22.1.2021 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

ESEJ: Pokřivený neomarxistický diskurs o Izraeli

Západní intelektuální debata o čemkoliv spojeném s Izraelem se stala „rukojmím“ radikálně levicových extrémistů, kteří se pomocí zkreslených informací, nepravd a progresivního jazyka snaží popřít a podkopat legitimitu Izraele jako židovského a demokratického státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 27.10.2020 22:03

90% Izraelců si přeje žít v míru se svými sousedy. 90% Palestinců chce zahnat Židy do moře a stát Izrael zlikvidovat.

H. Lukešová 27.10.2020 16:33

Máte pravdu, že Izrael má s Ruskem celkem dobré vztahy. Jenže s počínáním Izraele to není jednoduché. Izraelci se bojí další genocidy ze strany zemí šítského půlměsíce jako je Írán, Irák, Sýrie a Hizballáh v Sýrii. A Izraelci si pamatují, že slova předcházejí činy. Nacisté začali nejprve s protižidovskou propagandou, od urážek, ponižování a znevažování Židů až nakonec přikročili k průmyslovému vyvražďování.

Íránci neustále vyhrožují Izraelcům smrtí, o Izraeli mluví jako o "rakovině", "vředu", který musí být odstraněn, tak jako nacističtí lékaři, když obhajovali své počínání ve vyhlazovacích táborech. Židé pro ně nebyli lidé, ale jen krysy, hmyz, rakovina a tudíž nebylo v rozporu s lékařskou etikou je všechny do jednoho vyvraždit. Izraelci se poučili, že výhrůžky je nutné brát vážně.

Já také nemám radost z velmocenské politiky v arménsko-azerbajdžánského konfliktu. Každý stát holt tvrdě prosazuje své zájmy. Rusko udržuje dobré vztahy se všemi zeměmi Blízkého východu, ať se jedná o Izrael, Asadovu Sýrii, Írán i s Fatahem a Hamasem. Rusové toleruje Izraelcům zásahy proti Hizballáhu v Sýrii a Izraelci holt musí "překousnout" i Putinovu politiku k Sýrii a Íránu.

P. Moravčík 27.10.2020 16:18

Myslím, že Arméni si dobre uvedomujú, že okrem Ruska nemajú moc na výber. Irán im tŕň z päty nevytiahne. Skôr kopírujú ruský postoj. A s Rusmi mal doteraz Izrael celkom dobré vzťahy. Alebo sa mýlim? Vadí mi, že národ, ktorý čelil holokaustu, stojí proti národu, ktorý podobnú genocídu zažil od Turkov. Ak pragmatizmus popiera zásadné princípy, je tu niečo zhnité, a toho mi je ľúto.

K. Salajka 27.10.2020 14:54

Nezaregistroval jsem že jednání proběhlo asi jsem ten den nečetl Necenzurované noviny nesledoval ČT , CNN nebo jiný kvalitní zpravodajský zdroj. Pouze jsem se dočetl, že EU po 15ti letech den před jednáním oživila zatykač na Hashima Thaci. Chvályhodné je úsilí EU vybudovat dálnici napříč Kosovem, překvapilo by mě ale, kdyby jim Američané tuto zakázku nechali. Nepřekvapilo mně, že Albánci právo na sebeurčení až do odtržení úspěšně realizovali podle dohod, které neplnili /Dayton, Rambouillet/. Převažující Srbové na severovýchodě Kosova nejsou takového práva hodni jelikož jsou křesťané (pravoslavní) a mají na svém území vzácné nerosty . Změní to dohoda, o které píšete ?

L. Severa 27.10.2020 14:43

Díky, paní Lukešová. Bohužel si Váš článek přečte jen několik lidí, navíc kteří jsou stejně na straně Izraele. Ti kteří ovlivňují dění světa jsou slepí a hluší. Nebo něco horšího. Doufejme, že když zatvrzelí nepřátelé Izraele mění svoje postoje, nuceně to ovlivní názory těch kteří byli slepě na straně Palestinců.

P. Milan 27.10.2020 14:39

Běžný ano. Správný ne, přistupuje li se k demokratickému státu stejně, jako k bandě teroristů.

M. Valenta 27.10.2020 13:43

To jistě, ale také s těmi proizraelskými, i když jsou zřejmě méně časté. Takže běžný stav.

