1.3.2024 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

ESEJ: Novopohanský politik Donald Trump

Americká alternativní pravice je reakcí na levicovou politiku identit. A vlastně její kopií, jen ve prospěch jiné kolektivní entity – bílých mužů. Je pravicí, která „zlevicovatěla“. Donald Trump a alt-right představují pro americký konzervatismus výzvu, zda si udrží dosavadní univerzální charakter, přičemž vzestup etnického nacionalismu je důsledkem odkřesťanštění americké pravice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.11.2016 20:11

Re: Jsu tři skupiny,

Hm - tu rege, tu ora, tu qua labora (ty vládni, ty se modli a ty pracuj) ... to bylo vymyšlené líp než ten Váš bonmot.

Podnikatelé podle Vás nepracují? Ani bohatí všichni nepracují? Pozoruhodný názor - neštudoval jste Vy taky za dělnické peníze?

J. Hanzlík 6.11.2016 16:00

Orientační průřez

Přímo učebnicový bedekr historického dělení amerického politického světa na pravé a levé křídlo i transformaci fragmentů pravicových sektorů liberálů s tradicionalisty a jejich rozchod se socializujícími iluzionisty. Dlužno poděkovat! Nicméně však je velkou otázkou, zda je možno se vymanit z tradiční tisícileté kultury tzv. odkřesťanštěním, nebo pouhou proklamací, že něco jsme, nebo si myslíme, že jsme? Velká flexibilita, nebo spíše dezerce od jednoho přesvědčení ke druhému, je dokumentována zmíněnými komunisty (W. Chambers, J. Burnham), z kterých se stali spolehliví a známí antikomunisté. Představa reálného "novopohana" Trumpa je dost obtížná. Stejně tak "evropeizace" USA v jeho režií. Měl jsem naopak představu, že tento proces spíše reprezentuje ideově protřelá madam Clinton, která se mi jeví více nakloněna následovat evropskou šikmou plochu k neznámým zítřkům.

P. Portwyn 6.11.2016 13:59

Ještě mne napadá,

když je jakákoli kritika multi-kulti-homo-femi žvástů dehonestována nálepkou "xenofob", používá se podobné nálepkování i v jiných oblastech? Třeba když někdo nechce po obamovsku vyvážet demokracii, tak zda ho nějaký "konzervativní" publicista také označí za "kremlofilní bábu" jako se to dělá u nás?

P. Portwyn 6.11.2016 13:54

Pobavilo by mne,

kdyby se po zveřejnění Obamovy "záchodkové" iniciativy Donald Trump prohlásil za černošskou lesbičku. Máme-li právo na svobodný výběr pohlaví, tak snad i na výběr barvy pleti, ne?

A jakoukoli kritiku by mohl smést tím, že Demokraté jsou homofobové, rasisté a transgenderofobové...

D. Polanský 6.11.2016 13:30

Jsu tři skupiny,

v jedné jsou ti, co se gratis vezou, v druhé bohatí a podnikatelé a v třetí ti, co musí na dvě první skupiny makat. Rozhoduje početnost jednotlivých skupin.

J. Vintr 6.11.2016 12:36

Pokud se Amerika nezbavi

bílého antirasismu a bude dále jen ustupovat agresivnímu rasismu všech ostatních etnik, skončí jako země, kam se lidé z celého světa hrnou za lepším životem.

K. Janyška 6.11.2016 9:10

Re: Dobry clanek, par doplnku vysvetlujici intenzitu.

Ne, pokud nebude vycházet z vědecké kompozitovní teorie, stojí za howno. Více lidstvo neví... Dzp.

J. Chodur 6.11.2016 3:47

Dobry clanek, par doplnku vysvetlujici intenzitu.

Vyhrady clovek muze mit k nekterym detailum ale povazuju clanek za velmi poucny a ukazujici komplexitu toho co se odehrava v USA a nejenom tam ale i v Evrope. Tusim z tonu clanku autorovy sympatie k levici (neco tam je. Pokud tomu tak je, autor se snazi byt objektivni. Bohuzel nebezpeci zleva je v USA tak obrovske, ze o nejakych mirnych a ucinnych metodach nemuze byt rec, pokud nase kultura ma prezit (existuji pro to objektivni duvody a je jich presvedcive hodne a autor smesnost a nebezpecnost levice sam castecne popisuje). Mensiny si zavinily samy nechut nejenom konservativcu, kteri snili o pomoci slabsim, ferovosti k mensinam, rasove snasenlivosti. Dostali od mensin do zubu za vsechnu pomoc a dobrou vuli, maji snad pokracovat se svymi dobrymi umysly? Rada dobrych a moralnich lidi vidi ze byli zneuziti a ze je ceka horsi, pokud nezahodi aspon docasne takove humanitarni multi/kulti napady a definitivne neudelaji neco s levicaky a imigraci zamerne vybranou na posileni levice. Slova rasismus, homofob, antisemita atd se se stal nastroj levice jak znemoznit kritiku nezdravych veci ve spolecnosti, neni divu ze existuje presvedceni se temto nalepkam vysmat a ti co tyto terminy s oblibou uplatnuji to zpusobili. Levice je zodpovedna za to, ze lide tyto terminy zacinaji neuznavat. Nic jineho a ucinneho konservativni casti populace(pokud je moudra) momentalne nezbyva. Pokud vyhraje konzervativni cast obyvatel nad levici tak to nebude zadna katastrofa, naopak, bude to pocatek konjuktury. Levice neni zapotrebi na balancovani sil ve spolecnosti, levice samotna zpusobuje takovou nerovnovahu. Budu radeji duverovat lidskemu svedomi a moralni spolecnosti nez levicove tridni a rasove nenavisti, levicove zavisti vuci uspesnejsim lidem, levicove maniacke nenavisti k teickemu videni sveta, zneprateleni zen a muzu, snaha o indoktrinaci deti jejich opozice skrz zakony, vzdelani atd. Rodic se nemuze necinne divat kdyz se levice snazi nenapadne zprznit mysleni jejich potomku. Proto Trump.

