opakovaně, není to poprvé - zatímco sekulárním silám v zemi svázala ruce EU svými požadavky na "více demokracie".

Islám si naopak nic jiného než odsudek nezaslouží - islám totiž JE nenávistná sektářská ideologie, nebo "falešné náboženství", chcete-li. Muslimy je třeba osvobodit, ale ne od jejich světských vládců, ale od jedu, který jim otravuje duše.

vládík 14.4.2008 15:01

Jo, jo

A které nábožensví není "falešné"?  A proč?

ignorant 14.4.2008 15:15

Re: Jo, jo

Co takhle buddhismus? Říká ti to něco, nebo jen tak předvádíš, co tě naučili na základce?

Jura Jurax 14.4.2008 15:20

Re: Jo, jo

No, domníváte-li se, že třeba křesťanství není, tak samozřejmě je. Jenže bylo už ochočeno a zpacifikováno - přesněji byla ochočena a zpacifikována církev katolická i ostatní, takže ne že by nebylo neškodné, resp. ty církve nebyly neškodné, ale škodí už jen málo. Umíme s ním žít, je nám přizpůsobeno a my jemu.

Kdežto islám je nám nepřátelský, je nezkrocený a militantní a je namířen proti nám. My všichni nevěřící v Alláha - věřící křesťané, o ateistech ani nemluvě - jsme holt nevěřící psi a podlidé, bezprávní a určení ke službě správně věřícím.

M. 14.4.2008 15:46

Re: Re: Jo, jo

Tak nějak. Každý člověk po duchovnu prahne (nejspíš nás to odlišuje od opic), stejně jako po něčem, co by mu umožnilo se identifikovat se svým společenstvím, s Kmenem. Všechna náboženství se tuhle potřebu snaží splňovat, každé samozřejmě jinak úspěšně a s akcentem buď na první nebo druhé zadání.Duchovno je samozřejmě mocná síla, se kterou nejsou žerty - možnosti zneužití jsou nezměrné. Islám (ale i judaismus a institucionalizované křesťanství) akcentují tu skupinovou identitu na úkor transcendentna. Ale zatímco judaismus - přinejmenším od Zboření chrámu - otočil od expanze dovnitř, a různým odrůdám křesťanství postupně vypadaly zuby, islám na se skupinovou exkluzivitou, dělením světa na My a Oni, a současně návodem k výbojům, stojí a padá. Celý jeho instrumentář, počínaje mlácením hlavou šestkrát denně (vymývací jóga) a konče postavením žen, je o tom, jak věřící udržovat v podřízenosti  Svlékněte z islámu  dualismus mezi věřícími a nevěřícími a nezbyde z něj nic, jen jakési prováděcí předpisy pro výcvik agresivní a sexuálně frustrované sekty. To jsem myslel tím "falešným náboženstvím".

Jura Jurax 14.4.2008 15:23

Re: Vážení.

Jojo, šnečku - a jaký odsudek Turecka, potažmo islámu, by po Vašem soudu nebyl debilní?

wenkovan 14.4.2008 10:54

Otázka na okraj

"kdykoliv pravicová islámská seskupení vyvolala..." - proč jsou islámská seskupení pravicová? Protože nevyznávají Marxe a Lenina? Já bych si netroufal zařadit islamisty napravo ani nalevo, ale pokud přijmu za velmi zjednodušené kriterium preferenci individualita vs kolektivismus pak bych asi označil islamisty za levičáky.

ignorant 14.4.2008 15:18

Re: Otázka na okraj

Pravicovost je někdy vnímána jako významný atribut totalitarismu. Že se SSSR prezentoval levicově, nemění nic na fašizující (pravicové) podstatě sovětského systému.

JKOTEK 14.4.2008 15:32

Re: Re: Otázka na okraj

Zajimave. Silny levicovy stat neni totalitni ale slaby pravicovy stat prikazuje obcanum o sto sest. Delate cest svemu jmenu.

ignorant 14.4.2008 17:28

Re: Re: Re: Otázka na okraj

To je Vaše tvrzení, ne moje, nebo to rozveďte, ignorant jsem, ale vědma rozhodně ne.

havranek 14.4.2008 10:16

prosba

sdělte mi někdo prosím, k čemu je nám Turecko v EU, podobně jako Albánie v NATO?

Jura Jurax 14.4.2008 15:10

Re: prosba

Na dvě věci - na nic a na howno. Turecko v EU by navíc bylo prvním krokem k úplné islamizaci Evropy.

Šnek 14.4.2008 9:11

a chystala se připojit Kypr k Řecku. Turecké vojsko drasticky rozdělilo ostrov na tureckou a řeckou zónu

A dále: Řecko mobilizovalo, ale nakonec vojsko na Kypr nevyslalo. Bodejď by taky jo. Řecko by nemělo proti Turecku nejmenší šanci.

Rozhodující ale je, že poměr mezi Řeky a Turky rozvrtal první prezident Kyperské republiky, arcibiskup Makarios, který patřil k řecké ortodoxní církvi a  to je ještě horší spolek než katolíci a muslimové.

prouky 14.4.2008 8:26

My a islám

Báječný článek, těším se na pokračování. Fór je snad jen v tom, že otázka, zda bude Turecko jednou náš vítaný spojenec a "most" k mohamedánům nebo úhlavní nepřítel, nikoho nezajímá. Zato máme důležitější věci: 

Ostravský dopravní podnik modernizaci tragického úseku odkládal, Ústavní soud odmítl Pitrovu stížnost jako nesmyslnou, Nejlepší léky na rakovinu dostane více pacientů, ODS nám ukradla slogan, zlobí se Paroubek, Finanční a potravinová krize ohrožuje ekonomiky Západu, Saúdové chtějí popravit tureckého holiče za to, že klel, Zaměstnanci automyčky našli ve vysavači šperk za sedm miliónů

Netřeba 14.4.2008 6:47

Proč někdo smí a někdo nesmí?

Proč někdo smí vydávat a jinak jakkoliv šířit, veřejně vykláda a uctívat Korán, když jiný nesmí nic z toho týkající se knihy Mein Kampf?

Vždyť  tyto dílka si mají tak blízko.

Mejla 14.4.2008 4:00

Ani rostoucí životní úroveň není zárukou sympatií k fanatismu. Snad zopakovat Ataturkovy kroky ?

.

Mejla 14.4.2008 4:04

OPRAVA - Ani rostoucí životní úroveň není zárukou imunity vůči fanatismu. Snad zopakovat Ataturkovy kroky ?

Fanatický islám se vyvíjí bez ohledu na ekonomiku, podobně jako "boj proti globálnímu oteplování".

quetzal 14.4.2008 2:58

Turecko už je skoro ztraceno

jeden z posledních významných muslimských sekulárních států už asi dlouho sekulární nebude. Kdy euroatlantická civilizace pochopí, že při udržení stávajícího vývoje musí padnout? ;-€

Paul Sulc 14.4.2008 3:50

Re: Turecko už je skoro ztraceno

Myslim ze pad nasi zapadni civilisace a islamisaze Evropy je uz prede dvermi. Politici pred islamem zalezaji a ustupuji, ve jmenu political correctnes. Cela Evropa se boji ukazat  v televisi treba film Fitna. Za par let se budou z kostelu sundavat krize. Kolik desitek milionu muslimu je ted v Evrope??? A v bejvale Jugoslavii   je hladime jako kocicky, jen aby se nerozzlobili .

Jura Jurax 14.4.2008 15:07

Re: Re: Turecko už je skoro ztraceno

R^R^R^