27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

PÁSMO GAZY: Co nového - a co na to židé v Praze

V Gaze jsem byl v létě 1992 na výletě s dětmi, procházeli jsme židovskými usedlostmi na území zvaném Gush Katif. Hranice mezi židovským a arabským osídlením bila do očí: několik desítek metrů dělilo zelené zahrady od kontinuální haldy smetí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Stejskal 31.7.2018 6:45

Pro autora

Vážený pane Guttmanne,

děkuji Vám za tento článek!

LS

P. Vaňura 30.7.2018 17:08

Kdo se zlu nepostaví, nese za ně odpovědnost!

EU je vinna nejen za vraždy, spáchané muslimskými migranty v Evropě, ale i za zločiny, páchané "Palestinci" (čti Araby) proti obyvatelům Izraele!

P. Vaňura 30.7.2018 17:05

SOUHLAS!

D. Novak 30.7.2018 0:25

Re: Novákovic kecy

Nasili plodi jen nasili. Dokud nebude rozrtnut uzel naili, odvet a odplat tak mir nebude. Ale o mir nikdy te likudovsko irgunske bande neslo. Proto take zavrazdili Perese. Izraelska pravice a osadnicke hnuti si mir nepreji, nemohli by osidlovat palestinska uzemi.

M. Prokop 29.7.2018 23:26

Re: Novákovic kecy

Třeba jo. Ale spíš ne. Oni totiž kozomrdi rozumí JEN násilí.

M. Prokop 29.7.2018 23:25

Re: Novákovic kecy

Ano. A nikdy to nebylo jinak.

D. Novak 29.7.2018 20:46

Re: Novákovic kecy

To chapete ten citat spatne. A pomaha tedy sionisticke nasili na okupovanych uzemich miru? Treba mene utisku povede k miru.

J. Nový 29.7.2018 19:05

Novákovic kecy

"Násilí jak známo, plodí násilí".

Ne, já to znám jinak. Žena, která se neozve, když dostane facku si zadělává na to, aby příště dostala větší. Dítě, které sklopí uši před šikanou bude téměř jistě podrobeno šikaně další.A z jiného soudku: Co Mnichovská smlouva s Hitlerem. Prý aby nebylo násilí (válka).

Takže te to přesně naopak. Násilí je potřeba se postavit a to hned a tvrdě. Pokud to neuděláte, nepřinese vám to nic dobrého.

V. Církva 29.7.2018 13:34

Izrael obdivuji

I když jejich náboženství bylo povýšeno Křesťanstvím, takže nejsem zastáncem jejich víry, přesto obdivuji jak se přibližně desítka milionů brání stamilionům Arabů a Muslimů a schody jim mydlí Evropané. Hůř jsou na tom snad jen blízkovýchodní křesťané. Ti už vůbec namají kam se schovat. Napadají je i ostatní migranti v utečeneckých táborech v dříve křesťanské Evropě. Fin!!!

J. Jurax 29.7.2018 13:31

Zemam je dlouhodobě a jednoznačně proizraelský. Nenávist k Zemanovi Vám zatemňuje úsudek.

J. Jurax 29.7.2018 13:28

Soucit s teroristy není humanita, nýbrž blbost.

Palestinci by už dávno mohli mít vlastní stát, jenže jaksi nechtějí. To by nemohli oblbovat svět povídačkou o okupovaných chudáčcích, ale zato by museli sami za sebe převzít odpovědnost.

Palestincům, respektive té teroristické sebrance, co jim vládne, současný stav (a dotace) naprosto vyhovuje.

V. Církva 29.7.2018 13:21

Re: Civilizace plenitelů

Tak tak, ale mít se dobře to chce každý, chyba je teda v těch kdo jim to umožní rozkrást území předků. Když šli kolonisté do Afriky možná to někdy bylo pro místní obyvatele epříjěnost a smrt. V konečném důsledku ale přišla i demokracie, nové technologie a pokrok. To co dnes jde do Evropy je většinou zmar, agresivita a nepřizpůsobivé zpátečnictví. Není jediný důvod přijímat ty co ná nerespektují. A těch co ano a chtějí být Evropany je mezi ilegály odhaduji tak 15%

J. Jurax 29.7.2018 13:17

Proč si za dotace, jež pobírají, nepostaví vlastní elektrárny? Ropu i plyn jim jejich moslemínští bratří jistě dodají se slevou.

Jenže to by nezbyl čas a peníze na terorismus proti Izraeli.