J. Kanioková 6.11.2016 1:47

Re: Nic jako

V podstatě souhlas, i když jsou i někteří zarytí pravičáci, kteří "věří".. Ne s docházkou do kostela, ale mají to "vnitřní duchovno" tak nějak pod kůží.. i s některými morálními zásadami..

Je tady jediný, ale zajímavý komentář - Posvěcené násilí: Politické náboženství v sekulární době (přehodnocení politického násilí) - https://www.amazon.com/Sacred-Violence-Political-Religion-Rethinking/dp/113732807X

(c) Problém je, že opravdu nevíme, komu věřit ve skupině přistěhovalců, kteří do značné míry pohrdají naši demokracií, kultuoru a zákony, a kteří nerozumějí principu "dělby moci". Zde stojí za to připomínat slova zesnulého Sira Harry Gibbs, dříve vrchního soudce Nejvyššího soudu Austrálie: Náboženská pluralita / svoboda se stává prostředkem k eventuálnímu zničení naší společnosti.

Náboženská svoboda a muslimský terorismus - https://quadrant.org.au/magazine/2016/10/religious-freedom-muslim-terrorism/

F. Lesniak 5.11.2016 19:16

Re: Jochu, by jste však marxista.

Kušuj, ty starý kompozitní blázne!

J. Brunner 5.11.2016 13:58

Re: Ať mají lidé jakýkoli režim

Neříkám, že to není přirozený vývoj. Pohleděno "zvenčí" je to taková nová evoluce. Zevnitř přehlídka různých utopií. Vím, že se s tím nedá nic dělat, ale nemusím valnou většinu intelektuálních konstruktérů obdivovat, či skákat na lep.

K. Janyška 5.11.2016 13:49

Re: Jochu, by jste však marxista.

Jsem jediný antimarxista, tady i jinde, kompozitivní teorie jím je... Dzp.

V. Javora 5.11.2016 12:28

Re: Ať mají lidé jakýkoli režim

Ale to je přece naprosto přirozený a zdravý vývoj. Takový vývoj pracuje s určitou hysterezí. Ty režimy už z principu musí využít svůj potenciál natolik, aby se vytvořily podmínky tlaku na změnu. A ta, v polárním světě, znamená překlopení kyvadla k protipólu.

M. Drašner 5.11.2016 12:14

Re: Škoda

Myslím, že ani. Tipuji, že hodně z nich dělá do IT, nebo doufá v získání si mladého (a levičáky zpitomělého) elektorátu.

J. Sinnreich 5.11.2016 11:10

Re: Škoda

Prave tito pravicovi myslitele jsou pro svoji rasu, jako zradci, nejvice zatracovani levicovym establismentem.

Zajimava role je ovsem take skupina hollywoodskych multimilionaru a spasitelu zeme.

R. Langer 5.11.2016 10:00

Re: Jochu, by jste však marxista.

Stejně jako vy, marxisto Janyško! :-D

R. Langer 5.11.2016 10:00

Nic jako

náboženská pravice neexistuje. Veškerá náboženství jsou čistě levicová. Z principu.

K. Janyška 5.11.2016 9:33

Jochu, by jste však marxista.

Každý náboženský fanatik jím je. Jen to neví... Dzp.

M. Drašner 5.11.2016 8:47

Škoda

Autor pro českého čtenáře zajímavě a vcelku podrobně popisuje vývoj a stav americké pravice, bohužel se však ani nedotkl (nebo ano, ne všechna jména znám), ale nepodtrhl, že pravicová je i část menšin, zejména např. černoští komentátoři Thomas Sowell, Walter E. Williams nebo dáma s hispánskými kořeny Michele Malkin. Probrat jejich postoke a dopad by bylo velmi zajímavé - už proto, že selektivní zvýhodňování menšin považují za poškozující - pro menšiny samé.

J. Brunner 5.11.2016 2:57

Ať mají lidé jakýkoli režim

vždy vše přeženou a dovedou k absurdnostem. Ne všichni samozřejmě, ale nejvíce se na tom podílí intelektuálové.