4.3.2024 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

IZRAEL: Spor o Zeď nářků po dlouhé době vyřešen

V Jeruzalémě je, jak se zdá, konečně na obzoru ukončení jednoho sporu, který trval téměř pětadvacet let. Počátkem října vyjádřila organizace "Ženy od Zdi nářků" souhlas s rozhodnutím, že bude pro své modlitby používat nově zřízeného areálu u Západní zdi, otevřeného již 28. srpna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 28.10.2013 19:12

Re: Ultraortodoxní Charedim Státu Izrael neprospívají, ale jen a jen škodí. Tedy většina.

Děkuji - a naprostý souhlas i s Kopretinou - děkuji oběma

M. Koutný 28.10.2013 8:23

Re: Ultraortodoxní Charedim Státu Izrael neprospívají, ale jen a jen škodí. Tedy většina.

Maně mě napadá srovnání s českými homosexuály.

Neortodoxní izraelské ženy si slušně vymohly místo, kde mohou praktikovat svou víru po svém; samy při tom nastavily své požadavky tak, aby to nebylo v rozporu s ortodoxní vírou, aby někoho nepohoršily v jeho víře. Dokonce se smířily s jakýmsi "vedlejším prostorem", protože hlavní část Zdi nářků je odjakživa vyhrazena tradičnímu ritu.

Naši pyretičtí bratři pochodují s kraválem hlavními ulicemi, polonazí, ověšení prezervativy, a když někdo jen špitne, že se mu to nelíbí (byť homosexualitu jako takovou jinak toleruje), je rázem urážen označováním za homofoba, fašistu apod.

Tož tak.

H. Lukešová 28.10.2013 0:31

Ultraortodoxní Charedim Státu Izrael neprospívají, ale jen a jen škodí. Tedy většina.

Do práce nechodí, v armádě neslouží, někteří z nich dokonce považuje Izrael za neznabožský stát, ale nebrání jim přitom brát od Izraele podpory, respektive nechat se vyživovat. No a nejhorší z nejhorších, Naturei Karta jezdí do Íránu popírat holocaust a miliskovat se nacisty, bolševiky a islamisty.

Ostatní směry v rámci judaismu jsou naštěstí tolerantní, znalí hodnot západní demokracie. Izraelci vynikají ve vědě a kultuře, v Izraeli se vydá více patentů a děl, než v celém muslimském světě dohromady.