24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SVĚT: Kuba v přechodu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Luboš 18.4.2009 5:17

Proboha Olšere,

Vy jste se najednou zbláznil? Kibuc a starý pes, papá Hemingway a sport lidu? Vzhledem k tomu, že máte značně nad Kristova léta, a pokud vím, nebyl jste asanován k soudruhům třeba do Švédska, kde byste s tímhle trilkem třeba zanotoval do tamního hudebního sluchu, copak si nepamatujete na nic z vlastní zkušenosti? Kubánská zdravotní péče zdarma? Jaká? Ani já, ani Vy si zřejmě přímo nepamatujeme kubánskou raketovou krizi z léta 1962, kdy

stoun 18.4.2009 14:00

Re: Proboha Olšere,

Nevím, jak autor, ale já si onu "raketovou krizi" pamatuji velmi dobře. Po asi stopátém bezvýsledném varování Chruščova, aby USA stáhly své jaderní hlavice na raketách z Turecka a Itálie, rozmístil ruské rekety na Kubě. Teprve tento čin přinutil USA ke stažení raket z Evropy, kousek od hranic ze SSSR. Pak stáhl Chruščov ruské rakety také z Kuby. Jen s jednou podmínkou; za to, že USA nenapadnou nikdy Kubu, bude SSSR dělat, že ustoupil Kennedyho nátlaku, aby mohli Američané slavit své "vítězství". Teprve po padesátii letech mohl být ten barterový obchod odhalen... Takže, milý kecalisto, jestli to ještě nevíte, obraťte se na odtajněné materiály CIA...

Libor 18.4.2009 18:07

Re: Proboha Olšere,

Jo je to přesně. Rusko slíbilo, že to vezme, jako prohru. Šlo opravdu o jaderné střely v Turecku.

MaB 18.4.2009 2:50

Až začne Kuba poskytovat lékařskou péči

chudým Američanům, a dnes možná i střední třídě, místo toho, aby museli jezdit za ošetřením do Indie, podstatně stouopne na Kubě životní úroveň. A až to zjistí americké zdravotní pojišťovny, postarají se o to,aby nedošlo k žádné politické změně ...;-D

Lotras 17.4.2009 20:10

Olšar kecálek, posránek

....a stojí v modré a emérickém hnoji....

BMG 17.4.2009 19:23

Olšerovy kecy

Jo tak kdyby v roce 1961 vyšlo vylodění v Zátoce sviní, tak by Kubánci možná umírali ve válce v Koreji která skončila v roce 1953. Pane Olšere, vy jste vynalezl stroj času?

redbiter 17.4.2009 16:33

ty bolsevicky chytraku Olsere

proc take nenapises za Kuba,nez tam prisel komunisticky diktator Castro,mela vysi zivotni uroven nezli Spanelsko a Italie. A nyni jsou tak trosku lepsi nezlr Haiti.

Cowboy 17.4.2009 17:25

Re: ty bolsevicky chytraku Olsere

Je zaujimave, kolko poznatkov o Cube sa da cerpat z VUML, pripadne z lacnej dovolenky za hranice vsednych dni. (s Cedokom).;-D

Standa (nebolševik) 17.4.2009 10:30

Ještě k tomu vylodění

Teď jsem si všiml další drobné nepřesnosti: k vylodění nedošlo v provincii Matanzas, ale Las Villas, ke které patřila do roku 1976 Zátoka Sviní.

http://en.wikipedia.org/wiki/Las_Villas_Province

http://en.wikipedia.org/wiki/Matanzas_Province

Standa (nebolševik) 17.4.2009 9:33

Hypotetická jiná Kuba

V roce 1959 byla Kuba jedním z nejvyspělejších států LA. HDP na obyvatele byl vyšší, než ve Španělsku nebo Itálii, zdravotnictví bylo na slušné úrovni (nejnižší kojenecká úmrtnost v LA), rovněž gramotnost patřila k nejvyšším a byla srovnatelná i s některými státy jižní Evropy (různé zdroje uvádějí 75 - 85 %). Už jsem tady několikrát upozorňoval na slušnou úroveň lehkého průmyslu, rozvinutou dopravní infrastrukturu (včetně dálnic) a kvalitními telekomunikacemi.

