22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

NAPĚTÍ: Proč nechceme válku s Íránem

Od doby, co íránští mulláhové napadli 4. listopadu 1979 velvyslanectví USA v Teheránu a drželi v zajetí 66 Američanů, poskytl Írán USA k válce mnoho dalších důvodů. Od té doby útočí Írán na americké cíle prostřednictvím svých proxy spojenců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Peleška 29.2.2024 17:29

Válku s Íránem nechceme proto, že by Írán snadno potopením několika velkých lodí zablokoval dvě pětiny světového obchodu s ropou a ceny ropných produktů a plynu by poskočily podobně jako při ropné krizi v roce 1973. Důvody jsou ekonomické a pokud skutečně fyzicky nenapadnou Izrael, válka nebude.

J. Černý 27.2.2024 21:13

Americké prasárny ve světě jsou dobře známé.

L. Kuča 27.2.2024 19:04

Jo, je to tak, jen bych podotkl, že on ten Mossadek nebyl nijak prokomunistický. Ale ajatoláhům vadilo, že to byl podle jejich mínění příliš vlídný politik a že v případě vnitřního konfliktu komunistům spíš podlehne než aby je rozdrtil. Tihle islámští papaláši měli vždy tu zásadní schopnost ve správný moment přeběhnout na výhodnou stranu. Kashaniho banda se spoluúčastnila převratu a když bylo třeba, hned byli v ulicích. (Ajax m.j. spustil na vlastní pěst agent CIA, který se utrhl ze řetězu. Tento scénář kdosi navrhl a vypracoval, ale rozhodnutí z Langley znělo "odvolat, nerealizovat". Dotyčný tu zprávu ztopil a vlastně tím umožnil převrat, na nějž měla zálusk především GB, USA chtěly jít na dohodu.) Výsledku převratu se západ tehdy pochopitelně nijak nebránil, bylo to finančně velmi výhodné. Když ale došlo ke spontánnímu lidovému svržení neschopného a tvrdého diktátora Pahlavího, ajatoláhové zase stáli na správných značkách a usilovně hráli na nacionální strunu. Lid si hmotně příliš nepolepšil a v oblasti svobod si naopak silně pohoršil. Zajímavé je, že dnes jsou USA démonizovány, zatímco GB má dodnes v Teheránu velkou, vysokou zdí obehnanou ambasádu, přestože se do perských záležitostí vměšovala jednoznačně nejvíce.

F. Navrátil 27.2.2024 18:45

Nedivte se. Většina islámských států má potíže s radikály a podobně jako Čína se s nimi musí vypořádat. USA na rozdíl od Číny podporuje právě ty islámské radikály proti nepohodlným vládám. Tak tomu bylo v Afghanistánu, Iráku, Sýrii, Lybii, Egyptě a dalších zemích.

L. Kuča 27.2.2024 18:35

Tento předpoklad je zcela chybný: Pokud rozhodovací pozice v jakémkoliv státě obsadí muslimové (žádní tzv. islamisté !), pokud se tito ve větším rozsahu zmocní výkonných zbraní, je úplně jedno o jakou muslimskou enklávu jde. Toto přesvědčení, že mají vybít nejprve všechny Židy, polyteisty, zastánce východních filosofií, následně i křesťany a pak se zbytkem naložit stejně, pokud tedy nebudou dočasně využitelní jako pracovní síla zdarma. Je to tak dáno obsahem zelené knihy Velkého Pedofila. To, že dejme tomu nějaká jednotlivá muslimácká frakce má jiné priority na tom nic nemění. V tom arabském škváru je to prostě napsané a kdykoliv tenhle démon může být vyvolán. Izrael je cíl k likvidaci No.I - USA jsou až druhotné a US Army je to ta nenáviděná silná ruka, která je s to srazit machometánské státy, pokud by si něco dovolily a prozatím (alespoň v rovině materiální existence) je tím nejsilnějším důvodem setrvávání Izraele. Hned za ní je velice schopná IDF, trénovaná "stálým kontaktem". Územní požadavky palošů jsou naprosto vedlejší, bez intenzivního hospodaření by to území mělo jen velmi malou hodnotu. A jak by jej pal-arabové provozovali si lehce domyslíme. Z větší části jde o důvod zástupný, pro média a ke ždímání emocí přihlouplých západních vysokoškolaček. Ničení a zabíjení je hlavním cílem, vlastnění je takový drobný bonus. Irán s Izraelem nesousedí, územní požadavky vůči němu nemá ani nejmenší a v minulosti dokonce jako Persie za Kýra Izrael velice silně existenčně podržel, ale co se tam rozlezla ta tupá arabská ideologie, tak úplně otočili. Už jsem tam dvakrát byl, obyvatelé by se svého establishmentu zbavili ve většině velmi rádi, ale v dnešní době není reálné to čistě občanským odporem provést. Proto bych se nebál ten režim totálně vykolejit, věrchušku shodit, ale pak už správu věcí jejich ponechat místním. Měl jsem i dojem, že do toho by si nechali kecat jen velice neradi, pokud vůbec. Jsou to velice zdatní technici a pokud by padly sankce,rozvoj by byl rychlý.

