23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Soukromí se přežilo...

Nedávno vody českého mediálního prostoru rozproudila zpráva, podle které „Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy.“ Alespoň takovými slovy byla zpráva uvozená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 28.8.2017 10:45

Re: On se telefon

Netuším, k čemu by byla plošná (a značně drahá) databáze DNA, DNA je jen stopa jako otisk prstu, nic víc se z ní nedozvíte. Trousíte ji permanentně všude a tam, kde je hodně lidí, je z DNA úplná podestýlka :-)

Smysl to má u lidí, kteří se dostali do konfliktu ze zákonem.

P. Boublíková 28.8.2017 10:52

Re: On se telefon

Ještě k tomu ukládání fotek - z mého tabletu se ukládají fotky do vzdáleného úložiště pomocí aplikace, která nejde z tabletu odstranit (ani profi ajťákovi to nešlo narychlo, možná kdyby nad tím hloubal delší dobu)... O té aplikaci vím, ale jen pámbu ví, co všechno je v chytrých mobilech a tabletech nainstalováno a skryto, buď od výrobce, nebo od hackerů...

Jediné řešení ochrany soukromí je tyhle krámy s připojením na internet zahodit, jiná možnost už dnes není.

Nebo aspoň nechat doma, když jdete někam páchat nepravosti :-)

J. Jurax 28.8.2017 15:43

Re: On se telefon

Ehm ... taky Vám nikdo nenařizuje, jaký a zda vůbec máte mít mobil ... :-)

Pamatuju doby docela nedávné - jen dvě desítky let dozadu - kdy lidi přežívali bez mobilů, natož bez stálého připojení k cecku sítě ... :-)

P. Boublíková 28.8.2017 9:17

Re: On se telefon

U "blbého" mobilu nelze využívat žádné aplikace.

Tam je volba buďto umožnit nebo neumožnit pro všechny tyto mobily využití lokalizace záchrankou.

P. Švejnoch 28.8.2017 9:35

Re: On se telefon

Takže jestli to chápu správně, Vy máte "blbý" telefon, ale zároveň je Vaší prioritou být "vždy a všude zachráněna". O.K., nemám nic proti takové prioritě. Jen mi vadí, že místo toho, abyste podnikla kroky, které Vám tuto Vaši prioritu mohou zajistit (tedy koupě mobilu s možností příslušné aplikace), žádáte od ostatních, aby svoje priority přizpůsobili té Vaší.

Je zvláštní, že v debatě o euthanasii byla jedním i z Vašich argumentů svoboda volby. V tomto tématu to, zdá se, neplatí...?

P. Boublíková 28.8.2017 10:40

Re: On se telefon

Ale já nic nežádám, jen mi nepřipadá tak hrozné zpřístupnění lokalizace všech mobilů pro záchranku. Je to z prdu kulička.

P. Švejnoch 28.8.2017 12:23

Re: On se telefon

Pominu všechny Vaše podivné úvahy typu "databáze DNA by státu k ničemu nebyla" či "když nechcete, aby Vás sledovali, tak jdete páchat nepravosti", případně podobné, a zeptám se na to hlavní ještě jednou:

Jak je to tedy, podle Vašeho názoru, s tou svobodou volby? Má ji plebs mít, a nebo (kdyby to mělo zachránit jediný lidský život) ji plebs mít nemá?

P. Boublíková 28.8.2017 12:40

Re: On se telefon

Samozřejmě že má mít svobodu volby.

Ovšem pokud někde ležíte v bezvědomí poté, co jste z posledních sil vytočil číslo záchranky, tak už vám té svobody volby moc nezbývá ;^)

Totéž, když se svalíte někde na ulici. Záchranka vás odveze bez ohledu na vaše přání.

P. Švejnoch 28.8.2017 13:18

Re: On se telefon

První odstavec je důležitý. Je ale také důležité, abyste nezůstala jen u proklamace, ale aplikovala tuto tezi na praktické případy - což, mám neodbytný dojem, se Vám tak úplně nedaří.

Zbytek je vata. A račte odpustit, ale do toho, co podniknu, až budu někde ležet v bezvědomí, do toho Vám není lautr nic.

P. Boublíková 28.8.2017 15:02

Re: On se telefon

Řekla bych, že vata a nesmyslný konstrukt je článek paní Šichtařové :-)

Jestliže si někdo zavolá záchranku, tak se dá s vysokou pravděpodobností předpokládat, že potřebuje pomoc. Volat si záchranku nebude povinné. Přístup záchranářů k lokalizaci volajícího umožní zachránit lidi, kteří z nejrůznějších důvodů nebudou schopni sdělit, kde se nacházejí.

Svobodu volby holt uplatníte tím zavoláním nebo nezavoláním záchranky.

P. Boublíková 28.8.2017 12:42

Re: On se telefon

A k čemu by plošná databáze DNA komukoliv byla? K čemu plošné sledování všech?

R. Gramblička 28.8.2017 10:05

Re: On se telefon

přesně tak.

J. Jurax 28.8.2017 15:29

Re: On se telefon

No, požadavek autorky je mi zcela pochopitelný a vřele se pod něj podepíšu.

Jenže - když něco technicky jde a je už vykoumáno jak, tak to taky někdo bude realizovat. Ono se to může hodit státu i soukromým subjektům. Nedělám si iluze, že nějaký zákon či předpis to nějak spraví. Ono když se chce, tak se najde dobrý důvod i cesta a tak dál a podobně.

Chci-li žít a normálně fungovat a neobejdu se přitom bez mobilu - což mi připadá stěží pochopitelné, ovšem jsem ročník 49 :-) - pak mi nezbývá než riziko přijmout. Ono pro 99 procent populace je to riziko celkem mizivé.

No a taky, pociťuji-li v tomto punktu mírnou paranoiu, se mohu spokojit s telefonem ouplně blbým, co umí akorát telefonovat a SMS.

No a když chci být v bezpečí před mobilem, vypnu ho, vyndám baterky a ještě ho vrazím do trezůrku ... a netelefonuju a nesurfuju. Horší je, když bych měl práci na mobilu nějak závislou ... holt nic není dokonalé ... :-)