24.2.2024 | Svátek má Matěj


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hanák 20.8.2009 12:35

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Ale vždyť i Sovětský svaz nejdříve coby spojenec Němců se podílel na likvidaci Polska (pomlčíme o Finsku), a teprve potom se stal "Spojencem", podobně jako Rumuni, Bulhaři, Slováci a pod., včetně Italů.

David 19.8.2009 22:57

srp a kladivo na vlajce

Budete se divit, s tim srpem a kladivem, ale prohlednete si poradne oficialni vlajku Rakouska, tedy tu s orlici...

pbla4024 19.8.2009 21:50

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Výrok "Rumunsko bojovalo v druhé světové válce na straně západních spojenců" je úplně přesně stejné překrucování historie jako výrok "Sovětský svaz bojoval v druhé světové válce na straně západních spojenců". Vy chcete popřít účast Sovětského svazu v protinacistické koalici? Velmi zajímavé tvrzení.

huhu 19.8.2009 18:51

Re: Podněstří

historie Moldavie http://cs.wikipedia.org/wiki/Moldavsko  ,

V roce 1994 se uskutečnilo referendum, ve kterém většina obyvatelstva odmítla spojení s Rumunskem.

Tomáš Jasný 19.8.2009 18:42

Re: Kapitalistický jakoby stát s komunistickými symboly

Pane Bílku, když do toho zmatku, jakým Podněstří opravdu je, ještě zamícháte i Kubu, uděláte z toho úplný guláš. A ten jste ještě opepřil svým komentářem o internetové stránce současné vlády, což jste Vy nazval vládní propagandou, kterou jste úplně zavrhnul, bez ohledu na skutečnosti, že právě ta vládní propaganda je zatím jediný zdroj souhrné informace o tom státě. Nic jiného neexistuje, tedy kromě velmi jednostranných novinových článečků jako je právě ten Váš. Vás hlavně rozčiluje to kladivo a srp, které má Podněstří ve svém neuměle provedeném státním znaku, ale nikoliv na jejich vlajce, jak Vy chybně uvádíte. Jenže komunistické symboly jsou v podstatě jediné pojítko k historické minulosti toho státu, protože ten vznikl po rozpadu SSSR úsilím 14. armády sovětské armády zavést nějaký smysl do naprostého chaosu té doby. Stejně tak jako se rudá hvězda se zlatým okrajem znovu stala symbolem armády Ruské federace a melodie sovětské hymny s pozměněným textem je opět oficiální ruskou, a nikoli komunistickou, hymnou.

Aubi 19.8.2009 18:41

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Rumuni byli ve válečném stavu se SSSR od počátku německého tažení a byli druhou největší armádou Osy na Východě, když nepočítám Finsko. Až po obratu a poté, co se dostali Rusové na rumunské hranice došlo k převratu, král Michal provedl převrat, ve kterém se zbavil proněmecké vlády maršála Antonesca, a naopak vyhlásil válku Německu a podíleli se např. na osvobození Moravy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Romania_during_World_War_II#The_royal_coup

vita 19.8.2009 17:51

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Jasně. A u toho Stalingradu byli jako Spojenci. Akorát jim nějak zapomněli říct, že mají být spojencu Sovětů  - a nebo že by ty "výkony" byly úmyslně tak mizerné a Rumuni vlastně vyklidili pozice, které měli držet pro Pauluse, aby Sověti mohli toho Pauluse obklíčit? To by byl tedy opravdu velký úspěch sovětské rozvědky a intrika hodná Richelieua...

Jó, takoví Bulhaři a Italové taky bojovali na straně Spojenců... Tedy - když už jim došlo, kdo vyhraje. Dokud vyhrávali Němci, tak byli spojenci Němců. Jako Rumuni. Slováci taky povstali. Právě včas.

Jseš už se svými pokusy o překrucování histore trapný, pablbečku.

pbla4024 19.8.2009 16:44

Re: Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

Zase lži jak z Rudého práva? Rumunskou mělo v druhé světové válce třetí největší armádu na straně spojenců, po SSSR a Británii.