M. Grundmann 27.2.2024 17:00

Já za sebe nic nechci. Nevěřím, že se dá cokoliv změnit. Lidé jsou od přírody agresivní a jejich touha po boji je natolik silná, že se nedá zkrotit. Dnes se děje to, čeho jsem se bál v roce 1997, kdy se Západ vydal na cestu stupňování napětí na celém světě. Západ dnes už nic jiného neumí, pouze stupňuje napětí, až vyvolá válku. A buď ji vyhraje, nebo spíš ji prohraje. Diplomacie dnes už v podstatě neexistuje. Pouze vyhrožování, ultimáta, jednostranné nepřátelské činy a nakonec se začne střílet.

Někteří politici v EU dnes natolik lační po krvi, že chtějí poslat vojáky do boje na Ukrajinu. 30 let stupňovali na Ukrajině napětí, až se nakonec dočkali konečného cíle : zabíjení. Robert Fico má pravdu, když se od této politiky distancuje. Macron veřejně potvrdil tvrzení Roberta Fica, že řada evropských politiků po válce s Ruskem skutečně touží.

Z. Lapil 27.2.2024 16:46

Pak ovšem nemůže chtít, aby se takovými pravidly řídil "Západ".

M. Grundmann 27.2.2024 15:41

Írán se neřídí pravidly fair play, která vymysleli britští aristokraté, aby podle těchto pravidel mohli všechny války sami vyhrát. Írán dělá to, co je v jeho silách. Pokud by se choval Írán podle západních pravidel, udělal by z něj Západ sekanou.

Z. Lapil 27.2.2024 15:31

Aha. Takže Írán bojuje proti Izraeli, protože si netroufne na jeho většího bráchu.

Nemůžu říct, že bych to považoval za nějaké íránské plus.

M. Grundmann 27.2.2024 14:52

Ruská propaganda ? S tou jsem se v životě nedostal do styku. Analyzuji situaci Rusů za ně sám. Pouze odhaduji, jak oni sami vnímají situaci. Ukazuje se, že je můj odhad obvykle velmi přesný. A to o jejich názorech vím velmi málo. S Rusy se osobně téměř nestýkám.

M. Grundmann 27.2.2024 14:48

V Litvě je Rusů málo. Mluvím o Lotyšsku. Každý se chce samozřejmě zbavit všech lidí, kteří do země přišli. To je přirozená lidská vlastnost.

Lotyšsko má specifický problém v tom, že je tam Rusů tolik, že jsou v podstatě soběstační. Nemusí se otravovat s lotyštinou a mohou žít mezi sebou se svou ruštinou. Vycházím z názorů Lotyšů, kterým vadí, že je pro ně lotyština handicap ve srovnání s ruštinou. Proto tak tlačí na to, aby se Rusové učili jejich jazyk, který je jinak úplně nanic.

V. Církva 27.2.2024 14:35

No vy jste zmiňoval spíš Lotyše tak tam neznám nikoho, ale kamarád tam byl, zeptám se

P. Diviš 27.2.2024 14:32

Zase ta ruská propaganda.

Rusákům vadí, že na členy NATO, v čele s USA, nemohou. Tak útočí na sousedy.

P. Diviš 27.2.2024 14:31

Souhlas.

J. Novotny 27.2.2024 14:31

US ekonomika potřebuje nízké ceny ropy. Ekonomika rozhoduje o prezidentovi. A prezident o nasazení armády...

Takže to je ta brzda, proč skutek utek.

P. Diviš 27.2.2024 14:30

Polovina? :-P

Měla by, ovšem nebýt těch historických reminiscencí ruské (sovětské) okupace.

P. Diviš 27.2.2024 14:29

"Loutky" usilovně pracovaly na technickém i vzdělanostním povznesení země, do středověku Irán vrátili ajatolláhové.

P. Diviš 27.2.2024 14:28

"Húsíové poškodili podmořské kabely, narušili internetové spojení mezi Evropou a Asií."

Húsiové, protege Iránu ... Bez něj by pásli velbloudy.

V. Církva 27.2.2024 14:21

Pane Grundmann chvíli jsem si myslel že si děláte legraci, pak že jste to okopíroval z ruského tisku. Nebyl jsem tam, zeptám se kamaráda nebo manželčiny známé Litevky.

