7.6.2024 | Svátek má Iveta, Slavoj


Diskuse k článku

BILANCE: Zpráva o postupu demokracie ve světě

Stát ve službách jedné strany, vyhazování lidí za nesprávné názory, zákaz propagace fosilních paliv a o poslancích, kteří se bojí veřejně hlasovat. Tak postupuje demokracie v západních zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Machala 27.2.2024 3:34

Bez hyperinflace a těžké krize by Hitler nevyrostl. Hlavní příčinou byl rozvrat 20. let, kdy lidé dostávali výplatu denně a hned s ní běželi do obchodu, aby do zítřka neztratila hodnotu. Hitler neuspěl kvůli svobodě slova. Druhý Hitler dnes je problém, jenže zavedením cenzury ho jen okopírují.

No a ta genovakcína stále nemá za sebou vědeckou studii bezpečnosti nad půl roku proti placebo skupině, a už nikdy nebude.

M. Kocián 27.2.2024 4:38

Tehdy to nebyl jen Hitler v Německu - k fašizaci docházelo v polovině Evropy a v Japonsku. Tyhle státy se těžko mohly vymlouvat na placení válečných reparací (které ostatně Německo dodnes nezaplatilo).

V. Církva 27.2.2024 7:49

Tak jako tak demokratická kultira v Německu nebyla. Nebyla před 1SV a snad se začínala tvořit a válka ji zarazila. Po válce tam byly extrémy komunistické i nacistické. Vláda možná byla nějak demokratická, ale ne ve smyslu anglosaském.

Demokracie je spojena s kulturou. Britové začali Magna Chartou, inspirací ale i živým dotykem s římskou demokracií, to vše trvalo stovky let než se usadila parlamentní demokracie. V USA se pak oprostili od šlechty a a díky tomu války jejich demokracie přežily. Až teď ji demontoval progresivismus a neomarxismus. Pořád ale myslím, že by to obranné mechanismy mohli napravit, pokud bude mít původní populace 50 až 90%.

Přistěhovalecké "kultury" bez staletí demokratického vývoje zdá se můžou způsobit nevratný návrat do pravěku.

Proto je migrace z Afriky a islámu spolu s jadernými zbraněmi největším nebezpečím civilizace. Proto jsem volil SPD. Jen je teď otázka, jestli je pro jaderné nebezpečí problémem nebo naopak.

Z. Lapil 27.2.2024 13:28

Nezarazila ji válka, ale Němci, skrze Hitlera. Poslední svobodné volby v Německu byly těsně po jmenování Hitlera 30. ledna 1933 (březen 1933). Další (listopad 1933; 1936; 1938) byly už na způsob toho, co pamatujeme před r. 1989: jedna kandidátka účast i výsledek skoro 100%.

Noc dlouhých nožů taky není zrovna etalon demokracie, přestože byla následně legalizována ("nutný zásah proti zrádcům").

R. Vacek 27.2.2024 6:13

Potvrzujete známý fakt, že ti, co prohráli, jsou padouši (a naopak).

R. Langer 27.2.2024 9:09

Tak to jsem zvědavý, jak to dopadne na Ukrajině... 8-o

K. Křivan 27.2.2024 14:53

Tento rok by mohlo být po válce. Zelensky a oligarchové někde na Bahamách nebo Seyschelích, .i s jejich dolarovými miliardami. Ukrajina v troskách a vylidněná. A EU bude platit její dluhy.

V. Církva 27.2.2024 7:34

Myslím, že jde o to že. 1) Demokracie není jen jednou za 4 roky hodit lístky do urny, znamená i podporu svobody informací, medií, jde o kulturní záležitost, kultura, která nezastrašuje a nechává svobodu jiným informacím.

Ale hlavně 2) (zdánlivě protichůdně) demokracie není anarchie, potřebuje obranné mechanismy. Extrémy které se netají tím, že demokracii demontují, nerespektují, musí být potlačeny i násilím. Jenže. Musí jít jen o extrémy evidentně proti demokracii, proti ústavě.