Protože vy bolševici máte dlouhé vedení, zopakuji to pomalu. Rumunsko bojovalo během druhé světové války proti nacistickému Německu. Zkuste si najít seznam Spojenců, soudruhu.

vita 19.8.2009 16:38

Psal jsem samozřejmě o jejich výkonech

ve II. světové válce. Taktéž nevím, jakou měli motivaci, z uloupeného toho zřejmě moc nedostali, nakradené uhlí i továrny, obilí a dobytek přecpávalo trati do Říše, plavovlasým bestijím se při pohledu na ně musel zvedat árijký žaludek - takže na nějaké ty řádové hrady na Ukrajině a v Povolží by nejspíš nárok neměli...

Proti MRR bojovala armáda proti milicím. To se to bojuje...

Ale celkově jsou mi svou vojenskou neschopností celkem sympatičtí. Stejně jako Italové. Rozhodně víc, než naopak velmi úspěšní vrahouni z lotyšských a estonských SS.

pbla4024 19.8.2009 16:07

Re: Podněstří

Zase ta prolhaná bolševická píp? Besarábie byla anektována vojensky Rudou armádou.

Autor článku 19.8.2009 16:06

Re: Podněstří

Víte o tom něco více? Tedy o rumunské ofenzívě proti Maď.republice rad? Díky

S.P.Q.B 19.8.2009 16:00

Re: Podněstří

bojové výkony Rumunů si nezadaly s italskými

Rumuni byli možná horší ve srovnání s Němci ( je otázkou,jakou měli motivaci dobývat Rusko,stejně jako Italové), ale o cca 20 let dříve spolehlivě zlikvidovali Maďarskou republiku rad,což se jednotkám čsl armády moc nedařilo.

vita 19.8.2009 13:00

Re: Podněstří

Ono to bylo tak - v roce 1812 ruská armáda vyhnala z Besarábie Turky a zastavila se tehdy až za Dunajem. Po nátlaku ecvropských mocností uzavřelo Rusko s Tureckem smlouvu, podle níž se stáhlo, ponechalo si Besarábii a Moldavsko (dříve obsazené Turky) se stalo autonomním knížectvím v rámci Turecka. V r. 1818 pak Rusko zřídilo na pravém břehu Besarabskou gubernii.

V r. 1918 Rumunsko, které vzniklo uměle až někdy v 60. letech 19. století jako odkladiště pro jeden nadbytečný německý královský rod, anektovalo Besarábii. Sovětské Rusko ani SSSR to nikdy neuznalo a Rumunsko, ač mělo uspořádat plebiscit, se mu vyhýbalo jak mohlo. Stalin zřídil Moldavskou ASSR jako součást UkrSSR a základ pozdějšího znovusjednocení.

Ve 40. roce Rumunsko radši poslechlo ultimatum a Besarábii vydalo - a Stalin zřídil MoldSSR, ta byla Rumunskem, spojencem to Hitlera, vbrzku obsazena a po válce Stalinem slavně obnovena. Myslím, že samotným Moldavanům to bylo celkem jedno - žít v Rumunsku nebo SSSR, to bylo píchni jako řízni... Rumuni by jim vnucovali rumunštinu, Sověti je zase nutili psát moldavštinu derivátem azbuky.

Mimochodem - Rumunsko bylo spojencem nevalným a bojové výkony Rumunů si nezadaly s italskými. Proto taky u Stalingradu vedly údery Rudé armády na Rumuny bráněná křídla, zatímco německou 6. armádu uzavřala v kotli a počkala, až Němci spálí naftu, pomrznou, vyhladoví a navzájem se požerou...

Autor článku 19.8.2009 12:50

Re: Výborně, autore, takže zcenzurování "propagandistického webu"

Pokud jde o "zcenzurování," jak píšete, viz má odpověď Tomáši Jasnému

Autor článku 19.8.2009 12:49

Re: Kaitalistický jakoby stát s komunistickými symboly

Jestli myslíte "převedením do soukromých" rukou, ruce pana Smirnova juniora a jeho síť Sherif, tak tedy budiž. Mimochodem, redakce můj článek nikterak neupravovala, pouze přidala jeden odkaz navíc. Jen pro srovnání: Kdyby například váš článek kritizující poměry na Kubě opatřila nějaká redakce odkazem na http://www.rhc.cu/viejo/ingles/portada.htm , bylo by to rovněž docela nestandartní

vita 19.8.2009 12:42

Re: Výborně, autore, takže zcenzurování "propagandistického webu"

Já vám taky vytýkám, že ve svém kvalitním článku jenom konstatujete stav a neříkáte důvody a nezmiňujete se o historii. Ne zaujatost pro nebo proti existenci Podněstří.

