27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Soukromí se přežilo...

Nedávno vody českého mediálního prostoru rozproudila zpráva, podle které „Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy.“ Alespoň takovými slovy byla zpráva uvozená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 28.8.2017 20:31

Re: Neznám detailní funkci údajné aplikace v mobilu,

To ale není moc přesné - požadavek je na zpřístupnění GPS lokalizace.

L. Novák 28.8.2017 19:29

Neznám detailní funkci údajné aplikace v mobilu,

ale operátor sítě může zjistit polohu zapnutého mobilního telefonu sám bez aplikace nainstalované do mobilu. Ta je možná dobrá pro uživatele mobilu, že dokáže z dat dodaných operátorem zobrazit s určitou přesností polohu, kde se nachází, ale operátor to může udělat zcela nezávisle díky síti, v níž se uživatel pohybuje a mobil se přihlašuje k nejbližším komunikačním místům, aby bylo zřejmé, kam se mají propojovat příchozí hovory.

Celé mi to, jak to popisuje autorka, připadá velice podezřelé.

M. Prokop 28.8.2017 18:08

Re: poučená občanko Svobodová

Zajímavé, já si takových předpovědí nevšiml, zvláště těch lhůt. Neměl jste vidění?

A. Alda 28.8.2017 16:11

Naprostý souhlas.

Blíží se nám totalita exponenciálně horší všech předešlých.

J. Jurax 28.8.2017 15:43

Re: On se telefon

Ehm ... taky Vám nikdo nenařizuje, jaký a zda vůbec máte mít mobil ... :-)

Pamatuju doby docela nedávné - jen dvě desítky let dozadu - kdy lidi přežívali bez mobilů, natož bez stálého připojení k cecku sítě ... :-)

J. Jurax 28.8.2017 15:34

Re: On se telefon

Jistě. Ve městě bude přesnost značné, v hlubokých lesích menší.

Tohle z principu mobilů mohl operátor vždy. Komu informace smí skýtat a komu všemu je ve skutečnosti skýtá v reálném čase i zpětně ovšem netuším.

Zas na druhé straně je mi to celkem fuk ... :-)

J. Jurax 28.8.2017 15:29

Re: On se telefon

No, požadavek autorky je mi zcela pochopitelný a vřele se pod něj podepíšu.

Jenže - když něco technicky jde a je už vykoumáno jak, tak to taky někdo bude realizovat. Ono se to může hodit státu i soukromým subjektům. Nedělám si iluze, že nějaký zákon či předpis to nějak spraví. Ono když se chce, tak se najde dobrý důvod i cesta a tak dál a podobně.

Chci-li žít a normálně fungovat a neobejdu se přitom bez mobilu - což mi připadá stěží pochopitelné, ovšem jsem ročník 49 :-) - pak mi nezbývá než riziko přijmout. Ono pro 99 procent populace je to riziko celkem mizivé.

No a taky, pociťuji-li v tomto punktu mírnou paranoiu, se mohu spokojit s telefonem ouplně blbým, co umí akorát telefonovat a SMS.

No a když chci být v bezpečí před mobilem, vypnu ho, vyndám baterky a ještě ho vrazím do trezůrku ... a netelefonuju a nesurfuju. Horší je, když bych měl práci na mobilu nějak závislou ... holt nic není dokonalé ... :-)

P. Klíma 28.8.2017 15:08

Ať žije svoboda! Ať žije Apple !

P. Boublíková 28.8.2017 15:02

Re: On se telefon

Řekla bych, že vata a nesmyslný konstrukt je článek paní Šichtařové :-)

Jestliže si někdo zavolá záchranku, tak se dá s vysokou pravděpodobností předpokládat, že potřebuje pomoc. Volat si záchranku nebude povinné. Přístup záchranářů k lokalizaci volajícího umožní zachránit lidi, kteří z nejrůznějších důvodů nebudou schopni sdělit, kde se nacházejí.

Svobodu volby holt uplatníte tím zavoláním nebo nezavoláním záchranky.

J. Lepka 28.8.2017 14:49

Re: Šichtařová opět plaší

Vy ještě nemáte v mobilu hasičák ? To je ale nezodpovědné!

M. Šejna 28.8.2017 13:42

poučená občanko Svobodová

mohla byste mi tedy napsat Váš odhad budoucího vývoje, běžná poučená občanko?

Mimochodem "ekonomka" Šichtařová, coby poučená občanka, předpověděla před asi dvěma roky, že do dvou měsíců Rusko jako stát zkrachuje. A ono furt nic. Už 3 roky předpovídá, že do 3 měsíců nastane v Česku hluboká ekonomická krize. A také furt nic. Takže bych na její odhady budoucího vývoje radši moc nesázel.

M. Prokop 28.8.2017 13:29

Pomalu chápající

si článek mohou rozdělit na dva:

Technické záležitosti výrobců mobilů, SW a provozovatelů sítí

a

zcela nespornému zvyšování vlivu státu prakticky ve všech oblastech lidského konání.

P. Švejnoch 28.8.2017 13:18

Re: On se telefon

První odstavec je důležitý. Je ale také důležité, abyste nezůstala jen u proklamace, ale aplikovala tuto tezi na praktické případy - což, mám neodbytný dojem, se Vám tak úplně nedaří.

Zbytek je vata. A račte odpustit, ale do toho, co podniknu, až budu někde ležet v bezvědomí, do toho Vám není lautr nic.

P. Boublíková 28.8.2017 12:42

Re: On se telefon

A k čemu by plošná databáze DNA komukoliv byla? K čemu plošné sledování všech?

P. Boublíková 28.8.2017 12:40

Re: On se telefon

Samozřejmě že má mít svobodu volby.

