19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

VĚDA: Zotavení korálového útesu

Australský bariérový (korálový) útes se zotavuje z výraznějších epizod tzv. „bělení“, které se vyskytovaly v minulých letech. Toto zotavování předpovídal vědec, který byl ale za své názory z univerzity vyhozen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Brabec 6.12.2021 23:29

Zprava co na ni autor odkazuje zas tak optimisticka jako autor neni.

The majority of recovery was driven by increases in the fast-growing Acropora corals, which have proliferated across many GBR reefs. Once established, these corals enter an exponential growth phase which rapidly increases measures of percent hard coral cover, as documented in this year’s results. However, the fast growth comes at a cost, the skeleton is less dense than other slower growing corals, making them particularly susceptible to wave damage, like that generated by strong winds and tropical cyclones.

They are also highly susceptible to coral bleaching and are the preferred prey for crown-of-thorns starfish. This means that large increases in hard coral cover can quickly be negated by disturbances on reefs where Acropora predominate.

a uzaviraji pak:

The predicted consequences of climate change, which include more frequent and intense mass coral bleaching events, are now a contemporary reality. Simultaneously, chronic stressors such as high turbidity, increasing ocean temperatures and changing ocean chemistry can all negatively affect recovery rates, while more frequent acute disturbances mean that the intervals for recovery are becoming shorter.

J. Ganaur 6.12.2021 17:00

https://1url.cz/qKIoO:-)

J. Ganaur 6.12.2021 14:14

Koráli na gryndýl ser....!;-D;-D;-D

M. Valenta 6.12.2021 10:21

Výsledek dlouhých let přísných opatření včetně totálního zákazu rybolovu a snad ne jen přechodného snížení teploty vody.

M. Šejna 6.12.2021 9:35

Mám pocit, že pan Šálek přehání.

Oteplovani byla jen jedna z hypotetických verzí, proč barierový utes blednul. Dalšími bylo znečištění tamniho moře a přemnožení jakéhosi korýše, který korály požíral.

Pokud by platila verze oteplování, pak to zotaveni útesu by mohlo být paradoxně důkazem, že plati verze oteplování.

V Tichomoří už přes rok totiž řadí jev La Nina, který ochlazuje tamní mořské vody.

Š. Hašek 6.12.2021 10:06

Obecně!

Jestliže začneme sledovat "počty smrků někde a do jednoho" a přijímat gretoopatření, že "furt budou ty počty VŠUDE sedět" - tak se dostaneme kam???

Do pprrddeellee!

Nebrat tak, že mě nebude nic na Zemi zajímat.

P. Rada 6.12.2021 13:00

Ano La Nina je dnes na minimu a s ní i průměrné teploty vodstev poblíž velkého barierového útesu východně od Austrálie.

https://www.climate.gov/news-features/blogs/enso/november-2021-la-ni%C3%B1a-update-movie-night

Teplota je ale jen jeden s parametrů. Dalším je acidifikace, dusíkaté "hnojení" oceánů, rybolov vlečnými sítěmi ...

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3353764-poskozenejsi-koralove-utesy-lepe-odolavaji-klimaticke-zmene-prekvapila-studie

Zajímavé by bylo vrátit se k tématu korálových útesů zhruba za rok kdy se předpokládá i vrchol La-Nina. To se ale nejspíš s popudu Šálka nestane. Hlavním motivem pro něj nejspíše je znevažování míry dopadů klimatického vývoje a k tomu se vždy najde jiných efektivnějších záminek dost a dost.

J. Ticháček 6.12.2021 20:13

Zrovna Vy, který neustále píšete něco o dlouhodobých trendech, byste si mohl uvědomit, že ten útes není horská louka, a že se nepíše o tom, jak barevná bylo oproti loňskému červenci, ale o něčem, do čeho se dá schovat celá Evropa, a ještě zbyde dost prostoru na dolary, větrníky a na stavbu parkovacích ploch pro všechny elektromobily, které budou v příštích sto letech vyrobeny, a že se píše ne o sezónním výkyvu, ale o trendu.

Člověče, všiml jste si, že už je pár let většina Holandska pod vodou? Nebo není? Tuším, že v dávno odledněných Himalájích už horolezci neodbočují doleva kolem ruky trčící že sněhu. I když ti kluci co tam lezou mne přesvědčují o tom, že to brzy nepůjde, protože ta ruka je čím dál tím kratší.

Problém mám v Alpách. Namouduši přiznávám, že tam, kde ještě před čtvrt stoletím býval ledovec, tam už není. Jenže se mi do toho motají sousední kopce. Já vím, že tam, kde jsem na parkovišti v horském sedle fotil své nohy v sandálech ve sněhu je jen hromada šutrů a sem tam kytka. Jen mne zaráží to, že se kouknu na kopce, které tou dobou byly holé už v květnu, a teď jsou bílé celoročně. A někdy si vzpomenu na doby více než dvě generace vzdálené, kdy jsem se dozvídal něco o tom, že nám tady v St vždy pár desítek let fouká spíše suchý a studený vzduch z východu, nebo teplý a mokrý že západu. A díky tomu jsou v horách mohutné ledovce na západní straně, a občas takové menší z východu.

Ale to už je stopadesátý pokus Vás vytrhnout z nirvány, a vždy si slibuji, že už se nebudu pokoušet o nemožné.

Dobrou noc a pevnou víru.

