18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Soukromí se přežilo...

Nedávno vody českého mediálního prostoru rozproudila zpráva, podle které „Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy.“ Alespoň takovými slovy byla zpráva uvozená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 28.8.2017 9:24

Re: On se telefon

Ono to soukromí je do značné míry iluzorní už dnes, například i fotky z některých mobilů, tabletů se ukládají na vzdálených úložištích, odkud je lze sice vymazat, ale máte jistotu, že jste je smazal doopravdy a není tam uložená kopie?

Na druhou stranu, alibi se leckdy hodí.

Vzpomínám si na případ zavražděné dívky odněkud ze středních Čech, znásilnil a zabil ji 13letý kluk. Hledali ho dost dlouho, protože nepředpokládali, že pachatel byl tak mladý. Všichni chlapi z okolí se mohli přetrhnout, aby dali k analýze svou DNA a vyloučili se tak z podezření... a jistě víte, že debaty o databázích DNA se nesou úplně ve stejném duchu jako tahle o mobilech - nenechám si na své soukromí sáhnout. Někdy necháte ještě rád...

P. Boublíková 28.8.2017 9:17

Re: On se telefon

U "blbého" mobilu nelze využívat žádné aplikace.

Tam je volba buďto umožnit nebo neumožnit pro všechny tyto mobily využití lokalizace záchrankou.

V. Student 28.8.2017 9:14

Re: On se telefon

To by mě teda nenapadlo, že článek Šichtařové, resp. obavy v něm vyjádřené, bude někdo zpochybňovat. Svědčí to o tom, že pro některé lidi už soukromí není hodnota. Znám pár lidí, kteří by se "pro tu srandu" klidně nechali i čipovat. A když to bude mít nějaké výhody, další je napodobí. Po nich další. A nakonec bude divný ten, kdo čip nebude mít.

P. Švejnoch 28.8.2017 8:48

Re: On se telefon

Předesílám a znovu zdůrazňuji, že pro podobnou diskuzi nemám patřičný background, takže následující řádky jsou vyjádřením mých pouze povrchních znalostí problematiky. Ty vyplynuly z několika debat na toto téma, kdy od lidí orientujících se v této oblasti zřejmě lépe než já, se mi dostalo informace, že i vypnutý telefon (pokud má nabitou baterii) lze lokalizovat. Debata se přitom nevedla o telefonech vybavených GPS, ale o "starých" mobilních telefonech. Pokud je to jinak, doufám, že někdo mou informaci opraví/vyvrátí...

Co se týče Vaší námitky: Jednak jsem si téměř jist, že zatím se podobné údaje systematicky a plošně nesledují a tím spíš ani nearchivují (nejde-li o "zájmové osoby").

A druhak: O poskytnutí údajů, které se týkají mé osoby, chci rozhodovat JÁ SÁM. Život, jak známo, je otázkou priorit - a já chci určit, zda je mou prioritou být vždy a všude zachráněn, nebo zda je mým větším zájmem, aby kdekdo nevěděl, kde se aktuálně pohybuji.

Už dnes Vám nikdo nebrání, abyste aplikaci tohoto typu používala. A u té svobodné volby by mělo i zůstat...

R. Tichý 28.8.2017 8:39

Úřady se připravují na vzpouru.

L. Sindi 28.8.2017 8:34

Velky bratr se diva.

Valka je mir, svoboda je otroctvi, Nevedomost je sila.

Ministerstva pravdy, lasky, miru, hojnosti.

Ideopolicie a ideozlocin.

Doublethink, newspeak.

Co nas jste ceka pane Orwele? Vaporizace?

P. Boublíková 28.8.2017 8:11

Re: On se telefon

Takže platí, že téměř každý mobil je dnes lokalizován? (Předpokládám, že údaje jsou i archivovány.)

V tom případě nerozumím, proč by mělo být takovou katastrofou, kdyby tento údaj o lokalizaci mohla vždy využít záchranka.

D. Polanský 28.8.2017 7:55

Já si vystačím s obyčejným mobilem.

A žiju. Jistě to problém obecně neřeší, ale když ho chci vyřešit osobně, tak proč ne. Můj známý, již je na věčnosti, nikdy neukládal peníze do bank. Nevěřil jim. A také žil.

Nakonec takoví herci jsou nadšeni, když jim novináři lezou do soukromí. Ještě je na své aféry, milenky, milence, rozvody upozorňují, aby se na ně, nedej bože nezapomnělo. To by popularita byla v hajzlu.

P. Švejnoch 28.8.2017 7:26

Re: On se telefon

Aha...

No, jednak - i vypnutý telefon od jistého stupně "chytrosti" lze lokalizovat. Nechci se pouštět do vysoce odborných úvah (protože na to nemám ten správný background), ale mám dojem, že to platí i pro relativně obstarožní mobilní telefony - vyrobené před nějakými pěti lety (a nejspíš i dříve).

Druhak - jak řečeno výše: Vypnutým telefonem si nezavoláte. Vaše námitka "když nechci, aby mě našli, vypnu..." je úplně irelevantní - já chci normálně žít a fungovat, aniž by stát věděl o každém prdu, který ze mě kde vyšel

A třeťak - nejde tak moc o technickou stránku celé věci, ale o to, že se stát s maximální vehemencí vlamuje do další oblasti mého (Vašeho, kohokoli jiného) soukromí. Co je Vám nepochopitelného na požadavku autorky, aby podobná aplikace byla ryze dobrovolnou záležitostí každého mobilního telefonisty???

J. Jurax 28.8.2017 2:38

Re: On se telefon

Občas již dnes koupíte i žárovky, co nesvítí, i když jsou zapnuté.

J. Jurax 28.8.2017 2:37

Re: On se telefon

Ne.

Když nechci, aby se dalo skrze mobil zjistit, kde jsem, tak mobil vypnu. Celkem pochopitelně jím nebude lze telefonovat ani přijímat hovory.

A když mám blbý mobil bez GPS, tak se dá zjistit akorát buňka sítě; žádná aplikace z něj přesnou polohu nevydoluje.

P. Dvořák 28.8.2017 1:18

Re: On se telefon

i ten chytrý - dá vypnout . . . a nadále používat ke svému účelu.

Aha.

Tak to brzo koupíme žárovky, které budou svítit, i když budou vypnuté?

J. Jurax 28.8.2017 0:55

On se telefon

i ten chytrý - dá vypnout.