Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

SPOLEČNOST: Proč ženy rodí doma

"Dlouho" to tu nebylo. Totiž domácí porody. Téma se vrací jako bumerang každých pár měsíců. A teď je tu znovu. Dvě české maminky podaly žalobu k evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku a 10. září bude soud o jejich stížnosti jednat. Maminkám se nelíbilo, že stát jim nedokáže zajistit svobodu volby.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JL

J. Lukavsky

19. 8. 2013 7:53
Kdo ponese odpovednost?

"Tedy právo vzít zodpovědnost na sebe." OK, pak ale je nutne jasne stanovit kdo ponese odpovednost za to, ze dite se doma narodi poskozene, nebo zemre. Matka? Doktori mohou rici "v nemocnici bychom to zvladli" a jsou z obliga. Matka, ktera se rozhodne rodit doma si musi jasne rici a event to podepsat, ze ponese odpovednost za zdravi a zivot sveho ditete. Nakonec i za svoje. U vsech tech diskusi mi chybi nazor porodnika, ktery uz privedl na svet alespon stovku deti. Proc neni zvan je jasne, rekl by jim: "pohodovy a bezproblemovy porod se muze behem minutky zmenit na horor kdy se bojuje o zivot ditete, pak alespon matky a obcas se to prohrava. I v nemocnici se spickovym vybavenim. Kdysi rodicky umiraly bezne a porod byla ruska ruleta, dnes o mrtvem novorozenci pisou statni noviny.

0 0
možnosti
ZK

Z. Kulhánková

19. 8. 2013 8:24
Re: Kdo ponese odpovednost?

Ještě taky by měla podepsat, že dítě při domácím porodu zmrzačené nebude mít do smrti nárok na žádné sociální dávky ani pomoc.

0 0
možnosti

K. Řežábek

19. 8. 2013 5:44
Snůška polopravd a pololží

Článek je snůška polopravd a pololží. Kupříkladu: "A právě uklidňující prostředí je klíčové pro bezpečný porod, ať už probíhá kdekoliv."

Bezpečný porod je o tom, že dítě při porodu neumře, nepřidusí se, že se vůbec narodí aniž by zemřela matka,  a že matka po porodu nevykrvácí.  Ani jedno z toho nezávisí na uklidňujícím prostředí. To prostředí je bonus navíc, když  máte zajištěné to základní:  víte polohu plodu - zda není zadečkem nebo napříč, máte maminku na monitoru a včas zachytíte případný problém s okysličením krve,  máte po ruce anestesiologa a nástroje a operační sál a můžete bezodkladně provést čísařský řez nebo jinou operaci, když problém (třeba velké krvácení) nastane.

Jistě, můžete to vše přenést a odvézt  i k ženě domů - ale to něco stojí. Bohuže hodně peněz.  Přesto rizika jsou nemalá a i ta musíte finančně zohlednit, protože  když vznikne problém, za vše může porodní asitentka!  Když si to žena uhradí, nevidím problém s porodem doma... až na to, že to je tak drahé, že si to reálně málokdo může dovolit. Autorka by ráda, aby to vše hradil stát, tedy my všichni z našich zdravotních daní- tím, že soud EU  prohlásí zdravotní péči k porodu doma za nárokovu, za takzvané základní lidské právo.

Poznámka:  Můžete také doufat, že komplikace porodu rozpozná porodní asistentka  doma včas a ženu převeze včas do nemocnice.  Většinou asi ano, ale někdy těch pár minut navíc může vadit.  Kolik tedy připustíte poškozených dětí  navíc, abyste  dosáhla pohodu matky a uklidňujícího prostředí podle jejího  přání?

Na okraj:  rozebírat ostatní polopravdy by vydalo za samostatný článek...článek je jich plný...

0 0
možnosti
JH

J. Heřmanová

19. 8. 2013 19:29
Re: Snůška polopravd a pololží

Souhlas.

0 0
možnosti

K. Řežábek

19. 8. 2013 5:21
Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Pojišťovny téměř jistě nemají  ideologický odpor k porodům doma, jen to prostě spočítaly. Výsledek je jasný - porod doma nese vysoká finační rizika.  Když se totiž něco nepovede,  bude rodina žalovat porodní asisitentku, a ta se obráítí na svoji pojišťovnu. Náklady na péči za poškozené dítě na celý jeho život jsou vysoké, tedy pojistné je vysoké. Prosě se náklady rozpočítají,  i když se takový případ staně jen zřídka.

Autorka si myslí, že  tyto náklady na rizika máme nést my všichni - tím, že EU prostřednictvím Štrasburského soudu donutí Českou republiku tuto rizikovou péči zajišťovat v rámci  všeobecného zdravotního pojištění...

A odhlédnuto od finanční stránky - ptejme se sami sebe - kolik  při porodu poškozených dětí připustíte, abyste dosáhl psychické pohody žen.   A v tom má finanční stránka věci jen druhotný význam.

0 0
možnosti
JS

J. Schwarz

19. 8. 2013 6:34
Re: Kolik poškozených dětí při porodu připustíme pro psychickou pohodu části žen?

Autorka si nic takového nemyslí. Spíš si myslí, že je na ženě jestli převezme riziko na sebe a nenechá si vnutit státní "bezpečí". Existují spousty jiných rizikových aktivit které stát zatím - bohudík - nedokáže občanstvu zakázat s tím, že za ně "převzal odpovědnost" a nehodlá riskovat vyšší výdaje kvůli jeho riskantnímu chování. To už nemá daleko k vnímání člověka jako "buňky společnosti", či jejího majetku, chcete-li. Jednotlivec se společnosti neprosí o to, aby za něj "přebírala rizika" výměnou za zákaz "riskantních aktivit". Společnosti stejně jde o zdraví jedince jen z toho pohledu, že zdravý, "neriskující" jedinec přináší ostatním vyšší zisk. Ale já tu nejsem, soudružky a soudruzi, proto, abych se vám rentoval. Vlezte mi na hrb!

0 0
možnosti
JD

J. David

19. 8. 2013 4:02
Porod

Nedovedu posoudit jeho fyziologické úskalí, ale když "jsem rodil" prvního syna, bylo to opravdu náročné. Pomalu týden jsem se vzpamatovával z té jízdy na "káče".

0 0
možnosti
TN

A. Salický

19. 8. 2013 0:46
Milá Markéto, někdy..

.. je dobře se podívat, jak to vypadá jinde. Úžasný obrat to vzalo například v Německu. Tam byla totiž po několika soudech fixována právní norma, podle které soukromě pracující porodní asistentka nese plnou zodpovědnost za veškeré škody, které při porodu vzniknou. Což by ji samozřejmě zruinovalo, pokud by nebyla pojištěná. Jenže pojišťovny mají o riziku domácích porodů svoje mínění a nastavily pojistné tak vysoko, že se práce samostatné porodní báby prostě finančně nevyplatí. Nebudou porodní báby, nebudou domácí porody. A nebude o čem diskutovat.

0 0
možnosti
LK

L. Krajicek

19. 8. 2013 2:27
Re: Milý A. Salický,

Co má nastavení pojistného a odpovědnost za škody v Německu společného s tím, o čem píše autorka? Píše totiž o psychické pohodě jak matky tak i dítěte. A to jak před porodem, tak i po něm.

Vidíte dál než do kešeně? Jinak též do šrajtofle?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz