Úterý 21. 5. 2024Monika polojasno10 °C

Diskuse k článku

EVROPA: Eurozóna se sype...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 74
  • Poslední: 7.12. 2015 22:35
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
P. Čech 7.12.2015 19:22

Je úplně jedno, kdo s tím začne.

Evropská unie, taková jako existuje po schválení Lisabonské smlouvy je odsouzena k zániku a to již okamžikem nabytí účinnosti této smlouvy. Je zcela jedno, zda okamžikem rozpadu se stane avizované referendum ve Velké Británii, nebo ve Finsku či Rakousku. EU, jako výsledek hegemonistické politiky Německa a Francie, které spolu s Itálií jsou schopny přehlasovat všechny ostatní státy dohromady a které nikdy neuznaly rozpad jejich velmocenských ambicí (Napoleon, Hitler) se rozpadne tak či tak. Je to jen otázka času.

B. Rybák 7.12.2015 18:35

Chybička se vloudila!

"Brusel" usiluje o integraci, tedy o ovládnutí národních států, které nepatří do jejího "jádra" a proto musí jejich ekonomiky oslabit a pak je politicky podrobit!

Jih EU si podrobil pomocí nelítostné euro-války (proto ho také do eurozóny pomocí tamních EU-hujerů nalákal). Hlavním problémem Eura je to, že vždy, tedy i ve skupině nejsilnějších států, vyvolá nutnost finančních transferů bránících zničení trochu slabších států! Předpokladem realizace těchto transferů je většinový politický národ, který v EU neexistuje (nebo vše řídící totalita)!

Co nejrychlejší ztroskotání současné integrace a návrat před "Maastricht" je to jediné, coby mohlo zachránit demokracii i prosperitu v současném EU!

M. Prokop 7.12.2015 18:56

Re: Chybička se vloudila!

Jih si nakakal na hlavu zadlužováním, byrokracií a nepořádkem ve financích i politice.

Euro to jen urychlilo. Soudruzi v Bruseli usilují hlavně o svá koryta.

J. Kozohorský 7.12.2015 17:06

do finska

se jezdilo hlavně studovat. v jakémkoli věku, jakkoli dlouho a hlavně zdarma

J. Hruška 7.12.2015 16:28

Čtivé ale špatně.

Evropou obchází strašidlo socializmu. Není to strašidlo, je socializmus s lidskou tváří. Zbavme se socializmu a jeho politických představitelů všech barev a zachráníme sebe a tím i Evropu pro člověka Evropana. Zdař Bůh. Josef.

M. Prokop 7.12.2015 18:04

Re: Čtivé ale špatně.

Obávám se, že špína už je příliš zažraná.

J. Šimek 7.12.2015 12:49

Diaeta funguje, ale nevylučuje to hlad, chytrolíni...

L. Florner 7.12.2015 12:55

Re: Diaeta funguje, ale nevylučuje to hlad, chytrolíni...

S dietou hladověním je to těžké. Na konci bývá podlomené zdraví a přírůstek hmotnosti.

M. Prokop 7.12.2015 13:10

Re: Diaeta funguje, ale nevylučuje to hlad, chytrolíni...

Něco pro chytrolína ... co nic nechápe. :-P

S. Donát 7.12.2015 16:03

Re: Diaeta funguje, ale nevylučuje to hlad, chytrolíni...

To asi nevylučuje. Nicméně dieta, při které má člověk hlad, je špatná dieta.

L. Florner 7.12.2015 12:47

Tohle vůbec nedává smysl

Vážně ne. protože:

1. Junckerova slova o korelaci nebo kauzalitě Shengenu a Eura jsou jen politickým prohlášením, jehož cílem je vynutit strach z toho, že by se třeba uzavřely hranice (ve skutečnosti kvůli kvótám a sice rozumné, leč prounijně zcela nesocialistické neposlušnosti V4). Smysl obou věcí nelze spojovat, nezávisejí na sobě a už vůbc jedna nevychází z druhé. To jsou jen žvásty někoho, kdo má budit dojem politické elity a odborníka, ale v zásadě spíš budí dojem obyvatele vysokého kariérního patra Prattchetovy Neviditelné univerzity - je důležité kalit vodu a dělat kruhy, protože jinak by si někdo mohl říct, že už na to nemá a sestřelit ho z pramice. Euro a Scheghen můžou existovat i neexistovat na sobě nezávisle. To nejhorší, co se Euru stane po skončení Schengenu, je snížení vzájemného obchodu (ale protože Síť hranice nemá a důležitější než pohyb osob je pohyb INFORMACÍ a kapitálu, valný vliv to mít nebude). Je mi divné, že na Junckerův špek skočí i tak chytrá holka, jakou je Markéta Šichtařová (že na to skáčou hvězdy médií, jejichž úlohou už není informovat nýbrž děsit, mi naopak divné nepřijde vůbec).

