1.3.2024 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

ARGENTINA: Vítězství pana Motorovky

Ve vzdálené Argentině vyhrál prezidentské volby jeden dost nestandardní pán. Dost běžná reakce ze strany Evropanů zní „to je ale magor“. Na evropské poměry by asi opravdu byl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Orisek 24.11.2023 23:34

".......když v takové zemi Perón a jeho kamarádi zřídili rozsáhlý úřední aparát, následně znárodnili kdeco a začali rozdávat všelijaká privilegia, poslali argentinskou ekonomiku velmi rychle do kytek. Vyhnaný cizí kapitál ani know-how se nedaly snadno nahradit a tamní „pětiletky“ (opravdu tam za Peróna měli „pětileté plány“ stejně jako komunistická ČSSR) vedly v nejlepším případě ke stagnaci.

Leč i když Perón je dávno mrtev, myšlenka, že stát má lidem zajistit dobré bydlo, nebo aspoň zdání dobrého bydla, jej přežila natolik, že dodnes táhne Argentinu dolů jako jakýsi fatální šutr kolem krku."

A jakpak je to Vážení v Česku kde jsou prezidenty opakovaně bývalí komunisté a předseda vlady může být dokonce potvrzeným udavačem StB, a více než polovina voličů pro tyto bývalé komunisty volí.

Představme si, ze by byl v Nemecku kdykoliv po roce 1945 zvolen prezidentem byvaly Nazista. Nemozne !

A to jenom proto, ze navzdory těm směšným lustracím (to je slovo!) nebyla v Cesku nikdy provedena žádná dekomunizace společnosti, ktera by zabranila bývalým komunistům zvoleni to významných funkci ve společnosti. Vzpominate si na politiku prezidenta Havla "Nejsme jako oni"?

A navic, Česke energeticke závody byly "privatizovány" tak, že 75% akcií bylo prodáno rovnou zpět státu and dalších 15% vlastni entity se státní spoluúčastí.

A jakpak je to s těmi výrobky s vysokou přidanou hodnotou, kterých se v Česku vyrábí pramálo jak si bolestně uvědomují národohospodáři. On je totiž velky rozdíl mezi automobily Mercedes a Škoda.

Takže když se ptáme proč pracovití, vzdělaní a zruční Češi, s nejvyšší životní urovní v historii, stale vydělávaji 34 roky po "vyhnání" komunistů (což zase takové vyhnáni nebylo) jednu třetinu toho co vydelavaji Nemci pouhých 80 mil na západ od Prahy a proč životni úrovenˇzůstava na 60ti% americke životní úrovne, tak podobně jako v Argentině, i kdyz nikoliv to tak vysoké míry, socialistické zvyky umírají posledni.

P. Černý 11.12.2023 13:45

Hmm, tak citujme wikipedii:

Jedním z hlavních poradců a spolupracovníků kancléře Adenauera byl bývalý nacista Hans Globke, který se v nacistickém Německu jako právník na ministerstvu vnitra podílel na tvorbě protižidovských norimberských zákonů. Ještě v roce 1957 tvořili bývalí nacisté až 77 % vedoucích pracovníků na západoněmeckém ministerstvu spravedlnosti.

Ano, nebyli zvoleni. Ano, nebyl to prezident. Ale podíl na moci byl vcelku nepopiratelný... V Německu po 2. sv. válce "lustrace" rozhodně taky neřešili...

I. Orisek 11.12.2023 15:15

Dobry den:

To je vsechno pravda. A take jsem rekl, ze to trvalo Nemcum 50 let vyporadat se se svoji nacistickou minulosti. A prave v te Wikipedii se rika, ze Globke byl svedkem v Norimberskych procesech, a ze ho Adenauer, pres namitly CIA bez jakychkoliv reservaci JMENOVAL, zatimco Adenauer, byvaly starosta Kolina, se stestim prezil koncentrak protoze ho jeho spoluzak na Gestapu nechal prelozit do obycejneho vezeni.

Rozdil je ovsem v tom, ze na rozdil od Nemecka, kde by bylo nemozne aby byl nacista zvolen, dobri cesti volici volili komunisty nejenom v prvnich povalecnych svobodnych volbach 1946 ackoliv bylo siroce znamo 40 milionu usmrcenych v Gulagu ("Jsme takova kulturni zeme, ze by se to zde nemohlo stat" tvrdil Rudolf Margolius z kterehoz omylu ho jeho soudruzi zakratko vyvedli tim, ze ho nevinneho popravili), ale voli byvale komunisty to tech nejvyssich funkci jeste dnes, 34 roku po "padu" komunismu.

A duvodem je socialisticka a komunisticka historie zeme, ktera pocala v roce 1835 s temi nesmyslnymi novorocenkami PF hrabete Chotka a pokracovala rezimem socialistu Masaryka a Benese coz pripravilo "lid" pro snadne prijeti komunismu po roce 1945.

Zivot tropi hlouposti, ale je treba si je take uvedomovat.

