5.12.2021 | Svátek má Jitka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 8.8.2011 0:19

NP není hospodářský les!

Pan Drábek se věnuje problému o němž zjevně mnoho neví a bere si na mušku Hnutí Duha.... které má ale podstatně větší podporu vědecké veřejnosti jak zásahy těžařů.

http://www.sumavapro.cz/vedci-vyzvali-k-zastaveni-tezby-a-nabizi-straskemu-odbornou-pomoc/

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/

J. Kadeřábek 8.8.2011 0:55

Re: NP není hospodářský les!

NP je rozdělen do tří pásem. Jen první je bezzásahové.

R. Gramblička 8.8.2011 6:07

Re: NP není hospodářský les!

jistě toho ví víc, než vy, grafomane

I. Schlägel 8.8.2011 8:16

Re: NP není hospodářský les!

Něco o boji s globálním oteplováním by nebylo?

P. Rada 8.8.2011 9:02

Re: NP není hospodářský les!

Ale jo - bylo. Jen to není sice přímo k "boji" - to bude spíš Vaše parketa - ale k výhledu i když dojde k Maunderovu minimu..... A s tou Šumavou a smrkovými porosty to souvisí tím, že to bude broučkovi velice přihrávat a tak se smrk bude zřejmě muset stáhnout k severu.

http://www.pik-potsdam.de/news/press-releases/archive/2010/weakening-sun-would-hardly-slow-global-warming

D. Seibt 8.8.2011 9:17

Re: NP není hospodářský les!

Jenze to uz asi 500 let je hospodarsky les, kde se ve velkem pestoval smrk a druhova skladba neodpovida tomu co tam drive bylo. Pokud si vzpominam tak, cely problem zacal v okamziku zruseni planu 10, 30 a 50 a prechodem na plan 1, 3 a 5 za velkeho potlesku zelenych hnuti.  Vedci si experimentuji, ale casto zapominaji, ze jim v tom experimetu ziji lide. Mozna by se mistnich take nekdo mohl zeptat jak se jim tam zije. A kdyz uz po nich budete neco chtit mozna by bylo dobre se s nimi domluvit a netvarit se za tam nejsou. Stromy se v tomto konkretnim miste netezi, pouze se vybrane stromy kaci a odkornuji. A vedec neni zarukou spravneho reseni, jsou to lide jako vsichni ostatni. Kazdy z nich ma jiny nazor a budou se hadat stejne jako vsichni ostatni.

P. Rada 8.8.2011 13:00

Re: NP není hospodářský les!

S těmi 500lety příznačně přeháníte odobně tak jinde. Nejen, že se zbytečně kácí a odkornují ale mnohde navíc těžkou technikou... K hranicím parku je to daleko a letošní chladné léto kůrovci nepřeje.... Osobně jsem viděl klády naporcované na 4m10cm... Jen je naložit a jet .... Ale ti zelení aktivisté rozjetý kšeft komplikují - že?! Tak se nedivím, že na vše od duhové po zelenou plivete či alespon mlžíte.

D. Seibt 8.8.2011 14:05

Re: NP není hospodářský les!

Vznik sklarskych huti na Sumave se datuje na pocatek 16 stoleti a predpokladam, ze si pro palivo nejezdili treba do Brd :-) Pokud si myslite, ze se ksefty nedelaly kdyz tam byl Krejci, tak jste asi z jine planety. Ja samozrejme jsem proti kaceni nacerno, kradezim atd, ale o tom tu snad ani neni rec.

J. Vozábalová 8.8.2011 9:57

Re: NP není hospodářský les!

Dobrý den pane Rado,

vy jste viděl na Šumavě nějaké "těžaře"? Jsou tam dřevorubci a snaží se v souladu se zákonem zvládnout kůrovcovou kalamitu. Kůrovcem napadené stromy se kácejí i v zámeckých parcích - a to rozhodně také není hospodářský les. 

M. Matura 8.8.2011 11:31

Re: NP není hospodářský les!

Paní Vozábalová, viděla jste, jak se tito dřevorubci chvají kupř v druhé zóně? Koleje vyjeté těžkou technikou do hloubky jednoho metru, rozrytý povrch, to jsou spíše vandalové. Povrch půdy v lese nemá téměř žádnou regenerační schopnost, následky jsou jasné po desetiletích ( při dotazu místních na Sibiřské tajze, před kolika že dny projelo auto, které zanechalo vyjeté koleje, jsme se s údivem dozvěděli, že před deseti lety )

D. Seibt 8.8.2011 11:41

Re: NP není hospodářský les!

Vite je usmevne, ze si stezujete jak se chovaji v druhe zone a jinde, kde se skutecne tezi, protoze se delaji pufracni zony nebo se tezi stromy napadene kurovcem. Ale ono by se tam netezilo, kdyby se zastavil kurovec jeste ve stromech o coz se snazi treba prave ted u Modravy. A u Modravy se netezi, tam se kaci a odkornuji se stromy, ktere zustanou na miste.

M. Bezouška 8.8.2011 10:27

Re: NP není hospodářský les!

pane Rado, co kdybyste si, než zase něco  nahlas řeknete, alespoň zběžně prostudoval danou problematiku? A taky si pozorně přečetl, k čemu se vlastně vyjadřujete, v tomto případě článek pana Drábka. Jinak budete zase blábolit voloviny. "Vědci" vyzvali ... například asi pan profesor Fanta a spřátelení borci z JU - vždyť ti si z toho udělali prvotřídní kšeft, samozřejmě pro sebe, dotace, výzkumy (především ovšem "výzkumy" jako ten, který zkoumá "přirozenou" obnovu lesa zdevastovaného například kůrovcem - před ním to na Šumavě  před více než sto lety udělala bekyně mniška). Zkuste si například odpovědět na prostou otázku, co že to asi vyroste na místě, kde už déle než dvěstě let není nic jiného, než smrky. Že by třeba hrušňový sad?

P. Rada 8.8.2011 23:47

Re: NP není hospodářský les!

Pane Bezouška asi Vám nějak unikl odkaz na natočený TV pořad ve kterém jsou MNOHOKRÁT OPAKOVÁNY I KOMENTOVÁNY ZÁBĚRY toho JAK po čase VYPADÁ právě PŘÍRODNĚ ZMLAZENÝ LES ŠUMAVY - ale reagujete právě na něj!

Zkuste mi prosím odpovědět na prostou otázku -  Jak je toto možné?