27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Soukromí se přežilo...

Nedávno vody českého mediálního prostoru rozproudila zpráva, podle které „Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy.“ Alespoň takovými slovy byla zpráva uvozená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 28.8.2017 19:29

Neznám detailní funkci údajné aplikace v mobilu,

ale operátor sítě může zjistit polohu zapnutého mobilního telefonu sám bez aplikace nainstalované do mobilu. Ta je možná dobrá pro uživatele mobilu, že dokáže z dat dodaných operátorem zobrazit s určitou přesností polohu, kde se nachází, ale operátor to může udělat zcela nezávisle díky síti, v níž se uživatel pohybuje a mobil se přihlašuje k nejbližším komunikačním místům, aby bylo zřejmé, kam se mají propojovat příchozí hovory.

Celé mi to, jak to popisuje autorka, připadá velice podezřelé.

J. Schwarz 28.8.2017 20:31

Re: Neznám detailní funkci údajné aplikace v mobilu,

To ale není moc přesné - požadavek je na zpřístupnění GPS lokalizace.

A. Alda 28.8.2017 16:11

Naprostý souhlas.

Blíží se nám totalita exponenciálně horší všech předešlých.

P. Klíma 28.8.2017 15:08

Ať žije svoboda! Ať žije Apple !

M. Prokop 28.8.2017 13:29

Pomalu chápající

si článek mohou rozdělit na dva:

Technické záležitosti výrobců mobilů, SW a provozovatelů sítí

a

zcela nespornému zvyšování vlivu státu prakticky ve všech oblastech lidského konání.

P. Lenc 28.8.2017 10:00

ČLÁNEK

má jako téměř vždy hlavu a patu, dík za něj.

M. Šejna 28.8.2017 9:35

Šichtařová opět plaší

tuhle žádost na Apple poslala jakási asociace záchranných služeb, tedy nikoli Evropská unie.

Předpokládám, že až pošle nějaká asociace hašičů požadavek na výrobce hasicích přístrojů, tak Šichtařová bude snad rovnou žádat o vystoupení z EU.

R. Gramblička 28.8.2017 9:56

Re: Šichtařová opět plaší

Pokud jste si neráčil všimnout, autorka to uvádí taky. Ale dle zkušeností, u různých organizací a asociací to začíná a u EU to obvykle končí. Dřív nebo později. Příště stačí jen napsat: Nemám rád M. Šichtařovou

P. Lenc 28.8.2017 9:58

Re: Šichtařová opět plaší

Nojo, když on ale nemá rád všechno co je chytré.

M. Šejna 28.8.2017 11:23

pane Grambličko

všimnout jsem si ráčil a vím, že o tom Šichtařová píše. Ale já chápu že Vy, Šichtařová a Lenc už předem víte, že EU něco Applu nařídí.

Nechcete společně s Lencem a Šichtařovou založit věšteckou firmu na věštění toho, co EU udělá? Určitě budete v balíku, když všechno víte roky dopředu.

Ś. Svobodová 28.8.2017 12:24

Re: pane Grambličko

Běžný občan se dokáže z proběhlých kauz poučit a odhadnout budoucí vývoj. A Šichtařová jako ekonomka toto musí ovládat dvojnásob. Stejně jako já, když znám vaše příspěvky a dokážu odhadnout vaši reakci na mou...

M. Šejna 28.8.2017 13:42

poučená občanko Svobodová

mohla byste mi tedy napsat Váš odhad budoucího vývoje, běžná poučená občanko?

Mimochodem "ekonomka" Šichtařová, coby poučená občanka, předpověděla před asi dvěma roky, že do dvou měsíců Rusko jako stát zkrachuje. A ono furt nic. Už 3 roky předpovídá, že do 3 měsíců nastane v Česku hluboká ekonomická krize. A také furt nic. Takže bych na její odhady budoucího vývoje radši moc nesázel.

