23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

HISTORIE: Když stát zavírá vlastní občany pro jejich původ

Známe to i z vlastní historie, někdy jsou události svým rozměrem tak mimořádné, že se v jejich víru hodnoty celé společnosti trochu pokřiví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 17.8.2016 13:08

Nevážený autore, ono dívat se dnešní optikou na

tehdejší události je přinejmenším zavádějící. Ale když už chcete... Proč se pak ale nezmiňujete např. o přesunech a masovém vyvražďování v tehdejším SSSR a v tehdejším Německu? Jistě, jde přece hlavně o ty zlé, ošklivé USA... a pak o ty zlé ošklivé Čechy :-/

J. Urban 17.8.2016 13:03

Re: Inu, až na detaily se to dělo prakticky všude

Vy to nechápete. Článek je o zlých USA, případně o zlých Češích.

F. Houžňák 17.8.2016 8:13

Hm, vy jste tam u toho byl, v tom Brně,

že o tom tak zasvěceně mluvíte? Nějak se do toho zaplétáte. Jo, bylo postříleno 226 Němců, kteří ani nebyli sudetští - to teď bylo dobře nebo špatně? Chápu, vy ty německé nacisty milujete.

J. Jurax 17.8.2016 0:06

Re: Děsím se toho

Souhlas

J. Lancik 16.8.2016 22:46

Re: Mozna vam ti tri zapomneli rict,

To, ze vas strycek byl veznen v Dachau taky neznamena, ze mel ve vsem pravdu. Lzete v kazdem pripade Vy protoze v pruvode, bylo, hnano rabovacimi gardami 20 000 lidi a tolik by se jich na tu hnusnou podivanou urcite neveslo. Ti skutecne vinni byli uz pred prichodem Rusu uz davno za horama. Jen Vas bolsevicky mozek nemuze pochopit, ze v kazdem narode, v kazde spolecnosti jsou mimo zlych lidi i ti hodni. Trvam na tom, ze neexistuje nic stoprocentniho, ani vina narodni. To by jste i Vy byl vinen za vrazdeni prerovskych Sanci kde dustojnik cs. armady K. Pazur strilel sestimesicni devcatka z pistole do hlavy a bylo postrileno 226 Nemcu kteri ani nebyli sudesti. To nepoprel ani takovy zurivy nemcobijec jako V. Vlk starsi, pro neho prasarna. Jo a dodal bych z me rodiny nebyl veznen nikdo, jen otcuv bratranec byl jednim z tech popravenych v Kounicovych Kolejich pro zabavu tech "hodnych" Nemcu. Presto ani tata, ani sestrenky popraveneho se nezucastnili verejnych poprav "hodnych" Nemcu. Zhovadilost nema narodnost, na popravu K.H.Franka se prislo podivat 6000 platicich divaku.

J. Kanioková 16.8.2016 21:50

Chicht... tak to jsme 3

J. Kanioková 16.8.2016 21:49

Jezuskote, pane Moravo, vás taky?

Mi tam kompletně zrušili účet, pitomci. V životě jsem nepoužila vulgarismus, ani osočování jiných diskutérů.. Ale psala jsem proti islamizaci..

F. Houžňák 16.8.2016 21:18

Mozna vam ti tri zapomneli rict,

ze se nejednalo o "pochod smrti", ale o utek brnenskych Nemcu, kteri se chodili divat na popravy Cechu jako do divadla a do posledni chvile podporovali nacisty, pred spravedlnosti. Rakusaci je odmitli pustit do Rakouska a tak holt taborili par dni u hranic. Nikdo jim nic nedelal. Ze Peroutka byl v koncentraku a Tigridovi vyvrazdili ti vasi hodni Nemci celou rodinu neznamena, ze by meli vzdycky ve vsem pravdu a nevim, proc bych mel slepe sledovat nazory nejakych vasich znamych. Muj strycek byl ctyri roky taky v koncentraku, v Dachau, a mluvil uplne jinak nez (udajne) ten vas Peroutka. Nemci nebyli vinni svym puvodem, ale svymi ciny, taky spousta Sudetaku v Cechach zustala, to je vam urcite znamo, tak nelzete, ze se provinili svym puvodem. Lzete jako Schwarzenberg v televizi.

