23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pražská kavárna, krycí název pro intelektuály

Frekvence slovního spojení „pražská kavárna“ v posledních dnech stoupá a neslýcháme ho jen z Hradu, ale o definici se pokusil i Jan Zahradil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 21.8.2018 14:42

Re: I vy

Podivný názor. Ovšem jak jste dospěl k postřehu, že obsahuji jak bolševismus, tak pana Hvížďalu, mne nepřestane udivovat.

V. Pavelka 21.8.2018 13:31

Jo

Pane Zikmund ,Brilantní"!!

J. Brunner 21.8.2018 13:26

Re: Tohle je největší zločin komunismu

Nikdy to nepochopí, mnozí intelektuálové příliš inteligentní ani nejsou.

V. Pavelka 21.8.2018 13:23

Jo

Všichni jsme si podobni , v kavárnách nebo hospodách , vidláci nebo měštáci ,na chalupách v hospodě, uberou intelektuálové , a ti venkované ve městě.V cizím prostředí jsme zbabělí..

P. Lenc 21.8.2018 13:21

Re: I vy

Další blb, který nechápe psaný text.Ne já Mertle,ale rádoby, (zdůrazňuji to rádoby) intelektuálové jsou příčinou tohoto stavu.Ale to je něco mimo váš a Lepkův duševní obzor.

J. Brunner 21.8.2018 13:19

Re: I vy

Asi se cítíte intelektuálem v ohrožení.

P. Lenc 21.8.2018 13:18

Re: I vy

Milý Lepko, jako vždy píšete "oduševnělé" kraviny, ale zatím máme svobodu slova, tak se dál ztrapňujte.Pokud nechápete psaný text tak to je problém opravdu velký.

V. Pavelka 21.8.2018 13:03

No

Podobně jako Lukeše v Bostonské univerzitě , jen navázal na to co v té jeho koze zůstalo.Jsou to takoví podvědomý marxisti.Něco jako Katoličtí demokraté..plná ústa svobody a demokracie,ale běda, jak jim šahnete na hierarchii a dogma a peníze...

M. Zikmund 21.8.2018 12:25

Aha.

Tak "pražská kavárna" je krycí označení! No toto. To jsou ti, co si chtějí ponechat svou osobnost a vzpouzejí se komodizaci a komerčnímu násilí! Hmmm. Hezky nám to autor nadnesl. To by také mohl napsat, že "pražská kavárna" jsou přemýšliví lidé, kteří bez předsudků a používání dvojího metru a na základě faktů a nikoliv domněnek jsou schopni popsat okolní realitu, a kteří přitom nepobírají veřejné ani dotační peníze a nesnaží se skrze propagandistická hesla dostat se do sdělovacích prostředků a o karierní postup. Jen se obávám, že označení "pražská kavárna" by bylo ve skutečnosti označením pro prázdnou množinu.

V. Novák 21.8.2018 12:25

Re: Tohle je největší zločin komunismu

Prezident přílepek intelektuál nikam nepřihazoval. Pražskou kavárnou označil tzv. elitu, která se považuje za něco více a pohrdá ostatními. To že se během krátké doby stalo u široké veřejnosti označení "kavárník" označením hanlivým, způsobila právě ona "pražská kavárna" svým chováním a vyjadřováním.

Pokud potřebujete důkaz kavátenského elitářství, nadřazenectví a pohrdání ostatními, stačí si přečíst známou Výzvu vědců a nebo si připomenout reakce drahošovců na Drahošovo nezvolení. Nebo nezvolení Jeho Jasnosti o pět let dříve.

V. Kotas 21.8.2018 12:18

Re: I vy

Ten bolševismus je ve vás, spolu s Hvížďalou.

V. Novák 21.8.2018 12:18

Hanlivý podtón o elitě a nadřazenosti nelze od pražské

kavárny odseparovat, protože představa o vlastní elitnosti a nadřazenosti je definujícím parametrem příslušníků pražské kavárny.

J. Kopis 21.8.2018 12:03

Re: přijde mi...

Zatímco v kavárně má pravdu ten kdo nejvíce blbne!

J. Ticháček 21.8.2018 11:53

Trochu to doplním.

Pan Hvížďala sice správně napsal, že mnozí úspěšní, vzdělání a schopní lidé, kteří mnohdy zasáhli do historie, ale jaksi opomněl fakt, že se ti lidé prostě scházeli v zahraničí módních podnicích. Protože na to měli dost prostředků, a navíc to patřilo k bontónu. Kupodivu, značná část těchto lidí se pravidelně potkávala i v módních vinárnách (aniž by kdy nějaká skupina "intelektuálů" byla nazývána pražskou vinárnou), navštěvovali módní nevěstince (zde by se nabízel pražský bordel), a rekreovali se stejných letoviscích.

Také si nevšiml toho, že ti lidé byli a jsou oceňování všeobecné, i tou částí společnosti, která z jakéhosi záhadného důvodu nedokáže ocenit nadřazenost současné "pražské kavárny". Možná to bude tím, že idiom "pražská kavárna" slouží k označení lidí, kteří si ten respektive ničím nezasloužili, ale přesto jej neustále vyžadují.

I. Mertl 21.8.2018 11:52

Re: I vy

Určitě, celý život vás učili, že intelektuál je nepřítelem lidu. Polpotovci to dotáhli k dokonalosti, ty intelektuálové byli likvidování fyzicky. Jo, to by se pane Lencovi líbilo!

J. Ticháček 21.8.2018 11:28

Re: přijde mi...

