Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 105
  • Poslední: 7.1. 2010 1:51
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
Didi 4.1.2010 14:21

Dotace jsou plýtváním

V článku ani v diskuzi zatím nezaznělo to podstatné: Dotace nepadají z nebe, jsou to peníze vytažené z kapes daňových poplatníků, tedy nás všech. V konečném důsledku nás tedy dotované potraviny stojí více než ty bez dotací.

jelínková 4.1.2010 13:25

proč dotace

podle mne jsou dotace jen peníze dávaně velkým zemědělským podnikům za nic.Proč se politici nestarají aby takhle nerozdávali?No přece je hoši budou volit.

Houkal 3.1.2010 10:24

Otázka-co nechceme!

Obyvatelů EU se už nido neptá-jak se EU má vyvíjet.A oni to už začínají cítit.Horší je ,že se elity s pohodlným životem v Bruselu nechtějí rozloučit..........

Klička 3.1.2010 9:39

Otázka, co chceme?

Chceme Evropu jako fungující geopolitický útvar se vším všudy (ne špatná idea) a nebo nějakého kozopsa, který (ne)funguje nyní? I schválená Lisabonská smlouva není ničím jiným než zmíněným kozopsem. Fungující Evropa může vzniknout pouze tehdy, vznikne-li zde federální stát a to jen bez ohledu na počet obyvatel států stávajících.To je základní předpoklad fungování jakéhokoliv útvaru obecně. Pokud si toto obyvatelé Evropy nepřipustí a neuvědomí, je zbytečným plýtváním silami a penězi  tvořit jakékoliv přechodné útvary a nutit tak obyvatelstvo k něčemu co nechce s výsledkem velmi pochybným.Nepřehlédnutelná věc je ovšem to, zda obyvatelé Evropy takovémuto cíli morálně dorostli. Zda jsou schopni v sobě překonat po staletí v nich pěstovaný pocit sounáležitosti na národním principu a být schopni přemýšlet jinak, účelněji. Mám za to, že toho schopni zatím nejsou. Řešení jsou jen dvě. Buď silové, tak, jak se dnes evropští úředníci snaží (je to ovšem cesta vysoce nedemokratická) a nebo vysvětlovací a přesvědčovací. Kdyby byly obrovské prostředky, vynakládané na dotace v zemědělství, promrhané za minulá desetiletí , věnovány na druhý způsob, byli bychom již mnohem dále. Je to tak, je to otázka, co chceme?

Val 3.1.2010 10:18

Re: Otázka, co chceme?

Ano-co chceme???Obyvatelé se ptají a jestli můžete-tak mi odpovězte:1.jak bude stát velký?  2.Jakou řečí se domluvíme-tj.úřední řeč  3.Jak bude definován ůEvropan"-tj.kdo má nárok na občanství.........Myslím si,že dokud to "multikulturní inženýři"nebudou definovat-tak EU fungovat nebude.

Houkal 3.1.2010 10:37

Re: Otázka, co chceme?

Chceme fungovat jako Francie???? Bude nám v EU nařazeno právo"šáríja"???

Fišta 3.1.2010 21:32

Re: Otázka, co chceme?

Ne, nechceme. Ano, bude nařízeno.

eu 3.1.2010 9:36

p l o š n á dotace konzumentů potravin v EU prostřednictvím zemědělců

Prostřednictvím zemědělců jsou   p l o š n ě     dotováni konzumenti všech potravin v EU.

EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst a vzniku nových revolučních skupin - viz jižní Amerika.

Potraviny  - věc Nezbytná, jíst se musí denně - bohatí i chudí - věci Zbytné se dají oželet.

PS  vývoz potravin od nás r. 1990 za 2,3 mld korun, dovoz v roce 2006 za 32 mld korun a zejména nárust dovozu mléčných výrobků ( původní země EU mají o 40 % vyšší dotaci - rok 2009) v době jejich nadbytku u nás (Čína po aféře nebere ?). Dovoz potravin v době jejich nadbytku u nás - je dovozem nezaměstnanosti, luxusní převážení potravin po silnicích a zněčišťování životního prostředí.

PS    silniční daň snad bude tyto luxusní a zbytečné převozy postupně omezovat; bývalý vicepresident FAO (sídlo v Římě) před téměř 20 lety uvedl, že základní potraviny se mají výrábět tam (pokud to jde) tam kde žije většinová populace  (a nedělat obchod pro obchod).

Mgr. Milda 3.1.2010 9:52

dotace zemědělců byly dosud konservovány právem veta.

Po přijetí Lisabonské smlouvy však Francie v dosavadní taktice pokračovat nemůže. Rozhodne většina, ovšem i ta většina si nepřeje v EU roztržku, bude se mírnit asi tak, že bude ty subvence ořezávat jako salám, kolečko po kolečku.