A myslíte, že by nějací arabští frustrovaní výrostci měli na rakety, co padají na Izrael? Na jejich konstrukci či koupi, organizaci, logistiku a realizaci útoků?

V. Církva 29.7.2018 13:15

Re: Jenže humánní přístup Izraele

No já jako “nežid” s Izraelem můžu dělat jen to že budu bojovat proti našim multi-kulti a levičákům. Izrael dělá co může proti všem. Proti víc než půl milionu Arabům, dalším milionům Muslimů. Stovkám tisíc neomarxistů a multikulturalistu, OSN, vůdců EU s komunistkou Mogherini. Stejně jako arabských křesťanů se jich zastává jen hratka Evropanů a Američanů.

Jednat musíme my, Izrael dělá co se dá. Jinak hezký článek.

J. Jurax 29.7.2018 13:09

Ehm - i kdyby ty sady zničil, za sedmdesát let by je pilní a pracovití palestinci dávno obnovili.

A vodu jim Izraelci naopak dodávají. Palestinci dotace do odsolování mořské vody neinvestují, neměli by na rachejtle.

J. Jurax 29.7.2018 13:04

Jestli ty chlapce v šátcích myslí jako zaostalé nevzdělané nedospělce poblblé islámem, pak ano.

J. Jurax 29.7.2018 13:00

Mýlíte se.

Izrael je s palestinskými vrahy a bandity ve válce, nicméně bojuje humánně a nevyužívá svého potenciálu naplno. Protože kdyby tak učinil, problém by zmizel. Víceméně doslova. A Evropa by čelila další vlně ubohých připrchlíků, jimž by euroblbečkové otevřeli dveře dokořán, aby posílili islámský terorismus, co si do Evropy už předtím pustili. A samozřejmě i terorismus protižidovský. Antisemitismus je stále v Evropě latentně přítomen, jak ostatně osvědčují i činy všelikých aktivistů i samotné EU.

Ostatně stačilo by, kdyby je přestal zásobovat vodou, energií a potravinami.

Ostatně kdyby se palestinci nesoustředili na zabíjení, ale na budování své země, měli by tam dnes s tou mezinárodní pomocí, co se do nich furt cpe, ráj na zemi. Jenže to by tam nesměli žít muslimští palestinci, ti budovat nejsou ochotni ani schopni.

J. Jurax 29.7.2018 12:41

Již mnoho desetiletí je normální ekonomický rozvoj v Gaze jen velkovýroba vrahů a teroristů pod blahovolným dohledem OSN a s nezanedbatelnou finanční podporou EU.

Pod pojmem budování infrastruktury se tam chápe budování tunelů pro pašování zbraní, budování skladů těchže nejlépe ve školách a nemocnicích a ostřelování Izraele raketami.

J. Chaloupka 29.7.2018 12:10

Gaza dobře ilustruje rčení:

Dej židovi poušť a za pár let máš zahrádku, dej Arabovi zahrádku a za pár dní máš poušť.

J. Vintr 29.7.2018 10:41

Re: Třicet let jsem bydlel v paneláku..

Máme kliku, že se vůči nám naši "gazané" chovají celkem mírumilovně.

J. Vintr 29.7.2018 10:38

Re: Dotaz.

Antisemitismus. Hitler měl ve své době v celé Evropě spoustu sympatizantů ve svém pohledu na židy. Antisemitismus neskončil s nacistickou Třetí říší, má stále plno stoupenců a jak to tak vypadá, i mezi předními evropskými politiky a vedením EU.

J. Vintr 29.7.2018 10:28

Re: Chápu...

V případě arabských muslimů platí jiný příměr - humanita a smířlivost plodí násilí. Vždyť ty ko&koty muslimské, kteří jsou plni nenávisti k Izraeli, ten nenáviděný Izrael živí!!! Kdyby se na ně na pár dní vykašlal, tak pochcipají hladem a žízní.

J. Vintr 29.7.2018 10:22

Jenže humánní přístup Izraele

k jeho nesmiřitelným nepřátelům nic neřeší. Nepřátelé jsou jen ještě nesmiřitelnější a díky vysoké porodnosti jich neustále přibývá. Myslím že v zájmu svého přežití bude Izrael muset zapomenout na humanitu a začít se k nim chovat tak, jak si zaslouží.

F. Navrátil 29.7.2018 9:18

Civilizace plenitelů

Muslimové si vybydleli své země a považují za zcela přirozené, jak je tomu i u nás u podobných vandalů zvykem, nárokovat si bezplatný pobyt v nových domech a financování svého bezpracného života na úkor lidí, kteří pracují, platí daně a zvelebují své bydliště a obce.