V. Mertan 6.12.2021 21:55

Prečítajte si príspevok Petra Rida ak ho ešte na internete nájdete :-) Mne sa to už žiaľ nepodarilo, lebo google medzičasom pritvrdil a skeptikov nevyhľadáva :-( Ak mi uveríte, píše v ňom, že korály majú radi teplo. Ten istý druh koralu, čo v Austálii hynul žije v Indonézii vo vode teplejšej o 2-3 stupne a nemá problémy.

J. Kalina 6.12.2021 9:17

co vím jako laik a fanoušek různých snímků o přírodě, tak: koráli (jejich různé druhy) jistě žijí v různých podmínkách teplotních (od - do) a i různým přísunem světla (různá hloubka). O tom svědčí jak plocha na Zemi, kde se vyskytují, tak množství různých druhů na !jednom! místě, jen v různé hloubce. Takže při změně teploty vody by se nejspíš přemístili jak plošně tak hloubkově. Mají totiž z hlediska zachování druhu více na vybranou neb nežijí v nejteplejších ani v nejstudenějších vodách. To takový organismus, který by žil v teplotním extrému (zima, chlad) by při výkyvu teploty směrem ke středu mohl mít větší problémy protože by se musel přizpůsobit a ne jen přestěhovat. Mimochodem, kdo viděl jak uvolňují koráli svá vajíčka, která jsou pak pasivně odnášena !jednosměrným" prouděním vody kamsi, by si mohl položit otázku co se stane s vajíčky odnesenými směrem teplotně neumožňujícím další život. Jestli třeba to není s jejich rozšířením třeba i tak, jako s některými kytkami na kopcích v Krkonoších kam se nedostaly, ale spíš tam zůstaly resp stoupaly vzhůru do chladu, když se v podkrkonoší oteplovalo.

O. Istvanfy 6.12.2021 10:55

Moja reč.R^

F. Navrátil 6.12.2021 9:08

Dnes opět platí, že pokud jsou fakta v rozporu s ideologií, tím hůře pro fakta. Není to v historii poprvé, co se vyhazují vědci z práce a univerzit. Teorie věčného ledu německého pseudovědce Hanse Horbingera byla prosazována přímo SS, se všemi důsledky. Také amatérské představy Trofima Lysenka o biologii a zemědělství byly pro sovětské vědce závazné a jejich odpůrci měli velké štěstí, když neskočili v gulagu. Tak to v totalitních společnostech chodí.

J. Nevrkla 6.12.2021 8:35

A úplně stejně to dopadne s covidovou vakcinaci a globálním oteplením.

P. Rada 6.12.2021 5:20

S celého Šálkova příspěvku mě nejvíce zaujala jeho poslední věta:

...Na druhé straně je nutné zdůraznit .... odchylka od „konsensu“ musí projít procesem verifikace stejně jako konsensuální závěry."

To je totiž paradoxně jak příklad rozumného postoje - tak doklad toho, že sám autor se rozumovými postoji neřídí. Konkrétněji na svém blogu si politicky angažovaně publikuje jsa:

..."( zajatcem moru .... politické korektnosti a „politicky správného“ uvažování.)"...

Tedy jak chce a co chce a navíc to nechává dál šířit větší hlásnou troubou právě bez jakéhokoli procesu "verifikace".

R. Tichý 6.12.2021 7:35

A zase byly vase zelene mozky nachytany pri lzi.

Jen lzete, manipulujete a strasite. Jste na urovni inkvizice a paleni carodejnic.

P. Rada 6.12.2021 13:07

Tak tu údajnou "lež" pane Tichý vyvratte pravdivým sdělením a nikoli pomluvou na "úrovni inkvizice".

Např by mě zajímalo zdali takovýto článek nabídl Šálek redakci libovolného ale nezávisle recenzovaného média - a hlavně zdali pak byl v takovémto znění publikován?

Máte odkaz?

R. Tichý 7.12.2021 16:40

Proc by mel novinar něco recenzovat? Clanek prinasi informaci o vedci, ktery peoblematki studuje, dosavadni informace a katastroficke predpovedi zesmesnil, nacez byl vyhozen ze zamestnani.

Slabnete. Zda se mi, ze vas skupinovy zeleny nick dostal hodne alabeho spravce.....

V. Braun 6.12.2021 0:35

Jeden rok "ještě jaro nedělá", abych parafrázoval staré pořekadlo. Pan Šálek se chová jako odmítači očkování, kteří poukazují, že sousedovi/známému vakcína uškodila a odmítají statistiky, které dokazují přínos vakcín. Obdobně tady jásá nad jedním rokem, kdy bylo kolem útesu relativně klidno a ten měl možnost se zotavovat. Trend ukazuje ovšem na růst situací, kdy je útes poškozen.

Z popisu v odkazu, na který se autor odvolává, to na nějaké jásání nevypadá. https://www.aims.gov.au/reef-monitoring/gbr-condition-summary-2020-2021

Ze stejného zdroje si dovolím dát další odkaz s názvem "Útes se nachází v intervalu obnovy po desetiletí narušování". https://www.aims.gov.au/news-and-media/reef-recovery-window-after-decade-disturbances

J. Brunner 6.12.2021 0:53

Už jste dost nechutný.

P. Rada 6.12.2021 5:06

Věcnost je Vám zřejmě "nechutná".

R. Langer 6.12.2021 5:40

Ty mluv o věcnosti, prolhaný Zelený bolševiku. S von Braunem si můžete podat ruce, soudruzi! :-P

P. Eugel 6.12.2021 1:06

Trapnost nezná hranic, co? Ten guláš v hlavě je po Pfizeru nebo jen starej Johnson?

J. Pankovic 6.12.2021 3:59

...to má z Gryndýlu;-)

V. Braun 6.12.2021 7:47

Hm, a máte něco k tématu?