M. Prokop 28.8.2017 18:08

Re: poučená občanko Svobodová

Zajímavé, já si takových předpovědí nevšiml, zvláště těch lhůt. Neměl jste vidění?

R. Tesařík 28.8.2017 10:20

Re: Šichtařová opět plaší

Tak jste si trochu naběh...

J. Lepka 28.8.2017 14:49

Re: Šichtařová opět plaší

Vy ještě nemáte v mobilu hasičák ? To je ale nezodpovědné!

R. Tichý 28.8.2017 8:39

Úřady se připravují na vzpouru.

L. Sindi 28.8.2017 8:34

Velky bratr se diva.

Valka je mir, svoboda je otroctvi, Nevedomost je sila.

Ministerstva pravdy, lasky, miru, hojnosti.

Ideopolicie a ideozlocin.

Doublethink, newspeak.

Co nas jste ceka pane Orwele? Vaporizace?

D. Polanský 28.8.2017 7:55

Já si vystačím s obyčejným mobilem.

A žiju. Jistě to problém obecně neřeší, ale když ho chci vyřešit osobně, tak proč ne. Můj známý, již je na věčnosti, nikdy neukládal peníze do bank. Nevěřil jim. A také žil.

Nakonec takoví herci jsou nadšeni, když jim novináři lezou do soukromí. Ještě je na své aféry, milenky, milence, rozvody upozorňují, aby se na ně, nedej bože nezapomnělo. To by popularita byla v hajzlu.

J. Jurax 28.8.2017 0:55

On se telefon

i ten chytrý - dá vypnout.

P. Dvořák 28.8.2017 1:18

Re: On se telefon

i ten chytrý - dá vypnout . . . a nadále používat ke svému účelu.

Aha.

Tak to brzo koupíme žárovky, které budou svítit, i když budou vypnuté?

J. Jurax 28.8.2017 2:37

Re: On se telefon

Ne.

Když nechci, aby se dalo skrze mobil zjistit, kde jsem, tak mobil vypnu. Celkem pochopitelně jím nebude lze telefonovat ani přijímat hovory.

A když mám blbý mobil bez GPS, tak se dá zjistit akorát buňka sítě; žádná aplikace z něj přesnou polohu nevydoluje.

J. Tachovský 28.8.2017 9:26

Re: On se telefon

Z hloupeho telefonu se lokace neziska, ale operator ji zna. Vi, ke ktere bunce se mobil pripojil. Muze zjistit, ke kterym z okolnich bunek se nepripojil, protoze byl signal slabsi. No a z toho pozici s dost velkou presnosti urci taky.

J. Jurax 28.8.2017 15:34

Re: On se telefon

Jistě. Ve městě bude přesnost značné, v hlubokých lesích menší.

Tohle z principu mobilů mohl operátor vždy. Komu informace smí skýtat a komu všemu je ve skutečnosti skýtá v reálném čase i zpětně ovšem netuším.

Zas na druhé straně je mi to celkem fuk ... :-)

J. Jurax 28.8.2017 2:38

Re: On se telefon

Občas již dnes koupíte i žárovky, co nesvítí, i když jsou zapnuté.

P. Švejnoch 28.8.2017 7:26

Re: On se telefon

Aha...

No, jednak - i vypnutý telefon od jistého stupně "chytrosti" lze lokalizovat. Nechci se pouštět do vysoce odborných úvah (protože na to nemám ten správný background), ale mám dojem, že to platí i pro relativně obstarožní mobilní telefony - vyrobené před nějakými pěti lety (a nejspíš i dříve).

Druhak - jak řečeno výše: Vypnutým telefonem si nezavoláte. Vaše námitka "když nechci, aby mě našli, vypnu..." je úplně irelevantní - já chci normálně žít a fungovat, aniž by stát věděl o každém prdu, který ze mě kde vyšel

A třeťak - nejde tak moc o technickou stránku celé věci, ale o to, že se stát s maximální vehemencí vlamuje do další oblasti mého (Vašeho, kohokoli jiného) soukromí. Co je Vám nepochopitelného na požadavku autorky, aby podobná aplikace byla ryze dobrovolnou záležitostí každého mobilního telefonisty???

