25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Liberta 17.10.2007 22:14

Re: Obávám se

Jistě, nevím, proč se tu Ance (tj. nájemníkovi) úpěnlivě doporučuje, ať se stará sama! Ne každý se zajímá o údržbu bytu a domu, ne každý pro to má čas, buńky, znalosti, chuť nebo sílu.  Za nájemné si chce tohle všechno KOUPIT. Nemusí být přitom nijak líný nebo remcavě neschopný. Připadá mi to jako agitka z komunistických dob: zapojte se, občané, přiložte ruku k dílu, kritizovat umí každý, ale konstruktivní přístup charakterizuje dobrého soudruha ;-PR^ Důsledkem pak byl národ "všeumělů", kteří do všeho fušovali a jejichž diletantství se odbourává už druhou generaci. 

Liberta 17.10.2007 22:05

Re: Jak se opravují obecní domy

Senza! Dobré školení pro AnkuR^R^

Liberta 17.10.2007 22:02

Re: Re: Re: Re: Jednoduchá rada

Bydlím v tomto domě už 14 let - původně v majetku městské části v centru. Vaše zkušenosti jsou naprostým pravidlem. Dům je z 30. let, takže za těch 14 let jsem tu zažila řadu oprav a rekonstrukcí (střecha, stoupačky opakovaně, elektroinstalace, koupelny, terasa, betonování dvora, fasády, přístavba přístřešku pro popelnice, přestavba kotelny z uhlí na plyn a úprava radiátorů, ventily...). Naprosto všechny probíhaly tak, jak popisujete. Lhostejnost obce přímo bučela! Při posledních pracech (koupelny) před přivatizací jsme se už každý ve svém bytě dost angažovali a práce si hlídali, ale bylo to těžké. Řemeslníci s námi jednali s neskrývanou neochotou a pohrdáním, neboť jsme nebyli investorem (tím byla obec). Nadstandardní požadavky jako skutečně rovně spárované dlaždice, správně přimontované baterie, jednotná (bílá, nikoliv různě zažloutlá a našedlá) sanitární keramika na záchodové míse, umyvadlech, vaně - to všechno byly pro ně požadavky jako z Marsu...Prostě se s tím smiřte. Asi jste mladší ročník, že?

Liberta 17.10.2007 21:52

Re: Re: Ano, paní Müllerová, mravy upadají. Myslel jsem, že popisujete zkušenosti moje zkušenosti

"Jak může být pracovník obce spokojený s prací, na které i takový analfabet jako já pozná, že je odfláknutá strašně? Že nevolá majitele stavební firmy k odpovědnosti?"

JAK? Docela jednoduše. Pracovník obce není majitelem, který osobně z pronájmu tyje, ani nájemníkem, kterého se to fyzicky dotýká - pracovníkovi obce je to šuma fuk! Pobere svých patnáct čistýho a "můžete mě mít rádi"...Pane bože, tak jednoduše to funguje....a tak složitě se to prosazuje.

Dokud jsme byli v majetku obce, vypadalo to tu velmi podobně. Nyní, když jsme dům vlastníků bytových jednotek (a obec zůstala vlastníkem několika nezprivatizovaných), to funguje už jinak. Stavebníky si přísně hlídáme a sekýrujeme je - jde o naše bydlení, o naše pohodlí a o naše peníze, že. Pokud však něco rozhodujeme na domovních schůzích a zástupce obce tam má taktéž za ony byty hlasovat, je to markantní: je mu to naprosto fuk, zvedne ruku pro jakýkoliv nejpohodlnější návrh.

HonzaV 17.10.2007 20:58

Re: Obávám se

Jako soukromý vlastník bych se klidně díval, jak se lešení objevuje a mizí - mám za to, že bych ve smlouvě měl pevnou cenu a pevný termín předání díla, jakož i sankce za nesplnění smluvních závazků. Firma ať bojuje jak umí, mohlo by se stát, že by barák rekonstuovala v podstatě zdarma.

dvd 17.10.2007 20:56

Buďte kliden, příteli

Váš domácí skončí nedobře: opravit nejprve fasádu a pak - snad, někdy - okna může jen trouba. Na druhé straně: než zkrachuje, tak od něj můžete očekávat ještě mnohá překvapení. Majetný člověk není nic špatného, pokud chápe "noblesse oblige". Ovšem majetný blb je tragedie. Pro všechny.

HonzaV 17.10.2007 20:54

Re: Obávám se

no - a právě proto je jednoduché řešení: proč bych měl za "NAŠE" peníze opravovat někomu byt? Zprivatizovat - a je to boj společenství vlstníků nebo družstva - a hotovo. Za utržené peníze lze např. opravit silnice :-D

fanda 17.10.2007 19:43

Re: Ance bych doporučil, koupit dům vlastní.