Nevidím ale důvod proč by byli Rusové na Litvě úspěšnější nebo lepší podnikatelé leda díky kapitálu z Ruska. To je ale cesta do pekla, nechci u nás ani čínský a i ruský kapitál. Natož abych se učil Rusky protože u nás žijí Rusové. Jako Lotyš nebo Litevec bych samozřejmě chtěl aby všichni Rusové co přišli v rámci okupace se vrátili domů kromě těch co mluví mým jazykem a chtějí být Lotyši či Litevci.

Zbytek jsou naprsoto bezpředmětné blbosti a v roce 1987 když můj otec s Litevci jednal byli schopnější než Rusové.

M. Grundmann 27.2.2024 14:07

Izrael je nepřítelem pouze pro palestinské Araby, protože si nárokuje stejné území jako oni. Je to pouze spor o území, nic jiného. Ovšem takový spor je ten nejtěžší, těžko se hledá řešení. Pro Írán Izrael nepřítelem sám není, ale přes Izrael Írán bojuje s USA. Podobně jako USA bojují přes Ukrajince s Rusy.

I. Klepáček 27.2.2024 13:52

Je to osobní a společenské statečnosti, bojovat účinně s islamistickým nepřítelem, který tlachání považuje za slabost a rozumí jen ztrátám.

Bohužel pro ás, islám je nejen náboženství, ale také ideologie.

Měli bychom to takto chápat.

Z. Lapil 27.2.2024 13:48

Izrael není pro Írán a muslimy vůbec nepřítel, ale obtížný hmyz, který musí být vyhuben.

V. Církva 27.2.2024 13:29

Taky se podívejte na fotky ulic v Iránu před rokem 1978. Jako někde v Praze. Dnes oficiálně středověk ale hodně lidí trucuje a jsou proti. Irán je podivná země a pan Křivan má pravdu, nebýt islámu byl by to stát jako my.

Alespoň víme co bude v Německu a pak i u nás. Teda pokud se nepochlapíme a nevykopeme islám a multikulturalismus na smetiště dějin.

V. Humble 27.2.2024 12:38

Iran ma moc pochopitelne duvody k nepratelstvi s USA a zapadem. Slibne se rozvijejici zeme byla srazena zpet do stredoveku diky USA and UK kterym se nezamlouvalo ze zeme chce vyvlastnit business kolem fosilnich paliv. Shodili vladu a dosadili sve loutky sem tam nejaka vrazda kdyz neslo podplatit. USA maji s touto praktikou mnoho zkusenosti z celeho sveta. Neni nahoda ze na USA je mnoho zemi alergicka stejen jako je vychodni Evropo alergicka na Rusko.

M. Grundmann 27.2.2024 12:29

Izrael je dílo Britů a Američanů. Je to důležitý spojenec nepřítele Íránu, USA. Írán na Izrael útočí jenom proto, že je v konfliktu s USA. Izrael není přirozený nepřítel Íránu, tímto nepřítelem se stal kvůli konfliktu s USA.

Vše se točí jenom kolem zahraniční politiky USA. Ta je zdrojem a příčinou většiny současných konfliktů ve světě.

M. Grundmann 27.2.2024 12:26

Kdepak, Západ rozšiřoval NATO jako nástroj pro budoucí válku s Ruskem. Rusku nikdy nebylo nabídnuto do NATO vstoupit jako plnohodnotnému členu. Tím by NATO ztratilo smysl.

Po pádu komunismu v Evropě v USA existovalo obrovské množství firem a struktur, které bojovaly proti Sovětskému Svazu. Těmto strukturám bylo nutné najít novou náplň. A tak se USA pustily do konfrontační politiky s Ruskem, aby tyto existující struktury měly něco na práci.

M. Grundmann 27.2.2024 12:22

Váš příspěvek je komický. V samotných USA dnes probíhá veřejná debata, zda se mají USA chovat jako vládci světa nebo zda se naopak mají starat jenom o sebe samotné. Předvolební souboj Biden Trump se soustřeďuje na toto téma. Biden chce vládnout světu a Trump pouze USA.

M. Grundmann 27.2.2024 12:19

Jazyk státu musí odpovídat jazykům, kterými se v zemi mluví. Pokud v nějaké zemi mluví polovina obyvatel rodným jazykem ruštinou, podle všech mezinárodních i evropských pravidel by v dané zemi měla být ruština úředním jazykem. Lotyšsko porušuje evropská pravidla o ochraně menšin. Dá-li se vůbec o Rusech jako o menšině mluvit, když je jich v Lotyšsku tolik.

P. Diviš 27.2.2024 12:15

Další, kdo mne vrací do mládí a připomíná sovětské agitky.

P. Diviš 27.2.2024 12:13

To mohly USA udělat mockrát, ale neudělaly. Naopak Irán nejenže vyhrožuje, ale ještě i rozjebává Blízký východ.