Pokud by se nedostal k moci Fidel, Kuba by nejspíš byla nejen členem NATO, ale také prvním státem LA v OECD, se srovnatelnou životní úrovní s jižní Evropou a stejnými nebo lepšími výsledky ve zdravotnictví a ve školství, jaké dnes prezentují tamní bolševici coby svůj výdobytek. Srovnání s Haiti, co tu s oblibou prezentuje můj jmenovec bolševik, je totálně mimo mísu - jiné výchozí podmínky (na Haiti je chaos od roku 1804), jiná skladba obyvatel... Proč nesrovnáváte se Španělskem, které bylo ještě v roce 1959 zaostalejší, než Kuba, a kde je, díky Francovi, dnes?

Základna Guantánamo by samozřejmě existovala, její pronájem byl sjednán dávno před revolucí a je pro USA důležitá kvůli hrozbě možného zablokování námořních cest do New Orleansu a texaských přístavů, pokud by Kubu ovládal nějaký vůči USA nepřátelský stát.

Doporučil bych tedy autorovi psát spíše o Izraeli, o kterém toho ví mnohem víc (a jistě nejen já to rád čtu)!

viktor čistič 17.4.2009 9:51

Re: Hypotetická jiná Kuba

víte, ono HDP na obyvatele je dost iluzorní ukazatel zvláště v zemi tak prolezlé korupcí, jako byla Batistova Kuba. aneb k čemu je mi vysoké HDP, když manžáre končí v kapsách pár vyvolených? a s tím Francem - píšete, že v r. 1959 (!) bylo Španělsko zaostalejší než Kuba a kde je, díky Francovi, dnes? víte vy vůbec, od kdy byl Franco u moci??? takže teprve v r. 59 ho náhled osvítil Duch svatý a začal makat na zvýšení španělské životní úrovně?;-D nebo se živ. úroveň ve Španělsku zvýšila hlavně po vstupu do EU?

j 17.4.2009 10:09

Re: Hypotetická jiná Kuba

HDP a platy manažerů -  ty to plácáš vše dohromady matlo

Standa (nebolševik) 17.4.2009 10:13

Re: Hypotetická jiná Kuba

Zkuste si někde najít obrázky, jak vypadala Havana v roce 1959, jaká tam jezdila auta a v jakém množství, jak vypadali a jak se oblékali obyvatelé... Těch "pár vyvolených" tam bylo poměrně dost (správně se to označuje jako střední třída). Batista se ve svém diktátorském období rozhodně nechoval jako ideální prezident, ale proti tomu, s čím přišel Fidel, to byl mílius.

Franco řešil cca do roku 1955 následky celkem drsné občanské války (ekonomicky nejvýznamnější části země utrpěly nejvíce), navíc se potýkal s určitou mezinárodní izolací, o dost nepříjemnější, než na jakou se vymlouvá Fidelova Kuba. V té době prosazoval klasický fašistický model korporativního státu, který sice neškodí tolik, jako jeho bolševický bratránek, ale dlouhodobou prosperitu zajistit neumí. Teprve koncem 50.let došlo ke změně hospodářské politiky, nikoliv na základě osvícení Duchem svatým, ale díky prosazení vlivu v makroekonomických záležitostech poměrně osvíceného řádu Opus Dei. Tehdy se vytvořily podmínky pro prudký růst střední třídy (například rozvoj masového automobilismu) a stagnující Španělsko začalo dohánět zbytek západní Evropy. Na přelomu 60. a 70. let se ovšem ukázalo, že Franco nedokáže překročit svůj stín a již politicky a ekonomicky stabilizovanou zemi předat demokraticky zvolené vládě, takže se muselo čekat, až umře.

