Středa 15. 5. 2024Žofie polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 148
  • Poslední: 18.12. 2007 19:31
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
doktor 17.12.2007 13:19

Re: Re: Autorovi:

Ten rasismus bych prosil vysvětlit. A ještě: co vám lékaři (jako celek) udělali? Doktoři mé generace si to povolání rozhodně nezvolili ze ziskuchtivosti; to by šli dělat strojvůdce nebo horníky.

AndyO 17.12.2007 13:39

Re: Re: Re: Autorovi:

a víte že nic ? Jsem z doktorské rodiny, strávila jsem desítky let ve zdravotnictví, bylo mi tam dobře a poznala jsem tam desítky neuvěřitelně nadšených a výborných lidí- prakticky bez výjimky jsem je neslyšela bědovat, že mají málo peněz- s takovými bych se asi ani nebavila. Tak snad jen ta jejich dnešní demagogie, prospěchářství jdoucí přes mrtvoly a drzost- ale ne doktorů jako profese, jen takoví jako vy a ti vaši slavní odboráři mi vskutku pijou krev.

doktor 17.12.2007 14:35

Re: Re: Re: Re: Autorovi:

Asi myslím a píšu nesrozumitelně, protože NIKDY V ŽIVOTĚ JSEM SI NEMYSLEL, ŽE MÁM MÁLO PENĚZ, a to ani tehdy, když to bylo kolem 1.500 měsíčně, což tehdy byl průměrný plat prodavaček. Velké peníze na nic nepotřebuji. Knížky, muzika, turistika, byt v paneláku a Škodovka v garáži mi stačily a stačí. Vadí mi právě ta nadutost a ziskuchtivost, ze které doktory podezíráte, a neumětelství v kterémkoliv oboru - taky v organizaci zdravotní péče. S odbory jsem se rozloučil někdy v roce 1986, což tehdy nebylo jednoduché.

AndyO 17.12.2007 14:49

Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

fajn

H.K. 17.12.2007 14:53

Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

Pane doktore, myslím, že jsme přibližně stejně mladí. Když jsem nastoupil, dostal jsem 1300 Kčs a za noční službu bylo 8 kčs na hodinu. Byli jsme rádi, že jsme si za službu vydělali 130 Kčs. Dnes nikdo nechce sloužit. Pokud bych nechtěl sloužit,  tak dostanu razítko a můžu jít tam,  kde se neslouží noční služby.

Proto někdy nechápu proč děláte těm různým vykukům advokáta. Připomínáte mi moji ženu, která když někdo něco řekne, že doktor udělal špatně , tak se pohoršuje. Přece to, že někdo vystudoval nějakou vysokou školu říká jenom to, že složil předepsané zkoušky. Na žádné škole se neučí slušnost, pravdomluvnost atd. Někdy člověk nemůže ručit ani sám za sebe a za druhého už vůbec ne.

doktor 17.12.2007 15:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

Pane kolego, přece oba víme, že někdy se mýlit je lidské. U zdravotníků (manželka je zdravotní sestra) se to však dnes neodpouští. Snažím se proto nejprve vždycky zjistit o věci nebo člověku všechno, co můžu, pak teprve, a ještě cum grano salis, posuzuji. Za můj dlouhý pracovní život (po maturitě jsem dělal pár let s lopatou, později jsem také vedl velké lůžkové oddělení) jsem zjistil, že mnoho věcí administrativních i odborných se dá řešit mnoha způsoby, které mají téměř shodné výsledky. Hesla typu "Privátní (nebo státní, družstevní, atd.) vlastník je vždycky lepší, než ten druhý," považuji právě za to neumětelství. Řešit něco politicky nebo pomluvami je vždycky to nejhorší. Snad proto se občas někoho zdánlivě zastávám, ale především se snažím těm mladším vysvětlit, že by to také mohlo jít jinak. Zdravím. 

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 16:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

představa, že privátní je nejlepší, troskotá na zkušenostech. Je špatná tehdy, když je vzata jako oabsolutní.

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 16:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

záleží na tom,  co špatného měl doktor udělat a zda se přiu takovém obvinění vychází ze všech okolností. Také záleží na tom, zda v tu chvíli, kdy to co dělal, měl dělat jinak, nebo zda ex post se přišlo na to, že se to co dělat mělo tak či onak nebo vůbec. 

H.K. 17.12.2007 16:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

Myslím jenom pohoršení nad tím, že kritizují nějakého zdravotníka, kterého nezná. 

Minutus 17.12.2007 17:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

S platem 1300 a službami  za 8 (v osmdesátých letech) to bylo opravdu tak. A byl jste opravdu spokojen? Horník (uznávám, že nelehká práce měl plat až 20000. To jste neměl ani za rok. Zpíval jste si štěstím? Nebo co tím chcete prosím říci pane doktore?