J. Lancik 16.8.2016 20:51

Re: Verte si cemu chcete!

Ja neverim v neco stoprocentniho. Neco si vymysleli, vsecko vsak urcite ne!Je vsak nespornym faktem, ze museli jit pesky, vsichni, zdravi i chromi, zeny, deti starci a stareny, ze byli ubytovani v baracich infikovanych tyfem a nekolik set je jich v Pohorelicich pochovanych. Teprve az u Mikulova jim vyjelo vztric nekolik selkych vozu a nalozili ty vysilene. Mnou zmineni tri vedeli o tom rozhodne vic nez Vy nebo ja uz proto, ze byli pametnici, prof. Cerny ucastnik odboje a rodak smisene oblasti, F. Perotka vezen koncentracniho tabora o ktereho si otira hubu Zeman jenz mu nesaha ani po kotniky a Pavel Tygrid pochazejici ze zidovske rodiny a jehoz bratri, sestry a rodice vyleteli kominy osvetimskych krematorii prohlasil princip kolektivni viny a nasledujici vyhnani za zlocin. Tem trem verim a davam kredit. Ano trestat vinniky ne vsak ty kteri byli uz predem vinni svym puvodem.

V. Vlk 16.8.2016 18:56

Děsím se toho

že něco tak nevzdělaného a nechápajícího součinnost příčin a následků sedí někde na něčem, co s epodvodně vydává za "Ustav práva a právní vědy", tedy za něco vědeckého a váženého, když je to obyčejná o.p.s. tedy "Obecně prospěšná společnost" , kterou si může založit každý. Tedy vlastně jedna z profláknutých "neziskovek "a to,jak se ukazuje, velice příznivě nakloněná tomu, co bolševici celkem po právu nazývali "revanšisty" . A tohle u nás podniká, za peníze si můžete "vystudovat" ovšem když "nechápete" odsun Němců a nic vám neříká Postupimská dohoda .Jo a lhát je taky asi povinné, když lživě melete o odsunu jako hříchu a zamlčujete, že odsun se týkal nejen zemní obsazených sověty,ale i Rakouska (oficileně odsunuto do roku 1946 z Rakouska 260 000 říšských Němců, ve skutečnosti asi 900 000. No a Norové a Holanďani na "odsun " něčekali a vyhnali všechny Němce hned, Francie dokonce zavedla "revoluční soudy" pro Němce a kolaboranty atd. Dle životopisu typický produkt prekariátu, nejnebezpečnější dnešní sociální třídy ( známé jako pravdoláskovníci, vítači, eurohujeři atd.) .

F. Houžňák 16.8.2016 18:47

Prosímvás, už zase vytahujete ten neexistující

"brněnský pochod smrti", zprávy o němž se opírají o výmysly Sudeťáků, kteří to údajně slyšeli od svaka praujce jejich pratety. Něco jako "vraždy sudetských Němců v Dobroníně".

F. Houžňák 16.8.2016 18:44

Byli to ti komunisti, co vyznávali ideologii

vymyšlenou a v Rusku zavedenou vašimi oblíbenými Němci. Jste ještě spokojenější?

F. Houžňák 16.8.2016 18:42

Tatínek byl osm let za bolševiků zavřený,

protože mu potřebovali ukrást firmu, auto a barák. Pak se živil celý život manuální prací, jako pokrývač a podobně. Jste spokojený?

P. Vaňura 16.8.2016 18:10

Chorvati byli SPOJENCI nacistů, a to velmi horliví, tak

bych je sem netahal.

Pravdou je, že divoký odsun Němců začal na východě i na západě s tím, že ne západě tomu spojenecká vojska zabránila, kdežto Rudá armáda se připojila, pokud dokonce jednotlivé akce přímo neorganizovala.