Máte do jisté míry pravdu. Až na jednu maličkost. Nejprve ti tzv. intelektuálové začli označovat jakýkoli odlišný názor za myšlenky vesnické hospody. A oprávněně, neboť je zjevenou pravdou, že kdokoli, kdo bydlí mimo velkoměsto, je obdařen natolik nízkou inteligencí, že je to nutno zdůraznit. A pranýřovat. A ejhle, časem se to pohrdání vrátilo jako bumerang. A intelektuálové, kteří vesnickými hospodami nijak nešetřili, jsou už několik let hluboce dotčeni tím, že je vesnická hospoda nazývá pražskou kavárnou.

Největší Standou je, že intelekt intelektuálům neumožnil pochopit vtip, se kterým jim byla jejich okázalá nadřazenost vrácena, a ještě si stěžují na to, že je uráží to, že jim bylo naznačeno, že není zcela vhodné urážet někoho jiného.

J. Lepka 21.8.2018 11:20

Re: Tohle je největší zločin komunismu

Jistěže jsou mezi námi jedinci pohrdající ostatními, kupodivu mají k intelektuálům velmi daleko, většinou jsou to ekonomové.

J. Lepka 21.8.2018 11:09

Re: přijde mi...

Bingo! Ještě doplním postřehem mého tchána : Ve venkovské hospodě má pravdu ten, co nejvíc řve!

J. Lepka 21.8.2018 11:07

Re: Vlastnosti dnešních intelektuálů

Názorová nepevnost? Vy si zřejmě nepamatujete klasické české vtipy bolševické éry, že, jinak byste specielně dnes, při datu počínající degradace morálky, plurality názorů a diskuzní vyprázdněnosti nemohl napsat takový slint. Jen připomenu finále vtipu o prověrkové komisi: ...Vy, soudruhu nemáte vlastní názor? Mám, ale s ním se vůbec neztotožňuji!

Nebo antické : Diskuze je zdrojem světla.

J. Lepka 21.8.2018 11:02

Re: I vy

Samozřejmě se opět mýlíte milý Lenci, pojem intelektuál degradovali bolševici a ve vás a vám podobných to prostě zůstalo jak v koze.

P. Lenc 21.8.2018 10:57

I vy

pane Hvížďalo patříte k těm, kteří slovo intelektuál natolik degradovali, že se stává nadávkou.

P. Kubáč 21.8.2018 10:22

Vlastnosti dnešních intelektuálů

1. Názorová / morální nepevnost - Mnichov 1938, Česko 1968 vadí Kosovo 1998, Irák 2003 je OK atd.

2. Uzavření se ve světě vlastních ( pomatených ) idejí : "inženýři ze Sýrie zachrání stárnoucí Evropu"

3. Zneužívání státu proti většinové společnosti - genderové kvóty, školství, financování pochybné kultury a propagandistických médií a spol.

4. Gropoupthink aneb stádové myšlení : "Slušní lidi volí Drahoše" a bohužel v době "Euro-vysokých škol" i nevzdělanost a hloupost

5. Neochota jednat vlastním jménem a nést tíhu vlastních rozhodnutí na vlastním hřbetě

V. Kříž 21.8.2018 9:39

přijde mi...

... že hrdým a rovnocenným protivníkem pražské kavárny by mohla být venkovská nálevna? Chápu, že jsou lidé, kteří do kavárny nechodí, či dokonce tam nikdy nebyli, neopravňuje je to ale, aby nad "kavárníky" ohrnovali nos

M. Krutý 21.8.2018 9:18

Tohle je největší zločin komunismu

že se v lidech podařilo vyrobit opravdu hrozně rozdělené vidění ostatních a náš prezident se na tom zdatně přiživuje a tuto rozdělenost ohavně inicijuje.

Pražskou kavárnou označil tzv. elitu, která se má považovat za něco více, pohrdat ostatními a poťouchle k nim přihodil přílepek intelektuál ač intelektuálem sám je, byť se to snaží maskovat a daří se mu to: nenávist k oné "pražské kavárně" se mu podařilo rozdmýchat natolik, že se během krátké doby stalo u široké veřejnosti označení "kavárník" označením hanlivým.

Přitom pravda je taková, že žádná pražská kavárna neexistuje. Jasně, jsou lidé, kteří ostatními pohrdají, protože se mají za lepší, ale takové najdeme i v té nejzapadlejší vesnici, nejsou to však v naprosté většině intelektuálové.

J. Lepka 21.8.2018 8:59

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

Co myslíte, pod jaký text jsem to přilepil?

J. Lepka 21.8.2018 8:57

Re:

V prostředí ovlivněném bolševickým viděním světa a pokusech vytvořit vědecký obor ze zkreslených národohospodářských představ. A samozřejmě z toho vyplývajících pseudovědeckých titulů jako RSDr.

M. Těhanová 21.8.2018 8:56

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

To jste myslel na mně, nebo ty rádoby intelektuály? V tom případě nechápete psaný text.Ona je vzdělanost a "vzdělanost", pokud nevidíte rozdíl, s tím se nedá nic dělat.

J. Lepka 21.8.2018 8:52

Re:

Ono by stačilo jen jeho slint, ale stejně pochybuju, že mu to dojde.

J. Lepka 21.8.2018 8:50

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

Možná by pomohlo oprostit se od bolševické terminologie oslavující nevzdělanost a intelektuální nesmělost jako základní atribut míry pokroku.

P. Dvořák 21.8.2018 8:46

Re:

Nesedíte zrovna v kavárně?

Pokud ano, odpovídám na vaší otázku: Nejspíš všude mimo vás.