D. Zítko 27.10.2020 12:51

Výborně paní Lukešová! Nejlépe je poznat podmínky na místě - pro sympatizanty doporučuji se třeba přihlásit od dobrovolnické akce Sar El. Pro mě poučná zkušenost V

H. Lukešová 27.10.2020 12:39

Velmocenská politika je složitá, Izrael je ve velmi těžké pozici, no a chová se pragmaticky. Ovsem světové mocnosti se k Izraeli rozhodně pragmaticky chovají a často v jeho neprospěch, na to uz je Izrael zvyklý..

Obama se k Íránu vyloženě tulil, EU a Rusko Íránu nadbihaji a všemožně ho podporují...snaží se obcházet americké sankce. Já z armensko-azerbajdzanskeho konfliktu radost nemám, ale mně vadí i podpora Íránu Armenii. Izraelci mají také obavy, že se Arménie stane ve skutečnosti území pod výrazným vlivem Íránu.

P. Moravčík 27.10.2020 12:18

Byť v priateľskom vzťahu je jedna vec, vyzbrojovať moslimský štát špičkovou vojenskou technikou druhá. Izrael si vyslúžil veľkú škvrnu na svojej povesti. Ak to on berie výlučne pragmaticky, nemôže sa diviť, že aj voči nemu sa budú ostatní správať výlučne pragmaticky. A nemusí to byť vždy len v jeho prospech. V tomto prípade šliapol Izrael do poriadneho h... Osobne sa ma to veľmi nepríjemne dotklo. Nedá sa to ospravedlniť, Izrael veľmi dobre vie, proti komu majú byť tie zbrane použité.

H. Lukešová 27.10.2020 10:41

A také v eurounijních a mezinárodních institucích, jako jsou Mezinárodní trestní soud, Mezinárodní soudní dvůr, Soudní dvůr Evropské unie, Evropský parlament, Evropská rada, Rada OSN pro "lidská práva"...atd. Všude se můžeme setkat s vyhraněnými protiizraelskými postoji.

H. Lukešová 27.10.2020 10:32

Tak např. v médiích, univerzitních kampusech, předměstích, jak správně píšete, na sociálních sítích. Mnozí eurounijní politici zastávají ryze protiizraelské postoje...stačí se podívat do novin, internetových zdrojů, jak o Izraeli píší atd. , na internetu jsem prostudovala mnohé protiizraelské články.

M. Valenta 27.10.2020 10:24

Žiji v Bavorsku a taky nic. Snad tedy někde na předměstí Paříže?

J. Krásenský 27.10.2020 10:22

Děkuji, ukladam jako zdroj.

H. Lukešová 27.10.2020 10:00

.........západních.........

H. Lukešová 27.10.2020 9:57

Píši hlavně o západním pseudointelektuálech na Západě, ale i u nás jsou nějací ultralevicoví pseudointelektuálové, stačí navštívit levicové liberální servery...jmenovat je zde nehodlám, i záporná reklama je také reklama. Přesto mě ale napadají pánové Zaorálek, Petříček, Schwarzenberg..., a to na těch zmíněných serverech jsou úderné protiizraelské články.

D. Polanský 27.10.2020 9:50

Také o nich u nás v Brně nevím, neznám ani jednoho. že by v Praze?!

M. Valenta 27.10.2020 9:19

Já jsem příznivcem Izraele, ale těch levicových pseudo-intelektuálů co jdou židovskému státu permanentně po krku jsem moc nepotkal, jestli jimi tedy autorka nemyslí Palestince a spol.

I. Schlägel 27.10.2020 8:50

Precizní. Děkuji Vám.

S. Zemitý 27.10.2020 8:26

Chybec se vloudil: druhý odkaz je správně tento: https://echo24.cz/a/S5CGB/intelektualove-se-spoluucastni-na-terorismu-varuje-ministr-skolstvi...