A, mimochodem, po WW2 bylo z Číny, konkrétně z Mandžuska, odsunuto 2 miliony Japonců, většinou rolníků, kteřím tam přišli v době japonské okupace. A myslím, že mezi Čínany, Korejci a Filipínci by se roku 1945 nalezlo sakra málo lidí, kteří by litovali oběti z Hirošimy a Nagasaki! Japonští vojáci svou bestialitou překonávali i nacisty.

Jinak, Američané měli smutné zkušenosti se svými spoluobčany německého původu v době WW1. Na některé jimi provedené sabotáže se přišlo až po válce.

P. Vaňura 16.8.2016 17:58

Souhlasím a s iDnes mám STEJNOU zkušenost

P. Rajman 16.8.2016 17:24

Re: Jo, s Hilsnerem máte samozřejmě pravdu,

Hrát si na spravedlivého by vám šlo. Co jste dělal mimochodem vy nebo vaši rodiče, konfiskovali ostošest? Nebo jen dělali politickou karieru s jasně pojmenovaným nepřítelem?

J. Lancik 16.8.2016 16:49

Re: Na tom srovnani s Hilsnerem pane Lapile

Prece jenom neco je. V obou dobach panovala davova histerie volajici po krvi. Stejnou odvahu s jakou se postavil TGM proti poveram o Zidech a zastal se tim Hilsnera projevili P. Tygrid a F. Peroutka kdyz se vyhanenych sud. Nemcu zastali a verejne proti nelidskym podminkam v taborech kde byli Nemci soustredovani pro transporty do rise. Postavit se proti hysterickemu po lynci volajicimu davu vyzadovalo peknou davku statecnosti. Pokud vim byli jedini kteri se postavili verejne. Proti uplatneni principu kolektivni viny se postavil i prof. Vaclav Cerny, nevim jestli verejne. Princip kolektivni tedy sta procent obyvatelstva byl uplatnovan jen tam kam vstoupila sovetska vojska, tedy u nas v Polsku a castecne v Jugoslavii. Tam po rozpadu Jugoslavie Slovinci a Chorvati vyhnancum navratili obcanstvi. Napriklad ve Francii probihaly soudni procesy az do roku 1961. Holandsko vyhnalo celkem 2000 Nemcu atd. Jestli to slo u nas jinak nevim byly me tehdy dva roky, vim vsak urcite, ze u nas nejvyzsi predstavitele misto aby vasne mirnili je podnecovali. Napr. pres. Benes uz 12.5. vyzyval v projevu v Brne k likvidaci Nemcu. Vysledek=brnensky pochod smrti. Jenom vim, ze tech co to dokazou pokazit vsem nemusi byt moc. Prozil jsem padesata leta castecne srovnatelna s terorem Nacistu. Pachatelu komunistickeho teroru a shvalujicich taky nebylo moc. Rozdil? Tem komunistickym pachatelum se po r. 1989 nestalo vubec nic, ani majetek jim nebyl zabaven.

J. Hanke 16.8.2016 15:53

dovolil bych si podotknout

že internace Japonců a odsun Němců jsou dvě naprosto nesouměřitelné záležitosti.

Polovzdělaný pisálek asi nemá ponětí o tom, co je "Nabotovo memorandum"

J. Kraus 16.8.2016 15:45

V době Pearl Harboru

už bylo sdostatek známé japonské chování v Číně a Koreji. Po obsazení Holandské Východní Indie a britských držav začaly odtud pronikat úděsné zvěsti o chování Japonců k zajatým bělochům a hlavně běloškám. Co se týče japonských špionů v USA, bylo to asi jako s tím Hilsnerem. Aby nezačaly nějaké pogromy, byli radši prohlášeni za nevinné. I tak byla v USA, soudě podle ještě neupravené literatury faktu, nálada silně protijaponská a internace pravděpodobně mnohým z Japonců zachránila život. Co ale stojí za pozornost, je někdejší celojaponské běsnění proti všemu nejaponskému, doprovázené mučením, zvěrstvy a řekami krve. To se nedá srovnat s ničím v Evropě. Leckoho trochu mrazí i při pohledu na dnešní kultivované Japonce. Ty geny, ta karma, to se ještě někdy musí projevit.

