22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

ÚVAHA: O historii

Lidé se celkem často shodnou na názoru, že historie se opakuje a že bychom se z ní měli poučit. Proto historické události lidé zkoumají a snaží se pochopit, proč k nim došlo. Často je to proto, že tyto události byly tragické a lidé si přirozeně nepřejí, aby se opakovaly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 6.12.2022 11:38

K tomu švýcarskému systému, jsme/politici volení, neudělali za 33let,

ani krůček, bohužel !!

V. Mokrý 6.12.2022 11:34

[>-]R^!

M. Pivoda 6.12.2022 11:11

Pokud si v silně nehostinném prostředí vzdáleného Marsu tamní budoucí občané demokraticky odhlasují formu společnosti například komunistickou, budete zde na planetě Zemi efektivně protestovat?

M. Pivoda 6.12.2022 11:08

Politika je reálný boj moc.

M. Pivoda 6.12.2022 11:06

P. Čech zapomněl uvést důležitý časový údaj.

Totiž, jak dlouho to bude v Česku trvat, než se dostaneme do stavu současné švýcarské demokracie, a přes jaká kritická historická stádia si mezitím nutně projdeme.

Takže si položte i jinou otázku: Co jsme od tzv. Sametové revoluce 1989 již udělali ve prospěch budoucí občanské společnosti?

Čas politický trvá 4 roky: od voleb do voleb.

Čas státnický trvá desetiletí, nebo i staletí.

Jsou dnes u moci politici nebo státníci?

P. Čech 6.12.2022 10:46

Nemáte pravdu, pane Pivodo. Pokud se budeme rozhodovat demokraticky, to je podle vůle většiny občanů, potom neskončíme v žádném socialismu, ale v systému, který už více než 200 let efektivně funguje ve Švýcarsku. Tam totiž o demokracii nežvaní, tam ji budují. U nás se o demokracii jen kecá, přičemž budujeme stále ten socialismus, pouze jej pepříme nemálem zásad klasické anarchie. Demokracie totiž m.j. znamená jistý řád a ne zmatek a chaos, jaký máme u nás.

P. Čech 6.12.2022 10:40

Pokud ta svoboda slova je nadužívána a zneužívána politickými a mediálními subjekty s cílem vlastního obohacování a pokud zásahy do volebního systému jsou podle přání a v zájmu občanů s cílem jeho reformování (změny k lepšímu), potom jsou tyto zásahy na místě a systém jen obohacují. Demokracii, pokud vůbec existuje, to jen utvrzuje. Samozřejmě to neplatí tam, kde se o demokracii jen kecá ale skutek utek, jako například u nás.

P. Čech 6.12.2022 10:33

S tím burčákem máte pravdu, ovšem to platí jen u toho burčáku. Z politiky, a to jakékoliv, nikdy "dobré víno" nevzniklo a asi nikdy ani nevznikne. Politika totiž není přirozené "kvašení" , ale umělý boj o moc nad občany zemí.

P. Čech 6.12.2022 10:30

"Historie se opakuje"???

Jak která a jek v čem. Některá historie se neopakuje ale pokračuje v přítomnosti. A není to zrovna v málo případech. Zejména v těch důležitých. Obvykle to je ve věcech, které lidem nevyhovují ikdyž si to třeba ani neuvědomují poněvadž si nedokáží dát pět a pět dohromady. Na vině jsou obvykle politické ideologie, touha po moci ev. činnost toto dosažení moci podporující. Jedná se zejména o vládu a moc politických stran občanům (3. pád), která je lživě vydávána za moc občanů ( 2. pád). Tady se například historie neopakuje ale pokračuje v přítomnosti, u nás již od roku 1918.

M. Pivoda 6.12.2022 10:22

Pokud se budete rozhodovat jen demokraticky, skončíte v neproduktivním socialismu.

Gustáv Husák tuto skutečnost kdysi formuloval následovně: Naši (českoslovenští) lidé by chtěli socialisticky pracovat, ale kapitalisticky žít! (Katalogy kapitalistického obchodního domu Neckerman se v Husákově době předávaly z rodiny do rodiny.)

M. Pivoda 6.12.2022 10:15

K Úvaze o historii: Nelze zapomenout!

Ústav Paměti národa českého asi čeká, až vymřou přímí/žijící účastníci, čímž (dle názoru Ústavu) zmizí i část nepříjemné české historie. Omyl.

Podívejme se z Česka jinam: Faktem je, že někdejší otroci v USA už dávno vymřeli, ale jejich trpké paměti byli (a jsou) šeptem předávány dál po generacích. Takže dnes, kromě aktuálních problémů 21. století, v USA musí řešit dnes již neexistující problémy. Metaforicky: Burčák musí bouřlivě prokvasit, aby z něj bylo to dobré víno.

F. Navrátil 6.12.2022 8:18

Pokud demokracie začne ustupovat od svobody, skončí to tyranií. Proto jsou tak nebezpečné a zničující experimenty s omezováním svobody slova a zásahy do volebního systému.

V. Mokrý 6.12.2022 6:36

A tu vždy většinově psali vítězové.

M. Krátký 6.12.2022 6:03

Naprosto identická situace nastala po II.světové válce ve státech střední a východní Evropy - tedy v těch státech, které byly "osvobozeny" Rudou armádou - a už jsme v tom jeli i my a hezky dlouho - což dodnes západní evropské státy nejsou schopné pochopit - nic takového neprožily. A stejné je to i dnes, kdy se na nás valí "jen samé správné názory" z USA, EU včetně našich "vedoucích politiků" - šašků počmáraných !!!!!! A tak je nám vtloukáno do hlavy přesvědčení, že Ukrajina je neviňátko a že je potřeba za ní bojovat !!!!!!

F. Žůrek 6.12.2022 1:59

Historie... tu si dnes každý upravuje... ale kde je potom budoucnost... když není ctnost... A raději končím i když vím co s tím a mlčím a o svou budoucnost se bojím...

H. Rybnická 6.12.2022 1:19

Společnost si velice dobře všimla. Jenže než se mohla nějak projevit, byla zničena. Málokdo ví, že úplně první německé koncentrační tábory byly určeny pro vlastní občany,tedy pro německé opozičníky, kteří byli také přednostně zlikvidováni. Málokdo ví, že němeční sociální demokraté , dost silná partaj, v roce 1933 jednohlasně hlasovali proti Hitlerovským zmocňovacím zákonům - a byli za to pronásledování, ostatně prchali také m.j. tehdy ještě do Československa. . Proti brutalitě jakékoli diktatury systému není možné "všimnutí" nějak artikulovat. V Česku to v 50tých letech nebylo jinak a v dnešním Rusku také ne. Irán. Čína. Nevidím moc rozdílu. Pokud ukazujeme ukazováčkem na jiné, ukazují čtyři prsty stejné ruky na sebe samého. Zamyslete se, paní autorko.

E. Novotny 6.12.2022 1:18

To asi bylo spis tim,ze mnozi nedokazali odhadnout skutecny dopad.

B. Liborek 6.12.2022 1:01

Přestal jsem číst v okamžiku otázky, kde se ptáte, proč si společnost nevšimla, kam směřuje vztah nacistů v Německu v 30tých let k židům. Můj názor je že všimla a někteří na tom profitovali, někteří měli radost a některým to bylo na háku...