Čtvrtek 6. 6. 2024Norbert polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 129
  • Poslední: 5.12. 2021 15:12
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Čech 4.12.2021 10:21

"Ti se totiž jen tak odradit nenechají"????

Myšleno ti "aktivisté"! Ti se odradit nenechají tam, kde jim je dovoleno provádět jejich rejdy. Je zapotřebí je konečně pořádně klepnout přes prsty a zavřít je do vězení až zčernají. Ve vězení je přinutit k fyzicky těžké práci, aby jim tato vymyla mozky zasažené protidemokratickými a anarchistickými nesmysly. Pokud by takto státy razantně proti všelijakým "aktivistům" vystoupily, tito aktivisté by se nakonec rádi nechali od své nesmyslné činnosti odradit.

Ś. Svobodová 4.12.2021 10:38

I když s Vámi často souhlasím, vaše řešení už tu kdysi bylo a chraň Bůh aby ho někdo zkusil opakovat.

J. Jurax 4.12.2021 12:22

No, na aktivisty, ve skutečnosti steroristy a vyděrače zde diskutovaného typu by kriminál s těžkou fyzickou prací pasoval; aspoň mně by tohle fakt žíly nervalo. Aspoň by snad poprvé v životě dělali něco užitečného.

Z. Lapil 4.12.2021 13:52

Spolu s paní Svobodovou bych se toho bál. Hlavně proto, že jak se s takovou záležitostí začne, nikdy nevíte, kde to skončí. Komunisti se někdy ve třetině století jezdili do Moskvy učit, komu zakroutit krkem, a ještě v 80. letech zavírali chartisty a Havla a Jirouse ani ne za to, co dělali, ale co říkali.

Při té příležitosti si dovolím doporučit knížku Magor a jeho doba. Ne že bych zrovna vás chtěl "obracet na víru", ale je tam spousta konkrétního a přitom literárně zdatného (= čtivého) povídání o to, co člověk maximálně tak trochu tušil.

Já například to, že Plastic people z důvodů uměleckých nezískali právo veřejně vystupovat, a tím to jakoby skončilo. Následně byli naháněni proto, že veřejně vystupovali*/, přičemž základní otázka zněla například: je veřejným vystoupením hraní kamarádovi na soukromé svatbě, když jsou přítomni lidé bez pozvánek? A do klobouku se vybíralo na pohoštění, nebo na kapelu? Co daně?

Oni, pamatuju-li dobře, první přehrávky udělali, za přítomnosti mj. M. Prokopa, argumentujícího, podle mě, dost přesně: "Je pravda, že hrát moc neumějí, ale všimněte se: my je poslouchali, zatímco u ostatních, technicky mnohem zdatnějších, se bavíme mezi sebou". Neudělali až přehrávky další rok, před komisí už správně obsazenou, a žádné další.

P. Čech 4.12.2021 18:12

Nikdy jsem nebyl zastáncem komunistů ba naopak. Ale Plastic peoples? Jednou jsem na jejich "koncertu" byl. Už se nepamatuji, kde to bylo, pouze vím, že někde v jižních Čechách. Zážitek to byl otřesný. Pominu-li skutečnost, že hráli falešně a jejich vřískání se vůbec nedalo označit za zpěv, celá tato "kapela" byla pod vlivem drog a alkoholu. Takovéto skupiny nemohly nijak ovlivnit žádné rozumné dění. Naprosto nechápu, jak Václav Havel mohl něco takového prosazovat.

P. Sura 4.12.2021 18:47

No vidite, píšete to jako překabátěnej bolševik. Zkuste se zamyslet, jaký důvod měla strana a vláda, aby na Plastiky posílala StB? Kdyby jim to hraní nezakazovala, chodil by na ně jen ten samej androš jako byli sami a komu by tím škodili? A po Vás, stejně jako po mně by nikdo nemohl chtít, abych na ně chodil, když mám hudební sluch.