To mu ubírá na informativnosti - a nezaslouženě.

Autor článku 19.8.2009 12:36

Re: Výborně, autore, takže zcenzurování "propagandistického webu"

Já ale nejsem, a priori, proti nezávislému Podněstří. Je sice otázka, nakolik by tento stát byl životaschopným, a zda by pro něj nebylo lepší být součástí Ruska, ani ne tak z hlediska vojenského (byť tuto příležitost by si jistě Rusové ujít nenechali), ale hlavně z hlediska ekonomického. To, co v článku kritizuji, je děsivá politická kultura a skutečnost, že území je v podstatě mafiánským a zbrojním překladištěm. Váš postřeh k moldavským volbám ponechávám bez reakce, víceméně souhlasím

Hanák 19.8.2009 12:14

Podněstří

Kdysi velmi dávno - někdy v padesátých letech - jsem se chtěl něco dovědět o tom co je to vlastně Moldavsko a kdo jsou Moldavané. Nikde nic, až ve Velké sovětské encyklopedii jsem našel vysvětlení. Citováno zpaměti: že totiž Moldavané západně od Dněstru (tedy v Besarabii) nechtěli dál žít pod nadvládou Rumunska, a ve svobodných volbách (asi podobně jako Rusini v Podkarpatsku) se rozhodli pro spojení se svými bratry šťastnými bratry na východě od Dněstru (tedy v tehdejším sovětském Podněstří). Pak jsem se koukl na mapu a zjistil, že se jedná o uzoučký pruh území podel břehu řeky Dněstr. A bylo to. Zřejmě i dnes se usilovně pracuje na "sjednocení" pod patronátem Moskvy. Zatím Putin je jenom odvar Stalina, ale co není, může ještě být. Nejdříve se ovšem bude muset vyřídit záležitost s Ukrajinou - i na tom se usilovně pracuje. A možná někdy přijde na řadu i odbojná Gruzie.

Tomáš Jasný 19.8.2009 11:28

Kaitalistický jakoby stát s komunistickými symboly

Autor článku si zaslouží určité uznání za to, že upozornil čtenáře NP na existenci maléhp, nikým neuznalého státu na levém a trochu i na pravém břehu řeky Dniestr, mezi Ukrajinou a Republikou Moldovou. Autor si vzapětí ztěžuje na redakci NP, která prý podle něho zaměnila nejenom některé názvy v samotném článku, ale dokonce vyložila autorovy postřehy v jiném světle, než on měl patrně na mysli. Autor přitom přiznává, že ve zmíněném státě Podněstří (nebo Transnistria, taktéž zvaném Trans-Dniester, Transdniestria a Pridnestrovie) nebyl, i když se na něj díval přes řeku coby pozorovatel OSCE. To mi připomíná tu scénku z divadelní inscenace vodníka o jedné krasavici, co měla nohy do písmene "O" a když stála po kolona ve vodě, ty nohy byly nečitelné. Autor se totiž hlavně zaměřuje na komunistické symboly, terminologii v názvech a snad i v prohlášeních řady místních stran a straneček, i když, jak je patrné z krátké historie toho státu, žádna z těch stran neměla a nemúže mít nějaký významný vliv, protože komunismus jako takový se tam uplatnil méně než, dejme tomu, v dnešní ČR. Naprostá většina hospodářských podniků tam byla převedená do soukromého vlastnictví bez toho, že by se vlastníky stali bývalí komunističtí funkcionáři tak jak to ovládli právě v ČR. Přítomnost ruské armády, dojednaná na 20 let smlouvou mezi Ruskou Federaci a demokraticky zvolenou vládou Podněstří, zaručuje, že stát sice nebude po dlouhou dobu uznán diplomaticky, ale s ruskou pomocí docilí politické stability a překoná hospodářskou úroveň mnohých okolních států.

vita 19.8.2009 10:37

Výborně, autore, takže zcenzurování "propagandistického webu"

vám redakce zatrhla, což je IMHO správně.

