25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Co můžeme udělat pro záchranu české demokracie

Tyto řádky vznikly původně jako jakýsi podklad pro diskusi na chystaném setkání členů a sympatizantů Klubu na obranu demokracie, v němž se angažuji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 28.9.2016 23:23

Učit se, učit se, učit se :)))

Nic jiného nezbývá. Ale to současné koaliční vládnutí, to je naprosto ztracená záležitost. Nikdo z předvolebních slibů nemůže nic splnit, než jen minimum. A pak po sobě plivou koaličníci po koaličnících, okopávají si kotníky a vymlouvají se jeden na druhého.. No a do toho přisypávají debiloviny bruselští šílenci.. a..

A "občan", byť není bez viny, se rád odkloní jen do soukromí, protože se má nač vymluvit - že stejně nic nezmůže..

Alibismus na entou..

Z. Frys 28.9.2016 21:17

Otázka je špatně položená

Nemá znít "Co můžeme udělat pro záchranu české demokracie". Demokracie je vadný systém a vede k totalitě, jak můžeme vidět v současnosti na vlastní oči. Správně má otázka znít "Co můžeme udělat pro záchranu svobody". Obávám se, že odpověď dal už dávno T. Jefferson: "Strom svobody je občas nutné zalít krví tyranů a vlastenců".

V. Klepetko 28.9.2016 19:14

Re: "liberální základy naší společnosti" ?

Systém je vybudován velmi bytelně a díky existenci všemi uznávaného Ústavního soudu prakticky neexistuje způsob jsknho zničit. Polský scénář je u nás velmi těžko představitelný...

Musíte uznat, že naše demokracie je ze zemí se srovnatelným osudem nejkvalitnější...Tradičně, dodal bych... Věřím že náš volič je ve skutečnosti mnohem vyspělejší a moudřejší než volič řady klasických zavedených demokracii. Je to dáno našim osudem a zkušeností z mnoha forem totalit. Za nedostižný vzor ovšem považuji Brity. K těm máme ještě hodně daleko!

S těmi liberály máte ale pravdu. Zato se to kolem jen hemží "liberály":-)))).

M. Pivoda 28.9.2016 19:04

Každý problém lze vyřešit nebo zeslabit pomocí technologie

Viz například zde:

https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu

V. Klepetko 28.9.2016 19:01

Re: Pane Doležale, ...

Takto diskutujete ve Vašem klubu? :-)))

J. Laták 28.9.2016 17:50

Re: Pane Doležale, ...

Co potřebuješ o demokracii ještě vědět, uslintaný burane, když svůj mozek stejně nepotřebuješ, protože Miloš s jeho mozkem ti ho nahradí. Nu, a to, že od Pionýra ještě nic nevymyslel, to stejně nepoznáš, protože tvá posedlost k tak rozpadlé figuře je přímo patologická.

M. Prokop 28.9.2016 17:46

"liberální základy naší společnosti" ?

Liberála aby tu člověk pohledal, Parlament a ouřady chrlí zákony a vyhlášky na každý prd a Vy vidíte liberální základy? To tedy čumím.

M. Prokop 28.9.2016 17:44

Re: Co udělat pro záchranu české demokracie ?

Sice by to neškodilo, ale ono to ani tak není v systému, jako v uživatelích.

J. Kanioková 28.9.2016 16:39

Co udělat pro záchranu české demokracie ?

Změnu volebního systému směrem k britskému..

J. Kanioková 28.9.2016 16:32

Ano, souhlas..

J. Ráž 28.9.2016 15:37

Demokracie je na vysoké úrovni

Známkou vysokého stupně demokracie u nás je, že mohou existovat a publikovat tak obskurní organizace, jako jsou Klub na ochranu demokracie a různé HateFree neziskovky. Neštěstí tyto organizace ovlivňují veřejný prostor jen minimálně.

J. Vlček 28.9.2016 15:22

Pane Doležale, ...

...dejte se vycpat i s vaším Klubem na obranu demokracie, jehož prvořadý cíl je odstranit z politiky Babiše a Zemana a následně zamezit jakémukoli šťourání do politických čachrů stranických bossů.

To jsou zcela jistě hlavní témata vašich diskusních večerů vás v pražské kavárně. Výsledkem těchto vašich diskusí jsou pak ty vaše slavné výzvy a petice, v nichž představujete veřejnosti výběr těch nejvhodnějších kandidátů na prezidenta a vůbec tu podle vás vybranou elitu národa. To je podle vás ta správná platforma pro výměnu názorů a vzájemné informovanosti.

V. Klepetko 28.9.2016 15:01

Chybná analýza a špatný plán.

Demokratické a liberální základy naší společnosti jsou pevné, a žádné kluby důchodců a grafomanů je nijak výrazně neovlivní.

Chabá podpora veřejnosti je způsobena zřejmě neochotou nebo neschopností vidět skutečné hrozby, kterým čelí náš liberální a demokratický stát:

1) Vnitropoliticky je to především snaha znemožnit svobodnou soutěž politických stran s pomocí nové novely zákona o těchto stranách. Znemožňuje prakticky účast nových politických subjektů v demokratické soutěži. Problém je zcela kardinální, autor ho zcela ignoruje.

2) Ze zahraniční je bezesporu největší hrozbou pro naší státnost federalizační program "stále užší integrace". Mráz přichází tentokráte z Bruselu! EU ve své současné podobě není ani demokratická ani liberální. Autor i tento problém neidentifikuje!