T. Major 29.7.2018 8:25

Novák plácate nesmysly. Zvedněte prdel a zajeďte se tam podívat a pak o to něco cancejte.

R. Brzák 29.7.2018 7:51

Re:

Jo jo, je to fakt tristní situace - a nedá se s ní vůbec nic udělat! Přeci palestinští Arabové neuzavřou se zlým Židem mír - jak by mohli, když ještě pořád Izraelité trvají na tom, že chtějí svůj kousek země mezi Jordánem a mořem!

D. Novak 28.7.2018 23:55

Do Gazy směřuje max. humanitarni pomoc, je pod blokadou. Kdyz postavi infrastrukturu, tak ji sioniste behem naletu znici. Zapadni breh pod Spravou nemaji. Plne kontroluji ostruvky zony A, zonu B spravuji administrativne, ale sefuje tam okupacni moc, zonu C plne kontroluje okupant

Bez souhlasu okupanta se nuc nedoveze ani nevyveze. Totez plati pro pohyb osob. Takovy stav brání normálnímu ekonomickemu rozvoji.

P. Szirotný 28.7.2018 23:34

Nedávno jsem četl

dokonce v našich mainstreamových médích, že EU ročně do Gazy bezmála čtyři miliardy eur. A také, že většinu rozkradou předáci Hamásu nebo za ty naše prachy vyrábí rakety, které následně odpalují na Izrael. U nás když nějaká obec udělá bagatelní chybu, musí evropské dotace vracet. Na Hamás jsou zjevně jiná kritéria. Také moc nechápu jaký má EU strategický zájem v Gaze ? Asi žádný, kromě snahy neomarxistů ve vedení EU podpořit své spřízněné radikály. Co radši ty miliardy eur investovat do Afriky ? To by asi bylo studní, ze kterých by žily celé vesnice. Dávat peníze Palestincům je jako je házet do bezedné díry. Nevyužijí je ke svému prospěchu, nepostaví si za ně infrastrukturu. Jen je rozkradou nebo promrhají na útoky proti Izraeli. Chtějí území na která mají podle svého názoru historicky nárok. Ok. Je asi hodně složité v tomto regionu rozsoudit, čí pravda je pravdivější. Ale Palestinci již mají Gazu a Západní břeh Jordánu pod svou autonomií. Pokud by tato území zkvétala, pokud by něco produkovali a čile obchodovali se světem, asi bych se přimlouval za návrácení dalších historických území. Ale jejich "stát" ( i kdyby by nakrásně uznán) není životaschopný. Bez zahraniční pomoci není schopen ufinancovat nic. Nic nevyrábí (kromě raket), nic neprodukuje a není v ničem soběstačný. Jaký má smysl ?

V. Klepetko 28.7.2018 21:49

Toto píší "Židé za spravedlivý mír"?

"Máme pochopení pro obavy lidí v Izraeli, řada z nás mezi nimi má příbuzné a přátele."

Myslím si, že žádný Žid by tu myšlenku podobným způsobem neformuloval! Ale věřím tomu, že takový Aslan Soulejmanov by volil právě tato slova. Nejde o to že by ta slova snad byla špatná. Spíše o to, že vyznívají neautenticky. Jakoby "zvenčí"... Ta "Výzva" by spíše měla být nadepsána takto: "Židé, pojďme se společně zasadit o spravedlivý mír". Bylo by to poctivější. Takto je to falešné - a není vůbec jasné, KDO, KOMU a PROČ to sepsal, a koho to vlastně oslovilo...

Já to nebyl. Škoda!

D. Novak 28.7.2018 19:01

Re: Chápu...

Celé generace na obou stranách si předávají křivdy a nenávist. Máme pochopení pro obavy lidí v Izraeli, řada z nás mezi nimi má příbuzné a přátele. Odmítáme ale současnou izraelskou politiku, která těchto obav zneužívá a legitimizuje jimi stupňující se útlak lidí na palestinských územích.

Násilí jak známo plodí násilí. Argument, že izraelská vláda bude ochotna k těm či oněm krokům, až Palestinci přestanou představovat bezpečnostní hrozbu, je tak ve stávající situaci jen cynickým alibi. Útlak a nespravedlnost ovlivňují již desítky let každodenní život Palestinců, což je vhání do náručí extrémistů.