H.K. 17.12.2007 20:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

To bylo v roce 1969. Nešlo o nějaké záření štěstím nebo plakání. Nebylo to ani jedno ani druhé. Vycházelo se ze situace a z možností, které v té době byly.  Nebyly žádné šance. Určitě to byla doba, která ovlivnila myšlení a jednání všech. V té době byla pro nás Vídeň stejně daleko jako Kahira. Dnes mají možnost studenti procestovat  a poznat kus světa, naučit se jazyky, získat zkušenosti. Je jim to pořád málo. Chtějí se v možnostech vyrovnat Američanům, Švédům a p.  Není možné mít výplatu jako Američan, sociální výhody jako Švéd.

Tady lidé 40 let nedobrovolně budovali socialistickou, sociálně spravedlivou společnost. Lidi zbavili majetku, vykořenili z rodinných tradic, udělali z podnikatelů nádeníky. Dnešní 70-ti letí už se od svých rodičů nemohli naučit podnikat. Dnešní padesátníci neví o tom co se dělo v padesátých letech,  nic. Většina lidí se odnaučila nést odpovědnost sama za sebe, svoje rodiče, svoje děti.  Postará se všemohoucí "stát". stát nemá nic, jenom to co jim sebere. Tak co vlastně tito lidé chtějí. Chtějí svobodu, tzn. starat se o sebe, o rodinu, nebo dirigistický stát, který peníze sebere a řekne Vám co můžete a co nesmíte.

To je situace z které vycházím. Je možné přeskočit 40 let a myslet si, že to bude takové jako v těch svobodných zemích? V technice ano. Pokud máte peníze můžete nakoupi nové technologie a v tomto směru se rychle srovnáte s ostatním světem. V myšlení ne. Myšlení lidí se "přizpůsobuje " velmi pomalu. Jsou zakotveni pracovní morálkou a odpovědností v práci v socialismu, ale ruku mají nataženou na americkou výplatu.

Chci tím říct, že není možné čekat zázraky a situace není tak zoufalá,  jak někteří ostatním namlouvají. Já jsem veterinř a vydělám hrubého tolik peněz, kolik manželka lékařka, čistého. Tím chci říct, že není špatné podívat se jak žijí ostatní. Pokud je klientela chudobná, není možné předpokládat, že budu bohatý.  Musím jít jinde kde bohatí jsou. Ten, pro koho dělám službu mne živí, když on skončí skončím i já.

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 15:02

Re: Re: Re: Re: Re: Autorovi:

Víte, milý kolego, ona je to taková móda, že naráz kdekdo má doktory za nadutce a kdovícoještě špatného. A jako móda přichází ve vlnách, zažil jsem to za komunistů i po revoluci. Přesto si lékařské povolání drží roky top posici v žebříčku povolání pro lidi nejprestižnější.

Taky je to tak, že kdekdo spílá, jak jsou špatní a když tu lidé přijdou, tak se jeví jako zcela důvěřiví, nemají výhrady, ba nakonec poděkují a kolikrát napíší uznání. A taky je to tak, že se píše o tom, jak lékaři dělají podle svého a když dám rodičům možnost volby, řeknou doktore, tomu nerozumíme, udělejte jak myslíte.  A taky je to tak, že prožívají někdy napjaté chvilky ve stressu a jakoby je chtěli zažehnat,  brání se skutečnosti, odmítají a žádají a pak, až je zlo pryč, řeknou sami, že to taknemysleli, že byli nervosní, a pod. To vše patří k člověku v nemoci a k jeho bližním přirozeně, pudově, bez zlých úmyslů. Zlobit se za to je stejné, jako zlobit se na někoho se zánětem průdušek, že kašle.

Neumětelství. Každý nějak pozorujeme, že cosi není v pořádku. Já mám za to, že první, co chybí, je vůle ¨prvotně řešit věc samotnou. Příliš osobního vkrádá se do vztahů pracovních a většinou jsou to antipatie vzájemné apriorní.  

A konečně odbory - a co je na nich špatného. Máme asi podobný s nimi osud, já jsem z nich vystoupil ještě před Vámi. Ale proč by se lidé neměli sdružovat , aby hájili své zájmy. Kapitalismus je sice charakterisován tím, že se každý stará sám od sebe, ale nevylučuje ani individuální starost vzájemnou, ani shromažďování.  

Minutus 17.12.2007 17:42

Re: Re: Autorovi:

Ovšem je zajímavé, jak si pacienti z USA a např. z Austrálie u nás pochvalují láci a kvalitu našeho zdravotnictví.

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 13:01

Re: Autorovi:

Milý kolego, já jsem se nevěnoval popisu různých řešení zajištění nepřetržitého provozu, ale dvěma protichldnými statěmi kandidátů na presidenta ČLK.

