2.3.2024 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

OSOBNOST: V prvé řadě křesťan

Jak někdo tak chytrý může být věřící? – napadlo mě tehdy. Dnes bych spíše řekl: „Jak někdo tak chytrý může být nevěřící?“ Kdyby někdo takový vůbec byl. On byl křesťan, já tehdy ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Morava 26.2.2017 14:48

Nemá tam chybu?

"byl americkým velvyslancem při Komisi OSN pro lidská práva v Ženevě"

Křesťan, obhájce kapitalismu a poradce Raegana? Že by ty lidská práva kdysi znamenala něco jiného než dnes kdy jsou proti křesťanství a skutečné svobodě většiny?

J. Sova 26.2.2017 20:40

Re: Nemá tam chybu?

On to byl nějaký podivín. Byl proti válce ve Vietnamu, pak zase naopak působil na Jana Pavla II., aby změnil svůj odmítavý postoj k invazi do Iráku.

J. Sova 26.2.2017 9:20

Pokud Novak odmítal

platit daně na protest proti válce ve Vietnamu, je to vůbec pravicové chování?

J. Krásenský 25.2.2017 19:14

Marxistický Joch

Co to je "kapitalizmus"? Jen marxistická terminologie, která nemá moc společného se skutečností. Chápu, pane Jochu,že se člověk musí nějak živit, ale protistuce... To je pod Vaší úroveň.

J. Fridrich 26.2.2017 6:32

Re: Marxistický Joch

Ano - říkejme místo kapitalismus ( to je v Česku velmi zprofanovaný pojem od našich soužek učitelek na základkách po dobu těch 40ti roků budování světlých zítřků - tedy socialismu - ten se nikde "kupodivu" nepovedlo vybudovat..)- tedy říkejme raději TRŽNÍ SYSTÉM - tedy systém, který lidem zajišt'uje všechno myslitelné-i nemyslitelné zboží ve velké pestrosti a rozmanitosti - i cenové.. Tento systém zajišt'uje také to ještě důležitější - a to je SVOBODA a Demokracie občanů - tedy na rozdíl od socialismu a nedejbože komunismu..

P. Princ 25.2.2017 10:40

A nutnost se zrealizovala ...

No, Vy jste to taky zrealizoval.

A. Reček 25.2.2017 10:35

Zajímavý článek

Ani jsem nevěděl, že taková významná osoba žila.

J. Sova 25.2.2017 8:55

Centesimus annus

nejvíce prokapitalistická encyklika v dějinách papežství?

"Jan Pavel II. v ní důrazně varuje před „radikální kapitalistickou ideologií“, která odmítá vidět konkrétní problémy a „ponechává jejich řešení volnému rozvoji tržních sil“ (č.42)."- Jan Pavel II. však během své návštěvy ve vlasti roku 1991 mluvil úplně jinak a nutno říci, že mnozí nad jeho promluvami kroutili hlavami. Poukazoval totiž na to, že pád komunismu neznamená, že kapitalismus je nejlepší možné zřízení a že „hospodářská svoboda musí být vázána pevným právním řádem“.

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=20042

Která je tedy ta nejméně prokapitalistická encyklika? Od kdy jsou vlastně křesťané pro kapitalismus? Sk 2,43 Všichni, kteří uvěřili, byli pospolu a měli všechno společné.Prodávali svůj majetek a rozdělovali všem podle toho, jak kdo potřeboval.Každého dne pobývali svorně v chrámu, po domech lámali chléb a dělili se o jídlo s radostí a s upřímným srdcem. - Sk 4,34 Nikdo mezi nimi netrpěl nouzi, neboť ti, kteří měli pole nebo domy, prodávali je a peníze, které utržili, skládali apoštolům k nohám. Z toho se rozdávalo každému, jak potřeboval.

J. Sova 26.2.2017 9:21

Re: Centesimus annus

A je ticho po pěšině.

J. Kernal 26.2.2017 15:24

Re: Centesimus annus

Písmo Svaté není o kapitalismu ani komunismu. Vytrhování veršů z kontextu, jejich nepochopení nebo dávání jim jiný význam než mají, dělají s oblibou falešní učitelé. Křesťané si s radostí pomáhají, dělali to v ranné církvi a činí i dnes, ale to nemá s komunismem nic společného pane Sova. Rád používáte verše z Písma, ale jste znovuzrozen nebo falešný vykladač veršů? Modlím se za Vás, aby vám Bůh dal více světla a porozumění Písmu.

R. Morava 26.2.2017 14:55

Re: Centesimus annus

Možná je špatná ta definice kapitalismu. Jinak ale, dělit se a nebýt sobecký není proti kapitalismu a naopak to není socialismus. Socialismus totiž nevěří v Boha, nutí lidi násilím a nerespektuje je.

V. Němec 25.2.2017 7:24

Tak

a je ticho po pěšině!

Křesťanství, to je téma!

To skutečné je příliš vnitřní než aby bylo atraktivní a to vnější, nezasvěcené jen odrazuje.

J. Jelínek 25.2.2017 8:38

Re: Tak

Ale je to tak lepší, snad.Alespoň nám nikdo nespílá do havlidů, pravdoláskařů či sluníčkářů, případně multikulturalistů. Jdu si nechat vynadat pod jiný článek.

J. Václavíková 26.2.2017 22:52

Re: Tak

:-)