19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SRPEN 1968: Novináři pracovali v ilegalitě

Mluvíme-li v těchto dnech o událostech v médiích před padesáti lety, většinou slyšíme jen o Československé televizi a Československém rozhlase. Jak známo vysílání z hlavní budovy na Vinohradské ulici skončilo 22. srpna brzy ráno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.9.2018 14:32

Nejsem a nikdy jsem nebyl v žádné politické straně. Jsem rád že novináři tehdy cosi dělali v ilegalitě. Mně, politický neaktivními občanovi bylo ale ihned po vstupu spojeneckých (okupačních) vojsk jasné, že tehdy byl jakýkoliv odpor už zbytečný. Byl jsem apolitický, politický realista. Rudá armáda nebyla ovnitelná nějakými pouličními protesty. Pozoroval jsem je na tancích dne 21 srpna 1968 na Náměstí Svobody. Na České ulici ve výkladní skříní knihkupectví byl nápis: "Vyměním brožovaného Lenina za svázaného Brežněva". To byl asi ten nejlepší novinářský stimul.

K. Oldřich 8.9.2018 15:30

No ovšem...

Novináři, kteří v r.1968 pracovali v ilegalitě, do té doby stáli pevně na hrázi socialsimu a míru. Někteří už s Gottwaldem a pak se Zápotockým a potom s Novotným. Po nich stáli pevně za novým výstředním úborem ksč, neb jiného nebylo. Dnes se všichni tváří, jakoby se vyskytli až po okupaci. Dejte se vycpat.

J. Tolman 8.9.2018 20:37

Re: No ovšem...

Řekl bych, že to byli hlavně novináři, kteří v rámci možností už od počátku šedesátých let tu hráz socialismu nahlodávali. Vzepětí odporu proti okupantům bych považoval za formu pokání, tj. něčeho, o čem mnoho Čechů nemá nejmenší povědomí. Lidé, o kterých píše pan Hvížďala, byli hrdinové. Kecy o komunistech si nechte pro takové jako jsou různí Zemanové, Klausové a Babišové.

J. Kanioková 8.9.2018 21:13

Souhlas,

byla to nezapomenutelná doba plná nadějí. Kdo to nezažil, nepochopí. Lidi si třeba nechali i ujet autobus do práce, dokud si neodstáli šílené fronty před stánky s novinami a nenakoupili. Hltali jsme to jako šílení, to nadšení se ani nedá popsat.

K. Oldřich 9.9.2018 1:26

Mě pane nepřesvědčíte. Byl jsem u všeho, co jsem popsal. Pěkní hrdinové. :)

J. Chaloupka 8.9.2018 13:18

V Mladém Světě nemohl pracovat nějaký tzv. novinář,

aby nebyl v KSČ. I autor?

B. Volarik 8.9.2018 20:52

Re: V Mladém Světě nemohl pracovat nějaký tzv. novinář,

Mladý Svět byl tehdy to nejlepší z možného. Lidé jako Křesťan a Hvížďala nebyli bolševici.