Protekci dvou Komor mám za nešťastnou věc. Mám za to, že je tu dost rozsáhlá oblast všem společných zájmů, na jejíž basi ba mohla být jedna funkční komora kompetentní. A také mám za to, že ve věci podmínek pracovních by se měla Komora angažovat jen potud, pokud přímo limitují poskytování péče.

Alarich 17.12.2007 13:26

Re: Autorovi:

O co že pečuje Lékařská komora? O co nejvyšší kvalitu lékařské práce? Jak je potom možné, že lékaři z Komory omluví kolegovi i uřezanou zdravou nohu a budík zapomenutý v dutině břišní.?

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 13:27

Re: Re: Autorovi:

To se stalo ?

Fafa 17.12.2007 13:51

Re: Autorovi:

Pane kolego, byl jste nekdy ve Statech? Vase predstava, ze tady neexistuji limity pracovni doby nebo prescasy je ponekud anachronicka. Treba u lekarskych sluzeb je ten limit 80 hodin tydne v aktivni sluzbe (celkove hodiny denni i sluzby).

 http://www.acgme.org/acWebsite/dutyHours/dh_Lang703.pdf

H.K. 17.12.2007 14:18

Re: Re: Autorovi:

Já jsem soukromý veterinární lékař. Měl jsem to štěstí, že mne nijak nepostihla restuktualizace v zemědělství,  po roce 1989. Někteří kolegové neměli práci a museli jít dělat manuelní práci, aby uživili rodinu. V mojí specializaci se uživí jeden na okrese. Musím zajistit službu 24 hodi denně, 365 dnů v roce. Nikdo se neptá,  jak to budu dělat.

Tady praktický lékař bere kapitační platbu a pacienti jsou pro něho jenom zdroj peněz. Starost žádná.  Osmihodinovou pracovní dobu mají jenom státní zaměstnanci.

Taky jsem si pobrečel, když brečíte.

Fafa 17.12.2007 16:17

Re: Re: Re: Autorovi:

Nedosel.

Jo, ja nebrecim. Ja uz resident nejsem a ty limity se na mne nevztahuji. Ja slouzim podobne jako Vy, rozdil je v tom, ze jsem jeden z peti partneru, tak si rozdelujeme sluzby.

H.K. 17.12.2007 16:28

Re: Re: Re: Re: Autorovi:

Brečení nebylo pro Vás. Chtěl jsem se zeptat na mail.

H.K. 17.12.2007 14:18

Re: Re: Autorovi:

Došel mail?

Alarich 17.12.2007 12:41

Od tohoto momentu je třeba se

odpíchnout! Člověk je člověku cizí, kdekdo by prodal barák kvůli vlastnímu děcku nebo manželce, kvůli obtloustlému cizímu strejcovi od Budějic se nevzdá ani krabičky cigaret.  Důvěru a solidaritu je třeba budovat odspodu, přirozeně, ne befélem humanistů shora. Každý má každého rád - prý - ale podle diskusí soudě můžeme být rádi že se navzájem nepozabíjíme. A komora? Kdyby bylo členství dobrovolné a komora opravdu dbala o etiku a nehrála si na podpůrný lékařský spolek, bylo by pro každého člena komory ctí a dobrou reklamou mít na ordinaci nápis MUDr. XXX, člen Lékařské komory. Dnešní členové jsou dobří tak ke sponzorování rodin MUDr. Ratha.  Howgh.

gerontusinza 17.12.2007 12:15

Pane doktore

"......Tak kdy už ksakru přestane být člověk člověku cizí! ....."

tehdy pane doktore, kdy nepůjde předem o kapsu ministra a jeho nohsledy..... Každý člověk (tedy i lékař) hledá jisté výhody... Jenže soudný lékař i ministr zná meze své i svého okolí.... Jenom pan ministr Julínek na takovou puitomost jako chudý pacient neslyší..... A o tom to celé v ODS je.... Že byste si nevšiml? Takže chtít k sakru něco co má hlavu a patu je u tohotoansáblu naprosto neřešitelné, chtějí jen svoji libru masa, za každou cenu (toho druhého...) Jinak přeji hezký den a zdravím...;-)

doktor 17.12.2007 12:13

Čerstvá zpráva:

Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí, s.r.o, nebude od 1. ledna od pacientů do 18 let vybírat vládou uzákoněné poplatky. Je si přitom vědoma možných následků, Mužný čin. Ústavní soud je, jako většina našich soudců a žalobců, podělán z toho, že by rozhodnutím, které se nebude vládcům líbit, přišel o místa, a tím o své nepřiměřeně vysoké platy, nutné prý k nezávislosti (žádná neexistuje). Bída moci soudní v ČR. Osobně si ovšem myslím, že ten paragraf 31 Listiny základních práv a svobod, hovořící o bezplatné péči, je češtinářský paskvil, který by měli posuzovat ne soudci, ale lingvisté.

