14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

EVROPA: Mírová euromytologie

Páteční udělení Nobelovy ceny míru za rok 2012 Evropská unii (EU) je dokladem toho, že organizátor tohoto ocenění pokračuje v neblahé tradici oceňování osob a institucí, které si takové ocenění nezaslouží. Do této skupiny patří udělení této ceny Jásiru Arafatovi v roce 1994, Albertu Gorovi a IPCC v roce 2007 a naposledy Baracku Obamovi v roce 2009.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 14.10.2012 11:41

Samochvála smrdí

Většinu času v integračním procesu Evropy zaujímá "nukleární pat" mezi SSSR a USA (které byly garantem nejenom míru, ale i přežití k téměř úplné bezvýznamnosti pokleslé západní Evropy).

Hrdinná evropská armáda (např. Francouzi v Kosovu) nevstoupí nikam, kde se střílí (chybí ideály, za něž by stálo za to umírat). Za to se "statečně" účastní "humanitárních" bombardování, která se mohou stát precedenty pro budoucí humanitární bombardování evropských měst nějakou úspěšnější civilizací. "Humanitární" bombardování tradičního ruského spojence Rusko způsobilo drtivou porážku "západniků" v Rusku a způsobilo Putinův návrat k imperiální velkoruské politice. Rozhořela se ovšem krutá ekonomická válka (obvykle nazývaná "globalizace"), v níž "západ" začíná prohrávat a "mimo hru" stojící EU si léčí své neokoloniální komplexy na svých slabších členech způsobem tak brutálním, že rozpoutala v Evropě největší nacionální vášně od konce války. EU je hybnou silou "konce západní civilizace" (Huxley) a to je cesta ke všem, i zcela nepředstavitelným katastrofám.

M. Prokop 14.10.2012 17:28

"Humanitární" bombardování tradičního ruského spojence Rusko způsobilo drtivou porážku "západniků" v Rusku a způsobilo Putinův návrat k imperiální velkoruské politice.

Ale prdlajz.

Způsobilo to, že v Rusech je to jak v koze, za cara, Lenina, Brežněva a Putina. Poslechněte si někdy "obyčejné" Rusy.

B. Rybák 15.10.2012 19:23

Re: "Humanitární" bombardování tradičního ruského spojence Rusko způsobilo drtivou porážku "západniků" v Rusku a způsobilo Putinův návrat k imperiální velkoruské politice.

V "ruské duši" probíhá už celá staletí zápas mezi jejími křesťanskými a asijskými kořeny a proto v dohledné době nebude ani (západní) demokracií, ani orientální despocií (podle mne je úspěchem i to, jaké je teď). Po vítězství západu byla přirozeně pozice stoupenců "západu" výrazně posilněna.

Po tom, co bylo donuceno "zradit" své tradiční srbské spojence (a patrně také v důsledku nedodržení slibů, které dostal Gorbačov a Jelcin) se podle řady svědectví změnilo rychle k nepoznání - ze západu se stal nepřítel).

Jestli by k tomuto vývoji kvalitativně došlo i bez toho, je možné, ale je to obdobné, jako u jiných otázek historických "kdyby". Ony se ty dějiny touto strategickou chybou určitě přinejmenším kvantitativně změnily.

Vyloučené není ani to, že úpadek demokracie na západě bude tak fatální, že Rusko bude pro něj jedním ze zdrojů (křesťanské) demokracie.

M. Bernáth 14.10.2012 22:30

Re: Samochvála smrdí

Nebudu se s vámi hádat, cena byla udělena velmi špatně.

Nicméně tvrzení, že by Nobelovu cenu míru, měl dostat ten, kdo vybuduje největší, či nejschopnější armádu, mi přijde poněkud mimo.

Jak praví staré dobré moudro : "Válčit za mír, to je jako souložit za panenství."

B. Rybák 15.10.2012 19:51

Re: Samochvála smrdí

Tvrzení, že by Nobelovu cenu míru, měl dostat ten, kdo vybuduje největší, či nejschopnější armádu, by i mě připadalo značně mimo. Chtěl jsem jenom říct že v relativistickou morálkou rozložené Evropě by nikdo nebojoval ani kdyby bylo proč.

To staré dobré moudro se jistě týká i humanitárního bombardování.

J. Vintr 14.10.2012 0:34

EU sice pro mír v Evropě nic neudělala

ale docela pravděpodobně může být příčinou toho, že se evropské státy začnou někdy v budoucnosti mezi sebou navzájem mazat

M. Prokop 14.10.2012 17:28

Re: EU sice pro mír v Evropě nic neudělala

Dost brzy, odhadl bych.

J. Kanioková 13.10.2012 23:31

EU do které jsme vstupovali, "slibovala" demokratické uspořádání a vztahy v Evropě.

Výhodnou spolupráci, hospodářské vztahy, rovnoprávnost, usilování o dobrou prosperitu. V podstatě něco takového, jako bylo EHS, jenže "jejím vylepšováním" postupně zlikvidovala veškeré demokratické postupy a principy. Ke slovu se znovu dostalo ve stále větší míře sociální inženýrství a model RVHP II.

