Středa 5. 6. 2024Dobroslav polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 46
  • Poslední: 14.7. 2011 19:30
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
T. Neumann 14.7.2011 19:30

demagogie

a to dosti primitivní, to se tak inteligentní a zkušený člověk jako pan Vlk nechá unést vlastní nabubřelostí, či něčím jiným?

kryl v písni Demokracie dle mého kritizuje až moc "plynulý" přechod do nového režimu se zachováním starého rozložení moci a neodpovědnost za své minulé činy. Nebyl takový optimista jako lidé kolem, měl svou povahu, ale tvrdit, že byl úplně mimo je víc než odvážné.

A. Richter 14.7.2011 6:37

smekám

Pane Vlk st., smekám.

Já vím, že Trávníček chce, aby se psalo Vlku st., ale jsem ze Slezska. Babička se narodila kolo Wieliczky.

P. Adler 13.7.2011 22:19

nooooooooooooooooooo ...

... priteli vlku, mam s tim povidanim jednu jedinou potiz: dochazi zde k zevseobecnovani ... karel kryl si to dovolil coby basnik, ale reci o emigrantech, kteri se vraci, aby cechum rekli, jak se to ma delat spravne, ty jsou nesmyslne ... ja vim, ja vim, jsou tam jmena (belohradsky, pehe, svejnar, atd.), jenze to jsou vyjimky, ktere potvrzuji pravidlo ... jenze zbytek jest sepsan tak, jako kdyby to pohrdani platilo o vsech, kteri odelsi jinam ...

ano, je pravda, ze nam svym zpusobem zamrzl cas ... dobre to kdysi davno vyjadril pan prof. ota ulc, ktery rekl, ze nam zamrzl jazyk ve chvili, kdy se nama zaklapla hranicni zavora ... vim to podle sebe: slova jako dohledat (misto najit) apod. mi zvedaji krevni tlak a hladinu adrenalinu ... jenze s tim nic nenadelam ... nekdy se tomu smeju, ale vetsinou mi to je naprosto jedno ...

jo, jiste, ta pisnicka mohla byt konina ... ale spis mam za koninu, kdyz se o ni ja nevim kolik let po autorove smrti mohou lidi porad jeste prit - a do krve ... vase starosti, deticky, na moji hlavu ... a rothschildovy penize k tomu ...

F. Svoboda 13.7.2011 18:49

Vyhazov z práce.

Pane Vlku   verš ..... 3) „ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce“ je zřejmě představa, jak „zlí kapitalisti“ .... jste vůbec nepochopil, neboť jste nežil v každodenní realitě. Já jsem byl zaměstnán v jednom velkém podniku na Vysočině, který byl líhní a zázemím komunistů. Po 17. listopadu jsem coby nestraník byl zakládajícím členem OF. Tehdy byli komouši opravdu milí a maličcí. Vedoucí funkce si ponechali a po roce vystrčili opět rohy - byl jsem jimi ze zaměstnání propuštěn ( právně to zvládli perfektně - zrušili oddělení ) a nedostal jsem žádnou práci ani v úkliodové četě.Loučil se se mnou ved. personálního oddělení s velikým úsměvem, jak se muto podařilo. S tímto člověkem jsem seděl v r. 1968-9 v jedné kanceláři- on četl Tribunu a já proti němu Reportéra. Takže po letech mně i jiným to odvedl.