Ve skutečnosti dnes boj za Českou demokracii je bojem za transformaci EU do nové podoby, kompatvibilní se základními principy liberální demokracie. Pokud tento boj prohrajeme, tak nějaké naše žabomyší, babyšomyší nebo zemanodoležalomyší války budou úplně irelevantní :-))))))

M. Prokop 28.9.2016 14:56

Re: Doležal, ne !!!

Ty volby celkem stačí, ale už dlouho nevynesly k moci nikoho, koho bych byl schopen považovat za elitu.

Ergo kladívko, občané volí někoho jiného, než elity.

J. Kratochvíl 28.9.2016 11:55

Re: Doležal, ne !!!

Uveďte, jak si představujete jinou obranu občanů proti selhání politiků, než to, že je v příštích volbách nezvolíte, když ovšem tyto "elity" to dovolí. Komunisti a fašisti to nedovili.

M. Prokop 28.9.2016 11:19

Re: Doležal, ne !!!

"Elity" mohou selhat jen tehdy, pokud jim to občané dovolí. A ti místní to od nich občas dokonce i vyžadují.

K. Janyška 28.9.2016 10:10

Co ? Daleko více studovat mistra Hayeka , než dosud a

na momentálně používaný model demokarcie se vyprdnout. Vyměnit ho za demarchii, kde vládne institucionálně všemu právo jediné a skutečné, právo soukromé... Dzp.

J. Kratochvíl 28.9.2016 10:08

Doležal, ne !!!

Cílem společnosti není demokracie sama, jak se domnívá pan Doležal, ale demokracie je pouze nástroj k vybudování fungujícího státu ve smyslu spravedlivém v oblastech národnostní, ekonomické, právní a sociální.. Cílem není tedy demokracie, ale fungující stát. A to si přiznejme otevřeně se po r. 89 u nás moc nepovedlo, právě z důvodů selhání části politických elit, které pan Doležal obhajuje.

Fungující stát na výše uvedených principech, může vzniknout demokraticky, ale také nemusí, demokracie není podmínkou. A máme příklady z historie osvícenští panovníci, ale i ze současnosti.

A jak uvádí pan Joch v jiném článku, prostřednictvím demokracie se dostali k moci fašisti i komunisti v minulém století.

E. Vašátko 28.9.2016 9:40

Re: Možná by pomohlo to, co navrhuje Zeman

Asi máte pravdu.

M. Prokop 28.9.2016 9:38

Re: Možná by pomohlo to, co navrhuje Zeman

"(Mimochodem, poslanec Dolní sněmovny může změnit stranu, ale musí pak automaticky podstoupit mimořádné volby, tzv. by-election, ve svém domovském okrsku. Velmi chytrý mechanismus, který zajišťuje voličům určitý vliv na svoje reprezentanty.)"

Výhoda většinového systému.

P. Götze 28.9.2016 9:31

RE

tak nejak uz tohoto autora ani nemam chut cist.

M. Prokop 28.9.2016 9:27

Re: Možná by pomohlo to, co navrhuje Zeman

Nechápu, co si slibujete od větší účasti blbů. Leda víc koblih a Bureše.

Odvolání je dvousečné, zvyšuje moc stran.

M. Prokop 28.9.2016 9:25

Ad c.

"c) pokusy o plíživé omezení každodenní svobody občanů"

Spíš než Zemanovy idiotské rámy je to bující kotel různých nařízení, vyhlášek, směrnic, dílem z Brusele, dílem místních.

J. Mrázek 28.9.2016 8:49

Laskavé NEsvolení autora ..

..by bylo mnohem prospěšnější. Svět by se nedozvěděl o jeho úchylce zvané Zeman a dalších ... je tu mnohem smysluplnnější článek a úvod ke knize o domově a cestě k němu .

P. Kozelský 28.9.2016 7:08

Dishuse skončila

Pane Doležal.

Tento anarchisticky chlév se stal neopravitelnym.

Občan může pouze vzít vidle a vymést to odshora dolů jako v roce 89.

Naivní představa o fungování petičního zákona v nefunkčním státě kde jsou dále vládnoucí garniturou okleštována práva občana je v tomto kontextu úsměvná.

E. Vašátko 28.9.2016 6:36

Možná by pomohlo to, co navrhuje Zeman

(protože občas i slepé kuře najde zrno), totiž povinná účast na volbách. Donutilo by to jít k volbám i ty, kteří si říkají, že to stejně nemá cenu, protože politika je svinstvo a tím umožňují současným manipulátorům, aby si dělali co chtějí. A druhá věc - možnost odvolat poslance, pokud změní stranu, za kterou byl zvolen.

T. Marný 28.9.2016 5:56

Co můžeme udělat pro záchranu demokracie v ČR ?

Jít k volbám dostatečném počtu ( alespoň 80% ) a volit ty strany, které mají v programech zavádění demokratických principů. Těch stran moc není a dá se říci, že mezi nimi nejsou ( téměř ) dnešní parlamentní strany. Z nichž většina už ukázala ( za těch 23let ), jak si tu demokracii představují.

P. Sulc 28.9.2016 3:06

Nemuzete udelat nic, co chcete delat

ve state, kde podrazeni, netolerance, a vzajemna hadavost je normou? Kde vladne zavist, lezeni v rit a schazovani tech druhych, tam ma demokracie spatne vyhlidky. A to tim spise, kde se vladne skrze zvolene strany, predem zasobene parky a pivem, a nikoli skrze primo zvolene poslance, ktere pak strany nemohou tak snadno manipulovat. Dnesni poslanci, to jsou loutky, Kaspari na dratkach, a jejich pohyby delaji strany.