22.4.2024 | Svátek má Evženie


Diskuse k článku

MORÁLKA: Bin Ládin, influencer

Téma náhlé virality, se kterou manifest dávno mrtvého teroristy zasáhl sociální síť TikTok, mezitím pokryli i další novináři, a například Matouš Hrdina argumentuje, že to jen staří nerozumějí TikToku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 5.12.2023 17:43

"O svátcích bude riziko teroristických útoků obrovské, varuje eurokomisařka..."

A co teprve OH v Paříži, to bude sousto, tam jich je! včetně pomatených, ale cílevědomých, samotářů.

:-/

To mají sluníčkáři za to, že neposlouchají xenofoby, i když mě to tedy vůbec netěší, co Evropu teprve čeká.

Ale staří Římané se ke konci taky o barbary nestarali a raději ojížděli s plnými břichy vše, co mělo někde díru.

V. Petr 5.12.2023 21:47

S těmi Římany to není pravda 5 století vnímali jako katastrofu!

M. Valenta 5.12.2023 10:17

Usáma bin Ládin by dnes patřil ke stejné posádce jako Putin, Kim, šéfové Hamasu atd, toužící zavést na světě orwellovské pořádky.

P. Zdeněk 5.12.2023 19:59

Nemohu se zbavit dojmu, že ty už tady nějakou dobu jsou.

F. Navrátil 5.12.2023 8:34

Usáma bin Ládin je klasickou ukázkou toho, kam vede využívání islámského terorismu pro krátkodobé mocenské zájmy. Bin Ládin pochází z prominentní miliardářské rodiny ze Saudské Arábie. Tato rodina měla a má dosud významné obchodní a podnikatelské kontakty s americkými firmami. Bin Ládin měl mimořádně úzké styky s armádou USA a tajnými službami. V Pakistánu vybudoval základnu (al-Kajdá) pro výcvik mudžaheddínů, kteří válčili v Afghanistánu proti sovětské armádě a místním nacionalistům. Později vycvičil a posla do Čečny jednotky islámských mudžaheddínů pod vedením zkušených teroristů jako byl Jordánec Chattáb. Od počátku konfliktu v bývalé Jugoslávii se al-Káida zapojila i do těchto bojů, nejprve na straně bosenských sil, později cvičila a vyzbrojovala část jednotek Kosovské osvobozenecké armády v Kosovu a Národní osvobozenecké armády v Makedonii. A potud byl bin Ládin považován za spojence USA. Zlom nastal po útoku USA na Irák, kdy se zapletl do sporu s královskou rodinou a byl vyhoštěn ze Saudské Arábie.

P. Diviš 5.12.2023 13:02

Podobným způsobem využíval SSSR všemožná "osvobozenecká" hnutí v Africe i jinde, podobně Rusko vysílá wagnerovce. Nic neobvyklého.

F. Navrátil 5.12.2023 15:19

Wagnerovci jsou soukromá armáda, která bojuje za toho, kdo zaplatí. V USA je podobnou organizací Akademi (původně Blackwater). Academi poskytuje bezpečnostní služby federální vládě Spojených států na smluvním základě. Mezi prominentními zákazníky Academi jsou také ropné monarchie a spojenci USA jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty – pod jejichž záštitou zasahují jednotky Academi ve válečných zónách např. v občanské válce v Libyi a intervenci v Jemenu. Působí také na Ukrajině.

P. Hák 5.12.2023 7:59

Jo a díky za článek. Hudební vložka tentokrát pro mne nezajímavá, samotný text o to více :-)

P. Hák 5.12.2023 7:58

Ono se to nejspíš pochopí tak, že "zmutovaným moralistou" je ten, kdo kritizuje Západ. Nemyslím si, že zrovna takhle to pan Kechlibar myslel - kdyby se k tomu vyjádřil, bylo by to fajn. Prozápadních zmutovaných moralistů je kolem nás nejspíš víc a mají určitě mnohem větší slovo. Někteří se pohybují i v nejvyšších patrech moci.

To, co ale na článku vidím jako podstatné, je ta představa dotyčných, že dobro je třeba šířit za každou cenu. Že ten, co nesdílí naši představu dobra, je zlo a podčlověk a zrádce.

Tenhle mechanismus, představa sama sebe jako bílého rytíře a "jich" jako nelidí, "švábů", vede kdysi docela slušné lidi na židli velitele koncentráku. Lidi by přece oni nezabili, to je nehumánní... ale švába?

Zda byl UBL původně "docela slušným člověkem", ovšem netuším. Ono o to už ani nejde. Stejně už žije jen v interpretacích jiných, není to člověk, ale symbol.

J. Anděl 5.12.2023 7:36

Co jsem měl tu možnost se na to na chvíli podívat, Tiktok naplno odhaluje, že už nejsem úplně nejmladší. Jeho tempo je zběsilé a nezvládám ho vnímat. Trochu mi připomíná záznamy herních speedrunů. Které si občas pustím, ale vydržím sledovat jen asi tři minuty.

Trochu víc - a čím dál víc - mi vyhovuje tempo sbírání hub v lese :-).

Kategorie zmutovaných moralistů zní výstižně. Vzorec kritizování Západu a kapitalismu pro nemravnost je tak trvalý, že i kdyby neplatilo to, co píše o Tiktoku Matouš Hrdina, byl by Usámův dopis stejně jen kapkou v moři. Kritizují ho mladí levicoví západní ekogenderblm aktivisté, kritizují ho staří nabručení dezoláti, kritizují ho muslimové, kritizují ho ruští imperialisté. Zkrátka samí morální giganti a vzory hodné hluboké úcty a napodobování - ovoce jejich života je přesně tím, co by chtěl mít člověk v životě svém :-/.

Asi existuje i protisměr, ale když se dívám třeba na Tchajwance Vystrčila, je to prostě jiná váhová kategorie. Nebo ne?

B. Liborek 5.12.2023 1:22

R^R^R^