28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

VĚDA: Je Downův syndrom opravdu vítaným jevem?

Zástupce šéfredaktora časopisu Respekt otevřel v letošním 28. čísle tohoto časopisu v článku „Vítání nechtěných občánků“ opravdu zajímavé a aktuální téma týkající se jedinců postižených vrozenou chromosomální anomálií - tzv. Downovým syndromem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Student 17.7.2018 12:21

Re: Není hysterická ani naivní.

Vědomě ho porodili, ale jistě nemyslíte vážně, že ho vědomě zplodili, viďte? Nebo ano?!

J. Lepka 17.7.2018 12:20

Re: Není hysterická ani naivní.

No vidíte, já jsem se před pár lety setkal s rodinou, která měla dvě děti 4,5 a 1,5 roku, obě diabetici I. typu a prokazatelně šlo o genetickou a dědičnou vadu. Jim lékaři důrazně nedoporučili mít další, pravděpodobnost byla 100% a paní velmi dobře věděla, jaké problémy přináší mít doma tak nemocné dítě a co to pro něj znamená do budoucna.

V. Student 17.7.2018 12:18

Re: Není hysterická ani naivní.

No, já jen že pan doktor se tady zaklíná, že ty potraty lékaři nenavrhují. Možná jsem se vyjádřil neobratně, že "jim to navrhli jako možnost". Prostě jim řekli o možnosti potratu. Jasně. Nezaznělo, že jí to navrhují. Takže jim to vlastně nenavrhli, rozumím. Že bych se měl kát a panu doktorovi omluvit?:-)

V. Student 17.7.2018 12:14

Re: Není hysterická ani naivní.

Ano,někteří lidé se tím vším, co jste (právem) zmínila, nezabývají. Lépe řečeno, nad tím vším převážily city. Bylo to jejich dítě. Mají ho dodnes a je to člen rodiny se specifickými potřebami. Je to milované dítě milovaných rodičů.

Ale přístup diskutéra pana Nováka je samozřejmě také možný. A je dosti pravděpodobné, že v budoucnosti převáží. Rozhodujícím kritériem bude zatěžování zdravotnického systému a lékařské dobrozdání o beznadějnosti nějakého zlepšení. Lékaři, jako pan Uzel, budou ovšem stále psát své články o tom, jak lékaři ženy nestraší, ač jeho článek, "upozorňující" na komplikace v dospělém věku ničím jiným není. A že potraty nenavrhují, ač upozorňuje na počty potratů v Británii a Dánsku. A ty, kdo budou mít vůči jeho článku výhrady, označí za hysteriky a naivky. Na shledanou v lepších časech!

J. Lepka 17.7.2018 12:13

Re: To jste probírali na ZO KSČ

To jste si dovolil dost, pane Prokope, takovou otázku položit supermanažerovi!

Ś. Svobodová 17.7.2018 11:46

Re: Je až neuvěřitelné,

Myslím, že je to vyvážené. Jen ženy blbnou jinak, než muži. Mladé ženy jsou produktem stylu "přirozenost" a "BIO" a muži produktem stylu "nevaž se, odvaž se a dělej jen co tě baví". Problém je, že obě pohlaví nechápou, že to jsou jen marketingové produkty s reálným životem špatně slučitelné.

Ś. Svobodová 17.7.2018 11:35

Re: Není hysterická ani naivní.

Kolegyně doktora nebyla hysterická, ale blbá, když nevěděla, že DS není dědičný. Hůlová možná není hysterická, ale naivní je rozhodně. Jen doufá a věří, že její dítě bude postižené jen mírně a bude to takový domácí mazlík. Představa, že by jednou mohla mít doma dospělého 18ti letého agresivního chlapa s IQ 50, co celé dny stojí u plotu, hýká na lidi a hází po nich kamenny, kterého bude muset umístit do léčebny, kde bude stále pod prášky a při návštěvách jí bude střídavě napadat a žebrat, že chce domů....takovými scénáři se nezabývá.