viktor čistič 17.4.2009 11:31

Re: Hypotetická jiná Kuba

máte pravdu, že Franco řešil důsledky občanské války, ale co potom řešilo takové Německo? a ostatní západní Evropské země? jinak k té Kubě - jak vysvětlíte, že když tam bylo vše v ažúru a byla tam tak silná ta střední třída, že se dostala k moci ta hrstka barbudos? nebylo to hlavně tím, že obyvatelé už měli všeho dost? (nemyslím materiálních statků, ale hlavně Batisty)

Standa (nebolševik) 17.4.2009 12:45

Re: Hypotetická jiná Kuba

Německo a zbytek západní Evropy na tom taky ještě začátkem 50. let nijak slavně nebyly, ale pomohl jim Marshallův plán. Španělsko mělo v tomhle docela smůlu, nedostalo nic (narozdíl třeba od rovněž ve WWII neutrálního Portugalska). Kvůli Vám jsem se pustil do ověřování, kdy že to Franco umožnil ekonomické reformy, a zjistil jsem, že to, shodou okolností, bylo právě v roce 1959 (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Spain a http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_miracle ).

Co se Kuby týče, netvrdil jsem, že by tam bylo vše "v ažůru", jenom to bylo lepší, než dnes. Máte samozřejmě pravdu, že střední třída měla Batisty dost a Fidela a jeho melody boys celkem podporovala - minimálně mu nekladla odpor. Fidel sám se kdysi hlásil k Ortodoxní straně a ještě v roce 1959 prohlašoval, že "nikdy nebyl, není a nikdy nebude komunista", takže mu poměrně dost lidí důvěřovalo. V roce 1960 už ale mnozí z jeho spojenců utíkali, kam se jen dalo.

Jestli Vás tohle téma zajímá víc, poměrně dost informací je na Wikipedii, často jsou to u nás velmi málo známé věci, jen namátkou doporučuji: (http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Cuba#The_1940_Constitution, http://en.wikipedia.org/wiki/Roberto_Agramonte , odkud zkuste Eduarda Chibáse, http://en.wikipedia.org/wiki/Fulgencio_Batista , odkud zkuste Ramóna Barquína)

viktor čistič 17.4.2009 14:22

Re: Hypotetická jiná Kuba

děkuji za informace a rozšíření obzorů.R^

Standa (nebolševik) 17.4.2009 14:36

Re: Hypotetická jiná Kuba

Já děkuji za inspiraci k ověřování některých faktů, která jsem si zvykl uvádět jako samozřejmost , např. Kuba měla vyšší HDP na obyvatele, než Španělsko, ale nižší, než Itálie.

Luboš 18.4.2009 5:24

Jako v Čechách dnes?

Kilometr dálnice za dvakrát víc než v zemích, kde asfaltér vydělává osminásobný plat?

Hrad 17.4.2009 10:44

Re: Hypotetická jiná Kuba

Poslouchej hovězí, pokus se postavit vedle sebe Kubu a sousední ostrov Haiti. Ale to asi nedokážeš. Píší o nich a srovnávají třeba BBC, Guardian ....http://browse.guardian.co.uk/search?search=cuba&sitesearch-radio=guardian&go-guardian=Search

http://search.bbc.co.uk/search?go=homepage&scope=all&q=cuba&Search=Search

Ale pro tebe by mohlo být, i když málo pravděpodobně k poznání vedoucímu tato prezentace. Musíš tam ale dojít tak daleko, aby jsi mohl srovnat třeba úmrtnost dětí do 5 let v USA a na Kubě. Haiti raději ne. Tak si hrej.

   http://search.bbc.co.uk/search?go=homepage&scope=all&q=cuba&Search=Search

Konečně "Kuba jsi a Kuba budeš".