Problémy dělalo vždy chudé Španělsko a Portugalsko, Francie sice už tak chudá není, za to ale na dotace už dlouhá desetiletí zvyklá. Francouzský problém jsou také kolonie s černoušky jako Quadeloupe, jednak odtamtud imigruje spousta lidí, dále stojí v cestě ostatním výrobcům banánů ve střední Americe, protože kvůli nim EU uvalila na dovoz banánů clo. Tím postihla ty nejchudší z chudých karibských států. I bývalé francouzské kolonie v Africe jsou plné občanů Francie, tudíž  EU s muslimským vyznáním, výbušná masa v budoucnu. Podobně ovšem je to i se Španěly a Portugalci, jejich zaniklé koloniální říše budou zatěžovat EU imigranty ještě velmi dlouho.

VL 3.1.2010 18:04

Re: dotace zemědělců byly dosud konservovány právem veta.

Po přijetí LS se mohou "staré země" demokraticky rozhodnout, že v nových koloniích, jako jsme my, nebudou žádné dotace povoleny a my nemůžeme ani pípnout. EU ušetří.

Houkal 3.1.2010 10:27

Může mi-zhruba někdo říci cenu potravin

BEZ DOTACÍ??????

kalkulace 3.1.2010 10:58

Re: Může mi-zhruba někdo říci cenu potravin / zemědělství - nedostatek financí

- za kolik se prodává tuna pšenice    - cena hnojiv (hnojí se méně, ubývá i statkových hnojiv), léčiv, pesticidů       - ceny zemědělských strojů        - zemědělská daň

- pachtovné vlastníkům (pronajato téměř 90% zem. půdy, pachtovné nízké)

- mzdy zaměstnanců (nejnižší ze všech rezortů cca 70 %,  pracuje zde méně než 3 % pracovníků, velmi vysoká produktivita práce, EU při vstupu cca 5 %, Polsko cca 18 %)

- dodržování cros compliance v EU

- v Japonsku udržují zemědělce v určité ekonomické stabilitě - váží si jich, je zde take 10 x méně zem. půdy na osobu než u nás a jsou dost závislí na dovozu rýže atd...a v neposlední řadě každoroční vlivy počasí ať pozitivní či negativní, u nás či kdekoliv jinde

Houkal 3.1.2010 11:25

Díky-zajímavé...trochu

jsem myslel- o kolik %  by se cena potravin zvýšila bez dotace zemedělcům.

lokki 3.1.2010 17:52

Re: Díky-zajímavé...trochu

podle typu komodity - u prvovýrobců cca o 300-600%. něco si taky přidaj sklady a řetězce.  Dotace kromě jiného taky celej sektor stabilizujou - ve chvíli kdy se zruší, riziko ponese spotřebitel (a samozřejmě se projeví i v ceně). A nedovedu si představit, co to udělá s plánováním - zemědělci nejsou zrovno byznysmeni s ostrýmy lokty a svěží myslí. Když se dobře prodává kukuřice, spoléhaj na to, že to bude i příští rok a sejou jí. Když se nějaká komodita, která zrovna nebyla v oblibě ještě navrch neurodí, budou zastánci volnýho trhu bez dotací žrát kořínky...moc hezky je to vidět na biopalivech. V zemích, kde dotace nejsou a vládne ruka trhu se ted dost hladově koukaj na tisíce tun palmovýho oleje...

liberal shark 2.1.2010 21:03

Francie - nepřítel Evropy

Kdyby se zrušily dotace do zemědělství v EU, tak klesne produkce CO2 alespoň o 10%, nehledě na pozitivní efekty obnovené konkurence v potravinářství.

M. Stuchlik 2.1.2010 21:16

Re: Francie - nepřítel Evropy

zkrachují předražení francouzští farmáři a za stejný peníze se vyprodukuje podstatně víc potravin.

neokolonialismus 21.století 3.1.2010 9:49

Re: Francie - nepřítel Evropy

Bohaté vlády a korporace začínají zkupovat miliony hektarů zemědělské půdy v rozvojových zemích s cílem zajistit si dlouhodobě přísun potravin.

Jacques Diouf, šéf organizace OSN pro potraviny a zemědělství, varoval, že to může vést k "neokolonialismu", kdy chudé státy budou produkovat potraviny pro bohaté státy na úkor vlastního chudého obyvatelstva.