2. Nějaká dvorurychlostní měnová unie má stejný smysl, jako ta jednorychlostní. A nejspíš jen o málo delší životnost. MiniEURO i UltraEURO by totiž trpělo stejnými problémy, jakými trpí současné EURO. Mezi státy a jejich ekonomikami by byly stále nějaké rozdíly, jejich řešení by podléhalo politice a ideologii a nikoliv rozumu. Představa, že když se na funkčních finančních mechanismech nedohodne 19 států, tak 14 a 5 teda určitě, je slušně řečeno naivní. A navíc, pokud by bylo Finsko v UltraEURO skupině, v současné době by na tom bylo ještě hůř a stejně by uvažovalo o přechodu do klubu MiniEURO nebo úplně k vlastní měně, kterou bude mít pod kontrolou (mimoto, opuštění měny není jen ekonomicky vymíněno, ale má hodně, a možná i o dost víc, co do činění i s náladami veřejnosti a její únavou z naprosté absence rozumu unijních politických špiček).

B. Rybák 7.12.2015 17:13

Re: Tohle vůbec nedává smysl

Souhlasím s Vámi!

Z. Lapil 7.12.2015 12:17

Já jsem asi ze staré školy,

ale pořád mám dojem, že klíčovým problémem je nedodržování pravidel, případně jejich změna během hry. Nepletu-li se, součástí pravidel eurozóny je maastrichtské kritérium (roční schodek rozpočtu do 3%) a něco jako zákaz dotace mezi státy a taky zákaz, aby Evropská banka kupovala vlastní dluhy. Tato kritéria Řecko nikdy pořádně nedodržovalo, a co horšího - čas od času je nedodržel snad nikdo; určitě Německo a Francie. Výsledkem bylo, že Řekům kdekdo půjčoval, doufaje, že se mu peníze vrátí odjinud, Řecko si půjčovalo, doufaje, že splácet vlastně nebude, a co se stalo? Ono jim to prošlo! Samozřejmě za jistou cenu: v Řecku se utopilo bůhvíkolik set miliard, a nikdo na tom není lépe, než před pěti lety.

Schengen totéž v bledě modrém: nefunguje vnější hranice, zodpovědným je to už tři roky jedno a teď nefungování vnějších hranic "volnocelního prostoru" chtějí řešit zrušením společné měny?!

J. Schwarz 7.12.2015 18:01

Re: Já jsem asi ze staré školy,

Máte samozřejmě recht, jenom si musíte uvědomit že když pravidla nedodrží Německo, Francie či Itálie pak se vlastně jedná o vyšší úroveň jejich dodržování, neboť to znamená že se současná pravidla přežila a tyto progresivní země již jednají  podle pravidel BUDOUCÍCH!

Z. Lapil 7.12.2015 19:26

Re: Já jsem asi ze staré školy,

To jsem si uvědomoval už v dobách referenda o vstupu, a bylo mi to... nebylo mi to nic platný :-).

J. Rechnovský 7.12.2015 11:23

Jsem trochu v rozpacích...

Odchod Finska z Eurozóny a zavedení Marky je možným, nikoli však jediným řešením. Další variantou je např. plánovaný pokles mezd, sociálních a jiných rozpočtových výdajů, pokles daňové zátěže atp..

Až se Německu přestane dařit, taky mu poradíte odchod z Eurozóny?

Jinak Markéto, pokud nechcete mít z muže neurotika, neordinujte mu hladovění, ale motivujte ho ke zdravé stravě a pravidelnému aerobnímu pohybu. Něco málo o tom vím. Jsem mj. sportovec a trenér.

M. Prokop 7.12.2015 11:54

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Ta další varianta je ovšem značně obtížnější.

J. Rechnovský 7.12.2015 12:06

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Politicky možná. Systémově a ekonomicky ani náhodou...

P. Švejnoch 7.12.2015 12:11

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Jak se v ekonomice (byť socialistické leč stále poměrně svobodné) plánuje a vynucuje pokles mezd u soukromých subjektů?

J. Rechnovský 7.12.2015 12:23

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Naštěstí nijak...:-)

Prostě se sníží platy státních zaměstnanců a totéž se doporučí privátním firmám. Kdo to neudělá a přesto nesníží svou konkurenceschopnost, jednoznačně prokáže své kvality.