Paní či pane Tino,

píšete :" Co kdyby Anka si takhle pořídila své vlastní bydlení a neregulované", přečetla jsem si stížnost Anky, která má "patu i hlavu", píše o tom, že bydlí v obecním domě, kde jsou prováděny rozsáhlé opravy domu, a firma která práce provozuje, je "lempl", která pracuje pouze někdy, a Anka upozorňuje na to, že by zadavatel prací a vlastník domu -  tedy obec se měl "starat" o to jak nakládá se svými, tedy našimi penězi a minimálně kontrolovat, jestli práce, které provozovatel prací provozuje, odpovídá objednávce a tedy následné i fakturaci, o tom píše paní Anka ve svém článku, ale je zcela možné, že jste četl, či četla cosi jiného...

Psí vrah Čumil 17.10.2007 18:32

Re: Re: Ano, paní Müllerová, mravy upadají. Myslel jsem, že popisujete zkušenosti moje zkušenosti

No, to já nevím, vzácná paní. Já mluvím o vlastních zkušenostech z podobné akce. ta shnilá, resp strávená okna nám prostě zůstala, protože pan domácí - smluvní nájemné, prosím, žádné regulované - neměl údajně dost prostředků. Metoda je to tedy naprosto stejná - z dálky, jak ministr války, zblízka, jak když ho ztříská. Jestli stavební dozor koukal do stavebního deníku, nemám ani potuchy.

Anka 17.10.2007 17:51

Re: Ano, paní Müllerová, mravy upadají. Myslel jsem, že popisujete zkušenosti moje zkušenosti

No, jsem absolutní řemeslnický analfabet, ale tolik chápu, že fungují kontrolní dny, stavební deník, ne? Jak je možné, že není žádná posloupnost prací, že příkladně od pondělka se po lešení proháněl jen jeden lakýrník? Jak může být pracovník obce spokojený s prací, na které i takový analfabet jako já pozná, že je odfláknutá strašně? Že nevolá majitele stavební firmy k odpovědnosti?

MirkaP 17.10.2007 17:39

Re: Jak se opravují obecní domy

R^R^

Anka 17.10.2007 17:35

Re: Re: Re: Jednoduchá rada

To nic, Jiří, to nic. I já jsem rozjetá, protože mne míchá, že obec vůbec nehledí, jak vypadá práce, za kterou platí. Chystáme se na adaptaci bytu, je to naše režie, od nikoho nic nechceme, ale neumím si představit, že bych dopustila, aby práce probíhaly obdobně jako ty, které teď honoruje obec. To mi vadí, že je to pod heslem z cizího krev neteče.

Jiří 17.10.2007 15:13

Re: Re: Jednoduchá rada

Máte  pravdu !!  Špatně jsem Vás pochopil. Já byl trochu rozběhnutý nad článkem pana poslance Křečka, a tak jsem nečetl dost pozorně. Sorry.

Psí v rah Čumil 17.10.2007 14:07

Ano, paní Müllerová, mravy upadají. Myslel jsem, že popisujete zkušenosti moje zkušenosti

s opravou pláště domu, v němž bydlím. S jediným rozdílem - že totiž jeho majitelem je soukromník, jenž velice dbal na to, aby okna, do jejichž rámů už nebylo ani lze připevnit nové plechové parapety, zůstala na svých místech. Do bytu nám, díky speciálnímu zacházení firmy se střešními okapy, nateklo naštěstí jen jednou. Těmi okny ovšem teče pravidelně při každém větším deští. No, nakonec - moje parkety to nejsou...:-/

dvd 17.10.2007 13:53

Jak se opravují obecní domy

(1) Jenerálního dodavatele vybere radnice (správa obecního majetku). Zakázku za 1 milion dostane firma švagra pana radního, který zase obstaral pro naši sekretářku Marušku (která obcuje s šéfem onoho odboru) obecní byt.

(2) Protože onen jenerální dodavatel má sice hojně referencí, leč nic neumí, snaží se sehnat subdodavatele za 3/4 milionu. Subdodavatele promptně dohodí správní firma: "Jsme jedné krve, ty i já!"

(3) Subdodavatel si obstará "íčaře" (to jsou jednotliví řemeslníci co mají IČ, dříve IČO) nejrůznějších kvalit, případně nějakou fu minifirmu. Celkem za 1/2 milionu.

(4) A když to nejnižší patro v tomto řetězovém kšeftu udělá práci za 1/4 milionu pořádně, je to velké vítězství. Většinou to ještě ***** (tady bylo původně neslušné slovo).