Stoupající ceny potravin už vyvolaly "druhou vlnu kolonializace" Afriky. Tento týden oznámila jihokorejská firma Daewoo Logistics, že má v plánu pronajmout si na Madagaskaru na 99 let milion hektarů zemědělské půdy. Plánuje tam do roku 2023 pěstovat ročně 5 milionů tun pšenice a na dalších pronajatých 120 000 hektarech půdy bude pěstovat palmový olej. Zemědělské pracovníky najme z Jižní Afriky. Výroba bude určena pro Jižní Koreu, která chce omezit svou závislost na dovozu potravin

"Jsou to čistě komerční projekty, ale podkládá je bezpečnostní imperativ, nutnost zajistit spolehlivou dodávku potravin, program, který podporuje vláda," řekl Carl Atkin, poradce v britské firmě Bidwells Agribusiness, která pomáhá vyjednávat takovéto velké mezinárodní prodeje zemědělské půdy.

krize 1929 3.1.2010 11:49

Re: Francie - žít a nechat žít

V Evropě se krize nejdříve projevila v Německu a Rakousku, které byly závislé na americkém kapitálu. Došlo ke zhroucení velkého množství německých i rakouských bank.Krize se postupně projevovala i v řadě dalších evropských zemí, například ve Velké Británii došlo k devalvaci libry. Začaly se hroutit i ostatní měnové systémy, navázané na libru, marku nebo americký dolar.

Na Francii dolehla krize až koncem roku 1931 především díky tomu, že nebyla tolik závislá na anglosaských trzích.Prudce stoupala nezaměstnanost, v roce 1932 bylo např. v Německu sedm milionů lidí bez práce, nezaměstnanost činila 30 procent. Ve Velké Británii byla nezaměstnanost nejvyšší též v roce 1932 (22 procent) a v Rakousku se v roce 1933 vyšplhala až k 29 procentům.

Krize se pochopitelně projevila i v zemědělství, kde prudce poklesly ceny zemědělských produktů, též v zahraničním obchodě, kde bujel boj o nová odbytiště. Bylo nutné uzavřít velké množství mezinárodních kartelových dohod.

Vzhledem k tomu, že došlo ke zhroucení hospodářství velké většiny zemí, kromě Sovětského svazu, panoval mezi lidmi názor, že kapitalismus je u konce, že krizi přivodil demokratický systém. Tento názor se velmi hodil fašistům, kteří se postupně dostávali k moci a slibovali nastolení nových pořádků.

Lze konstatovat, že velká hospodářská krize je považována za jednu z hlavních příčin 2. světové války.

Val 3.1.2010 15:40

- žít a nechat žít ???dávat dotace???

Byla krize v r.1931-33.Ale nyní je internet a dájí se rychleji odhalit  příčiny.Zadlužování EU a budování nereálných sociálních výhod jen pro "někoho" přispívá k ožebračování států 3.světa.

Jura Jurax 3.1.2010 17:09

Re: - žít a nechat žít ???dávat dotace???

No, je sice internet, ale to je zbraň dvousečná - kromě informací se dají rychleji taky šířit desinformace, populistické a demagogické bludy, jednoduchá, avšak špatná řešení ...

jk-jiny 2.1.2010 19:20

Zato ODS má samé ekonomické génie...

...a tak její vlády končí v červených číslech. Jasně, dotace v EU nejsou nic skvělýho, ale kdyby to dostala do ruky modrá mafie, tak je EU celá rozkradená za dva roky.

H.K. 2.1.2010 20:07

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

Biolíh, Kakaová aféra, komunista Kraus, Unipetrol, Pět na stole v českých, Byt StanislavaGrosse , Podnikání Šárky Grossové, Tajný policejní tým Mlýn, Podezřelé zakázky na policejním prezidiu, Mlátička Pavel Přibyl, Lidový dům, Střet zájmů ministra Zgarby, Spekulace s pozemky za ministra Zgarby, Fencl pozemky pod dálnice, Mlékárny Madeta, Skandál kolem soudce, Jiřího Berky, Diag Human, Dálnice D47, Grippeny, Zpronevěra fondu z EU,Čepro, IPB,Arbitráž s CME, Skandály Karla Srby, Internet do škol, Tunelování podniku Liberta, Kavan agent StB, Přikryl agent StB, úroky z rozpočtových deficitů, Peťu z Budišova,Mrázka,který exceloval za 8 let vlkádnutí ČSSD,Krejčíře,který podporoval Grosse směnkami,stejně jako Babiš,který měl linku i v noci,Pitra se ziskem Setuzy za hubičku od Palase,Onderku studujícího na mezinárodní VŠ,aniž by splňoval dvě podmínky-domácí VŠ a 2 leta vysokého manažerství,o Rátha s Kralovičovou,kteří dodnes nevysvětlili,proč jim farmac.firmy platily miliony za setkání s nimi

, Hoteliér Vlastimil Dvořák si zpětně může gratulovat, že se jeho přítel Jiří Paroubek stal premiérem. Na sklonku jeho vlády dosáhl úspěchu, na který marně čekal od počátku devadesátých let. Ministr financí Bohuslav Sobotka mu na daních prominul 26 milionů korun.

jk-jiny 2.1.2010 21:14

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

jenže za ČSSD lidi bohatli a byl růst. To neokecáte.

ps 2.1.2010 21:37

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

To máte tak, vzhledem k tomu, že jsem otevřená ekonomika tak rosteme když rostou i ostatní a jsme v krizi když jsou v krizi i ostatní, s tím opravdu ale opravdu čssd neměla nic společného.  S čím čssd měla něco společného bylo to, že přes ten výrazný růst rostl zároveň i dluh, což může dopustit jen naprostý neumětel nebo gauner řídící se heslem po mě potopa.

