24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

ESEJ: Opomíjená kolektivní identita

V současné době se pomalu mění diskuse o imigraci ve prospěch racionálních argumentů. To samozřejmě neznamená, že už je skutečně racionální a stále se ze strany tzv. liberálních demokratů objevují argumenty, že proti přijímání islámských migrantů neexistují žádné jiné důvody než strach laických vykladačů koránu (pravicových extrémistů), kteří v něm hledají nesmyslné ohrožení pro euroatlantickou civilizaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 3.10.2018 22:17

Brilantní článek, díky pane autore ..... 1*****

L. David 3.10.2018 20:56

Pouze totální ignoranti z Brusele doposud nevědí,

že muslimská lůza nepřichází do Evropy za účelem asimilace a integrace, avšak jejím cílem je pokořit a dobýt Evropu pro satanský islám.

P. Juránek 3.10.2018 13:15

Každé náboženství je středověk.

Středověkou metodou (byť účinnou) je stavění náboženství proti sobě. Vychvalování jednoho a deklasování druhého.

Teprve v poslední době se to zvrátilo. ŘK církev deklasuje sama sebe a vychvaluje mohamedány. Zřejmě z obavy, že pokud se občané na pobožné naštvou, pak nebudou dělat rozdíl. Ale tak to je, a je to jediná metoda jak odmítnout náboženské pomatence a jak zastavit destrukci civilizace. Postavit náboženskou indoktrinaci mimo zákon, stejně jako ostatní podvodníky.

J. Fridrich 3.10.2018 14:35

Re: Každé náboženství je středověk.

Ale, ale - pán je demokrat.. Nebýt křest'anství a jeho kultivačního vlivu na lidstvo, tak se tady v Evropě lidé ještě " houpou na stromech ". Samozřejmě trochu nadsazeno - i když někteří diskutující na těchto anonymních Internetových žumpách z těch stromů ještě ani nyní nespadli. Jak by vypadaly bez křest'anství vztahy mezi lidmi, architektura měst i obcí atd. lze docela dobře předpokládat. Na mnoha lidech u nás je do současnosti zřetelně vidět to devastační " dílo soužek učitelek " na základních školách za komunistů, kdy se obecně deformoval vývoj světa nejen v oblasti křest'anství... Dnes je třeba chápat křest'anství na Západě jako " pomocnou " hráz proti islámu a jeho muslimským nájezdníkům přicházejícím Evropu rozvrátit zevnitř. Nynější papež František pracuje na likvidaci křest'anství a podvolení se barbarskému islámu..

Na stovky let misijní, špitální, vědecké ( např. náš Mendel ) v Asii, Africe, Jižní Americe se jaksi u nás zapomíná, někteří komunismem poškození lidé to vědět ani NECHTĚJÍ..

J. Schwarz 3.10.2018 14:56

Re: Každé náboženství je středověk.

Stejně dobře byste mohl říct že nebýt pouštění žilou a amputací končetin pilou by nebylo moderní medicíny. Není to ale důvod se k těmto postupům vracet, nebo ano?

A. Pakosta 3.10.2018 20:41

Re: Každé náboženství je středověk.

...když už o tom mluvíte, pane Schwartzi - čím se podle Vás amputují končetiny dnes? Pilka na kosti je stále nepostradatelnou součástí chirurgického ambulantoria.

A dárcovství krve není opět nic jiného než pouštění žilou.

J. Schwarz 3.10.2018 21:50

Re: Každé náboženství je středověk.

Jen snad dnes se darováním krve neléčí dárcovy choroby, krev se nestaví ponořením pahýlu do vařícího oleje a namísto anestezie se pacientovi nepálí zároveň s řezáním nohy hrudník...

J. Kanioková 3.10.2018 22:40

Samozřejmě že ne, ale jinak s vámi moc nesouhlasím.

P. Juránek 3.10.2018 15:22

Re: Každé náboženství je středověk.

Nebýt křesťanství (popřípadě jiného náboženství), mohli by lidé svobodně používat vlastní rozum. Kdyby se místo kostelů stavěly školy, kdyby misionáři nerozvraceli kulturu domorodého obyvatelstva, kdyby pobožní nezasévali zášť, byl by svět inteletuálně i ekonomicky jinde. Bohužel je to jen ideál, ale může posloužit k posouzení skutečného vlivu náboženství na vývoj společnosti. V praxi to šlo jinak. Mocní se spojili s chytrými, aby společně vládli hloupým a naivním. A tak to jde pořád dokola.

J. Fridrich 3.10.2018 15:38

Re: Každé náboženství je středověk.

" Kdyby se místo kostelů stavěly školy, kdyby misionáři nerozvraceli kulturu domorodého obyvatelstva " - také lze říci jak jsme říkávávali - kdyby měla babička kule, byl by to dědeček..

Víte, že ježíš Kristus i kdyby nebyl syn Velkého Hybatele, tak že to byl největší filosof na naší planetě co žil a co zanechal skvělé myšlenky o tom, jak by v jeho době velmi primitivní lidé měli žít ?

J. Sova 3.10.2018 18:11

Re: Každé náboženství je středověk.

Myslíte tohle?:

Mt 6,25 Proto vám pravím: Nemějte starost o svůj život, co budete jíst, ani o tělo, co budete mít na sebe. Což není život víc než pokrm a tělo víc než oděv? Pohleďte na nebeské ptactvo: neseje, nežne, nesklízí do stodol, a přece je váš nebeský Otec živí. Což vy nejste o mnoho cennější?

A o oděv proč si děláte starosti? Podívejte se na polní lilie, jak rostou: nepracují, nepředou – a pravím vám, že ani Šalomoun v celé své nádheře nebyl tak oděn jako jedna z nich.