P. Čech 5.12.2021 8:19

Píši to tak, jak jsem to přímo zažil. Rozhodně ne tak, jak to pouze slyšeli mnozí z úst Václava Havla. Proč na ně strana a vláda KSČ posílala Stbáky nevím. Asi ne proto, že hráli falešně. Já na tom "koncertu" byl skoro hodinu (déle jsem to nevydržel) a nic jiného než hromadu smažek (jak na pódiu, tak i mezi diváky) jsem tam neviděl. Pouze můj smysl pro hudbu silně trpěl. To nemá s bolševiky nic společného.Mimochodem, víte kdo to byli bolševici? Byli to členové frakce Ruské sociálně demokratické dělnické strany.

D. Uhlár 4.12.2021 18:54

Jádro pudla ovšem není v kvalitě plastiků, ale v tom, jestli je má právo někdo zakazovat? Pokud neporušují zákony, chci si sám posoudit, za co stojí jejich muzika a jestli ji chci poslouchat. Pokud to někdo rozhodne za mne, za prvé mne omezuje a okrádá a za druhé se musím ptát, co ještě rozhodne za mne beze mne a jak?

P. Čech 5.12.2021 8:29

Tady máte pravdu. Komunisté je zakazovat neměli, pokud neporušovali zákony. Souhlasím i s tím, že nikdo nemá právo za mne cokoliv rozhodovat, pokud jsem jej ke zcela konkrétním věcem tím přímo nepověřil. To ovšem znamená, že ani dnešní poslanecká sněmovna či vláda nemají právo za mne o čemkoliv rozhodovat, protože jsem je k tomu p ř í m o nezmocnil. Ani členy vlády, ani poslance jsem ani neměl možnost přímo, demokraticky volit. Poslanci i vláda rozhodují i o věcech, které politické strany a hnutí ani neměly ve svých volebních programech (schvalování Lisabonské smlouvy, násilná opatření proti koronaviru,a pod.) žádné zmínky. Celý ten dnešní politický systém se tomu socialistickému silně podobá. Má jen jednu patrnou výhodu. Lidé jsou svobodnější a to někdy až moc. Tak, že to v nemálo případech hraničí s anarchií.

D. Uhlár 5.12.2021 8:41

Je velká otázka, zda jsme svobodnější. Ponechme to pro tentokrát stranou. Ovšem rozdíl mezi rozhodnutími voleného parlamentu a nevolenou cenzurou je docela podstatný. Dokonce tak moc, že Vaše srovníní obého považuji za zcela mylné, a to ať systémově, nebo ve výsledku - bez urážky.

P. Čech 5.12.2021 12:43

Nechce to nic jiného než trochu logiky, pane Uhláre. Otázka. Co je to ten "volený parlament? Jsou to snad volení poslanci? Ty poslance nikdo přímo nevolí. Přímo jsou voleny politické strany a hnutí. Ty však nejsou zástupci většiny občanů, ale pouze naprosté menšiny z nich. Ani jednotliví poslanci nejsou zástupci občanů, protože jsou především zástupci svých stran a hnutí. Na tom nic nemění ani poslanecký slib, který není obecně dodržován. Poslanci hlasují v rozporu s ústavou podle pokynů svých stran a hnutí, tedy opět nikoliv podle vůle většiny občanů. Výsledek? Poslanecká sněmovna (nikoliv senát) a její poslanci nezatupují občany, ale politické strany a hnutí. Tady zastupitelská demokracie pláče, protože tyto strany a hnutí nerovnají se občané. Rovnají se naprosté a výrazné menšiny občanů a nemají tedy v demokratické společnosti žádné právo jakkoliv vládnout.

Z. Lapil 4.12.2021 21:23

Tak to jste, spolu s mnohými, nepochopil podstatu. Totiž - mně se ta kapela taky vůbec, ale vůbec nelíbí, ale to není důležité. Důležité je, že tato neobliba nedává mně ani komukoliv jinému a už vůbec ne státu právo říkat, jestli SMÍ vystupovat.