A jak to nastavili zakladatelé USA, musí být oddělena moc soudní, zákonodárná a výkoná. To by právě mělo tu demokracii ochránit. Co se týká islamizace, multikulturalismu, MeeToo, neomarxismu a omezování jejich kritiky, měl dávno zasáhnout ústavní soud, progresivisté měli být dávno souzeni za šikanu.

Bohužel, dnes na Západě řídi zákonodárce, soudy i moc výkonnou jedna sekta. Demokracie má ale ještě právo shromažďovací. Demonstrace, pasivní odpor.. Jenže to taky lid nemůže být pasivní a musí sebrat odvahu a bránit se.

V každém případě, svět není černobílý a na demokracii se musí neustále pracovat není to kost. Zákony které včera demokracii ochránili můžou být dnes nedostatečné nebo dokonce (Ženevské Dohody) proti státu a demokracii.

J. Majzlík 27.2.2024 9:30

Bohužel demokracie není vybavena již z principu natolik silnými zpětnými kontrolními mechanismy, aby bylo možno včas postihnout ty síly, které se ji snaží zneužít a ve svůj prospěch ovládnout společnost.

K. Křivan 27.2.2024 14:57

Byla likvidace Heydricha demokratická záležitost ?

K. A. 27.2.2024 9:14

Jsem rád, že jste připomněl oblíbený argument liberálů. Demokracie je nebezpečná, protože lidé si mohou zvolit třeba Hitlera. A proto: Ať žije liberální demokracie, kde máme nevolené bruselské orgány, které říkají voleným vládám, co mají dělat. Jednou je možná budou moci i odvolat, aby chránili demokracii před voliči.

M. Novák 27.2.2024 12:32

Je na čase přestat používat ukradený newspeak "liberálové" a začít jim říkat normálně "socialisti".

Probíhá normální cesta k socializmu, socialisti v prvním kroku rozdělí lidi do skupin, pak chrání jednu skupinu lidí před druhou, a nakonec chrání všechny před všemi tím že zavedou diktaturu. Teď se nacházíme v přechodu od kroku2 ke kroku3. Tím že si socani vybrali jako nepřítele "klimatickou změnu" si zjednodušili krok1, jinak to jde jako vždycky.

Asi z historie zjistili že když třídního nepřítele potlačí tak se celá propagandistická mašinerie dostane do úzkých. No a "Klimatická změna" je věčná, proti té se dá bojovat až do úplného zničení planety. ;-€

V. Kuhaj 27.2.2024 9:39

Já věděl, že máte totalitní myšlení, pane Jemelíku. Občas jste mě uchlácholil nějakým ne úplně blbým článkem, ale tohle u vás prostě převažuje.

V. Petr 27.2.2024 12:07

"Cíl, ke kterému se dospěje je souhrnem použitých prostředků..."

Mimochodem, oni i ti nacisté chtěli zlepšit život obyčejných Němců. Jenže, když neuspěli, začali obracet úsilí k vnější agresi až skončili u obludných zločinů. A jak přiznal Albert Speer v Norimberku, nešlo to zarazit, protože neexistovala zpětná vazba.

Z. Lapil 27.2.2024 13:35

Bráním se dodávat samozřejmosti, ale neodolám: tou zpětnou vazbou je demokracie a demokracie funguje skrze svobodu slova.

Taky bych byl rád, kdyby se mnou všichni souhlasili, ale není mi dáno.

Z. Lapil 27.2.2024 13:19

To je půlka pravdy. Druhou půlkou je, že následující německé volby (listopad 1933; 1936; 1938) byly značně nedemokratické v tom smyslu, že byla jedna kandidátka (Ein Volk, Ein Fuehrer); formálně tedy podobná ne-li stejná, jako si pamatujeme u nás.

Další volby byly až v r. 1949, protože (nesvobodně zvolený) parlament odhlasoval, že další volby budou až po válce.

Shrnuto: skrze demokracii se Hitler dostal k moci, ale jedině skrze absenci demokracie u ní zústal.

Všimněte se: všechny ty řeči o dezinformacích směřují k zachování stávajících vlád, byť třeba jinak personálně složených, nikoliv k možnosti svobodné /demokratické změny vlády.