A tak se může stát, že střechu opravuje "odborná firma", která netuší, že lepenka se u zdi vytahuje do fabionu a rozhopádně na okraji nekončí před okapovým žlabem. Anebo radnice dodá projektanta topení, který oslňuje harmonogramem v Excelu, leč si neprostuduje místní situaci a projektuje stoupačky procházející vanami v v koupelnách. Na závěr snad poznámku mého dvorního dodavatele, což není sice firma z nejlacinějších, ale jím rekonstruované domy z let před rokem 1914 jsou jeho nejlepší reklamou: "Já nechci dělat pro radnice. Úplatky dávat moc neumím a představy radničních úředníku o stavební činnosti jsou ještě trapnější, než mívaly ty uprchlice od vařečky v OPBH."

dvd 17.10.2007 13:47

Obávám se

že stejně jako Tino máte zřejmě potíže pochopit psaný text. Ono totiž nejde o to, že by veřejný vlastník(= OBEC) "málo utrácel" za opravy, ale o to, že vyhazuje peníze z oken, což by si zřejmě soukromý vlastník nedovolil.

A kdybych Vaše uvažování dohnal ad absurdum, znamenalo by to, že "opravuje-li" obec dům s regulovanými nájemníky, tak může peníze rovnou splachovat do záchodu. Představy o hospodaření s veřejnými (tedy NAŠEMI) penězi máte vskutku úctyhodné.

Anka 17.10.2007 13:11

Re: Jednoduchá rada

Milý Jiří, moje psaní bylo ale o něčem jiném přece. Předně dům je v majetku jedné z největších městských částí, za další zde bydlíme velmi krátce a podle toho, jak dům vyhlíží, nelze tvrdit, že by nějakým zásadním způsobem ovlivňoval obecní rozpočet. O to mi šlo, že se zbůhdarma vynakládají peníze za šlendriánsky odvedenou práci, nic víc. V domě nás bylo dost, kteří se chtěli s obcí podělit o náklady na výměnu oken, nikoho to nezajímalo. Mám Vám rozumět tak, že kdo nebydlí ve vlastním, je v podstatě vyžírka? Nevěřím, že by se našel člověk, kterému by se líbilo, aby obecní domy korporativně vypadaly jako Chánov, protože nic jiného si zlotřilí nájemníci nezaslouží.

Jiří 17.10.2007 12:30

Jednoduchá rada

Milá autorku, když je ten majitel tak neschonej, bydlení tak složité tak se odtěhujte jinam. Dnes už není bytů takový nedostatek jako kdysi. Nezapomínejte, že dobrovolně bydlíte v nájemním bytě, ne ve svém!  Stav toho objektu Vám nedělal možná řadu let starosti, bylela jste za min. nájem, za který majitel asi těžko mohl investovat do oprav. teď když konečně majitel nějaké finance sehnal a má snahu svůj majetek opravovat, vylepšovat tak Vás to obtěžuje a vadí Vám to. Nežehrejte, ukažte že se umíte o sebe postarat a klidně si najděte jiný pronájem nebo si vezměte hypotéhu a něco si kupte. Proboha ale starejte se o sebe. Tyhle návyky z minulosti podle kterých nic neděláme a čekáme až někdo začne něco dělat a pak to posuzujeme a hodnotíme jsou strašné.

Anka 17.10.2007 12:01

Re: Chtěl jsem překopírovat příspěvek

dvd, zkopíruj to do notepadu a zruš zalamování řádků, pak se to sem zkopíruje bez těch nejapných hlášek.

dvd 17.10.2007 11:20

Chtěl jsem překopírovat příspěvek

který jsem uvedl na adrese

http://sumavak.bloguje.cz/604402-tak-nam-zrekonstruovali-dum-pani-mullerova.php

A ač má onen příspěvek 5 (pět) odstavců, sdělil mi slabomyslný systém používaný na Psu (a Lidovkách), abych jej zkrátil o 18 odstavců. Nemohl by už někdo tenhle trapný šmejdsystém nahradit něčím rozumnějším?(Y)

R. 17.10.2007 10:35

Re: Ance bych doporučil, koupit dům vlastní.

Ja chapu vase spravedlive rozhorceni, zkuste se vybit u clanku naseho mileho soudruha Krecka. V tomto dile slo, myslim, o neco jineho.

KKK 17.10.2007 10:23

Ance bych doporučil,

 aby ve volných chvílích více četla, potom by mohla použít lepší nadpis článku. Myslím, že v národě je tato hloupost velmi zakořeněná.

servác 17.10.2007 9:14

Re: Obávám se

Naprosto souhlasím. Bydlím v domě soukromého majitele a ten si efektivnost řemeslníků zatraceně hlídá!

Anka 17.10.2007 9:02

Re: Ance bych doporučil, koupit dům vlastní.