J. Hajský 13.7.2011 17:00

Autor článku je demagog

Autor článku hodnotí Krylovy verše z roku 1993 optikou roku 2011. Už to je nefér. Jediná tučná a podtržená věta oznamuje, že Praha je pátý nejbohatší region EU. Autor je zřejmě zavilý pragocentrik, pro Prahu nevidí venkov a hlavně pohraniční regiony severozápadních Čech a severní Moravy. Celý jeden odstavec ospravedlňuje naše politiky porovnáním sezločinnými politiky v západní Evropě. Ne, že by naši polici byli nějací lumeni, ale silně to připomíná bolševické "vy u vás zase mlátíte černochy". O bezdomovcích píše, že to bývá jejich dobrovolná volba. Některých jistě ano, ale většinou se bezdomovcem stal třeba starší pracovník zkrachovalého podniku (zkrachoval ten podnik vinou majitele nebo dělníka?), kterého už nikdo nezaměstnal a on měl na vybranou buď nejíst a umřít nebo neplatit nájem a stát se bezdomovcem. Pan Vlk má vlastně pravdu: umřít hlady nebo být bezdomovcem byla jeho svobodná volba.

B. Brousková 13.7.2011 16:38

Básník touží stát se trpaslíkem

Pokud se nemýlím byl to Milan Uhde, kdo kdysi napsal povídku o soudruhu učiteli, který  si doma připravoval rozbor lidové písně Kalamajka. Poznamenal si, že kalamajka je lidový tanec na rozdíl od rokenrolu a jiných úpadkových.tanců. U textu : "Vzal si ženu Elišku v roztrhaném kožíšku" si poznamenal, že je potřebné vysvětlit žákům proč tehdy musela mladá děvčata chodit v roztrhaném oděvu, zatímco boháči se hřáli v drahých kožiších. Nakonec ovšem chudák soudruh učitel spáchal sebevraždu, když zjistil, že vysvětlit z hlediska pokrokovosti slova mik mik mik je naprosto neřešitelný problém. Ona proslulá otázka :"Co tím chtěl básník říci?" jako symbol blbosti tazatele jistě platí i dnes. Karel Kryl byl   komplikovaná bytost, ale pokud vím, tak jeho dědeček vlastnil tiskárnu, kterou v padesátých letech zabrali komunisti a drahé tiskařské stroje při tom  rozmlátili palicemi. Rozmlátili je proto, že podle jejich názoru kdyby to neudělali, mohl by odložené stroje zneužít nepřítel k tisknutí nenávistných pamfletů a hanobit  rodnou stranu všeho pracujícího lidu. Že to byl ten hlavní důvod mohu potvrdit, protože přesně totéž udělali při rušení jedné zbraslavské tiskárny v sedmdesátých letech. Takže i Karel Kryl byl vlastně buržoazniho původu a že by zaviděl Havlovi jeho peníze? Pokud jde o text  písně Demokracie,  Karel Kryl těmto a podobným popěvkům říkával častušky a příliš si je nepovažoval  Na rozdíl od těch míněných opravdově.Takže jaký smysl má dělat její rozborku a sborku?  Ale byl to on kdo první vyslovil slovní spojení  staronové struktury .Koho tím myslel? Havla? On měl sice výhrady skoro ke každému, ale uměl rozlišovat. Například na otázku jak se dívá na Václava Klause odpověděl, že kalkulačkám vůbec nerozumí. Byl to on kdo se první zeptal: "Jak chcete dělat privatizaci, když na to nemáte potřebné zákony?" Bylo to od něj naivní? 

B. Brousková 13.7.2011 16:51

Re: Básník touží stát se trpaslíkem

Byl to on, kdo se divil tomu, jak se mohou politici před volbami tak nenávistně napadat, když neví, jak volby dopadnou a koho budou potřebovat do koalice. Byl opravdu mimo? Nechme Karla Kryla odpočívat na břevnovském hřbitově. Občas tam zajdu a téměř vždy má na hrobě čerstvé květiny. A velice mne překvapilo , že nikdo neukradl destičku s jeho vygravírovaným portrétem opřenou o náhrobní pomník ve tvaru rozevřené knihy, kterou tam kdosi dal.  I to o něčem svědčí.  Už tam odpočívá sedmnáct let.

M. Hoblík 13.7.2011 15:38

Opravdu zcela stupidní rozbor textu!

Autor článku nemá ani na hrdobce!