EU, to je dnes něco absolutně jiného než to, co čeho jsme vstupovali, a stejně se tehdy pro vstup vyslovilo ve skutečnosti jen 32,82 % občanů ČR. Být tu víc předvídavosti, určtě by to bylo jen miniprocento.

Demokracie = změny na základě souhlasu a preferencí občanů. Jak to pojala EU, všichni víme. Francie, Irsko, Holandsko - jejich kdysší referenda... škoda mluvit, ví to snad všichni. No, od té doby už neproběhlo ani jediné, to slovo se v EU dostalo na černou listinu a arogance moci v Bruselu postoupila do vyšších obrátek. Nedaří se? Tak přiložíme pod kotel a..."Více Evropy" ! (Se Sovětským svazem na věčné časy!)

O nás, bez nás! Jako v RVHP. EU jako RVHP dopadne taky! Její politici to odmítají reflektovat a dělají proti šířícímu se odporu vůči EU možné i nemožné, do čehož URČITĚ spadají i akce typu Nobelovka i "ocenění" Sedláčkovy knížky v Německu. Holt, Brusel má skvělé lobbyisty i možnosti nátlaku, gratuluji norské i německé komisi k jejich "nezávislosti a objektivitě"! A to určitě není konec propagandistického proEU běsnění, máme se na co těšit. I naši pokrytečtí Quislingové a Vieweghovci nasadí všechny páky, vždyť se jim bortí sen o tom "lepším světě, zářných zítřcích", do kterých nebudou moci kecat ti hloupí čecháčkové.

Líbí se mi, jak jednodušší eurojásači argumentují tím, co je víc než triviální a dostupné snadno (cestování, spolupráce), a hlavně udržení MÍRU. EU se o mír nestarala ani trochu (když už, tak NATO), to je spíš výsledek pohodlnosti Evropanů i dřívější solidní ekonomické pohody. Ale za ekonomické nepohody vyšlo najevo, jaká je EU jen parodie na "společné zájmy". Evropa byla před eurem a bude i po něm..

J. Kanioková 14.10.2012 6:19

Ministr financí Švédska radí Řecku opustit euro

 (23. listopad 2011 – Ministrem financí roku 2011 se stal podle listu The Financial Times Švéd Anders Borg)

http://jdem.cz/wh397

M. Prokop 13.10.2012 22:14

Je to tak.

Cenu by měli dostat Amíci, jenže to by se celý ten výbor osypal jak zarděnky.

V. Kun 13.10.2012 17:00

VŠEM KTERÝM TO NEDOCHÁZÍ !

Autor se diví nad tím, že Norsko vyznamenalo EU, které v unii není.

Právě to dává smysl, že někdo mimostojící vidí lépe situaci než ten který je uprostřed dění!

  Autor na svojí otázku  -   "Položme si ale otázku, zda skutečně EU

od roku 1957 po dnešek něco zásadního udělala pro mír." ODPOVĚDĚL SÁM -"Já si myslím, že

neudělala."     A VELICE HLOUPĚ!   Neuvědomuje si, že po strašné válce kolik bylo potřeba snahy dojí až k dnešní svobodné, otevřené (hranice) pro všechny společné Evropy.

M. Prokop 13.10.2012 22:15

Re: VŠEM KTERÝM TO NEDOCHÁZÍ !

Právě že si uvědomuje a také kdo pro to něco udělal.  EU nedokázala zarazit ani vzájemné mordování v Jugošce.

P. Kolář 13.10.2012 9:39

Ten vítězný jásot z Bruselu

pouze stvrzuje.že zákazník dostal to,co si objednal.Příště jim udělí soudruh Filip a Grebeníček hrdý titul Brigáda socialistické práce.A kdyby tu byl Husák,tak by přidal určitě i Řád práce.Ta bruselská parta by si ho zasloužila.

V. Vlach 13.10.2012 9:34

EU přinesla usmíření mezi Francií a Německem....

...vytrhuji z kontextu.Jasně, domluvili se, rozbili pomocí pláštíku EU trhy ve východní Evropě, aby měli kam udávat své zboží. Nicméně Francii to stejně nepomohlo - potácí se ve svrabu o kterém se zas až tak nepíše. EU zkrátka a dobře je všechno možné, jen ne mírotvorcem.

Osobně si dovedu představit intervence, které vedly v Norsku k tomuto nebetyčnému rozhodnutí! A musím se smát.

V. Kain 13.10.2012 9:45

Re: EU přinesla usmíření mezi Francií a Německem....

EU si skutečně tu Nobelovku zaslouží už jenom za to,že otevřela vrata Islámu který se postará o to aby tady zevedl právo Šaria.Občanská válka je naspadnutí.Tak to se můžou ti bruselští pokrytci plácat po ramenou,ale aby je ten smích brzo nepřešel.

V. Vlach 13.10.2012 11:56

Re: EU přinesla usmíření mezi Francií a Německem....

Však to celé je naprogramováno jinýma ptáčkama(skutečně Mocnýma)než co tam sedí jak pecky opojení Mocí. Na kterou nemají nárok.

