18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

GLOSA: Ať žije George VII.!

Ať žije královské mimino! Ať žije budoucí George VII.! Ano, nával obyčejných Britů před porodnicí v londýnském Paddingtonu, davy před královským Buckinghamským palácem, zblázněná média a tu i tam improvizované vesnické či městské veselice - což všechno provázelo v minulých dnech narození budoucího britského krále - se našincům těžko vysvětluje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Fikr 31.7.2013 1:36

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Long live Her Majesty Elizabeth II The Queen of Canada ...

R. Langer 30.7.2013 12:09

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Ha, to je velmi trefné. Jak rád bych se tomu zasmál, ale bylo by to jako smát se na pohřbu... :-(

J. Dvořák 30.7.2013 11:44

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Líp to napsat snad ani nejde !

J. Dvořák 30.7.2013 11:42

Chlape a co je ti po tom co v Anglii slaví ?

Tvoje starosti na mou hlavu !!!Piš o tom že tam mají otcové placenou dovolenou při narození potomka a to jak chudý tak bohatý !Piš že tam nemá nezaměstnaný žebráckou sumu podpory jako u nás celých tisíc čtyři sta korun na měsíc !No a hlavně tam nemají Kalousky a cikáni musí pracovat a teprve potom dostanou peníze na živobytí,taky si politici nedovolí tak bezostyšně krást jako tady !Hlavně se tam měří každému stejným metrem !Není známo že by kdokoliv z královského rodu cokoliv ukradl,ani pero ne !Co ty na to ?

V. Kusý 30.7.2013 10:15

Proč blázní Angličané okolo královského miminka?

Připadá mi to přece jen racionálnější, než bláznění Čechů okolo  Ivety Bartošové.Minimálně je malý Jirka roztomilejší a střízlivější.

Z. Kulhánková 30.7.2013 6:19

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

O imunitě jsem nikdy neslyšela, takže pokud ji mají, asi ji nepoužívají. A samozřejmě i v Kanadě jdou politici od válu už za zlomek toho, co si dovolí v ČR.

P. Sulc 30.7.2013 6:03

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Tak to jeste bral rozum, to jej MT jeste sekyrovala a on se s ni hadal, jestli zrusit ci nezrusit pravo utrpne. Ani nevim kdo tehda vyhral. Je jen skoda, ze Habsburkove nikdy neudelali jednotny stat, jakes Svycarsko. Ale oni jej neudelali ani ti Pramyslovci a Lucemburkove a take meli na to par staleti. Ona ta slezka knizectvi sice byla soucasti Koruny, ale mela s ni spolecneho asi tak jak Gronsko z Danskem.  Ale ted neco jineho: muzete mi rici, maji-li v Kanade poslanci a senatori, mate-li nejake, take imunitu, jako v CR. Nevim jak je to v Anglii, ale takove to asi bude i u vas. Tady zadnou imunitu nemaji, udelaji -li pru$er, jdou od valu, resignuji.Pred hodne lety sel i jeden do lochu.Ta imunita, to je zrudnost, primo odporna. A ty dvojite ci trojite funkce take.

Z. Kulhánková 30.7.2013 5:07

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Vydržte, už jsem v roce 1774!

P. Sulc 30.7.2013 5:03

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Velice dobre, pani Kulhankova, souhlas na 100.%. Skoda, ze uz neni R-U monarchie. Co delat, alespon ta kniha s cisarem J. II kdyby byla

M. Zavala 30.7.2013 3:31

mno, ze by anglicane vymenili krale za presidenta to se nestane

co se ale muze stat ze ho vymeni za kalifa Mohameda I.

Z. Kulhánková 30.7.2013 3:05

Re: nadšení z narození nového krále, který jednou bude vládnout

The British monarchy is a system of government in which a hereditary monarch is the sovereign of the United Kingdom and its overseas territories, and holds the now constitutional position of head of state. According to convention, the Queen''s powers are exercised upon the advice of her prime minister. She does, however, possess certain reserve powers which she may exercise at her own discretion.  In the UK, the Queen (or King, when there is a male monarch) has numerous theoretical personal prerogatives. In practice, however, with the exception of the appointment of a prime minister, which is done with every prime minister, there are few circumstances in modern British government where these could be justifiably exercised; they have rarely been exercised in the last century. These powers could be exercised in an emergency such as a constitutional crisis. The monarch''s personal prerogatives are:

- The refusal to dissolve Parliament when requested by the Prime Minister - To appoint a Prime Minister of her own choosing. - The dismissal of a Prime Minister and his Government on the Monarch''s own authority.  - The refusal of the Royal Assent.

- The refusal of the "Queen''s Consent," where direct monarchical assent is required for a bill affecting, directly or by implication, the prerogative, hereditary revenues—including ultimus haeres, treasure trove, and bona vacantia—or the personal property or interests of the Crown to be heard in Parliament.

It has long been established in the uncodified Constitution of the United Kingdom that political power is ultimately exercised by the Parliament of the United Kingdom, of which the Sovereign is a non-partisan component, along with the House of Lords and the House of Commons, and by the Prime Minister and Cabinet. Thus, as the modern British monarchy is a constitutional one, the Sovereign''s role is in practice limited to non-partisan functions (such as being the fount of honour).

L. Krajicek 30.7.2013 2:58

Re: nadšení z narození nového krále, který jednou bude vládnout

Moc se v tom nevyznám. Jaké státní funkce v rámci (byť i nepsané) ústavy plní anglická královna? Resp. jaká je její působnost a pravomoc?

M. Kopřiva 30.7.2013 0:38

Re: Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Naprosto přesné. Děkuji.

Z. Kulhánková 30.7.2013 0:15

Jenom proto, že v ČR o něčem neslyšíte, neznamená, že to není

Měl byste vidět, jak nadšeně Belgičané minulou neděli slavili korunovaci nového krále!

Z 10 prvních zemí letošního hodnocení kvality života je 7 konstitučních monarchií - myslíte, že je to náhoda? Vědět, kdo bude hlavou státu, ve kterém žijete, za 10, 20 nebo 50 let, totiž přináší stabilitu, o které se zemím s přímou volbou nemůže nikdy zdát. Zejména pak, když víte, že je to osoba, která byla pro tu roli odmalička vychovávaná a vzdělávaná, která má zájem na tom, aby trůn předala svým potomkům pokud možno v lepším stavu, než v jakém se ho ujala. Má také dostatek rodinného stříbra, aby si nepotřebovala za volební období nahrabat.

Jelikož je nadšení z narození nového krále, který nám jednou bude vládnout, mimo vaše chápání, radujte se z cikánských paterčat, která budou jednou vládnout vám.