24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

DENNÍ DEZINFORMACE: Zkreslování o Izraeli je novinářská rutina

Zprávy z Izraele chtějí ukázat, že premiér se potřebuje udržet u moci navzdory svým korupčním aférám, a tak se rozhodl omezit moc soudů, proti čemuž prý protestuje většina obyvatel, včetně všech, kdo něco znamenají. Soudní reformy podporuje jen jakási menšina, která není moc vidět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Ševčík 14.4.2023 9:19

Napsal a popsal jste to vše bezvadně. Mějte se co nejlépe. Zdravím do Izraele a těším se až jej znovuv navštívíme.

T. Guttmann 13.4.2023 21:29

Pan Moravec má pravdu, že pravice demonstruje méně. Když levice u vlády organizovala předávání území Arabům a přivážení teroristů jako byl Arafat do Izraele, demonstrovali jsme hodně, ale nemělo to žádný dopad, protože za provazy tahali oni. Nyní jsme vyhráli volby, většina voličů volí pravici, tak se zdá že není důvod demonstrovat. A opět rozhodují oni, sice nejsou ve vládě, ale setrvávají tam dole v hloubce – deep leftist state – a odtamtud rozhodují. Pomáhají jim i američtí a evropští politici včetně Bidena a novináři. Levičácký deep state ovšem ohrožuje dnes i USA a Evropu.

Pana Stejskala i jeho názorů si vážím. Ohledně Liebermana s ním ale nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že Lieberman přišel jako ruský špion (dostal peníze od Martina Schlaffa) a deep state ho chytil a zapojil do svých plánů. Nezní to hezky a ani většina z mých přátel a z rodiny tomu nechtějí věřit. Je těžké se s něčím takovým smířit. Nemá to náš stát lehké se všemi těmi nepřáteli okolo a uvnitř, ale takový je život.

L. Stejskal 13.4.2023 23:44

Vážený pane Guttmanne, v rámci přátelské debaty dodám: ano, nemá to Izrael lehké se všemi těmi nepřáteli okolo i uvnitř. Jen si nejsem jist, že mezi nimi je i A. Lieberman. Ten přece působí ve vrcholné politice dost dlouho na to, aby ho izraelské tajné služby jako ruského špiona a člověka zapojeného do nekalých plánů deep state už dávno odhalily. Nedivím se, že většina Vašich přátel a členů rodiny odmítá Vašemu hodnocení Liebermana věřit. Můžete mezi ně zařadit i mě.

T. Guttmann 14.4.2023 1:24

Vážený pane Stejskale, nesnažím se Vás přesvědčit, jen objasňuji svoje přesvědčení: Mosad i ShinBet jsou samozřejmě velice profesionální, ale jejich špičky jsou levicové. Takže Liebermana odhalily okamžitě a dali mu najevo, že bude v jejich službách. Musel svrhnout vládu vždy na jejich pokyn (zdánlivě zcela proti svým osobním zájmům a proti logice). Je nesnadno se smířit s takovou zákeřností levice, ale bohužel takový je svět.

L. Stejskal 14.4.2023 12:10

Vážený pane Guttmanne, děkuji za vysvětlení Vašeho postoje. Přiznám se, že uvažovat tímto způsobem mě nikdy nenapadlo, ani v tom nejdivočejším snu. Pokud byste měl pravdu, byla by to těžká deziluze. Tím tuto debatu za sebe uzavírám. Šalom.

J. Brunner 13.4.2023 15:12

R^

V. Podracký 13.4.2023 13:59

Denní zkreslování faktů není jen u zpráv o Izraeli.

P. Moravec 13.4.2023 13:17

Dobrý den pane Guttmanne, děkuji velmi za Váš nový článek. Plně souhlasím a oceňuji s jakou otevřeností a výstižností nazýváte věci pravými jmény. Píšete, že "...provládní a protivládní síly jsou dnes v poměru 63:37 (proreformní a protireformní síly jsou v poměru asi 96:4)..." Pak by mne ale zajímalo, proč do ulic nevyjde také ta většina ? Proč vždycky musí být nejvíce vidět a slyšet menšina ? Proč se nespojí zastánci reformy a neobsadí prostor před Knesetem či před Západní zdí ? Děkuji a pište prosím častěji !