R. Langer 13.7.2011 14:02

To je zvláštní,

já ten text vnímám úplně jinak... ;-)

P. Schuh 13.7.2011 12:23

Nechte Kryla...

Proboha nechte toho Kryla už na pokoji. Většina z Vás sami povědomě hrbíte hřbet, aby jste třeba nepřišli o práci. Kryl byl rebel za každého počasí a za každého režimu. On hřbet nehrbil. Je ovšem vidět, že jeho texty stejně tak jako pálili komunisty, dnes pálí i mafiokapitalisty.  Dnes se Kryl nezakazuje, akorát se nikde nehraje (rádio, televize).

J. Adler 13.7.2011 20:15

Re: Nechte Kryla...

Vite, ja si nejsem tak jist, ze se pan Vlk st. chtel trefit vylucne do Kryla. Mam pocit, ze pisen pana Kryla vyuzil k tomu, aby se trefil do emigrantu. A pri tom trefovani se do emigrantu zevseobecnuje opravdu az nepripustne, jak uz to byva jeho zvykem.

V. Kusý 13.7.2011 11:06

Po přečtení Vašeho článku vidím

svým duševním zrakem, jak v letech školní docházky své ratolesti říkáte: "Z těch špatných známek si nic nedělej, za prvé učitel je pitomec a za druhé jsou tam u vás určitě ještě horší žáci."

K. Kužel 13.7.2011 12:57

Re: Po přečtení Vašeho článku vidím

Kdyby existovaly brýle na "duševní zrak", viděl byste možná článek trochu jinak.

V. Kusý 13.7.2011 13:16

Re: Po přečtení Vašeho článku vidím

Jistě ne.Nejde o to, čeho jsme dosáhli, ale o to, že jsme nedosáhli toho, na co máme!Pokud je autor sám se sebou spokojen, ať to probůh, nevnucuje jiným!Já ten pokrok vidím a uznávám, ale to ještě neznamená, že je všechno v pořádku!A to jsem nezmínil fakt, že dehonestovat mrtvého je mezi slušnými lidmi považováno za hyenismus.Na to také brýle nepotřebuji, na to stačí kinderstube.

K. Kužel 13.7.2011 13:27

Re: Po přečtení Vašeho článku vidím

NIKDY NENÍ VŠECHNO V POŘÁDKU! Leda snad na krchově. V životné společnosti živoucích lidí se vždy najde nějaký binec, který je možno a záhodno kritizovat.

Pan Vlk podle mého názoru K. Kryla nijak nedehonestuje. Snad ho trochu sesadil s vysokánského podstavce, na kterém ho lidé vidí. O jeho předchozí tvorbě ostatně mluví takto:

"Karel Kryl se na konci života naprosto a úplně mýlil.

Což nijak nesnižuje geniálnost jeho ostatní tvorby. Ale nakonec psal s neodůvodněnou nenávistí a ukřivděností v srdci. A z toho žádné dobré dílo nikdy nevzniklo."

V. Kusý 13.7.2011 14:35

Re: Po přečtení Vašeho článku vidím

Pokud není vše v pořádku, nelze se smířit.Bohužel tu smířlivost pan Vlk projevuje.Pozitvní věci není pořeba vynášet do nebe, chválí se samy.Ke Karlu Krylovi, uznávám, že jsem použil pejorativní výraz, ale bránit se nemůže, tak ho nechme spát.

K. Kužel 13.7.2011 15:24

Re: Po přečtení Vašeho článku vidím

Jak jsem byl napsal:"...vždy (se) najde nějaký binec, který je možno a záhodno kritizovat." A těch binců je tolik, že v nich lztrácíme přehled. A hieararchii. Více vadí korupce politiků a státních úředníků, než zvěrstva páchaná zelenou ideologií (fotovoltaika, řepkový sajrajt do pohonných hmot, topení dřívím v uhelných elektrárnách...), tím, že o naší budoucnosti rozhoduje bruselské panstvo, které se dalo cestou novosocialistického plánování (dohnat a předehnat..., zachytit nástup..., aplikovat udržitelný rozvoj, udržet EURO ať to stojí, co to stojí, atd.).