Standa (nebolševik) 17.4.2009 11:17

Re: Hypotetická jiná Kuba

Nevím, proč bych měl urážet Kubánce srovnáváním s nejzaostalejší zemí západní polokoule, když se ještě v roce 1959 mohli směle srovnávat se Španělskem a Itálií!

viktor čistič 17.4.2009 9:32

teda pane Olšere

Doplatil na to svojí smrtí prezident USA J. F. Kennedy, který byl zastřelen rok poté v Dalasu. Údajně člověkem bez řádné identity Oswaldem, ale fakta spíš napovídají, že to byla vzteklá kubánská exilová mafie… - vaše informační zdroje bych jenou chtěl mít, ono odhalit jedno z dějinných mysterií na stánkách NP, to by pro vás chtělo minimálně bednu košer šampusu. jen tak dál a doufám, že příště se dovím, jak to bylo s Američany a měsícem;-D

vodarensky 17.4.2009 9:15

xxx

Jeste jednu Kubu - budem susit hubu!

tich@dohoda 17.4.2009 8:45

A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

viz titulek, modry bolsan, soudruh "J" /. Predpokladam klasicky postkomunisticky scenar, soudruhu "J" , ti nejvetsi komuniste/kolaboranti/udavaci  rychle prevleknou kabaty a stanou se z nich ti nejvetsi "antikomuniste a demokrati" , no a pochopitelne zacnou "privatizovat"/krast. Ale proc to zrovna vam vysvetluju, soudruhu, prece jste to sam prozil na vlastni kuzi. Cest :-)

j 17.4.2009 8:54

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Vy jste nějak zmatenej. Umíte kromě těchto blábolů , které jsou v každém vašem příspěvku, také něco srozumitelné.

Standa (nebolševik) 17.4.2009 9:39

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Myslíte si, že kdyby tohle šlo na Kubě, že by k takovému vývoji tamní bolševici už dávno zemi nesměřovali? Kubánci nejsou Češi, utrpěné křivdy si pamatují a i po desetiletích se budou chtít pomstít. Může se stát, že hodně z těch dnešních komunistů/kolaborantů/udavačů bude na těch kabátech pověšeno dřív, než je stačí převléknout. A těch 1,5 - 2 mil. Kubánců a jejich potomků v Miami to nikomu na ostrově vyčítat nebude...

stoun 17.4.2009 13:35

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Ano, máte pravdu Kubánci nezapomínají. Ale hlavně na to. že za Batisty byli otroci na plantážích, neuměli číst ani psát, nevěděli, co je to doktor, průměrný věk dožití byl 55 roků. Castro jim dal půdu, dvě třetiny z nich naučil číst a psát, dal všem bezplatnou zdravotní péči, dnes jsou na Kubě nejlepší dětští lékaři. Ta auta po Havaně patřila z velké části Američanům, jejich mafii a podvodníkům, kteří nikdy nedrželi v ruce mačetu a neumírali žízní a dřinou na třtinových plantážích, jako většina Kubánců.. Střední vrstva nikdy nepracovala, jenom žila z toho, co vydřeli Batistovi otroci...

Standa (nebolševik) 17.4.2009 14:31

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Tak přesně tahle klišé, kterými nás tady krmili a pořád krmí nejrůznější bolševici, jsou důvodem, proč si dávám tu práci a píšu do téhle diskuse. Někde nahoře jsem dal pár odkazů na stránky z Wikipedie, kde se případně můžete dočíst něco málo o tom, jak to na Kubě opravdu vypadalo.

Mimochodem, na Kubě jsem pár let žil, znám celou řadu Kubánců, včetně pamětníků předrevolučních dob a to, co píše Wikipedie, jejich informacím více méně odpovídá. A znám dokonce i pár těch "přisluhovačů" a mohu vás ujistit, že se dost obávají změny režimu (vědí proč) a naši sametovku by brali všemi deseti.

stoun 17.4.2009 15:05

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Ale copak, kdože to byl přisluhovač? Byl jste na Kubě snad disidentem, nebo ještě za Batisty? Proč jste vůbecv šel do toho pekla. Určitě Vás tam v poutech dopravili bolševici. A kdože vás to krmil těmi klišé, když jste byl na Kubě. Nebo jste tam snad byl slepý a hluchý...? Bobečku...

ps 17.4.2009 15:08

Re: A já myslel, že si sami obyvatelé budují svůj stát a on za to zodpovídá ten kdo tam posílá dotace. Bude zajimavé až to na Kubě rupne jak půjdou dopředu nebo do

Typické, když dojdou bolševikovi argumenty, tak začne s osobními útoky.