S uctou,

IO

O. M. 24.11.2023 19:38

Argentina dlouho nevedla žádnou válku - už celých 41 let.

Obávám se, že přechod na dolar inflační peoblémy nevyřeší. Jisté je jen jedno - Argentinu brzy čeká další průšvih.

O. M. 24.11.2023 19:39

Který sice nebude ( jen) Mileiho vinou, ale to na věci nic nemění

V. Čermák 24.11.2023 17:04

Argentina je dlouhodobě krachující stát, který zkouší různé recepty, a pořád to není ono. Proto asi vyhrál ten "Magor", naši 5kolníci zanoření do USA pr delky, se radují že proAmerický. Podle mě to je jen Nálepka, protože Trump, ale toho Amerika Nenávidí a protože Dolar, který si ovšem Argentina nebude moci tisknout 365 dní v roce a 24 hodin denně. No, nevím, nevím...:-/

P. Diviš 24.11.2023 17:46

Nevíte, nevíte, respektive hoνno víte. No, alespoň to přiznáte.

Právě p͇r͇o͇t͇o͇ chce nový president $, že ho argentinští socani nemohou tisknout.

V. Čermák 25.11.2023 23:29

A Docente, jak dělá kozička víte? ;-D

M. Pivoda 24.11.2023 19:30

Cituji V. Čermáka, který vysvětluje: "Proto asi vyhrál ten "Magor", a následně komentuji.

Já se naopak domnívám, že vyhrál kritizovaný argentinský prezident právě proto, že se v Argentině konaly demokratické volby.

Tím zde jen upozorňuji na slabost systému demokratické volby, a náchylnost nekvalifikovaných občanů relativně nové demokracie na demagogii a fake news. Vůbec nezpochybňuji ekonomické problémy státu Argentina.

Závěr: Pro ČR kladu otázku: Kdo (hlavně který politik) v této zemi, od listopadu 1989, se podílel na zvýšení kvalifikace českého občana pro demokratickou volbu?

V. Čermák 25.11.2023 23:37

No tak jste si zaMudroval, ale postaví Magor Argentinu na nohy, nebo ho Argentina kopne do zadku jste nepředpověděl. Totéž platí i o přidrzlém Docentovi nad vámi..;-D

M. Pivoda 26.11.2023 9:52

Problémy Argentiny si vyřeší Argentinci. Problémy ČR by si měli vyřešit obyvatelé ČR.

P. Hák 24.11.2023 16:56

Necítím se znalcem argentinské politiky, nicméně jedna poznámka k logice.

To, že argentinská ekonomika je v zadeli, ještě neznamená, že ten pán není magor.

P. Diviš 24.11.2023 17:47

A to někdo tvrdí? Pan Kechlibar tu možnost výslovně připouští, hned v prvním odstavci.

P. Hák 24.11.2023 18:46

Přečtěte si diskuzi. Pana Kechlibar to připouští, to ano.

Jinak Trump, s nímž Mileiho srovnávají, se chová víceméně standardně, jen je huba nevymáchaná. Srovnání kulhá na obě nohy.

Jak Mileiho vláda dopadne, ukáže čas. Na jeho místě bych se trochu obával toho, že jej v idnesu nezatracují, v posledních letech nemá český mainstream úplně nejpřesnější predikce ;-)

P. Diviš 24.11.2023 20:40

Četl jsem, někdo ho má za magora, někdo ne, normální průběh.

Ι-děs nezajímá ani mne, ani jeho, těžké to mít bude, protože zažrané zvyklosti se mění jen pomalu a v Argentině je socík hodně zažraný. Pokud to tam někdo napraví, nebude to nijak rychle.

P. Hák 25.11.2023 12:23

S tím idnesem to byl vtípek, nepochybně jej nezajímá ani ČR, mopslíci nezajímají vůbec nikoho.

On socík není to jediné, co na světě může být blbě, i když Argentinci s tím problém mají. Taky se to může přešvihnout na druhou stranu nebo selhat na osobní rovině.

M. Pivoda 24.11.2023 12:30

Historici prý nemají rádi spekulace o historii. Historie už proběhla, tak jak proběhla. Tečka.

V tom smyslu můžeme dnes jen konstatovat, že v Argentině byl demokraticky zvolen nový prezident.

M. Pivoda 24.11.2023 19:07

Spekulace co by, kdyby

Viz: Zítra vstanu a opařím se čajem. Komedie / Sci-Fi / Válečný film, Československo, 1977, 93 min

https://www.csfd.cz/film/7404-zitra-vstanu-a-oparim-se-cajem/prehled/

Satirická komedie Zítra vstanu a opařím se čajem režiséra Jindřicha Poláka byla inspirována vědeckofantastickou povídkou Josefa Nesvadby. Ústředním motivem příběhu je pokus několika bývalých nacistů, žijících díky tabletám proti stárnutí v době, kdy je možné překonávat časoprostorové rozdíly, dopravit Hitlerovi vodíkovou bombu a změnit tak dějiny. Film je mimořádně náročný na trikovou stránku, v ději, několikrát se vracejícim z budoucnosti do minulosti a naopak, se setkáváme se stále přibývajícími dvojníky hlavných postav, především však dvojčat Jana a Karla Burešových, představovaných Petrem Kostkou. Jako agilní, ale přesto smolařšti nacisté se představí Jiři Sovák, Vlastimil Brodský a Vladimír Menšík.