Dobré věci se možná chválí samy, ale v současné beznaději, vyvolávané hlavně cizinci vlastněnými médii, je jaksi není vidět. Proto je velmi záslužné na ně tu a tam poukazovat.

Ke Krylovi: Když umře velká a význačná postava, je zcela běžné, že je její život a dílo přetřásáno a přehodnocováno. Postupem času se diskuse uklidní a výsledné hodnocení se (snad) posune k objektivitě. Opakuji, že p. Vlk hodnotí dřívější tvorbu KK jako geniální, ale tu porevoluční jako ujetou. Do jaké míry je jeho odsudek oprávněný, rozhodne asi budoucnost.

S. Netzer 13.7.2011 10:58

"Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

Celý článek připomíná spíš účetnickou bilanci, než rozbor básnického textu. Umělcova citlivost, idealismus a jeho setrvávání na principech jsou naprosto cizí pro osobu, která pokládá za uskutečnění toho, za co KK během svého celého života bojoval, pestré fasády a plný báchor. Snad nejlépe ilustruje toto smýšlení výrok "Havlovi byli milionáři a to nějak Kryl nemohl rozdýchat".

S. Netzer 13.7.2011 11:03

Re: "Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

A autorovy úvahy o emigrantech jsou hodny jeho minulosti člena KSČ.

V. Váňa 13.7.2011 12:01

Re: "Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

Proč a v čem, prosím? I já jsem se setkal s emigranty, u kterých mi připadalo, že nám skutečný ekonomický rozvoj ani nepřejí. Pravda, byla jich menšina, ale byli. Vy takové neznáte?

A vysvětlení pana Vlka podložené názorem psychologa nemusí být nepravdivé. Opravdu jen málokdo z nich byl brán vážně, opravdu jsme si jich nevšímali.

Pokud se dobře pamatuji, tak po listopadu, právě začátkem 90. let byla mezi lidem obecným k emigrantům velká nechuť. K tomuto postoji měl každý svůj důvod. A obávám se, že byl v naší společnosti tento přístup většinový, ale naprosto nesouvisející s příslušností ke KSČ.

K. Kužel 13.7.2011 13:18

Re: "Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

Profesionální kritik by se možná věnoval více poetice Krylova textu, zařadil ho do kontextu jeho celkové tvorby atd...

Pan Vlk rozebral to, co z textu čiší na sto honů: ukřivděnost, nenávist.. a udělal to, podle mého názoru, dobře.

Výrok "Havlovi byli milionáři a to nějak Kryl nemohl rozdýchat" mi zní docela pravděpodobně. Máte pro Krylovu averzi vůči Havlovi jiné/lepší vysvětlení?

P. Urban 13.7.2011 16:22

Já ano. Viz níže.

S. Netzer 13.7.2011 16:29

Re: "Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

Vaše a Vlkovo vnímání Krylova textu není nic jiného, než potvrzením jeho slov:

"ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,

ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce

a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce"

Že z toho textu "číší na sto honů: ukřivděnost, nenávist.." může pociťovat pouze ukřivděný ex soudruh, kterého se dotýká, že ho někdo prokoukl. Přičemž to ex soudružství se vyskytuje asi zrovna tak často jako ex černošství.

K. Kužel 13.7.2011 18:24

Re: "Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

Dovoluji si zopakovat otázku z mého předchozího příspěvku:

"Máte pro Krylovu averzi vůči Havlovi jiné/lepší vysvětlení?"

Vaše vysvětlení by mne opravdu velmi zajímalo.

K. Kužel 13.7.2011 18:27

Re: "Cesta z opozice do opozice neexistuje. Jen setrvání na principu." (K. Kryl)

K textu o kradení, týrání a zpívání, na který odkazujete, doporučuji přečíst si ještě jednou, tentokrát s otevřenýma očima, odstavec 2) článku p. Vlka.