J. Pokoutný 13.4.2023 15:01

Kdy jste byl naposled na nějaké demonstraci vy? Odpovězte si na tuhle otázku a možná pochopíte i ty Izralce (mně odpovídat nemusíte).

R. Chvátal 13.4.2023 13:06

P.Stejskal, děkuji vám moc za tak obsáhlou korekturu tohoto článku.

Nezapomeňme, že strana Likud je stále LIBERÁLNÍ pravicová strana, která má např.největší LGBT frakcí ze všech politických stran v Izraeli.

Je to vlastně poprvé, kdy strana Likud vytvořila vládu, ve které je tato strana nejlevicovější ze všech pravicových stran v nynější koalici.

Jak už jsem jednou psal, Bibi je tvrdý pragmatik.

Obecně má Bibi vůbec ideololigicky nejbliže k B.Gancovi než například k I.B.Gvirovi a B.Smotričovi.

Podle zákulisních zpráv stále probíhají veřejně tajná jednání mezi stranou B.Gance a Likudu o vstupu Tančící strany do vlády a nahradit stranu I.B.Gvira. Pomoc chtěli i Američané, aby B.Ganc alespoň zmírnil svůj slib "pro dobro své země", ale Ganc stále odolává. Teď navíc po posledních průzkumech veřejného mínění, kdy strana Likud by skončila až na třetím místě a naopak Vládní strana B.Gance by zvítězila a po ní hned dokonce Lapidova strana Budoucnost Existuje, Ganc si tak nechce pošramotit svojí reputaci vstupem do současné vlády.

Navíc tyto průzkumy ukázaly věc, kterou už dlouhá léta se nepamatuje :

V otázce, kdo by byl nejlepším premiérem, zvítězil B.Ganc, druhý dokonce J.Lapid a až těsně po něm Bibi. Dokonce i mezi voliči Likud v posledních volbách má Bibi těsnou většinu před B.Gancem.

Nálada v Izraeli se obecně po posledních volbách výrazně změnila.

R. Chvátal 13.4.2023 13:52

...o vstupu Vládní strany do vlády...;-D

L. Stejskal 13.4.2023 10:32

REAKCE (I)---Oceňuji fundované příspěvky T. Guttmanna z Izraele, byť ne s vším se ztotožňuji. Obecně bych chtěl vyzdvihnout jeho důraz, že na izraelské politické scéně nejde o boj pravice s levicí (ta druhá jmenovaná byla voliči marginalizována), ale o střet pravice a centristů.---Dále: patřím k těm, kdo nezpochybňují nutnost justiční reformy, ale domnívají se (tak jako třeba Natan Šaransky, kterého si hluboce vážím), že tak zásadnímu zásahu do systému musí předcházet demokratická diskuse o parametrech reformy, z nichž některé vyvolávají oprávněné obavy. Ostatně vynucené pozastavení procesu přes svátky oznámené Netanjahuem 27. 3. ukazuje, že volání odpůrců reformy po dialogu nebylo neoprávněné. Netanjahu není politik, který by dělal chyby, ale jedné se dopustil. Rozhodnutí odvolat min. obrany Gallanta (26. 3.) poté, co v TV vyzval k pozastavení procesu a zahájení dialogu byla jedna z nich. Provázena tím, že , jak uvedeno, Netanjahu o den později udělal přesně to, co Gallant požadoval (a 10. 4. navíc oznámil, že Gallant ve vládě zůstává). To ovšem nepůsobí dobrým dojmem, stejně jako některé postoje ať už radikální levice, nebo pravice.---V článku se také píše o "svévolné politice ruského vůdce strany (Izrael náš domov) Avigdora Liebermana s odkazem na starší článek (3. 4. 2021), v němž je (jasně pravicový!) Lieberman vykreslen jako někdo, kdo plní zadání levice, přičemž hlavním úkolem bylo svržení pravicové vlády. Je naznačeno, že Lieberman nemá pevný politický názor, ale je loutkou temných levicových sil.