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 12:55

Re: Čerstvá zpráva:

Posoudtii to musí především Ústavní soud. Výklad by měl podat zákonodárce.  Obsahově by mne zajímalo, zda mají občané právo na péči na základě veřejného pojištění. To mám v současné době za podstatnější, než onu bezplatnost.  

doktor 17.12.2007 13:28

Re: Re: Čerstvá zpráva:

O víkendu jsem marně pátral, odkud tam v roce 1991 naše Federální shromáždění ten článek 31 vlastně opsalo. Nic jsem nenašel: není to ani v kontroversním Mezinárodním Paktu (Covenant) o lidských ekonomických, sociálních a kulturních právech z roku 1976. Já osobně mám jiné (technické, etické, sociální a celkovou nesmyslnost zákona) důvody, proč mi Julínkův zákon nesedí, než jeho neústavnost. Leda by šlo o zakrytou genocidu některých skupin našich občanů, což naznačuje i nový Nečasův zákon o sociálních službách, zejména znevýhodnění nízkopříjmových (do 16.400 hrubého),nezaměstnaných, osamělých a studujících matek při přiznání porodného.

MUDr Jiří Kilian 17.12.2007 13:43

Re: Re: Re: Čerstvá zpráva:

Pro mne jsou ony regulační poplatky náznakem dílčího řešení a za podstatné mám, že stávající systém je dysfunkční, což se řeší dílčími úpravami, které ale navozují nové pottíže.  Za docela časté mám směšování pojmů sociální a socialistický, sociální politika a socialistická politika.

Je už asi jedno, odkud kdo co opsal, jde o článek Listiny základních práv a svobod. Nově EU jeho obsah nedávno přeformulovala.

Od dávna byli lidé proti sobě stavěni skrze rasu, skrze přiznaná práva, skrze rodové znaky, skrze náboženství, skrze stranickou příslušnost či tzv. třídní sounáležitost. Pro všechna ta období nadto skrze bohatství hmnotnými statky. Bohatství ducha nemělo nikdy extra význam, ctnosti namnoze byly na obtíž napříč všem těm přerozdělením.

Nyní si tleskáme, že jsme nabyli svobodu. Ano, mnohé z ní obohatilo naše žití. Ale limit nad ní zůstal stále v podobě hmotných statků, jimž vládneme.  A tak v podobě pracovní podřízenosti - dříve se nesmělo nadávat na presidenta, nyní se to může, ale ať si kdo zkusí říci šéfovi, že to nebo ono dělá špatně.

Plující oblaka 17.12.2007 21:37

Re: Re: Re: Re: Čerstvá zpráva:

Tak svému šéfovi to můžu říct (slušně a přívětivě) celkem kdykoli, když to neslyší jeho šéf nebo obchodní partner. Fakt ho bude zajímat, co je špatně, proč si to myslím, jaké mám pro to důkazy (třeba nějaký rozbor), a bude vážně přemýšlet, jestli nemám třeba pravdu. Ovšem uznávám, že mám štěstí na skutečnou osobnost, která je ještě ke všemu kompetentní ve svém oboru a dělá šéfa!

Ve zdravotnictví je naopak často třeba lidskou chybu zakrýt, zatlouct a popřít. Jednak by otevřené přiznání dobře nevypadalo, jednak by se třeba chtěl někdo soudit. Problém je v tom, že pak není možno rozebrat, jak se takovým chybám vyhnout napříště.

MUDr Jiří Kilian 18.12.2007 19:31

Re: Re: Re: Re: Re: Čerstvá zpráva:

Velice se mýlíte ve věci, kterou zmiňujete ve druhém odstavci.  

Psí vrah Čumil 17.12.2007 11:42

Hm, tak vždycky jsem si myslel, že lékařská komora je cosi jako cechovní sdružení na vyšší úrovni,

jehož základním úkolem je - když to přeženu - zajistit, aby ten, kdo za lékařem přijde s banální rýmou, nepřišel o krk. Tedy že jde o profesní sdružení, jež kromě starostí o sociální postavení lékařstva (nejsou na to ale odbory?) , dbá na dodržování postupů lege artis, trestá přestupníky tím, že je vylučuje ze svého středu, a tím jim zabraňuje v dalším vykonávání zhoubné činnosti, analyzuje případná pochybení a činí z nich závěry nejen pro pachatele, ale také informuje své členy, jak takovým chybám zabránit, atd. V podání pana doktora se mi jeví komora něco mezi politickou stranou a odboráři.

katango 17.12.2007 12:31

Re: Hm, tak vždycky jsem si myslel, že lékařská komora je cosi jako cechovní sdružení na vyšší úrovni,

Na banální rýmu vám stačí kapesníky,nevím,proč byste s ní prudil doktora.