P. Urban 13.7.2011 10:54

Licence básníka a analytika

Na startu ekonomické transformace jsme si byli všichni rovni. A ti se správnými kontakty si byli rovnější. Mnoho "bývalých" se uchytilo v novým poměrem a o druhých rozhodovali stejně jako dříve. Včetně vyhazování z práce, pokud to byli bývalí ředitelé, nyní manažeři. Pokud bychom pod pojem krádež zařadili i korupci, pak se obávám, že ono dvojnásobné zvýšení je odhad velmi skromný.

Byla to doba, kdy mohl jeden ministr vyhazovat ředitele dosud státních podniků, kteří mu nepřispěli na dovolenou, nakupovat pozemky ve strategických oblastech na své jméno a zástupců zahraničních firem se otevřeně zeptat : Co z toho budu mít já ? Takhle otevřeně to dneska funguje už jen na regionální úrovni, aspoň doufám.

Slyšel jsem minimálně o jednom případu, kdy průkopník sametové revoluce v jednom regionu byl později málem „odstřelen“ místní pobočkou OF tvořenou mj. i členem StB. Jak to vypadalo na celostátní úrovni, nevím. Je ale známo, že když tady bylo zapotřebí někoho znemožnit, přišly ke cti i zatracované materiály StB. Přinejmenším z pana Bartončíka „zrádce“ udělán byl. Takoví lidé nebyli věrohodnými hlasateli pravdy. Ale užití takovýchto metod budí skepsi.

P. Urban 13.7.2011 10:55

Licence básníka a analytika - dodatek

O existenci toho, co Kryl nazval "šmelinářský šmejdem" dnes pochybuje málokdo. Dnes se ovšem označují termínem „tuneláři“. Později o nich hovořil i sám „král Václav“. Ovšem jeho rudolfinský projev měl poněkud zpoždění. Takže ona "jedna ruka" také není úplně mimo. Tím spíš, že OF načas skutečně převzala vedoucí roli KSČ. Bez tajné policie a politických procesů. Ale s médii, která změnila vlajku, nikoli však styl. Tehdy skutečně platilo „pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem“. Že v době napsání „Demokracie“ už tou partají nebylo OF a že o něco později se korytáři rozešli do různých partají, je jiná věc.

Summa sumárum : Vlkova recenze je přinejmenším stejně zjednodušující, jako písnička sama. Zbytek článku, sám o sobě zajímavý, tak dostává příchuť zatracované politické agitky. Licence básníka, byť politizujícího, je přece jenom širší, než licence analytika.

J. Jirát 13.7.2011 10:47

Milý pane

Vlku, moc se Vám to povedlo.

B. Pauk 13.7.2011 10:39

Blbý a hnidopišný autor

Zatímco Krylovy básně hodnotu neztrácejí a inteligentní lidé dobře vědí, že Krylovi nevadila demokracie jako taková - nýbrž právě ta autorova čecháčkovská, dlouhé a jalové výplody autora pamfletu nikdy žádnou hodnotu nezískají.

J. Anděl 13.7.2011 10:18

Karel Kryl

Kryla jsem miloval a mám ho rád dodnes. Když jsem hrával na kytaru o ohňů děvčatům, ne vždycky to fungovalo, protože jsem místo o koních zpíval o růžových kavalírech, plaváčcích, o snění při onanii nebo o hraní s kostrami (i když to stejně fungovalo dostatečně).

K jeho posledním písničkám se nechci vyjadřovat a netroufl bych si na analýzu ve stylu pana Vlka. Snad jen tolik, že už jsem je nezpíval. Měl jsem problém zpívat písničky, se kterými jsem nesouzněl.

To neznamená, že bych odsuzoval Kryla, je mi líto, že se nezrealizovalo to, o čem asi snil. Nechci to rozebírat, to je prostě život. Mně začínal,panu Krylovi tak či onak končil. Pořád ho mám v úctě.