J. Prikner 24.11.2023 12:19

No je to magor, ale pro us magor, zavedením inflačních zelených papírků a možné zrušení pitomých úřadů v jinak zkorumpovaném státě dosáhne úplné podvolení us bankám, které zprivatizují to, co ještě zprivatizovat jde. Skončí to jako vždycky.

P. Diviš 24.11.2023 15:34

V Argentině to končí bankrotem tolikrát, o inflaci ani nemluvě, že horší už to být nemůže. Protože socialismus.

Buďto neumíte číst, nebo pochopit čtené.

P. Pepax 24.11.2023 11:49

R^ zajímavý článek, velmi mě zaujalo naprosto neuvěřitelné a nadšené přivítání argentinské fotbalové reprezentace z MS v Kataru, miliony argentinců na krátký čas zapomnělo na inflaci.

J. Sinnreich 24.11.2023 17:36

Oni zapomneli na inflaci, kdyz s nadsenim pochodovali za svymi plukovniky, kteri osvobozovali Islas Malvinas. Narody lze zblbnout temer do nekonecnosti.

P. Diviš 24.11.2023 17:50

Apelovat na národní hrdost je velmi osvědčená taktika těch, kterým se něco nedaří. Galtieri, Miloševič, Putin, Orbán ...

P. Hák 24.11.2023 18:49

Ještě jste zapomněl na Wilderse a Bystroně, to jsou taky reakcionáři a nepřátelé lidu. Naopak správně jste nezmínil Si Tin Pchinga, to je od minulého týdne velký státník a náš přítel.

P. Diviš 24.11.2023 20:42

Jo, Si taky.

Pokud je to váš přítel, vaše věc, do toho vám nekecám. Můj přítel není.

P. Hák 25.11.2023 12:30

Copak, Vás nezajímá, že se s ním objímal prezident vašich USA?

To zas nutellového odborníka ano. Už se dojednává návštěva. Je třeba zapanáčkovat hned!

P. Hák 25.11.2023 12:33

Vážně - Vám ten veletoč nepřipadá trapný? Před týdnem sloup "osy zla", a jakmile páníček ukáže, jedeme tam?

A máme novou osu zla, ve které je Orbán a Fico. Nepřijde Vám to takové rudoprávní?

M. Pivoda 24.11.2023 11:08

Omezím svůj dnešní komentář jen k tomu, co by snad mohlo přímo zajímat obyvatele ČR: "... z toho demografického pohledu – na latinskoamerické poměry tu žije jen málo lidí neevropského původu. ..."

Co by, kdyby?

https://en.wikipedia.org/wiki/Patagonia

Připomenu obyvatelům dnešní ČR, že kdysi dávno, (v době kdy nebylo o výsledku 2. světové války ještě rozhodnuto), nabízel zlínský podnikatel Jan Baťa německému Hitlerovi, že je schopen vyvézt svými loďmi obyvatele tehdejšího Protektorátu (Das Protektorat Böhmen und Mähren) do zámořsky vzdálené země Patagonie. Proč? Jan Baťa dovážel pro svůj botařský byznys kůže z Patagonie a cestou tam (tj. do Patagonie), jezdily jeho lodi prázdné. Uvolnil by se tím prý požadovaný životní prostor v Evropě pro tehdejší nacistické Německo, a zachránil by tím i život občanů tehdejšího Protektorátu.

Spekulace: I občané dnešní ČR tak mohli geneticky obohatit složení území dnešní Argentiny.

J. Eichler 24.11.2023 11:28

Pane Pivodo,

svým odstavcem, který začíná "Připomenu obyvatelům dnešní ČR, že kdysi dávno, " jste to dost přehnal. Snad Vám to vysvětlí ChatGPT:

The claim that Jan Baťa planned to transport Czechoslovak citizens to Patagonia during World War II is not true. According to Dolores Bata Arambasic, the granddaughter of Jan Baťa, this idea was misrepresented and twisted by the Communists. It was alleged that he was sentenced for “the planned forced transfer of Czechs to Patagonia,” but Arambasic clarified that this was a lie. She explained that Baťa did consider the idea of people voluntarily relocating to Patagonia, a region largely uninhabited at the time, as a possibility for those who wished to go. However, it was merely an idea and not an actual plan. Furthermore, Baťa was found innocent of 65 crimes he was tried for, including this allegation, and was actually sentenced for not supporting the Czech resistance overseas.

R. Langer 24.11.2023 11:53

Vždyť ten pitomec jenom opakuje, co ho učili v Marxáku kdo ví, jestli ne na VUMLu. A je to to jediné, co si vlastně pamatuje. Podle toho taky vypadala jeho kariéra. ;-D