S. Zemitý 27.10.2020 8:24

Ve Francii je před volbami a tak Makron, majíc prst na tepu mas, přitvrzuje vůči Islámu. Tedy vůči tomu špatnému Islámu. Myš, která řve. https://echo24.cz/a/Su6P5/strach-musi-zmenit-stranu-macron-je-pry-pripraven-bojovat-na-zivot-a-na-smrt a francouzský ministr školství objevil ... Island, řka, že intelektuálové podporují terorismus: https://echo24.cz/a/Su6P5/strach-musi-zmenit-stranu-macron-je-pry-pripraven-bojovat-na-zivot-a-na-smrt

H. Lukešová 27.10.2020 8:19

Na první pohled může vypadat děsivě skutečnost, že Izrael podporuje Azerbajdžán proti Arménii, ale situace není tak jednoduchá, je zde ALE. Křesťanskou Arménii podporuje šítský islámský Írán, co vede Arménii k tomu, aby se nechala podporovat Íránem, netuším. No a izraelský pohled je takový, že když někoho podporuje Írán, je povinností Izraele podpořit podpořit stranu opačnou.

Další z postojů Izraele na Azerbajdžán je, že ho považují sice za muslimskou, ale celkem sekulární zemi a pro Izrael není špatné mít zpřátelenou i nějakou muslimskou zemi. A v neposledně je zde i zájem ekonomický, Azerbajdžán dodává Izraeli 40% ropy a to není zrovna málo. Takže geopolitika je složití, šítský muslimský Írán podporuje křesťanskou Arménii, zatímco židovský Stát Izrael podporuje muslslámský Azerbajdžán.

J. Kindl 27.10.2020 8:05

04.09.2020 Srbsko a Kosovo po dnešním jednání ve Washingtonu za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že normalizují své hospodářské vztahy. Součástí ujednání jsou i dohody s Izraelem: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky.

K. Salajka 27.10.2020 7:44

V principu s Vámi souhlasím. Není mi ovšem jasné, proč Izrael vyzbrojuje Baku proti Karabachu. Jde o enklávu, kde žijí křesťané v jinak muslimské zemi a usadili se tam v moderní době přibližně ve stejném období jako Židé v Izraeli. /Historicky tam byli přítomni podobně / . V roce 1897 Arméni poprvé v Náhorním Karabachu přečíslili Azery, dnes představují 95 % . Pokud by neměli oporu z Arménie (Arcach), došlo by nepochybně k vyhnání a zřejmě i ke genocidě jako v roce 1915 z turecké strany. Spravedlivé řešení může spočívat jen v oddělení od Ázerbajdžánu, analogicky jako došlo k oddělení Kosova od Srbska /tam došlo k přečíslení pravoslavných Srbů myslím až ve druhé polovině 20. stol. / V Kosovu vidíme reálně, že soužití křesťanů s muslimy nefunguje, jakmile mají vyznavači islámu převahu. Toho bych se jako důsledku čerstvých dohod se Saudy a dalšími arabskými zeměmi obával, i když samozřejmě jde o úspěch.

P. Rychetsky 27.10.2020 3:07

Hezke shrnuti, diky.

Dat Gazu hamasnikum byl dobry politicky tah, aspon se jasne ukazalo, ze palestinsti Arabove jsou sbirka teroristu, kteri by nikdy svuj stat mit nemeli. Podobne v r. 1973 chudak Golda Meirova musela v Jomkipurske valce obetovat zivoty izraelskych vojaku. Vedela, ze prijde utok, ale z politickych duvodu nemohla zautocit preventivne.

Mile je, jak se to konecne zacina otacet, a kdejaky arabsky stat se hlasi k normalizaci s Izraelem (snad vydrzi dyl nez ta husakovska). Aleluja Trumpovi, at je jaky chce. A hanba Obamum, kteri chteli vybudovat celou blizkovychodni bezpecnost na iranske nebezpecnosti. Co tem zoufalcum se honilo hlavou, vi jen buh.

Ze vznikne tak silna marxisticka internacionala, by me v zivote nenapadlo. Je to hodne neintuitivni zalezitost. Vzdyt ty Zidy malem vymlatil Hitler, a co se nestane, par let po tom - chtej je vydusit i levicaci Zapadu. Jako kdyby terorizujicich Irancu a ruznych zpruzenych Arabu nebylo dost a potrebovali by bratrskou podporu.

M. Krátký 27.10.2020 1:04

Děkuji za oživení faktů o této části kulturního světa - to bude zase špíny na adresu autorky i samotných faktů - dobré ráno všem R^R^R^