R. Morava 16.8.2016 13:58

Re: Humánní to nebylo, ale zato to bylo účelné.

Dalo, ale až se něco udělá se Social justice warriors. Dokud nevykopeme v Evropě od koryt 5 kolonu neudělá se nic. Naopak nás budou potahovat za naše názory po soudech, zakazovat na diskuzích a nebo alespoň nadávat do Xenofobů a čecháčků.

Mne například vykopli z možnosti diskutovat na iDnes.cz takže nezapomeňte na Babišovce u voleb. Trochu jsem ANO důvěřoval, ale Pelikán se svými paragrafy proti svobodě, uhádaná Krnáčová se svými Prague Pridy, to jsou lidi pana Babiše stejně jako iDnes.cz. Nejsou o moc lepší než socialistická ČSSD...

R. Morava 16.8.2016 13:48

A co nám to má dnes říct? Byla válka spravedlivá?

Je to takový ten moderní falešný "humanrightismus". Bezpečnost občanů je prvořadá, to platí vždy ale hlavně pro válečný stav. Souhlasím že dokud američtí japonci nic neudělali nebyl důvod k internaci.

Ale pokud se máme poučit z historie, dnes máme opačný případ. Občanů z nich se velká cast domáhá násilím vstupu do Evropy. Část z těchto občanů je prokazatelně Evropanům nebezpečná. Proto by v tomto případě internace někde mimo Evropu měla smysl!

Co se týká Němců, byli to naši spoluobčané a problém začal už rozdělením Rakouska. Jenomže jak rozdělení Rakosuka, tak odsun byl důsledkem válek kdy zbytečně umírali miliony lidí. Kdo takové konflikty vytváří se nemůže divit následkům i když jsou nespravedlivé.

J. Tomáš 16.8.2016 13:01

Humánní to nebylo, ale zato to bylo účelné.

A to ze dvou důvodů.

1. Internovaní Japonci nemohli provozovat žádnou činost proti USA. Třeba by to většina z nich nedělala, ale někdo by se mezi těmi statisíci jistě našel. Ostatně většina muslimů je prý taky mírumilovná, že...

2. Jak už bylo zmíněno, v jiném příspěvku, žádný z internovaných Japonců nemohl (třeba i křivě) obviněn ze spolupráce s nepřítelem.

Tak mě napadá, nedalo by se něco podobného udělat i s evropskými muslimy?

F. Houžňák 16.8.2016 12:53

Jo, s Hilsnerem máte samozřejmě pravdu,

a já se skoro nikdy nerozčiluju, možná jste si všiml, že reaguju vždy pouze na nepravdivá, evtl. nelogická tvrzení. Že lidi mají různé názory na stejnou věc, je v pořádku, ale neměli by si vymýšlet "fakta", aby v diskusi "vyhráli". To dělá spousta lidí. Samozřejmě že odsun není žádný důvod k jásotu, ale taky ne k všeobecnému sypání si popela na hlavu. Jak říká klasik, kdyby seděli doma na zadku, tak by se jim to nestalo, a oni si začali, a odsun jim zabránil v tom, aby to spustili znova. A místo po árijsko-německém způsobu na Sibiř nebo do Osvětimi jeli Heim ins Reich. Jak píšou někteří němečtí autoři, Němci očekávali po jimi rozpoutané a totálně prohrané válce tvrdé a nemilosrdné potrestání, a ono se jim k jejich překvapení nic nestalo, naopak jim (západní) Spojenci velkomyslně pomohli. Takže se rychle oklepali a Übermensch v nich zase vylezl na povrch, nacisty nepotrestali (to jsou všechno jenom řeči, že prý ano, skoro nikomu se nic nestalo, Němci svoje nacisty milují) a jelo se dál. Samozřejmě tu absenci trestu nepovažovali za humanismus, ale za slabost, v tom jsou stejní jako muslimáci.

