29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ESEJ: Donald Trump versus establishment

Současný americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních úředníků a představitelů, kteří se nesmířili s výsledkem prezidentských voleb, a proto připravují Trumpův pád.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chodur 17.5.2018 21:38

Pravda se da vyjadrit, nebo pouzit.

Jedna vec v clanku podezrele schazi. Je celkem jedno jestli elitam politicke, ekonomicke, kulturni/media, zdravotni, vzdelavaci oblasti a prislusnych byrokracii vcetne soudnictvi a bezpecnostnich organizaci nekdo rika "Deep State", nebo "Shadow Government", podstata je stejna. Protoze soucasti teto sily je nejenom Establishment, ale take bezna byrokracie a nizsi slozky byrokracie, pak nazev "Establishment" nevystihuje situaci tak presne jako ty predchazejici nazvy. Co v clanku ale napadne schazi je zminka o globalistickem charakteru teto casti statni moci. Jak je to mozne, kdyz vyraz "Globalismus" je tak bezny? Stejne jako cast expertu o kterych pan Joch mluvi zamitla moznost "Hlubokehe Statu", stejne tak pan Joch ma tendenci inklinovat spese k pojmu "Elit". Elity jsou podle nejenom meho nazoru pouze cast globalistickeho Hlubokeho Statu. Globalismus mel vzdycky dve slozky: Levicovou a podstatne pozdeji pravicovou. Vzdycky probihal vnitrni boj o moc mezi temito dvema slozkami. Konzervativci byli vzdy rozdeleni na neutralni vetsinu a globalistickou Progresivni cast. Levicaci socialistickeho typu, Marxiste, ve sve drtive vetsine inklinovali od 19 stoleti k celosvetove revoluci proletariatu, jinymi slovy Globalismu. Mussolini byl vylouceny ze Socialisticke Internacionaly prave kvuli jeho nacionalni orientaci. Stalin se prohlasoval za Internacionalniho Socialistu, pouze potud, pokud toto hnuti bude kontrolovat SSSR - v podstate docela podobne Mussolinimu a lisili se spis v ekonomickem pojeti Socialismu a co se tykalo nacionalnich zajmu, Lenin-Stalin proste zatloukali a Mussolini a Hitler to otevrene rikali, zjednodusene receno. Lenin za tim ucelem vytvoril Komunistickou Internacionalu (Thirt internacional 1919-1943) pod svou kontrolou v SSSR. Kominternu spis pouzivali na dominaci levicovych sil ve svete. Takze Globalismus je starsi a radikalnejsi mezi levicaky, nektere casti konzervativcu (naposled Bush family) a neokonzervativci se chopili Globalismu z duvodu jinych.

J. Chodur 17.5.2018 22:09

Re: Pravda se da vyjadrit, nebo pouzit.

Trochu vyjasneni. Stalin, Mussolini a Hitler byli nacionalne orientovani ve smyslu, ze meli podobnou vidinu globalismu (svetove dominace), kde by prislusne vyvolene narody hrali dominantni ulohu. Ze zacatku se vzajemne podporovali protoze se potrebovali, pozdeji jak moc Hitlera vyznamne stoupla, doslo k prirozenemu boji o moc a Nemecko zautocilo na Sovety, protoze je nikdy nepovazovali za sobe rovne. Nemci se jeste pred Hitlerem povazovali za vyvolene, Hitler jim pouze dal moznost, aby tomu vetsinou uverili, nekteri mozna s obavami a zlym tusenim.

J. Zaorálek 16.5.2018 13:11

Výborný článek, díky.

J. Kouřil 15.5.2018 16:32

Pokud nejste úplně mimo

víte, že deep sate máme i u nás. Korupci a metody podobné těm americkým zavedli naši ministerští úředníci ihned po sametové revoluci. Protože do politiky vstupují lidé spíše s nižším IQ a nulovými zkušenostmi, kteří jsou pak pověřováni ministerskými funkcemi, aniž mají sebemenší páru o vedení velké organizace či manažerské schopnosti, mají z nich ministerští úředníci, kteří jsou v korupci kovaní dnes již desítky let, sradu. Takže sice máme vládu a jmenované ministry, ale ve skutečnosti většina rozhodování běží mimo ně.

K. Janyška 15.5.2018 8:56

Myslím, že pokouší. Je to vidět na dálku.

Trump musí začít předkládat běžným Američanům výsledky, jinak bude zle... Dzp.

J. Fridrich 15.5.2018 9:21

Re: Myslím, že pokouší. Je to vidět na dálku.

" Trump musí začít předkládat běžným Američanům výsledky, jinak bude zle " - on JE PŘEDKLÁDÁ, vy jste si toho nevšiml ? Ročního vládnutí presidenta Trumpa - on navázal na velkého Ronalda Reagana, Margaret Thatcherovou, Charles de Gaulle a další politiky ČINŮ a ne SLIBŮ a rozmělňování a relativizování skutečnosti. Amerika i Svět takového amerického presidenta potřebovala jako sůl, přišel v hodině dvanácté..

P. Lenc 15.5.2018 9:41

Re: Myslím, že pokouší. Je to vidět na dálku.

Ano pane Fridrichu, problém ovšem je, že Margaret žila v zemi a doběi, kterou se značné části neovládl neomarxistický hnůj.

K. Janyška 15.5.2018 11:42

Re: Myslím, že pokouší. Je to vidět na dálku.

Ano... Dzp.

A. Alda 15.5.2018 13:52

Vaše zaujatost jedinou teorií, výhradně ekonomistickou,

Vám žel brání vidět skutečnou realitu světa.

E Kocourek 15.5.2018 6:36

Autor se dělá zajímavým

Že deep state v U.S.A. existuje a silně proti Trumpovi působí je evidentní a autor si netroufá to popírat - byl by za pitomce. Tak ten evidentní deep state přejmenuje na establishment. Úžasný intelektuální výkon! Přidaná informace nula. ////

P. Kubáč 15.5.2018 1:29

Jestli jsem dobře rozuměl

Tak "hluboký stát je jev běžný mimo USA" v USA byl běžný za Lincolna, za McCarthyho a dokonce ještě za Nixona a Regana, ale teď už neexistuje. Kam se tedy vypařil ? A proč v USA probíhá "vyšetřování vyšetřování" jen aby se na Trumpa něco podstatnějšího našlo ? Myslím že autorovy pojmy "hluboký stát" a "establishment" jsou jenom dvě strany téže mince.

Mimochodem mnohé kroky našich ministerstev dopravy, školství, zdravotnictví, vnitra a dalších ve mně budí podezření že nějaký ten "hluboký stát" vlastníme též.

J. Brunner 15.5.2018 13:44

Re: Jestli jsem dobře rozuměl

To je lepší postřeh, než sám článek.

S. Prosek 15.5.2018 0:33

vyborny postreh

velmi dobre vyjadreno.