29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

HISTORIE: Velikonoční povstání 1916 v Irsku (1)

Z hlediska významných výročí slavných textů zažíváme v těchto letech velmi působivé období – loni jsme oslavili 800 Magny charty a příští rok oslavíme půlkulatiny Ústavy USA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 4.5.2016 22:23

Že se vůbec, Volaryk, s tou češtinou

zahazujete, vsadil bych se, že ani anglicky pořádně neumíte, vy Head and shoulders.

B. Volarik 4.5.2016 17:56

Re: Zajímavé!

shoda přísudku

A. Alda 4.5.2016 13:48

On vás někdo nutí mluvit česky?

Omezte se na angličtinu - aspoň od vás bude pokoj.

A. Alda 4.5.2016 13:46

Děkuji za informace.

Je dobré připomínat, kdo byl v Evropě utlačovaný a kdo byl utlačovatel.

Z. Lapil 4.5.2016 13:17

Re: Zajímavé!

Jak moc a jestli vůbec uchovávat staré, to je jistě jedna z nejstarších otázek.

Ale dost nesouhlasím s "opovržením" češtinou. Ač muzikant, nevím, co je to libozvučnost, respektive jak se pozná; vím jen, že co by Mozart v muzice nejspíš nerozdýchal, je dnes její běžnou součástí.

Žádný jiný jazyk, bohužel, neumím tak, abych si dokázal pohrát na způsob "řetězy řinčely" nebo "syčící had sunul se písčinou". Vím jen, že Pavel Eisner, vzácný (jako že takových není mnoho) znalec jazyka "zvenčí" vyčítal češtině iikání, a naopak vím, že když nás jeden pan dirigent učil Brahmsova moteta, naučil mě nemít nerad všeobecně v Čechách opovrhovanou němčinu. Je to taky jazyk a taky má svoje krásy. Viz https://www.youtube.com/watch?v=prhNnot2Uc8 (jedno z těch motet).

Co se týká gramatiky: fakt je tak ukrutně složitá? Šest až sedm pádů je, co vím, ve slovanštinách standart, slovanské vidy jsou v germánštinách bohatě vyváženy sadami minulých i budoucích časů a shoda přísudku s podmětem - copak je něco složitého na tom, že když začnu mluvit o mužích, tak u toho zůstanu a netahám do toho v půlce věty ženský rod?

Mmch - tento text, kromě řinčících řetězů, naprosto neplánovaně neobsahuje písmeno "ř". Kromě toho, že "text" měl být původně "příspěvek" :-).

R. Langer 4.5.2016 11:33

Re: Mám problém

Možná by bylo dobré doplnit "křesťané a muslimové". ;-)

M. Urbanová 4.5.2016 11:04

Jazyk

Souhlasím s panem Volarikem. S češtinou abyste seděli na zadku doma.

J. Krejčí 4.5.2016 8:03

Mám problém

pochopit, jak mohli irští "vlastenci" ještě ke konci 20tého století používat teroristické a zločinecké metody atentátů. To co bylo pochopitelné v roce 1916, koncem století používali už jen Irové a Palestinci.

B. Volarik 4.5.2016 7:50

Bude text prohlášení k vidění ve druhé části?

Zatím jsem ho v článku nenašel ani jako přílohu.

B. Volarik 4.5.2016 1:07

Zajímavé!

Zrovínka před týdnem jsem sledoval v americké televisi trojdílný TV film Rebellion právě o tom povstání. Jednou (ještě za komunistů) jsem v Praze mluvil s Irským studentem o jazycích. Postěžoval si, že mají ve škole povinnou keltštinu, což považoval za zbytečnou buzeraci a ztrátu času. Pravil: Mluví tím asi 5 % lidí, samí horalé kdesi v málo obydlených částech ostrova. Dále pravil: Kdyby se ten čas věnoval výuce nějakého použitelného jazyka, bylo by to lepší. Za takové prospěšnější jazyky považoval franštinu, španělštinu a ruštinu. Vcelku jsem s ním souhlasil. Je to zajímavé vzhledem k českému "národnímu obrození". Češi si udrželi jazyk ale vlastenectví se nějak moc nepěstuje. Irové naopak....mluví sice anglicky ale zkuste Irovi říct, že je Angličan...hned vám jednu vlepí!

Takže celé to obrození možná nestálo za to. Češi teď mluví dosti nelibozvučnou řečí s příšerně komplikovanou gramatikou; touto řečí mluví asi stejný počet lidí jako je obyvatelstvo Los Angeles okresu v Californii nebo počet obyvatel New Yorku.

Třeba si Češi mohli podržet němčinu (na libozvučnost by to vyšlo stejně...chrchlání a řehtání dosti podobné) a aspoň by měli jazyk použitelnější pro mezinárodní styk.