Z. Lapil 16.8.2016 12:01

Re: Fakta uvedená v článku jsou pravděpodobně správná,

Jak případ Japonců v USA, tak případ sudetských Němců v ČSR, je reakcí státu na nějaké napadení. Potud jsou oba případy stejné. V USA ovšem od prvopočátku probíhaly soudy, čili snaha jakž takž nezávisle rozhodnout o správnosti či nesprávnosti rozhodnutí státu, zatímco v ČSR soudní přezkum odsunu neprobíhá; aspoň jsem to nepostřehl. Těch pár majetkových sporů, které řeší, zda se dotyčného dekret týká nebo nikoliv, se netýkají podstaty.

Než se rozčílíte: TAKY mám pocit, že to u nás po Protektorátu dost dobře nemohlo dopadnout jinak. Čímž rozhodně nenaznačuju, že mám odsun za důvod k jásotu. Nemám. Byla to zlá doba.

Spíš bych autorovi vyčetl, že do toho tahá Hilsnera. To nemá s politikou ani kolektivní vinou co do činění. Byla mrtvola, byl podezřelý, byl soud a ten rozhodl. Že se soudci místo poctivé práce zřejmě nechali unést předsudky, to je smutné a trestuhodné, ale ani stát ani lid s tím nemá co do činění.

F. Netopil 16.8.2016 12:01

Inu, až na detaily se to dělo prakticky všude

Můj strýc emigroval v roce 1929 do SSSR !!! To není vtip, to je fakt. Tam se oženil a měl syna. Po přepadení SSSR v červnu 1941 musel taky do lágru (jako cizinec, nevím), odkud se už nevrátil. Klasika - srdeční slabost.

F. Houžňák 16.8.2016 9:58

Fakta uvedená v článku jsou pravděpodobně správná,

ideové vyznění a celková tendence pak zcela prolhaná. Je to vidět už na začátku, kdy za historickou křivdu je označen odsun Němců, ale nikoliv to, jak Němci - včetně těch ubohých pozdějších odsunutců - v Evropě, Africe, Asii a přilehlých oblastech po šest let loupili a vraždili, a konkrétně obsazení Čech a Moravy - za nadšeného přispění pozdějších odsunutců - a tam po šest let opět s nadšením prováděného teroru, loupeží a vražd. To samozřejmě žádná křivda nebyla, na to měli jako Herrenmenschen prostě právo. A když je pak z Francie, Holandska, Polska, Československa, Rumunska a dalších zemí za to vykopali, tak si - a s nimi nejrůznější Kustové - stěžují. Stejně tak s Japonci v Americe: jak svého času prý prohlásil nějaký prostý Američan na adresu amerických Japonců: moji dva synové museli jít do války, kterou začali vaši krajani Japonci, a padli tam, zatímco vy jste seděli v Americe v teple a bezpečí. Tak si nestěžujte. A jak je každému trochu myslícímu člověku - ovšem ne pravdoláskovníkům - jasné, internací amerických Japonců řadě z nich zachránila americká vláda život, protože by jinak spousta z nich upadla do podezření, že provozují pro Japonsko špionáž (a nepochybně by řada z nich ji i provozovala), se známými důsledky jako poprava za spolupráci s nepřítelem za válečného stavu. To ovšem Kustové nenapíšou, píšou jenom o zlé, rasistické Americe. A konec je opět typicky havloidní - ať už byli sovětští komunisti jací byli, nepřipravovali - jako naši velcí přátelé a dobrodinci Němci - totální vyhlazení Čechů, jako ho plánovali Němci.

V. Kopta 16.8.2016 9:46

nepochopitelné

myslím že to není tak nepochopitelné

S. Ševeček 16.8.2016 9:15

Nojo,

demokracie - tradiční tam a nejdokonalejší onde.

V. Braun 16.8.2016 3:52

Zajímavý článek

Zajímavé a v dnešní době poučné čtení. Děkuji.