Ś. Svobodová 17.7.2018 11:22

Re: Pro úplnost

Díky za odkazy. Možná bude mít štěstí a její dítě bude postižené jen málo. Ale označení těhulky hroutící se nad postižením plodu za lidsky malou a ubohou je na facku. Přeju jí, aby její dítě bylo postižené co nejméně a nemusela pro něj nikdy plakat.

M. Valenta 17.7.2018 10:40

Rodiče dětí s dawnovým syndromem

mají i velké štěstí neboť je jejich dítě většinou nepřežije (takto postižení lidé jsou krátkověcí) a tak nemusejí odcházet s hrozným pocitem co s nimi bude.

P. Boublíková 17.7.2018 10:40

Re: Je to těžký.

PS. například v textu paní Hůlové není o otci dítěte vůbec žádná zmínka, jako co on na to, že je zde zvýšené riziko výskytu DS. Nebo se s ním vůbec nepočítá, jakože by se paní Hůlová o to případně poškozené děcko starala sama?

P. Lenc 17.7.2018 10:38

Je až neuvěřitelné,

kolik mladých žen má v dnešní době vypatlané mozky.To není jenom tento problém, ale třeba očkování, stravovací návyky atd.Ne že by v mužské mladé populaci nebylo dost blbců, ale ta mladá ženská blbost opravdu převažuje.

P. Boublíková 17.7.2018 10:35

Re: Je to těžký.

Chápala bych to tak možná u čtyřicátnice, která čeká své první dítě a víceméně stojí před volbou, jestli buď tohle dítě nebo už žádné.

DS je nešťastná náhoda a naprostá většina párů,které potkala, má šanci zplodit zdravé dítě. A pokud už dokonce zdravé dítě/děti mají, tak už rozhodnutí pořídit si DS a zkomplikovat život i jeho sourozencům nechápu vůbec!

Větší část péče o děti tradičně spočívá na matce, ale každé dítě má i tátu a zde by bylo vhodné zapojit do akce mužskou racionalitu, když za těhotnou myslí hormony...

M. Mikulec 17.7.2018 10:23

Je to těžký.

Chápu těhotnou ženu, která nechce přijít o děcko, a chápu také lékaře, kteří vidí ty důsledky donošení dítěte s defektem. Lékaři to neberou a nesmějí brát pocitově, rodiče ano. Jsou to dva různé světy.

V. Novák 17.7.2018 10:14

Re: Není hysterická ani naivní.

"Dosti střízliví lidé", kteří vědomě zplodili a porodili Downa...

V. Novák 17.7.2018 10:13

Re: Není hysterická ani naivní.

No a? To jim ho měli zatajit?

JE to nezodpovědné, vykládejte si co chcete. A ostatně proč vůbec dotyčná na amniocentézu šla a zbytečně zatěžovala veřejné zdravotnictví, když byla rozhodnutá si nechat i Downa?

V. Novák 17.7.2018 10:10

To jste probírali na ZO KSČ, které jste 18 let šéfoval ?

Autor zapomněl připomenout, že Downův syndrom se též váže s přílišnou příchylností k jedné knize a neschopností opustit "myšlenku"...

O. Prokop 17.7.2018 9:55

Re: To jste probírali na ZO KSČ

a jaké máte IQ, abychom byli v obraze?

K. Janyška 17.7.2018 9:47

Re: To jste probírali na ZO KSČ, které jste 18 let šéfoval ?

Nemohu... Dzp.

P. Zinga 17.7.2018 9:24

Re: To jste probírali na ZO KSČ, které jste 18 let šéfoval ?

Pane Janyško,

a uvedeným faktům věříte?

V. Student 17.7.2018 9:13

Re: Není hysterická ani naivní.

Ne. Ale nemám důvod svým přátelům nevěřit, jsou to oba dosti střízliví lidé.

K. Janyška 17.7.2018 9:10

To jste probírali na ZO KSČ, které jste 18 let šéfoval ?

Proč jen já vám nevěřím vůbec nic... Dzp.

