1.3.2024 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Bakaliáda

Podnikatel (a miliardář) Zdeněk Bakala je na paškále už pár měsíců. Jednak se poněkud vymyká z našeho dnešního velkopodnikatelského univerza, které čím dál tím víc připomíná kuřátka shromážděná kolem kvočny, co jejich dovádění z ministerstva financí citlivě reguluje a kontroluje (trochu mi to připomíná vetřelčí maminku a její zárodky ze známého amerického sci-fi filmu; dá se to vysvětlit nejspíš tím, že jsem zarytým nepřítelem „Nových pořádků“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 2.6.2016 21:37

No, on Bakala

si prostě dokázal zařídit, aby dostal státní podíl OKD i s byty za míň než polovinu tržní ceny ceny. Bakala ušetřil cca 6 miliard. Prostě úspěšný podnikatel - a to říkám bez jakékoliv ironie.

Nepředpokládám ovšem, že by tehdejší ministr financí Sobotka, premiér Gross a další politici a vlivní úředníci, co se kolem toho motali, byli na tom škodní - tak hloupý nemůže být ani český politik a úředník. Nebylo to nejspíš moc voňavé, ale nikdo nebyl z ničeho obviněn; to ovšem u nás zas tak moc nemusí znamenat.

Dokázal i zařídit, že ze smlouvy vypadla i pasáž o bytech OKD; zůstal jen právně nezávazný ústní slib. I tohle opomenutí jistě nebylo zadarmo, ale investice do usměrnění textu smlouvy se jistě vyplatila. Prostě úspěšný podnikatel - opět bez jakékoliv ironie. Ostatně třeba podle Wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Bakala nebyl zas vůči nájemníkům taková hyena, jak je v médiích vykreslován.

Bakala pak spravoval takto nabytý majetek podle svého mínění a uvážení, na což jako jeho majitel měl plné právo. A až se majetek přestal vyplácet, přestal generovat zisky, prodal jej. Prostě úspěšný podnikatel - opět bez jakékoliv ironie.

Bakala se taky prezentuje jako mecenáš a filantrop a nechává si to stát. Takže - co lze vlastně mít proti Bakalovi? Že dokázal proplout kalnými vodami tuzemského podnikání líp než jiní? Že je úspěšný? A že zbohatl? Inu, Mirek Dušín by jistě nikdy nezbohatl a nikdy by nemohl být úspěšným podnikatelem velkého formátu, ale zas na druhé straně není povinností být právě Mirkem Dušínem, (relativně) chudým Mirkem Dušínem.

M. Prokop 2.6.2016 12:14

Zlámalová mi obvykle připadá velmi rozumná,

takže buďto má informace, které já nemám, nebo holt tak moc rozumná není.

D. Polanský 2.6.2016 12:09

Jasné, nezávidět!

Systém byl tak nastaven, že se dalo při štěstí, schopnostech a známostech relativně snadno zbohatnout. A kapitalismu potřebuje lidi, co mají hodně peněz. Vždyť dvě večeře nesní. Ani najednou nemůže sedět ve dvou autech či ležet v 10 pokojích.

K. Krejčů 2.6.2016 13:21

Re: Jasné, nezávidět!

Ovšem, aby Bakala mohl pořádně zbohatnout, musí tisíce lidí pořádně zchudnout. To je zákon přírody. Já osobně bohatého Bakalu k ničemu nepotřebuji. To spíše beru bohatého Babiše, který v Česku provozuje desítky firem, tvoří pracovní příležitosti pro lidi a platí daně. A i když jsou mi jeho kontrolní hlášení a připravovaná EET příjemné jako "osina v pr...." musím uznat, že uhodil "hřebík na hlavičku" - zaměřil se tam, kde se nekalosti dějí - tedy dole, mezi "plebsem". Ještě chybí dořešit těch "horních 10 tisíc" - tam jsou nekalosti ve finančním vyjádření řádově vyšší. A pokud by se spustilo prověřování majetku 25 let zpátky, vítal bych to. A to jsem pravičák.

H. Gene 2.6.2016 13:50

Re: Jasné, nezávidět!

"Aby Bakala mohl pořádně zbohatnout, musí tisíce lidí pořádně zchudnout. To je zákon přírody."

Ničím nepodložený nesmysl.

Babiš zaplatí 600 milionů na daních a miliardy vybere na dotacích. A to se vyplatí!

M. Prokop 2.6.2016 14:45

Re: Jasné, nezávidět!

To není zákon přírody, to je nesmysl.

Oboje, to zchudnutí i Bureš.