Klička 3.1.2010 9:48

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

Vážený, do úst si nevidíte Vy. Lidé bohatli za kterékoliv minulé vlády, ovšem jen někteří (viz výše). Je to totiž chyba systému, systému moci politických stran (jakýchkoliv) a jejich přisluhovačů. Ty a ti bohatnou, nikoliv lidé.

Jura Jurax 3.1.2010 16:15

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

Jistě. Ale ne díky socanům, nýbrž spíš jim navzdory ... a to ostatně platí pro jakoukoliv vládu ... vláda (v širším smyslu, nemyslím jen množinu ministů) má tendenci akorát brát a přerozdělovat podle svých politických preferencí ...

Ludva 3.1.2010 8:39

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

To je nějaké divné, mám dojem, že všichni zbohatlíci jsou voliči ODS. Teď už dokonce i Miloš Zeman. A co takhle na ČSSD naložit všechny hříchy světa. Ale pokud to myslíte objektivně, tak přidejte taky něco z dílny ODS a ostatních stran.

H.K. 3.1.2010 9:29

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

....myslíte objektivně, ....

Určitě nejsou v ODS samí svatoušci a poctivci. Tak jak ČSSD není banda lumpů a zlodějů. Každá strana, která má šanci dostat se do parlamentu se nevyhne kariéristům a zlodějům, kteří mají zájem dostat se k vládnutí nebo k penězům. Npsal jsem lidi, kteří zřetelně zneužili moci a informací ke svůmu obohacení.

Kakaová aféra, komunista Kraus, , Pět na stole v českých,  Stanislav Gross ,, Tajný policejní tým Mlýn, , , Lidový dům, Střet zájmů ministra Zgarby, Spekulace s pozemky za ministra Zgarby, Fencl pozemky pod dálnice, , Skandál kolem soudce, Jiřího Berky,  Dálnice D47, Grippeny,  IPB,Arbitráž s CME, Skandály Karla Srby, Internet do škol, Tunelování podniku Liberta, Kavan agent StB, Přikryl agent StB, úroky z rozpočtových deficitů, Peťu z Budišova,Mrázka,který exceloval za 8 let vlkádnutí ČSSD,Krejčíře,který podporoval Grosse směnkami,stejně jako Babiš,který měl linku i v noci,Pitra se ziskem Setuzy za hubičku od Palase,Onderku studujícího na mezinárodní VŠ,aniž by splňoval dvě podmínky-domácí VŠ a 2 leta vysokého manažerství,o Rátha s Kralovičovou,kteří dodnes nevysvětlili,proč jim farmac.firmy platily miliony za setkání s nimi

, Hoteliér Vlastimil Dvořák si zpětně může gratulovat, že se jeho přítel Jiří Paroubek stal premiérem. Na sklonku jeho vlády dosáhl úspěchu, na který marně čekal od počátku devadesátých let. Ministr financí Bohuslav Sobotka mu na daních prominul 26 milionů korun

Čitateľ 2.1.2010 18:56

Ako je to vlastne?

Poľnohospodári pestujú plodiny a chovajú domáce zvieratá ako potravinárske suroviny. To je ale iba časť ich aktivít. Okrem toho udržujú krajinu v charakteristickej štruktúre pre tradičnú Európu a zamestnávajú ťažko zamestnateľné vidiecke obyvateľstvo. Po zrušení dotácií by sa stalo poľnohospodárstvo v Európe prakticky neefektívne a väčšinu plôch by bolo potrebné zalesniť alebo nechať ležať ladom. Potraviny by sa potom dovážali z krajín, kde je lacná pracovná sila a lepšie klimatické podmienky. Vidieckemu obyvateľstvu by sa vyplácali nemalé socoálne dávky. Dopravné náklady by ale potraviny značne predražili. Treba zvážiť, že či chceme zrušiť doterajší charakter vidieka v Európe.

Krok 2.1.2010 19:07

A dříve se majitelé o své pozemky nestarali????

--to když nedostanu dotace -tak nepujdu do práce?EU navykla část obyvatel-4-10%-na pochybné peníze, které už ale docházejí-nebo jsou na dluh.