M. Těhanová 17.7.2018 7:20

Petra Hůlová

se sice velmi pilně učila tvůrčímu psaní, ale na mě její texty působí jen dojmem, že se chce za každou cenu odlišovat a zviditelňovat.

Kolikrát, když čtu tu chválu na ni , si říkám, kdy už konečně někdo řekne, že král je nahý.

D. Stejskal 17.7.2018 7:07

Petr Třešňák v Respektu napsal:

“Pokud má zkrátka člověk špetku citu, nepochybuje o tom, že lidé s Downovým syndromem přinášejí společnosti cosi cenného.

Je tu ovšem onen problém: málokdo stojí o to, aby se takový poklad narodil právě jemu.

Známá spisovatelka si zaslouží uznání za svou ochotu přivítat někoho takového ve své kolíbce. Pokud chce ale inspirovat další nastávající matky, pohrdání není ta nejlepší strategie.

P. Portwyn 17.7.2018 6:53

Dítě vyžadující celodenní péči

vyřadí pečujícího rodiče (obvykle ženu) z ostatních aktivit. Představte si člověka s mozkem dítěte, ale mnohem silnějšího...

Znám rodinu s takovým osudem; tehdy se ještě testy nedělaly. Oni dělají, co mohou, ale stejně dítě skončilo v ústavu.

Pokud má někdo takové dítě doma, je na místě se zeptat, kdo se bude starat, až pečovatelé zestárnou.

Ono se to z redakce kecá...

P. Portwyn 17.7.2018 6:47

Re: Pro úplnost

To není obava, ale prakticky jistota. Bohužel.

Naprosto s Vámi souhlasím.

P. Boublíková 17.7.2018 6:42

Re: Pro úplnost

Můj názor je, že rodič má povinnost všemi možnými prostředky usilovat o zdraví svého dítěte. Řada vrozených vad se dá léčit nebo nějak kompenzovat, DS a jiné chromozomální aberace bohužel nikoliv. Nepovažuji za zodpovědné VĚDOMĚ přivést na svět těžce defektní dítě anebo strkat hlavu do písku jako paní Hůlová.

Za smysl rodičovství považuji vychovat hotového člověka, který bude schopen žít svůj samostatný život, mít svoje děti a předat štafetu života dál. U jedinců s DS je to prakticky vyloučeno.

Nejsem příznivcem současného trendu dávat děti do kolektivních zařízení co nejdříve, naopak si myslím, že rodiče by měli pár let života dětem opravdu poctivě věnovat. Ale ta úleva, když je potomku 15, 18 nebo třeba 25 let - je to velmi individuální, ale jednou přijde ta chvíle, kdy si rodiče mohou dát nohy na stůl. Obávám se, že u potomka s DS se toho nikdy nedočkají.

J. Cimbálník 17.7.2018 6:35

Re: Není hysterická ani naivní.

Byl jste u toho rozhovoru pane Studente?

P. Boublíková 17.7.2018 6:24

Pro úplnost

Odkazy na oba texty, ke kterým se článek vztahuje

https://vltava.rozhlas.cz/petra-hulova-tehulkovsky-konec-sveta-7542806

https://www.respekt.cz/tydenik/2018/28/vitani-nechtenych-obcanku

Hůlová mě nejvíc vytočila názorem, že genetické testy jsou neetické.

V. Student 17.7.2018 6:05

Re: Není hysterická ani naivní.

JO, a ještě jsem zapomněl, že když z testů vyplývalo, že druhé dítě bude Down, ten potrat jim normálně navrhli jako možnost.

V. Student 17.7.2018 6:03

Není hysterická ani naivní.

Osobně znám pár, který měl jedno dítě zdravé a druhé s Downovým syndromem. Když otěhotněli potřetí, lékařka se do ní při prohlídce pustila, že tohle tedy zodpovědné není, vždyť přece ví, jak je na tom Jiřík! Takže hysterická, neomalená a na pár facek byla vaše kolegyně, pane doktore.

Termíny "hysterická" a "naivní" jste Hůlovou počastoval jen proto, že si dovolila otřít se o lékaře. Ta doktorská ješitnost, to je tedy něco...