L. Florner 7.12.2015 12:52

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Ano a pokud zaměstnavatelé poslechnou moudré vládce, zadělají si na pokles kupní síly a pokud se toho chytí panika, pak nejspíš i na snižování výroby, propouštění, odkládání investic (čímž podlomí další soukromé subjekty v řetězci). Moudří vládci pak budou lomit rukama a zvyšovat sociální výdaje a zadlužení státu a předhánět se v předvolebních populismech. Prostě paráda.

Některá jednoduchá řešení jsou zdaleka ta nejsložitější.

J. Rechnovský 7.12.2015 14:12

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Závažné ekonomické problémy má např. Kalifornie. Myslíte, že by pro ní bylo lepší přejít na vlastní měnu?

L. Florner 7.12.2015 14:54

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Jde o povahu ekonomických problémů. O Kalifornii, přiznám se, nevím skoro nic, takže odpovědět neumím.

M. Prokop 7.12.2015 16:26

Re: Jsem trochu v rozpacích...

S problémy, způsobenými americkou verzí socialismu, by vlastní měna trochu pomohla, ano. Ale ne zásadně, některé věci tam jsou prostě jinak.

B. Rybák 7.12.2015 17:43

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Nemohu najít žádné vážné ekonomické problémy Kalifornie (zatím unese i na vodu neúměrně náročné zemědělství, i mexické imigranty)!

http://absolventi.gymcheb.cz/2009/lutoman/Oktava%20-%20SP%20Ze/Ekonomika.html

J. Rechnovský 7.12.2015 17:54

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Nemám moc času, ale třeba toto: http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/4214/kalifornie-to-je-americke-recko-john-b-taylor.html

P. Švejnoch 7.12.2015 13:19

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Pak ovšem nechápu Vaši poznámku, že "plánovaný pokles mezd, sociálních a jiných rozpočtových výdajů, pokles daňové zátěže" není "systémově a ekonomicky ani náhodou" obtížnější, než přechod na (v tomto případě) finskou marku.

Vezmeme-li ČR, pak (hrubě zaokrouhleno), je tu 5.000.000 lidí v produktivním věku. Z toho je 10% nezaměstnaných, 10% státních zaměstnanců a, řekněme, dalších 5% pijavic typu "neziskové a nevládní organizace" (které ovšem živí stát takřka přímo). Stát tedy ovlivňuje příjmy přinejlepším pouze 25% ekonomicky činné populace. Obávám se, že s tímto podílem si stát může plánovat pokles mezd jak chce, ale bude mu to málo platné.

Takže Vaše varianta možná není systémově a ekonomicky náročnější, ale nepochybně velmi málo (pokud vůbec) efektivní.

Zní mi to celé jako ozvěna Státní Plánovací Komise (neblahé paměti), pane Rechnovský.

J. Rechnovský 7.12.2015 13:57

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Těch 25% zaměstnanců v přímém státním dosahu asi bude souhlasit. Ještě bych to rozšířil na důchody a omezil i vládní výdaje neinvestičního charakteru. Celkově to omezí koupěschopnost populace, což vyvolá tlak na snížení cen. To pak logicky povede ke snížení mezd nebo propouštění i v privátním sektoru.

Nemyslím, že dopad by byl zanedbatelný. Řekl bych, že obě řešení přináší krátkodobě srovnatelnou efektivitu. Dlouhodbě však malá, labilní národní měna znamená nižší zájem investorů.

P. Švejnoch 7.12.2015 14:04

Re: Jsem trochu v rozpacích...

P. Švejnoch 7.12.2015 14:17

Re: Jsem trochu v rozpacích...

Hezky jsem odentroval prázdný příspěvek... :-)

Máte pravdu - zapomněl jsem na důchodce (dalších 25%?) - což tu efektivitu přeci jen podstatně zvýší. I když v ČR by snižování důchodů a podpor bylo asi (politicky) obtížné, ve Finsku k takovému kroku bude nejspíš větší prostor.

Takže beru svou výhradu částečně zpět. Jen mi to přijde dost a) přeci jen těžko odhadnutelné, b) hrozně těžkopádné a dlouhodobé - na rozdíl od přechodu na vlastní měnu (a devalvaci).

Dlouhodobý horizont v oblasti zájmu investorů, to už je spíš věštění z křišťálové koule - může se stát, že malá národní měna "zpevní" natolik, že zájem investorů zaznamenatelně neopadne, naopak se může stát, že málokdo bude chtít seriózně investovat v zemi, kde je oficiální měnou Euro, kterému se již dnes začínají drolit nožičky. Nemyslím si například, že investice do Řecka jsou dnes nějaký extra bestseller... ;-)