Ovšem pokud někde ležíte v bezvědomí poté, co jste z posledních sil vytočil číslo záchranky, tak už vám té svobody volby moc nezbývá ;^)

Totéž, když se svalíte někde na ulici. Záchranka vás odveze bez ohledu na vaše přání.

Ś. Svobodová 28.8.2017 12:24

Re: pane Grambličko

Běžný občan se dokáže z proběhlých kauz poučit a odhadnout budoucí vývoj. A Šichtařová jako ekonomka toto musí ovládat dvojnásob. Stejně jako já, když znám vaše příspěvky a dokážu odhadnout vaši reakci na mou...

P. Švejnoch 28.8.2017 12:23

Re: On se telefon

Pominu všechny Vaše podivné úvahy typu "databáze DNA by státu k ničemu nebyla" či "když nechcete, aby Vás sledovali, tak jdete páchat nepravosti", případně podobné, a zeptám se na to hlavní ještě jednou:

Jak je to tedy, podle Vašeho názoru, s tou svobodou volby? Má ji plebs mít, a nebo (kdyby to mělo zachránit jediný lidský život) ji plebs mít nemá?

M. Šejna 28.8.2017 11:23

pane Grambličko

všimnout jsem si ráčil a vím, že o tom Šichtařová píše. Ale já chápu že Vy, Šichtařová a Lenc už předem víte, že EU něco Applu nařídí.

Nechcete společně s Lencem a Šichtařovou založit věšteckou firmu na věštění toho, co EU udělá? Určitě budete v balíku, když všechno víte roky dopředu.

P. Boublíková 28.8.2017 10:52

Re: On se telefon

Ještě k tomu ukládání fotek - z mého tabletu se ukládají fotky do vzdáleného úložiště pomocí aplikace, která nejde z tabletu odstranit (ani profi ajťákovi to nešlo narychlo, možná kdyby nad tím hloubal delší dobu)... O té aplikaci vím, ale jen pámbu ví, co všechno je v chytrých mobilech a tabletech nainstalováno a skryto, buď od výrobce, nebo od hackerů...

Jediné řešení ochrany soukromí je tyhle krámy s připojením na internet zahodit, jiná možnost už dnes není.

Nebo aspoň nechat doma, když jdete někam páchat nepravosti :-)

P. Boublíková 28.8.2017 10:45

Re: On se telefon

Netuším, k čemu by byla plošná (a značně drahá) databáze DNA, DNA je jen stopa jako otisk prstu, nic víc se z ní nedozvíte. Trousíte ji permanentně všude a tam, kde je hodně lidí, je z DNA úplná podestýlka :-)

Smysl to má u lidí, kteří se dostali do konfliktu ze zákonem.

P. Boublíková 28.8.2017 10:40

Re: On se telefon

Ale já nic nežádám, jen mi nepřipadá tak hrozné zpřístupnění lokalizace všech mobilů pro záchranku. Je to z prdu kulička.

R. Tesařík 28.8.2017 10:20

Re: Šichtařová opět plaší

Tak jste si trochu naběh...

R. Gramblička 28.8.2017 10:05

Re: On se telefon

přesně tak.

P. Lenc 28.8.2017 10:00

ČLÁNEK

má jako téměř vždy hlavu a patu, dík za něj.

P. Lenc 28.8.2017 9:58

Re: Šichtařová opět plaší

Nojo, když on ale nemá rád všechno co je chytré.

R. Gramblička 28.8.2017 9:56

Re: Šichtařová opět plaší

Pokud jste si neráčil všimnout, autorka to uvádí taky. Ale dle zkušeností, u různých organizací a asociací to začíná a u EU to obvykle končí. Dřív nebo později. Příště stačí jen napsat: Nemám rád M. Šichtařovou

P. Švejnoch 28.8.2017 9:42

Re: On se telefon

Možná jste si toho nevšimla, ale dva ze tří Vašich odstavců (první a třetí) popisují stav, kdy máte volbu.

Nikdo Vám nenařizuje, kam si máte ukládat fotografie, a nikdo Vám nenařizuje poskytnout, krom soudem nařízených případů, vzorek DNA. Tedy alespoň zatím.

Ale i na tu plošnou "povinnou DNA" dojde, bude-li dost naivů, kteří přikývnou, protože "kdyby to mělo zachránit jediný lidský život", že?

P. Švejnoch 28.8.2017 9:35

Re: On se telefon

Takže jestli to chápu správně, Vy máte "blbý" telefon, ale zároveň je Vaší prioritou být "vždy a všude zachráněna". O.K., nemám nic proti takové prioritě. Jen mi vadí, že místo toho, abyste podnikla kroky, které Vám tuto Vaši prioritu mohou zajistit (tedy koupě mobilu s možností příslušné aplikace), žádáte od ostatních, aby svoje priority přizpůsobili té Vaší.

Je zvláštní, že v debatě o euthanasii byla jedním i z Vašich argumentů svoboda volby. V tomto tématu to, zdá se, neplatí...?

M. Šejna 28.8.2017 9:35

Šichtařová opět plaší

tuhle žádost na Apple poslala jakási asociace záchranných služeb, tedy nikoli Evropská unie.

Předpokládám, že až pošle nějaká asociace hašičů požadavek na výrobce hasicích přístrojů, tak Šichtařová bude snad rovnou žádat o vystoupení z EU.

J. Tachovský 28.8.2017 9:26

Re: On se telefon

Z hloupeho telefonu se lokace neziska, ale operator ji zna. Vi, ke ktere bunce se mobil pripojil. Muze zjistit, ke kterym z okolnich bunek se nepripojil, protoze byl signal slabsi. No a z toho pozici s dost velkou presnosti urci taky.