20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SVĚT: Přichází čas diktatury?

Kdyby nás navštívil náš nejbližší soused ze souhvězdí Alfy Centauri a pomocí svého analytického superpřekladače zjistil, o čem západní svět nejčastěji píše a čím se politika zabývá, nestačil by žasnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 2.2.2020 16:12

Pár poznámek k polemice níže: Liberálové neprosazují svět bez morálky (morálka je tak jako tak osobní věc jednotlivce, na okolním systému prakticky nezávislá), ani bez zákonů (ledaže by si je někdo pletl s anarchisty). Pouze kladou větší důraz na svobodu, individuální rozhodování, individuální odpovědnost. Chtějí pouze, aby těch zákonů a nařízení byl jen nezbytně nutný počet, ponechávající prostor pro osobní rozhodování.

Což je pravý opak socialismů všech odstínů, zejména rudého, hnědého, zeleného, černého či oranžového. Liberalismus by neměl vadit ani přesvědčenému křesťanovi, pokud se dotyčný smíří s tím, že jeho stupnice hodnot není univerzální pro všechny.

Proto taky je liberálů (klasických, bezpřívlastkových) tak málo. Nemají berličky nějaké víry, rozhodující za ně. Sami se musí vyrovnat se svými rozhodnutími a jejich následky. Neexistuje liberální zpověď a po ní rozhřešení. :-P

M. Ilsner 2.2.2020 17:17

A největší liberál je politický turista Mach - ODS, Svobodní, nyní Trikolóra. Běžte se svými moudry do zádele, pane Poklopec.

P. Staronový 2.2.2020 18:25

Na vás moc složité, to už vím dávno, HIlsnere.

M. Ilsner 2.2.2020 20:50

To nemusíte příliš zdůrazňovat, že jste antisemita, pane Poklopec.

P. Staronový 2.2.2020 21:56

Vy přece nemůžete být Žid, ti slynou moudrostí. :-P

J. Krásenský 3.2.2020 20:43

Liberálové kladou důtaz jen na osobní svobodu. Odpovědnost házejí na společnost. Dnešek je jen důsledkem liberalizmu. Utíkají kde můžou, aby se odpovědnosti vyhnuli. Umělé přerušení těhotenství je jen nejviditelnějším dokladem jejich charakteru. Kdyby byli proti, musí se proti umělým potratům stavět celou svou osobností.

Č. Luboš 2.2.2020 11:22

To Author: Alfa Centauri není souhvězdí, ale trojhvězda. Zkuste si v tomto ujasnit pojmy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alfa_Centauri

Jinak Vaše postřehy jsou vždy zajímavé

M. Hoblík 2.2.2020 8:48

EHS zmutovalo do zhoubné EU. Požírá sebe sama a škodí.

J. Kanioková 1.2.2020 14:40

BRILANTNÍ R^R^R^

V. Kun 1.2.2020 16:41

Zřejmě jste četla něco jiného, nikoliv tu omáčku od pana Tomského.

Kromě fantazie o mimozemštanech a opakování druhých NIC TAM NEMÁ!!

J. Krásenský 1.2.2020 20:19

Čtla správně a s porozuměním.

P. Staronový 1.2.2020 20:43

Vaše schopnost pochopení psaného textu by vám zaručila inkluzi.

J. Nový 2.2.2020 16:46

Zřejmě jste četl něco jiného vy.

J. Fridrich 2.2.2020 8:37

Připojuji se paní Kanioková, pan Tomský se orientuje v dnešním podivném světě velmi dobře - viz. jeho dnešní komentář na Novinkách -

" Putinovy nehorázné lži – Alexander Tomský." Skvělý popis ruského chování ke svým sousedům. Na naše rusomilky to ale nezabírá.. https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-putinovy-nehorazne-lzi-alexander-tomsky-40311825

V. Čermák 2.2.2020 18:25

Jen Idiot Nelže:-/

J. Fridrich 3.2.2020 6:38

A to jste vy...

V. Církva 1.2.2020 13:22

Podnětný článek. Díky panu Tomskému, že nám trochu přiblíží to o čem se sice píše, ale novináři to jednak nečtou, jednak tomu nerozumí. Pro nás amatéry je tohho na studování zase příliš.

Přesto tyto názory korelují s tím jak to někdy vidím taky. Třeba "neboť hlavní evangelické církve podlehly sekulární etice univerzálních lidských práv a kultu člověka" jsem nedokázal pojmenovat ale přesně takový pocit mám také.

Hezký je i termín "antropocentrismus". Co se týká "Trump i Johnson jsou možná ještě přechodným kompromisním úkazem před příchodem diktatur". K nějaké "občanské válce ve španělsku" může klidně dojít, jen mám obavy že nevyhraje "Franco". Kapitál už vesele spolupracuje s modernisty. A sice se už opakuji a tomu se chtěl pan Tomský vyhnout, nepodceňoval bych ani Islám.

J. Vintr 1.2.2020 20:25

S tím "kapitálem" to bude nejspíš tak, že dnes už prakticky neexistuje konkrétní vlastnění firem konkrétními lidmi. Vlastnictví je rozplizlé v různých nezřetelných akciových a podílnických strukturách, kde chybí jednotný zájem na skutečné prosperitě firmy. Firmy vede managment tvořený zaměstnanci, kterým v podstatě na firmě vůbec nezáleží a mnohdy činnosti těch firem ani v nejmenším nerozumí. To, čemu rozumí, je jak získat koryto a pořádně se napakovat. A když odejdou z jedné firmy (která třeba díky nim zkrachovala), bez problému najdou obdobné místo v jiné firmě, protože v profesním životopisu mají napsáno "zkušenost s vedením firmy". Takoví lidé se snadno přidají na stranu těch, ze kterých kouká nějaký větší prospěch (pro ně, ne pro firmu).