P. Boublíková 28.8.2017 8:11

Re: On se telefon

Takže platí, že téměř každý mobil je dnes lokalizován? (Předpokládám, že údaje jsou i archivovány.)

V tom případě nerozumím, proč by mělo být takovou katastrofou, kdyby tento údaj o lokalizaci mohla vždy využít záchranka.

P. Švejnoch 28.8.2017 8:48

Re: On se telefon

Předesílám a znovu zdůrazňuji, že pro podobnou diskuzi nemám patřičný background, takže následující řádky jsou vyjádřením mých pouze povrchních znalostí problematiky. Ty vyplynuly z několika debat na toto téma, kdy od lidí orientujících se v této oblasti zřejmě lépe než já, se mi dostalo informace, že i vypnutý telefon (pokud má nabitou baterii) lze lokalizovat. Debata se přitom nevedla o telefonech vybavených GPS, ale o "starých" mobilních telefonech. Pokud je to jinak, doufám, že někdo mou informaci opraví/vyvrátí...

Co se týče Vaší námitky: Jednak jsem si téměř jist, že zatím se podobné údaje systematicky a plošně nesledují a tím spíš ani nearchivují (nejde-li o "zájmové osoby").

A druhak: O poskytnutí údajů, které se týkají mé osoby, chci rozhodovat JÁ SÁM. Život, jak známo, je otázkou priorit - a já chci určit, zda je mou prioritou být vždy a všude zachráněn, nebo zda je mým větším zájmem, aby kdekdo nevěděl, kde se aktuálně pohybuji.

Už dnes Vám nikdo nebrání, abyste aplikaci tohoto typu používala. A u té svobodné volby by mělo i zůstat...

V. Student 28.8.2017 9:14

Re: On se telefon

To by mě teda nenapadlo, že článek Šichtařové, resp. obavy v něm vyjádřené, bude někdo zpochybňovat. Svědčí to o tom, že pro některé lidi už soukromí není hodnota. Znám pár lidí, kteří by se "pro tu srandu" klidně nechali i čipovat. A když to bude mít nějaké výhody, další je napodobí. Po nich další. A nakonec bude divný ten, kdo čip nebude mít.

P. Boublíková 28.8.2017 9:24

Re: On se telefon

Ono to soukromí je do značné míry iluzorní už dnes, například i fotky z některých mobilů, tabletů se ukládají na vzdálených úložištích, odkud je lze sice vymazat, ale máte jistotu, že jste je smazal doopravdy a není tam uložená kopie?

Na druhou stranu, alibi se leckdy hodí.

Vzpomínám si na případ zavražděné dívky odněkud ze středních Čech, znásilnil a zabil ji 13letý kluk. Hledali ho dost dlouho, protože nepředpokládali, že pachatel byl tak mladý. Všichni chlapi z okolí se mohli přetrhnout, aby dali k analýze svou DNA a vyloučili se tak z podezření... a jistě víte, že debaty o databázích DNA se nesou úplně ve stejném duchu jako tahle o mobilech - nenechám si na své soukromí sáhnout. Někdy necháte ještě rád...

P. Švejnoch 28.8.2017 9:42

Re: On se telefon

Možná jste si toho nevšimla, ale dva ze tří Vašich odstavců (první a třetí) popisují stav, kdy máte volbu.

Nikdo Vám nenařizuje, kam si máte ukládat fotografie, a nikdo Vám nenařizuje poskytnout, krom soudem nařízených případů, vzorek DNA. Tedy alespoň zatím.

Ale i na tu plošnou "povinnou DNA" dojde, bude-li dost naivů, kteří přikývnou, protože "kdyby to mělo zachránit jediný lidský život", že?