L. Stejskal 13.4.2023 10:33

REAKCE (II)---Dovolím si připomenout několik milníků z Liebermanova politického životopisu. Rok 1997 - odešel z Likudu na protest proti ústupkům ve prospěch Palestinců, s nimiž Netanjahu jako premiér souhlasil při podpisu Memoranda od Wye River. Rok 2004 - vyloučen z Šaronova kabinetu kvůli nesouhlasu se záměrem jednostranného stažení Izraele z Pásma Gazy. Rok 2018 - rezignace z postu ministra obrany Netanjahuova kabinetu na protest proti uzavření příměří s teroristickým hnutí Hamas; Lieberman také nesouhlasil s tím, že vláda povolila Kataru dopravit přes Izrael do Pásma Gazy hotovost v hodnotě mnoha desítek milionů dolarů údajně pro tamní strádající obyvatelstvo. Z tohoto trojího připomenutí osobně nedovozuji, že Lieberman nemá pevný politický postoj a už vůbec ne, že by pracoval jako "politický agent" levice. Ano, je s Netanjahuem v názorovém nesouladu na řadu otázek, ale to je přece jenom něco jiného.---Autor píše: "Chápu, že člověk se musí nějak živit a že je dobré mít nějakého koníčka, například překládat z izraelských anglických levicových (? - LS) textů (The Times of Israel, Jerusalem Post) a být tak odborníkem na Izrael." Škoda, že není konkrétnější, ledacos by pak bylo jasnější.

L. Stejskal 13.4.2023 10:33

REAKCE (III)---Ke zmínce o vyjádření M. Zemana v Izraeli. Dobře si na tu situaci vzpomínám, bylo to v roce 2018. Autor píše: " Zeman sliboval přesunout české vyslanectví do Jeruzaléma, tzn. do hlavního města tak, jak je zvykem. Bojím se, že záplava systematických drobných zkreslení ze strany mnoha novinářů sotva pomůže přesvědčit českou veřejnost, aby Česko svou podporu Izraeli projevilo opravdovým činem." Obávám se, že v tomto úsudku se autor mýlí. Důvodem, proč Česká republika hned tak nepřesune svoji ambasádu do Jeruzaléma nejsou novináři a jejich "drobná zkreslení", ale její členství v EU. I kdyby byla podpora české veřejnosti sebevětší, dobrovolná omezená suverenita pražské vlády jí neumožňuje takový krok svobodně udělat. Důvod je prostý. V prosinci 2022 o něm takto informovala ČTK: "Česko dodržuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN i jednotný postoj Evropské unie k otázce možného přesunu velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Na dotaz ČTK to dnes (13. 12.) odpověděl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). EU s přesuny nesouhlasí, stejně jako většina států světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává, neboť si na něj činí nárok i Palestinci." Přesun ambasády je za této situace, jakkoli je to celé absurdní a nerealistické, je stejně komplikovaný jako možnost české vlády rozhodnout o dalším osudu letního času. Jsme v EU a svobodně o této otázce jen tak rozhodnou nemůžeme. Viníky tedy nehledejme u novinářů, ale ve vysoké politice v Bruselu, který s přesunem nesouhlasí. Taková je politická realita.

J. Jurax 13.4.2023 15:32

Inu, levičácká EU de fakto neskrblí podporou palestinských teroristů. Morální i hmotnou.

V. Kučer 13.4.2023 17:56

Další důvod nepřesunu je že Tel Aviv je moderní přímořské město a je tam lepší žití než ve středověkém Jeruzalémě.

K. Křivan 13.4.2023 12:36

"..nesouhlasu se záměrem jednostranného stažení Izraele z Pásma Gazy..." Za to by mělo být vyznamenání !

Byl někdo potrestán za tu bezbřehou pitomost opuštění Gazy ?

Nešlo by zlikvidovat problém Gaza ? Všechnu tu verbež nahnat do moře, (jak s tím sr..iarabáči po mnoho desetiletí vyhrožovali) všechny zbourané stavby shrábnout buldozery do moře, nadělat vlnolamy a mola, a tak by vznikl největší středozemni přístav pro yachty. Byl by to i obrovský kšeft. Gazský pruh by byl opět to co býval. Zahradou Středozemního moře. A že by ubylo arabáčů ? Ve dvacetkrát přelidněném světe žádný malér, ale pravý opak ! Komu by scházeli ?