Nemějte tedy starost a neříkejte: Co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete.

J. Fridrich 3.10.2018 20:04

Re: Každé náboženství je středověk.

Kdo vás naučil takto " vytrhávat " jen to, co vám vyhovuje ? To nebyl moc dobrý kantor...

J. Sova 3.10.2018 20:17

Re: Každé náboženství je středověk.

Tak to zasaďte do kontextu.

P. Grigar 3.10.2018 21:08

Re: Každé náboženství je středověk.

.. no nazdar, to dopadne.

J. Jurax 4.10.2018 0:17

Ehm ... biblí svatou nesepsal Kristus, nýbrž jiní. A byla mnohokráte redigována, aby vyhověla potřebám.

Ergo - Kristovy záměry a myšlenky známe, pokud vůbec, tak pouze zprostředkovaně. Jestli byl filosof si opravdu neodvažuji posoudit.

R. Langer 3.10.2018 15:25

Re: Každé náboženství je středověk.

A co komunismus, není to úchvatná myšlenka? Není, to je konkurence, co? :-D

J. Fridrich 3.10.2018 15:33

Re: Každé náboženství je středověk.

To je vtip ? A je dnes vůbec " apríla "?

J. Kanioková 3.10.2018 22:44

Souhlas, pane Fridrichu..

J. Jurax 4.10.2018 0:26

Nesouhlas.

Ono se v Evropě nehoupali na stromech ani před křesťanstvím (Řecko, Řím) a nehoupali se na stromech ani v zemích, kde o křesťanství neslyšeli (Čína, Japonsko, Indie).

Nebýt křesťanství, byla by Evropa jistě jiná, ale nelze tvrdit, natož dokázat, že horší; ovšem stejně tak nelze dokázat ani tvrdit, že by byla lepší.

J. Brunner 4.10.2018 2:02

Re:

Takhle se mi to také jeví.

A. Alda 3.10.2018 9:54

Kde muslim, tam nebezpečno.

Záležitost to není rasová, nacionální, třídní... ale výhradně náboženská.

Korán nadiktoval psychopatovi Mohamedovi satan a tak vznikl satanistický kult zvaný Islám, který podle přání svého ďábelského tvůrce šíří po světě smrt, ruší civilisaci a zastavuje jakýkoli pokrok.

R. Langer 3.10.2018 15:28

Re: Kde muslim, tam nebezpečno.

Ja bych řekl, že veškeré náboženské poblouznění lidem nadiktoval Satan, ale obávám se, že je to horší - lidi si to vymysleli sami. A jenom proto, aby ostatním dokázali, že "oni" jsou lepší než ti ostatní. A mnozí to tak cítí dodnes.

J. Kanioková 3.10.2018 22:35

Nesouhlasím. Náboženství kdysi sloužilo k čemusi

jako je řád v určité společnosti, komunitě. Nechci se hádat, a jsem absolutní ateista, ale náboženství mělo svůj obrovský význam, který dal lidem základy jakésiho řádu, určitých hesel, čeho by si lidé měli vážit, jakým nešvarům předcházet, co mají respektovat. Tehdy jim věda ještě nedávala vysvětlení k různým přírodním dějům - bouře, povodně atd. takže aby uměli něčemu předcházet, či s čím měli počítat a brát to jako nevyhnutelnost, či povinnost.. prostě aby jejich soužití mělo nějakou danou formu i po emoční stránce, sounáležitosti, soucitu, atd. atd. Neumím to rozebrat do detailů, ale ten pocit sounáležitosti oni potřebovali moc a moc.

To teprve naše generace přišly na svět v době, kdy je nám díky vědeckým důkazům nadpřirozeno naprosto cizí. Přineslo to jistě plusy, ovšem i mínusy, protože kdysi, díky víře v posmrtný život, nebylo tolik lumpů či zneužívačů v komunitě a svědomí bylo velmi silné. A odbouráním této víry se počty takových "hyen" začaly dost zvětšovat.

Nejde mi o Pána boha, o svaté, ale někdy mívám pocit, že společenství bez té dřívější víry i obav o život po smrti, možná ztrácí víc, než by bylo prospěšné.

J. Jurax 4.10.2018 0:30

Ehm ... středověké knihy smolné Vás přesvědčí, že i v době absolutní promořenosti křesťanstvím bylo všelikých padouchů, hyen a lumpů dost a dost. Dtto studium historie.

P. Lenc 3.10.2018 9:45

Za tento

velice rozumný a fundovaný článek velký dík!

J. Kanioková 3.10.2018 22:38

Já taky..

T. Hraj 3.10.2018 9:10

problém není extrémismus, ale islám

Přesné. Vytváření enkláv a cizorodých komunit je mnohem větší problém, než terorismus. Ten je pouze viditelnější a mediálně vděčnější (při vší úcte k obětem). V.Klaus před časem správně podotkl, že "pokračování masové migrace zničí Evropu a její kulturu a tradice i bez jakéhokoli terorismu".

Mimochodem na konci je překlep. Bitva u Vídně nebyla 1863, ale 1683. I to je ale docela děsivě nedávno.

J. Fridrich 3.10.2018 9:22

Re: problém není extrémismus, ale islám

Jednoduše - problém je Islám a islám je středověk...

R. Langer 3.10.2018 15:29

Re: problém není extrémismus, ale islám

Středověk je hlavně fundamentální náboženství.

M. Polák 3.10.2018 9:27

Re: problém není extrémismus, ale islám

Máte pravdu. A je tam bohužel i druhý úlet. Polský král se jmenoval Jan a nikoli Stanislav. Jsme jen chybující lidé, omlouvám se čtenářům.