J. Jurax 2.6.2016 21:41

Re: Jasné, nezávidět!

"Ovšem, aby Bakala mohl pořádně zbohatnout, musí tisíce lidí pořádně zchudnout. To je zákon přírody."

Mýlíte se, není to zákon a už vůbec ne přírodní. Ovšem citujete chytlavý bonmot levice.

Podnikání NENÍ hra s nulovým součtem.

J. Schwarz 2.6.2016 10:40

Upřímně nechápu

co se Bakalovi vlastně vyčítá. Nevím o nikom z "obyčejných lidí" , kdo by v časech kdy se jeho byznysu daří / nebo má jen velmi dobrý plat / kdo by příjmy ukládal pod polštář aby z nich dotoval své podnikání když přestalo vynášet či svůj plat vrátil krachující firmě. Vždyť si to představte - ukáže se, že jsou na trhu populární baklažány, prodávají se za 50 Kč/Kg a vy je dokážete vyprodukovat za 15 Kč. Postavíte skleníky, najmete lidi a - vyděláváte. A namísto toho abyste si postavili vilku, koupili dobré auto a jezdili na zajímavé dovolené budete špórovat, aby, když zájem o baklažány pomine a holanďani je začnou nabízet za dvacku jste mohli dotovat krachující podnik aby se "udržela zaměstnanost". Blbost. Každý normální člověk buďto zkusí přejít na jiný produkt na kterém vydělá nebo krám zavře a investuje vydělané peníze jinam. Něco jiného je ovšem podnik zadlužit nesplatitelnými dluhy, z vypůjčených peněz si vyplácet odměny a potom poslat firmu do konkurzu ve stavu, kdy není schopná pokrýt závazky. To je jasný podvod a divím se, že za podobná počínání / a že jich bylo / tu žádný "manager" nešel sedět.

M. Varadinková 2.6.2016 11:06

Re: Upřímně nechápu

Bakala podvodným způsobem (přes nastrčeného koně) zprivatizoval OKD hluboko pod cenou ( a ani na to neměl přiznané legální prostředky, jak konstatoval americký soud, který řešil jeho rozvod), podnik ukázkově vytuneloval a teď ho vyždímaný ponechá na krku státu.

http://www.odhodlani.cz/news/puvod-vzniku-bakalova-imperia-zustava-tajemny1/

B. Rybák 2.6.2016 19:06

Re: Upřímně nechápu

Souhlasím s Vámi! Slušný podnikatel zbohatne tím, že dodává na trh kvalitnější nebo levnější služby či zboží a velkým boháčem se může stát pouze když dodá něco opravdu nového a potřebného! Ničím takovým se pan Bakala očividně pochlubit nemůže!

D. Polanský 2.6.2016 12:14

Žádný zákon nedefinuje, co je to

tunelování. Kolik mladých holek tuneluje starší pány a ti jsou ještě rádi, že je dámy tunelují. Včera jsem s jedním seděl na pivu a vykládal mi, kolik již vrazil do jedné mladé kočky. Někdo by se možná moralisticky zeptal, proč to nevrazí do zaměstnanců? Příroda.

M. Prokop 2.6.2016 12:16

Re: Upřímně nechápu

OKD jsou myslím dost zadlužené. Nakolik vinou Bakaly, nevím.

Jinak máte zajisté pravdu, udržovat prodělečný podnik je blbost.

H. Gene 2.6.2016 13:52

Re: Upřímně nechápu

To je ovšem starost věřitelů, ne státu.

M. Prokop 2.6.2016 14:53

Re: Upřímně nechápu

Pan Schwarz výše psal "Něco jiného je ovšem podnik zadlužit nesplatitelnými dluhy, z vypůjčených peněz si vyplácet odměny a potom poslat firmu do konkurzu ve stavu, kdy není schopná pokrýt závazky. "

Na to jsem reagoval, že OKD jsou zadlužené, ale nevím, zda vinou Bakaly.

M. Varadinková 2.6.2016 10:38

Bakalovi se říkalo loutkář

Takže když pravdoláskař Doležal píše "Bakala nebyl a není oligarcha v pravém slova smyslu, tj. koncentrát ekonomické, politické a mediální moci, neměl žádné vlastní politické ambice ani politickou linii", tak jednoduše (přímo pravdoláskovně) lže.

To, že tu politickou moc Bakala neuplatňoval s otevřeným hledím, že se neucházel o mandát od občanů, neslouží k jeho cti, ale je tomu právě naopak. Svůj vliv uplatňoval jednak manipulací (dotoval a myslím dodnes dotuje nejmanipulativnější pravdoláskařský plátek Respekt), jednak "taháním za nitky" v zákulisí. Prostě Loutkář.