A teď byste možná mohl taky napsat, JAK tato (jistě nenormální) situace vznikla a PROČ Podněstřané všech etnik - a že jich tam není málo - nehodlají mít nic společného s Moldovou, ať už komunistickou nebo nekomunistickou. O pogromech pod vládní záštitou, o demonstracích s hesly "Rusa za Dněstr, Žida do Dněstru!" a podobně demokratickými. Dalo by se říci, že Podněstřané nacionalistickým  Moldavanům splnili jejich požadavek...

BTW - strany, které v minulých volbách v Moldově prohrály s komunisty a obstrukcí dosáhly opakování voleb, získaly v těch jimi vynucených ještě méně mandátů. A pokud Voroninovi komunisté budou postupovat stejně jako "demokrati" po předchozích volbách, budou se volby opakovat do třetice...

liberal shark 19.8.2009 10:37

to je zmatek

Vypadá to skoro jako revoluční kanibalismus uvnitř VKS(b) po neúspěšném útoku na Polsko v roce 1920.

S.P.Q.B 19.8.2009 10:10

srp a kladivo

který má dosud, jako jediný na světě, na státní vlajce vyobrazen srp a kladivo,

no Republik Oesterreich je má na státním znaku a děje se něco?

Sakata 19.8.2009 9:27

Zajímalo by mě

Zajímalo by mě vztahy mezi Moldávií a Podněstřím ve sportovní oblasti. Hlavním městem Podněstří je Tiraspol. Sherif Tiraspol ale zároveň reprezentuje Moldávie ve fotbale (vyřadil jak známo Slávii z Ligy mistrů). Podněsterské doklady (pasy) neuznává žádný stát (stejně jako měnu). Jak to funguje v praxi? 

Ludvík 19.8.2009 7:16

Velice zajímavý článek

Přiznám se, že jsem občas nějaké zprávy četl, ale nevěnoval jsem jim velkou pozornost. Jako mnozí jiní. I Rusové, jak vyplývá ze statistiky, jsou velice málo obeznámeni se situací. Našel jsem odkazy na:

http://www.youtube.com/watch?v=_SNQSKfSyJ8  kde jsou i další videa

http://www.over-blog.com/recherche/pridnestrovie ve francouzštině

 

Borek@exil 19.8.2009 1:51

Článek zajímavý, člověka ani nenapadne, co že se tam těch končinách děje.

Mnohým Čechům, nechápavě kroutícím hlavami, tamních území neznalým, se bude zdát, že se jedná o jakési podivné, neznámé zemičky, o nich možno říci "Hic Sunt Leones". (Fantasticky dlouhou větu jsem stvořil, jsem na sebe pyšný!).

Těžko těmto přezíravým ignorantům vysvětlit, že Česká republička s obyvatelstvem zvíci okresu Los Angeles se takto jeví nějakému Joe Sixpackovi z Kansasu.

Autor článku 19.8.2009 0:49

Ad server http://pridnestrovie.net/

Redakce NP, jistě v dobré víře, aktivovala slovo "státečku" v mém textu, takže funguje jako odkaz na web http://pridnestrovie.net/ Schválně jsem na tento server nechtěl odkazovat, abych čtenáře nemátl. Tento web jsem totiž před zveřejněním článku pročetl a nemohu jinak než konstatovat, že jde o propagandistický server, snažící se vykreslit PMR jako prozápadní stát. Patrně se zde vláda PMR pokouší, před jistými kruhy, vymezit proti (podle ní) ještě komunističtější a mafiánštější Moldávii, aniž by to však byla pravda. Server tedy záměrně vyzdvihuje údajný pluralismus zdejších loutkových polit.stran, zakrývá komunistickou symboliku (dokonce i na své vlajce atd.). Proto web http://pridnestrovie.net/ považuji za propagandistický, nadbíhající evropským kruhům (docela by mě zajímalo - kterým), s cílem si u nich získat kredit.