Vážený, rozzlobil jste se na mne pěkně, ale mám obavu, že jste mě vůbec nepochopil. To nás všechny v domě zlobí, že obec vybrala firmu, která na tak velkou zakázku prostě nemá a nedokázala ji zvládnout. Zdá se Vám ekonomické, aby se nalakovala okna, a přes hlasité volání nájemníků, že by je nejdříve měl dát do pořádku truhlář, nereagovala, aby se posléze zjistilo, že nájemníci měli pravdu, okna opravdu jsou zkroucená, zavírat nejdou? Že nově nalakovaná okna se hoblují, znovu lakují. Že se lakují okna, která se při stavbě lešení ťukla a bylo třeba je nejprve zasklít. Že se lakují okna s vypadaným kytem, který se připlácává na právě zaschlý lak, že se nezakryjí terasy bez dlažby a lidém pod nimi teče do bytů, že se nenapojí okapový svod a lidé v několika patrech mají promáčené zdi. Drobnosti, jako že se po ukončení práce nechají o lešení opřené žebříky, aby si nájemníci v noci užívali s courajícími opilci po lešení, považuji za folklorní vložku.

dvd 17.10.2007 8:07

Obávám se

že jste nepochopil o co jde. Neodvedu si představit jakéhokoliv soukromého vlastníka činžovního domu, který by - byť měl dům plný regulovaných nájemníků - toleroval nějakému dodavateli to, co bezostyšně toleruje vlastník v hávu obce. Jako soukromý vlastník bych si určitě nedovolil nechat postavit lešení - a pak jej bez provedení jakýchkoliv prací nechat demontovat. A jen tak mimochodem uvádím, že s údržbou nájemních domů mám nemálo zkušeností a to jak z těch soukromých tak obecních. Prostě to, co je možné při "údržbě" obecního je u  soukromého vlastníka nemyslitelné. (Nějaké příklady ze života sem ještě během dne přidám.)

mil 17.10.2007 7:30

Re: Re: Ance bych doporučil, koupit dům vlastní.

Milý nebo snad milá Tino, v těch dobách dávných - minulých se ovšem řemeslníci snažili, aby práci dělali co nejlépe a záleželo jim na tom. Čtyřicet let komunistické devastace způsobilo, že dnes řemeslníci zhusta neumí a těch pár, kteří by se styděli za špatně odvedenou práci, to nevytrhnou. A myslím, že Anka spíše žehrá na tohle, než na své potíže. To, že obec najme špatné řemeslníky za nekřesťanské peníze je ovšem věc druhá. Tam to přnemenším korupcí, bezcharakterností a zlodějnou všech zůčastněných zavání.

Tino 17.10.2007 6:53

Re: Ance bych doporučil, koupit dům vlastní.

 A ještě dodatek.

 Vdobách dávných - minulých, nebývaly byty obecní. Byly pastoušky. Ty byly pro ty skutečně chudé, nemohoucí. A ti byli rádi, že mají kde hlavu složit. To byla taková obecní charita, na kterou přispívali občané obce. Komunisti z toho udělali levné bydlení pro vybrané. Nebyly to pastoušky, ale prvotřídní obydlí. Zdevastovali je především bydlící nájemníci a také neschopní komunističtí vedoucí Bytové Správy(či jak se ty úřady jmenovaly). Zlodějna, korupce, zhnilost lidí a hlavně bezcharakternost všech zůčastněných. To je viník vašich směšných problémů Anko!!!

Tino 17.10.2007 6:30

Ance bych doporučil, koupit dům vlastní.

 Anka jistě nemá potuchy, co obnáší údržba domu. Ona totiž bydlí u někoho. O dům se nestará a ten chátrá. Žeby sem tam támhle něco poopravila, vyměnila za nové, tak trochu se nadřela s nějakou patálií, nemůže být ani řeči. Anka totiž bydlí a přece platí! Tak proč by se měla zavčas starat? Ať se stará ten, komu platí! Platí málo, ale to ji vůbec nevadí. Vždyť kdo je chytrý, platí co nejméně. Že?

 Co kdyby Anka si takhle pořídila své vlastní bydlení a neregulované? To by bylo něco! Moci se starat sám o sebe a nikoho nemuset kritizovat pro neschopnost. To by hnedle bylo jináč. Anka by měla všechno vpořádku a včas a hlavně za svoje prachy, které si v potu tváře vydřela. Nebyla by živa z práce druhých a byla by i na sebe hrda, co všechno v životě dokáže. Také by ovládla z úsporných důvodů desatero řemesel, aby mohla být vůbec majitelem svého bydlení.

 Co Anko?! Nemáš chuť a odvahu se do toho pustit? No jó! Vono je pohodlnější lenošit a nadávat na ten bor-el. Na ty pitomce řemeslníky z těch všivých firem a toho blbého majitele domu, který ti nedokáže zajistit pohodlíčko za jeho peníze. Že?!