O tom taky mluvil ten M. Prokop. Ty lidi hrajou vysloveně mizerně, ale existuje dost a dost lidí, kterým se to z nějakého důvodu - ano, mně naprosto nepochopitelného - líbí.

Analogie: jen v Česku existuje šacuju tak 8 miliónů lidí, kterým se opera ne nelíbí, ale kterým nesmí přes práh. To je možná důvod, aby stát přestal platit operní scény, ale ABSOLUTNĚ to není důvod zakázat s operou vystupovat.

Mmch - špatná technika a nadšení posluchači, to se vůbec nevylučuje. Slyšel jsem amatérský komorní orchestr hrát Šostakoviče, Tryzna za padlé nebo tak něco. Muzika těžká posluchačsky a muzika těžká i hráčsky, pustit se do ní byla od amatérů naprostá drzost. Nějakým záhadným způsobem se stalo, že těch nějakých 300 lidí, kupodivu Němců přišedších na Rybovu mši, skoro půl hodiny naprosto uhranutě poslouchalo. Nevím, nerozumím, nechápu.

Leda že můzy jsou ženský, takže nemá cenu snažit se je logicky rozebírat.

P. Čech 5.12.2021 8:38

Tady s Vámi souhlasím. Mně se opera také nelíbí, to ovšem neznamená, že bych ji chtěl zakazovat či jakkoliv do ní zasahovat. Líbí se mnoha jiným lidem a to je tůvod, proč se provozuje. Já na ni prostě nechodím. To by si však měli uvědomit především novináři a neměli by vyzdvihovat Plastic peoples jen proto, že je chválil Václav Havel a proto, že to je moderní. Operu také nevyzdvihují proto, že je zrovna moderní.

Z. Lapil 5.12.2021 9:24

Jenže on je Havel skrze umělecké hledisko nechválil. Na otázku, jestli se mu to líbí, odpovídal, že to s tím nemá co dělat.

P. Sura 5.12.2021 10:19

Pozor! On je nechválil, jen se jich zastával jako lidí, kteří veřejně prezentovali svůj odlišný (negativní !!) postoj k establišmentu. To skutečně s uměním nemělo nic společného, stejně jako jejich umění s hudbou.

Z. Lapil 5.12.2021 11:06

Osobně mám za to, že postoj PP k establismentu byl spíš žádný (nestarali se o něj) než negativní, ale v tom podstatném nejsme ve při: stát nemá co zakazovat umění. Přesněji cokoliv, co někdo považuje za umění.

Líbí se mi definice hudby, kterou jsem slyšel od Lukáše Hurníka: hudba je to, co mně osobně dává hudební smysl; co JÁ za hudbu považuju. Zmiňuje hudbu indickou, která jemu osobně smysl nedává, ale nepochybuje, že stamiliónům lidí přináší hluboké umělecké zážitky.

Jak se mi hudba ani přístup PP nelíbí (něco jsem si zkusil poslechnout na youtube, když o tom tolik lidí nadšeně mluví; na koncert jsem se neodvážil), tak musím říct, že jednu jejich nahrávku, neptejte se mě kterou, jsem poslouchal naprosto uhranutě. Takže za mě vlastně sice s pramalou efektivitou, ale dobře, že dělají (dělali), co a jak dělali.

P. Čech 5.12.2021 12:48

A proč je tedy chválil? Snad ne proto, že užívali drogy a navíc byli permanentně "pod vlivem"? Znám nemálo lidí, kteří vystupovali otevřeně proti komunistům, které Havel nechválil, protože je asi neznal. Na druhé straně existuje množství "bývalých" komunistů. které Václav havel velebil.

Z. Lapil 5.12.2021 15:12

Míjíte podstatu. Úplně. Je mi líto.

J. Pokoutný 5.12.2021 11:12

Ono by stačilo pro začátek useknout státní příspěvky (včetně ČEZ, ČD apod.) politickým ziskovkám a umožnit lidem, aby si platili televizní kanály, které je zajímají, nikoli tedy povinně ČT. To by bylo řevu.