Kdyby média byla opravdu nezávislá a kdyby havlisté neměli obšancovaný mediální mainstream, tak by se "bakaliáda" musela rozjet už dávno, bez ohledu na Babiše či Zemana.

To, že Bakala nabyl svůj miliardový majetek nečestně, se ví už mnoho let. Pouze to mediální mainstream odmítal proti němu hrát. Kdyby Bakala místo Havla sponzoroval třeba Klause, tak by na něm média nenechala nitku suchou ani na chvíli.

M. Prokop 2.6.2016 12:18

Re: Bakalovi se říkalo loutkář

Vám z té P&L jebe čím dál, tím více.

Doležal a pravdoláskař, to je pitomost hrubého kalibru. Vandruje do P&L dnes a denně, jenže to asi není obsahem MV ROM.

M. Hatlák 2.6.2016 8:34

Pretty woman

Nic proti tomu, ale pan Bakala jen udělal to samé co ve filmu Pretty woman dělal Richard Gere. Koupil velkou "firmu", naporcoval ji a se ziskem rozprodal. A stejně jako Richard Gere se uměl pohybovat dostatečně vysoko, aby na tom měl zisk on a banky které v tom určitě jeli s ním. Jen ti, kteří mu to prodávali to pochopili až ve velkém finále, a s..e je, že na to nepřišli sami.

J. Fiedler 2.6.2016 7:44

Bakala není ten problém,

problém jsou politici,kteříOKD prodali za směšný peníze a dnes se tváří,že je to o.k. a stále jsou u válu.Kdo prodal Plodovou lidem,kteří věděli akorát to,že snad je na Kladně.Tak se dá pokračovat do nekonečna.Bakala se choval jak mu bylo umožněno.

Celá kauza OKD opět ukazuje,že za chyby(?)politiků zaplatíme všichni.

J. Kohoutek 2.6.2016 8:52

Re: Bakala není ten problém,

Co byla Plodová?

E. Pavel 2.6.2016 10:00

Re: Bakala není ten problém,

Tipnul bych si automatickou opravu "Poldovku"

H. Gene 2.6.2016 13:54

Re: Bakala není ten problém,

Jenže stát prodal alespoň s nějakým ziskem, druhá varianta byla se ztrátou provozovat. Jinak to stát neumí...

P. Kmoníček 2.6.2016 7:32

Pane Doležale,

Vaši úvahu nemůžou závistiví Češi pochopit a je to vidět i na názorové stránce.

J. Krejčí 2.6.2016 6:34

Dařbuján a Pandrhola

byla a je socializující výtvor znárodněné kinematografie z padesátých let. Je pozoruhodné, jak se nelida Pandrhola, ztvárněný ve filmu panem Hrušínským, i vizáží podobá panu Bakalovi.

M. Červeňák 2.6.2016 4:17

Pane Doležale, vy sám nejlépe víte

že ten, kdo chlastal s Havlem, je dnes ve vatě a za vodou...

J. Mrázek 2.6.2016 6:19

Re: Pane Doležale, vy sám nejlépe víte

Nicméně tohle jeho plkání zabere čas, který by lidé nedej Bože mohli věnovat průssšvihu, který se na celý svět řítí. Až už si to politicky korektně, či nekorektně označíme, stále je to absolutní porodnost ze strany dobyvatelů nejen Evropy, oproti tristní porodnosti místních obyvatel států, ta čísla jsou děsivá a vrací do třiceti let svět na středověký základ. Ale to nikoho zřejmě netrápí...nebo nesmí trápit...

J. Kopeček 2.6.2016 3:07

Optimální by bylo,

kdyby Bohumil tyto slinty laskavě nedovolil publikovat. Jenže on je rád, že to vůbec někdo otiskne.

T. Kubín 2.6.2016 1:07

to je trapnost ...

Doležalův zřejmě nejodpornější výplod. Obsese Babišem mu zřejmě zatemnila mozek, když je schopne obhajovat (a to mimořádně hloupě) toho, o jehož nemorálnosti, vyčůranosti a bezohlednosti už nepochybuje nikdo. Nejlepší ze všeho jsou ptákoviny o hodných a nezávislýchBakalových médiích sotjících proti zlému molochu. Když si vzpomenu na sviňárny, které třeba HN dělaly Fischerovi v prvním kole prezidentských voleb.....

M. Prokop 2.6.2016 12:20

Re: to je trapnost ...

Sviňárny Fischerovi? Jako že byl komunista nebo že je (dobře placené) želé?