V. Kučer 13.4.2023 17:58

Pokud bychom byli my na místě Izraele již dávno bychom odsunuli Araby za Jordán.

K. Křivan 13.4.2023 22:12

A kdo by nešel po dvou zadních, odjel by v dřevěném pyjamu.

Já délal při studiu (a po ném) asi deset let taxikáře v Německu. O víkendech ve Frankfurtu. Protože jsem se naučil némčinu až po pubertě, mám holt böhmácký přízvuk, a moc lidí poznalo odkud jsem přišel.

Byli to hlavné lidi, kteří vyrostli před válkou v ČSR, a všichni na něj vzpomínali v dobrém. a všichni říkali: " To co nás potkalo, ten odsun, bylo nakonec to nejlepší, co se nám mohlo stát".

Vzpomeňte si jak ti lidi odcházeli, s jakým minimem, ale nakonec byli rádi, že odešli.

My, "vítězové války" jsme žili v nedostatku a nesvobodě a oni, kteří prohráli válku, žili nakonec (po zhruba 10 letech) v hospodářském zázraku.

To jsou někdy paradoxy, ..... Rv

M. Hoblík 13.4.2023 9:33

Také vás zlobí, když někdo pomlouvá hodné Židy za to, že bombardují Palestinské území, Sýrii, Írán a jiné okolní země! Oni na to mají právo...?

H. Lukešová 13.4.2023 9:57

Izraelci se brání palestinskému terorismu, není den, aby palestinští teroristé nespáchali nějaký násilný útok. Izraelci se nikomu nemusí za nic omlouvat, vám ani vůbec nikomu. Možná že kdybyste pobyl mezi palestinskými vrahy nějakou dobu, možná by vás ta láska k nim přešla.

J. Kindl 13.4.2023 10:08

Palestinci jsou i Židé a Jordánci. Tedy každý, kdo žije na území Palestiny. Jak může někdo bombardovat území státu, který neexistuje. Vznikl v roce 1988 a nikdy nebyl uznán Radou bezpečnosti OSN. To, že bombarduje Izrael cizí území tak bombarduje základny teroristických organizací, které útočí na stát Izrael. To má čekat, až se dostatečně vyzbrojí a zaútočí na Izrael. Sýrie a ani Irán se netají tím, že jejich cílem je zničení státu Izrael.

I. Schlägel 13.4.2023 11:46

Příčina a následek. Nic z těchto pojmů nedokáže Vaše těžce zkoušená mozkovna reálně pobrat. Což zde pravidelně k obveselení mnohých demonstrujete. Díky za další vtipnou vsuvku. Mohl byste se tím klidně živit.

K. Křivan 13.4.2023 13:30

To by se musel ale ten bllbec naučit arabsky. ;-D

K. Křivan 13.4.2023 13:14

Ano, pane Hoblíku ! Mají na to plné právo ! Po všech téch válkách 1948, 1956 1966, 1973 Yom Kippur-válka, války s libanonskými teroristy, všechno války začaté araby a jimi i prohrané. Za to se vždy a všude v celém světě platilo ztrátou území.

Jen Israel se chová jako trou ba a nedotáhne tu věc do úplného konce. Tak aby už nebyl na světě jedinný muslim, co by chtél a mohl začít novou válku.

T. Hraj 13.4.2023 18:05

Chybí vám druhá půlka pravdy, pane Hoblíku. Ale nenamáhejte se ji doplňovat. My ostatní ji známe a reputaci jste si svou polopravdou už vytvořil.

J. Vlček 13.4.2023 8:52

Jestli může být pro náš malý stát ve střední Evropě někdo inspirací a vzorem, jak nepropadat malosti a bezmoci bezbranného, pak je to v první řadě stát Izrael.

Snad i proto mu náš bývalý prezident Zeman právem vyjadřoval svoji náklonnost a přátelství. [>-] R^

M. Hoblík 13.4.2023 9:34

On ten náš pan Zeman se stejně choval jako Žid!

H. Lukešová 13.4.2023 9:58

A vy se chováte jako antisemita a zastánce palestinských teroristů.

O. Machluf 13.4.2023 10:34

A vy se chováte jako hovado.