P. Staronový 1.2.2020 20:44

Zajímavé ovšem je, že ty firmy nekrachují, alespoň ne moc. Čím to?

V. Petr 1.2.2020 20:48

Stát do nich naleje peníze, o které okradl lidi inflací, Too big to fall...

P. Zinga 1.2.2020 13:09

Zde to najdete bez omáčky.

"Nespokojenost s demokracií na rekordní výši", obzvláště v "demokratických" zemích.

https://www.bbc.com/news/education-51281722

V. Braun 2.2.2020 6:00

Taky jsem to četl, zajímavé a depresivní čtení současně, protože ať jsme s ní spokojeni nebo ne tak nic lepšího než demokracii nemáme.

R. Tichý 1.2.2020 12:31

Cela zapadni civilizace je v troskach, protoze ji nadmiru ovlivnuji media, ktera jsou esenci hororu a cerne kroniky. Media davno neprezentuji bezny/normalni zivot s obcasnymi odchylkami. Z tech odchylek nam sestavuji zvraceny obraz sveta. Staci prestat media sledovat a kazdemu se nalada zlepsi.

V. Braun 2.2.2020 6:01

Do médií je ovšem třeba započítat i sociální sítě. Pak s vámi budu souhlasit.

P. Zinga 1.2.2020 12:02

„ Obavy o osud země jsou pochopitelné a zneklidňující, protože osvícenská republika protestantských kolonistů byla založena jako liberální projekt ...“. ...Tolerance odlišných názorů byla v 18. století považována bezmála za teologickou ctnost křesťanské víry ve svobodu svědomí..."

Ale prdlajs, už mám té hollywoodské americké historie plné zuby. Netolerance,a pokrytectví je to, co charakterizuje severoamerickou společnost , předtím i dnes.

" V Massachuset, kde v roce 1630 vznikl "Bibel-Commnwealth..nebyla tolerance a ani demokracie žádána. V jednom článku v roce1641 přijatém "Body of Liberties" je dokonce pro ateismus požadován trest smrti. "Novoanglická konfederace", předchůdce USA, rozkázala pod trestem smrti v roce 1658 vyhnat kvakery, předtím jim vypalovali značky jako dobytku, mrzačili je a zabíjeli. V době evropského osvícenství oběsili v Salemu "vzorové svobody" 19 "čarodějnic a čarodejníků" atd, atd.

Dnešní dění v USA je toho pokračováním, posedlým misionarismem a "Boží vyvoleností" - jedněch i druhejch. Zkuste i dnes kandidovat jako ateista na veřejný úřad! Zkuste se ucházet o post s názorem, že muž je muž a žena je žena! Když se autor odvolává na de Tocquevilleho, já mám taky jeden citát: "Neznám žádnou zemi, ve které všeobecně vládne méně duševní nezávislosti a méně skutečné svobody, než v Americe".

Až na toto má ovšem-všeobecně-pravdu.

V. Církva 1.2.2020 13:49

Ale pane Zinga, to jsou jen drobné chybičky demokracie :-). Ale vážně. Co se týká trestu smrti pro ateismus - to bylo v roce 1641, před založením USA a ani tehdy nešlo o dominantní názor. Stejně to s těmi kvakery. Navíc do USA šla velká část dobrodruhů, darebáků z celého světa, ti dřív pálí než myslí. Přesto na severovýchodním protestatnismu USA založeny byly. A víra skutečně udržovala určitý charakter USA jako protipol těm kovbojům a zabijákům. Co se týká ateisty že nemůže kandidovat na úřad, vzápětí jste to popřel že nemůže kandidovat, kdo říká že muž je muž....

Jinými slovy USA bych rovněž neglorifikoval, ale pan Tomský vysvětluje proč dnešní modernistický či universalistický kurz ovládá USA a celý Západ. A tam bych s ním souhlasil.

P. Zinga 2.2.2020 11:25

Pane Církvo, nic jsem nepopřel, jenom jsem zdůraznil zanícenost jednotlivých proudů "misionářství".

D. Bystriansky 2.2.2020 14:39

Jednoznačný souhlas, pane.

J. Nový 2.2.2020 16:50

Nad něčím podobným už jsem vícekrát přemýšlel. To opravdu lidé potřebují Boha, aby se chovali slušně? Tzn. že potřebují strach z Boha a jeho trestů?

Proč by ateista nemohl být sám o sobě slušným člověkem?

Jen proto, že se zpovídá sám sobě? Není to nakonec mnohem horší, než když se jde věřící vyzpovídat, dostane rozhřešení, pomodlí se a má vyřešeno?

S. Rehulka 1.2.2020 11:26

Krásný článek, ale pro obyčejného, nevzdělaného člověka nestravitelný ! Stačí říci - už dlouho nebyla pořádná válka, mladé generace změkly a zteplaly, důležitost citu, rodiny a morálky nahradilo sobectví a komerce, ale přeze všechen ten moderní, lehký život lidé podvědomě touží po pořádném vedení. Pokud se lidé nevzbudí, může je vzbudit a vést nový Hitler, Putin či Xi Jinping !