I. Skolin 13.10.2012 9:23

Nobelova cena míru pro EU

není o nic méně absurdnější, než když ji obdržel Arafat.

J. Hejna 13.10.2012 9:32

Re: Nobelova cena míru pro EU

To je pravda.

Stejně jako v případě Al Gora a Obamy.

V. Vlach 13.10.2012 9:35

Re: Nobelova cena míru pro EU

Vatikán si za tím stojí.

P. Urban 13.10.2012 10:25

Jenže bez Arafata se obejdeme

EU je přes všechny své problémy, přece jen užitečná.

I. Skolin 13.10.2012 10:45

Re: Jenže bez Arafata se obejdeme

V poslední době by se o tom dalo s úspěchem pochybovat. A problémy které teď "řeší" jsi z velké části zavinila sama.

J. Jurax 13.10.2012 18:29

Re: Jenže bez Arafata se obejdeme

Jistě, EU je užitečná zejména k řešení problémů, které by bez ní nevznikly. A jinak je na dvě věci - na nic a to druhé ...

J. Kanioková 13.10.2012 22:19

potlesk :)))

P. Maleček 13.10.2012 7:56

Vztekle si kopnout do Ameriky

Tohle vyznamenání EU má jediný a průhledný cíl. Vztekle si kopnout do Ameriky. To, že bez Ameriky by byla Evropa dávno sjednocena a to pod německým nacismem je jasné jako facka. Stejně jako to, že kdyby po r. 1945 nenechala Amerika v Evropě svá vojska, tak jsme opět sjednoceni, ale pod Rusem a nebo se mezi sebou rveme jako psi - viz balkán v 90. letech.

Aby ten americký vliv tak nebučel, zřídilo se NATO.Jeho hlavním vnitřním problémem však není vnější nepřítel, ale neustálé hádky mezi evropskými členy o vliv v této organizaci moudře tlumené americkým tatínkem.

No a tenhle otcovský, samozřejmě i vlastními zájmy motivovaný ( koho by také pořád bavilo posílat do Evropy umírat své syny) dohled řadu mocensky neukojených evropských potentátů vytáčí. Netouží po klidu a míru, ale po své co největší moci. I za cenu válek a hromad mrtvol - opět viz Balkán. A v cestě jim stojí jen ta prokletá Amerika. Nahlas o své neukojené mocenské touze mluvit nemohou, tak aspoň do Ameriky kopou. I s pomocí tzv. Nobelovy ceny míru. Větší důkaz ubohosti evropských potentátů nenajdete. Hynku, Hynku i s Vilémem a Jarmilou máš výjimečně pravdu.

J. Kanioková 13.10.2012 22:23

Ne, že by vámi uvedený záměr nebyl, to neumím až tak posoudit,

já ale vidím jako základní účel - iniciovaný z Bruselu - hrůza bruselské věrchušky ze vzmáhajícího se odporu vůči EU

P. Sulc 13.10.2012 2:11

Kdyz uz jste vysvetlil neco o N. cene,

muzete jeste neco dodat? Penize a cena vedcum vsech moznych druhu jde z fondu A. Nobela a rozhoduji o tom Svedove. Odkud ale jdou penize za cenu Miru, kterou udeluje norsky parlament a ktera se zacal udelovat pozdeji nez ty ceny za vedu ?  Jdou z penez norskych danovych poplatniku nebo take z Nobelova fondu, stejne jako ostatni penize? Jestlize jdou z Nobelova fondu, proc o nich rozhoduji Norove a ne Svedove, jako o cenach ostatnich? A jestli jdou z kapes norskych poplatniku a ne z Nobelova fondu, proc se to potom jmenuje Nobelova cena, proc ne treba "cena Erika Krvave sekery", muze tak pripomenout neco vzneseneho a uslechtileho s norske historie.

P. Urban 13.10.2012 10:24

Norsko je dědicem Nobelova fondu

protože v době jeho založení tvořilo se Švédskem jednu monarchii.

P. Sulc 13.10.2012 19:24

Re: Norsko je dědicem Nobelova fondu

Jednu monarchii ne, jen personalni unii. A pokud by se snad Norsko MUSELO delit o nadaci, asi by melo vetsi podil nez jen "Cenu miru", ktera byla konec koncu zaveden az po nekolika letech a o ktere nemel A Nobel za sveho zivota ani potuchy..Spise by Norsko tedy ''zdedilo'' nejako tu ''vedeckou'' cenu. Takze ono to bude asi o neco slozitejsi. Asi bude nejlepe starat na WIKI.

M. Vojtíšek 13.10.2012 1:11

Tento post na blogu

pana Fajmona existuje jen z jednoho důvodu. Hrad volá ku steči, a tak po vzoru dvorních bafalů Hájka s Jaklem přidává svůj demagogický výplod.  Tak Hrad vidí a vnímá - plusový bod připsán.

M. Kosejk 13.10.2012 1:21

Re: Tento post na blogu

A vás volá k steči kdo? Pozor! Nenapadám vás za za to, že jste v něčím žoldu. Jen glosuju způsob vašeho myšlení. :))))