9.12.2021 | Svátek má Vratislav


IZRAEL: Hotovo

19.5.2020

Co soudit o předsedovi vlády, který dokáže rozdělit jiné aliance, ba dokonce jednu stranu, ve svůj prospěch? Je to génius? Ne, je to Netanjahu. Benjamin Netanjahu, od neděle 17/5 opět předseda izraelské vlády.

Během odpoledne oné neděle se stalo v izraelském parlamentu všechno podstatné, aby dlouhá politická krize skončila. Aby Izrael měl legitimní vládu vzešlou z voleb. Vládu, která bude mít podporu nadpoloviční většinu zákonodárného sboru.

Kabinet má 35 členů - a několik prvenství. První ministryni původem z etiopské diaspory. První ministryni z ultraortodoxní komunity. A především: má alternujícího ministerského předsedu, což je zcela nový post.

Je odrazem principu rotačního premiérství:

- prvních 18 měsíců bude premiérem Netanjahu a alernujícím premiérem (Alternate Prime Minister) Gantz
- poté bude 18 měsíců premiérem Gantz a alternujícím premiérem Netanjahu.

Že by mohl být alternující PM nazván vicepremiérem? Jistěže také, ale v izraelských médiích převažuje to první označení. Možná si budeme muset osvojit vedle staré zkratky PM také novou - APM.

Ať tak či onak, vraťme se do Knesetu. Zvolen byl jeho nový předseda. Tady je výsledek volby:

- Yariv Levin (Likud) ... 72 hlasů
- Karin Elharrarová (opoziční aliance Ješ Atid/Telem) ... 23
- Ahmad Tibi (arabská Společná kandidátka) ... 20

Následovalo vyjádření důvěry nové vládě. Výsledek:

PRO ... 73
PROTI ... 46

Jasné rozložení sil ve sněmovně.

Pak jednotliví ministři pronesli a podepsali formuli slibu (volný překlad): Já ... jako člen vlády se zavazuji zachovávat věrnost Státu Izrael a jeho zákonům a slibuji, že budu věrně plnit roli člena vlády a dodržovat rozhodnutí Knesetu.

Nová vláda s jasnou převahou hlasů v parlamentu může začít pracovat. A řešit problémy. Doufejme jen, že ne s vlastním fungováním.

Ptal jsem se na začátku, co soudit o premiérovi, který dokáže rozdělit konkurující aliance a strany. Na obrázku 1 níže připomínám, co se v poslední době vlastně stalo: přechod k Netanjahuovi, do jeho koalice, došlo k rozrušení dosud jednotných alianci Yamina, Modrobílí a Labouristé-Meretz-Gešer (LMG), přičemž od LMG se nejprve oddělila strana Gešer a pak se rozpadl i klub labouristů. Kdo tohoto dosáhne, ten zaslouží uznání. Klobouk dolů.

izrael

obr. 1/ Zpracoval autor článku.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.