14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

ŽIVOT: Nehezký suvenýr z hezké dovolené

Nejrozšířenějším parazitárním onemocněním na světě je malárie, ale hned za ní, jako druhá je uváděna leishmanióza. Pod tou se rozumí parazitické onemocnění způsobené prvoky z rodu Leishmania, jejichž přenos na člověka probíhá prostřednictvím krev sajícího hmyzu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Vengi 17.6.2023 22:37

Svrbící pupínky, na muchničky je nelepší dámská inkontinentní nylonka na ksicht, pižmo.

V. Heidlerová 17.6.2023 18:25

Háááááá, děkuju za pěkné vysvětlení!! Mně je 86,5 roku, takže z možných kandidátek jsem už vyřazena;-D;-D;-D! Já jsem použila citátu z filmu Černí baroni, opatrnosti není nikdy dost. ;-DR^

K. Wágner 17.6.2023 15:14

Tomu se lze jednoduše vyhnout. Lues na záchodovém prkénku nechytíte. Ten se přenáší sexuálním kontaktem, a to bez ohledu na to, zda se jedná pouze o líbání nebo přímo o pohlavní styk. Neboť pokud má někdo bakterie syfilidy v ústech, tak i polibky může nakazit jiné lidi. V Itálii byl dokonce popsán přenos syfilidy tetováním, kdy měl tatér bakterie v ústech a při práci si slinil tetovací jehlu, čímž chorobu přenesl na několik svých klientů. ;-)

V. Heidlerová 17.6.2023 11:27

A nedej bože - i syfilis!;-D

K. Wágner 17.6.2023 9:27

Jinak ale platí, že vlasovec kožní je parazit, který se vyskytuje hlavně v okolí velkých řek v Africe a v Jižní a Střední Americe. Jeho definitivním hostitelem je člověk a mezihostitelem je muchnička (Simuliidae), malá černá moucha, jen 2–6 mm dlouhá.

Samičky muchniček se živí krví savců, tedy i člověka. Největší problém představuje fakt, že muchničky nebzučí a jejich dosednutí na odhalenou kůži člověk zpravidla nezaznamená. Muchničky nebodají, nýbrž koušou, neboť nemají jako jiný hmyz sosáky, kterými by pronikaly (jako třeba komár) do kůže: muchnička do kůže své oběti vykousává malé ranky plnící se krví, kterou pak konzumuje, kdy během sání krve přes spodní pysk do jejího těla v tropech pronikají larvy vlasovce, zvané filárie. Po kousnutí vždy vpraví muchnička za pomoci slin do rány mix proteinů, které zabrání tomu, aby se krev srazila. V tomto koktejlu jsou zároveň obsažené látky, které ránu znecitliví, aby se tak muchnička mohla nerušeně krmit. Teprve po několika minutách se začne objevovat bolestivá rána v místě kousnutí, kde vzniká typický zarudlý otok, doprovázený silným svěděním. Což může vést ke kožním lézím, tedy rozsáhlým skupinám kožních změn a svědění, kdy mohou následkem škrábání nastat komplikace v podobě bakteriální infekce.

K. Wágner 17.6.2023 8:55

Muchnička je přenašečem vlasovcem Onchocerca volvulus, který způsobuje u některých lidí v tropech tzv. "říční slepotu". VÍCE TŘEBA ZDE:

Muchnička – jak se před ní chránit a jak správně kousnutí ošetřit

https://www.krejsashop.cz/cs/m-359-muchnicka-jak-se-pred-ni-chranit-a-jak-spravne-kousnuti-osetrit

J. Pokoutný 17.6.2023 8:24

Rád bych se ještě zeptal, zda nevíte, co lze chytit od muchniček?

J. Pokoutný 17.6.2023 8:23

R^

K. Wágner 17.6.2023 7:50

Exotická nemoc- Leishmanióza psů.

Jak o tom dříve již veřejnost informoval MVDr.Leoš Krkoška, Ph.D. z Veterinární kliniky SUCHDOL, pes může lehce onemocnět, pokud s ním cestujete do oblastí, kde se nemoc vyskytuje: „Je nutno připomenout, že se jedná o zoonózu, tedy o nemoc přenosnou ze zvířat na člověka. Leishmanióza postihuje často až několik orgánů a je nevyléčitelná. Pomocí léků lze parazita přítomného v těle utlumit, jakmile ale dojde k vysazení léků, klinické příznaky se vracejí. Pozitivní případy byly diagnostikovány v jižní Evropě, jižní Africe, Asii či Latinské Americe. Uvádí se, že v zamořených oblastech bývá až 80 procent psů infikovaných. Také v severní Americe je leishmanióza od roku 2000 na vzestupu. Pravděpodobnou příčinou jsou změny klimatických podmínek ve prospěch přenašeče. V oblasti Evropy byly zaznamenány případy v roce 2005 například v Německu (236), Rakousku (21), Belgii (20), Nizozemí (42) a ve Velké Británii (54). V těchto zemích se pravděpodobně jednalo o import nemoci. Čísla o výskytu leishmaniózy v České republice zatím nejsou známa. Zvíře se však může nakazit během cesty do rizikových oblastí nebo pokud si majitel koupí štěně přímo v takové zemi.“

https://veterinasuchdol.cz/exoticka-nemoc-leishmanioza-psu/