2.3.2024 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pražská kavárna, krycí název pro intelektuály

Frekvence slovního spojení „pražská kavárna“ v posledních dnech stoupá a neslýcháme ho jen z Hradu, ale o definici se pokusil i Jan Zahradil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 21.8.2018 14:42

Re: I vy

Podivný názor. Ovšem jak jste dospěl k postřehu, že obsahuji jak bolševismus, tak pana Hvížďalu, mne nepřestane udivovat.

J. Ráž 21.8.2018 16:42

Re: I vy

Pojem "bolševismus" dnes už nemá souvislost s politickým zaměřením, ale se způsobem prosazování názoru.

Takže dnes lze nazvat bolševikem spíše pravicově se tvářícího liberálního inetelektuála z Prahy než, levicově orientovaného dělníka ze severní Moravy, kterému ani nenapadne, aby své názory na současné dění ve světě a u nás, někomu demonstrativně vnucoval.

Jinými slovy: Bolševik je každý, kdo prosazuje své názory stylem "Kdo není s námi, je proti nám a proti tomu musíme bojovat", což je typicky bolševický postoj!

V. Kotas 21.8.2018 17:27

Re: I vy

To oni nikdy nepochopí.

P. Lenc 21.8.2018 13:18

Re: I vy

Milý Lepko, jako vždy píšete "oduševnělé" kraviny, ale zatím máme svobodu slova, tak se dál ztrapňujte.Pokud nechápete psaný text tak to je problém opravdu velký.

J. Lepka 21.8.2018 14:46

Re: I vy

Pokud za pochopení psaného textu považujete souhlas s naprosto nesmyslným výrokem : "pane Hvížďalo patříte k těm, kteří slovo intelektuál natolik degradovali, že se stává nadávkou", pak ano, nepochopil jsem vámi psaný text.

I. Mertl 21.8.2018 11:52

Re: I vy

Určitě, celý život vás učili, že intelektuál je nepřítelem lidu. Polpotovci to dotáhli k dokonalosti, ty intelektuálové byli likvidování fyzicky. Jo, to by se pane Lencovi líbilo!

J. Brunner 21.8.2018 13:19

Re: I vy

Asi se cítíte intelektuálem v ohrožení.

P. Lenc 21.8.2018 13:21

Re: I vy

Další blb, který nechápe psaný text.Ne já Mertle,ale rádoby, (zdůrazňuji to rádoby) intelektuálové jsou příčinou tohoto stavu.Ale to je něco mimo váš a Lepkův duševní obzor.

P. Papež 21.8.2018 15:20

Bohužel blbem nechapajicim text jste tímto právě vy. Holt bolševik zůstane i v současnosti bolševikem a slovo intelektuál je od roku 48 dodnes pro ně rudým hadrem (ve smyslu mulety, ne Hradních trenek).

P. Papež 21.8.2018 15:15

Ta blbost se zrodila ve vaší hlavě? V bolševických procesech v 50. letech bylo slovo intelektuál nadávkou a "urážkou " pracujících. V bolševických mozcich to zůstalo dodnes. A to je i váš případ.

P. Kubáč 21.8.2018 10:22

Vlastnosti dnešních intelektuálů

1. Názorová / morální nepevnost - Mnichov 1938, Česko 1968 vadí Kosovo 1998, Irák 2003 je OK atd.

2. Uzavření se ve světě vlastních ( pomatených ) idejí : "inženýři ze Sýrie zachrání stárnoucí Evropu"

3. Zneužívání státu proti většinové společnosti - genderové kvóty, školství, financování pochybné kultury a propagandistických médií a spol.

4. Gropoupthink aneb stádové myšlení : "Slušní lidi volí Drahoše" a bohužel v době "Euro-vysokých škol" i nevzdělanost a hloupost

5. Neochota jednat vlastním jménem a nést tíhu vlastních rozhodnutí na vlastním hřbetě

J. Lepka 21.8.2018 11:07

Re: Vlastnosti dnešních intelektuálů

Názorová nepevnost? Vy si zřejmě nepamatujete klasické české vtipy bolševické éry, že, jinak byste specielně dnes, při datu počínající degradace morálky, plurality názorů a diskuzní vyprázdněnosti nemohl napsat takový slint. Jen připomenu finále vtipu o prověrkové komisi: ...Vy, soudruhu nemáte vlastní názor? Mám, ale s ním se vůbec neztotožňuji!

Nebo antické : Diskuze je zdrojem světla.

V. Kříž 21.8.2018 9:39

přijde mi...

... že hrdým a rovnocenným protivníkem pražské kavárny by mohla být venkovská nálevna? Chápu, že jsou lidé, kteří do kavárny nechodí, či dokonce tam nikdy nebyli, neopravňuje je to ale, aby nad "kavárníky" ohrnovali nos

J. Lepka 21.8.2018 11:09

Re: přijde mi...

Bingo! Ještě doplním postřehem mého tchána : Ve venkovské hospodě má pravdu ten, co nejvíc řve!

J. Kopis 21.8.2018 12:03

Re: přijde mi...

Zatímco v kavárně má pravdu ten kdo nejvíce blbne!

J. Ticháček 21.8.2018 11:28

Re: přijde mi...

Máte do jisté míry pravdu. Až na jednu maličkost. Nejprve ti tzv. intelektuálové začli označovat jakýkoli odlišný názor za myšlenky vesnické hospody. A oprávněně, neboť je zjevenou pravdou, že kdokoli, kdo bydlí mimo velkoměsto, je obdařen natolik nízkou inteligencí, že je to nutno zdůraznit. A pranýřovat. A ejhle, časem se to pohrdání vrátilo jako bumerang. A intelektuálové, kteří vesnickými hospodami nijak nešetřili, jsou už několik let hluboce dotčeni tím, že je vesnická hospoda nazývá pražskou kavárnou.

Největší Standou je, že intelekt intelektuálům neumožnil pochopit vtip, se kterým jim byla jejich okázalá nadřazenost vrácena, a ještě si stěžují na to, že je uráží to, že jim bylo naznačeno, že není zcela vhodné urážet někoho jiného.

V. Pavelka 21.8.2018 13:23

Jo

Všichni jsme si podobni , v kavárnách nebo hospodách , vidláci nebo měštáci ,na chalupách v hospodě, uberou intelektuálové , a ti venkované ve městě.V cizím prostředí jsme zbabělí..

M. Krutý 21.8.2018 9:18

Tohle je největší zločin komunismu

že se v lidech podařilo vyrobit opravdu hrozně rozdělené vidění ostatních a náš prezident se na tom zdatně přiživuje a tuto rozdělenost ohavně inicijuje.

Pražskou kavárnou označil tzv. elitu, která se má považovat za něco více, pohrdat ostatními a poťouchle k nim přihodil přílepek intelektuál ač intelektuálem sám je, byť se to snaží maskovat a daří se mu to: nenávist k oné "pražské kavárně" se mu podařilo rozdmýchat natolik, že se během krátké doby stalo u široké veřejnosti označení "kavárník" označením hanlivým.

Přitom pravda je taková, že žádná pražská kavárna neexistuje. Jasně, jsou lidé, kteří ostatními pohrdají, protože se mají za lepší, ale takové najdeme i v té nejzapadlejší vesnici, nejsou to však v naprosté většině intelektuálové.

J. Lepka 21.8.2018 11:20

Re: Tohle je největší zločin komunismu

Jistěže jsou mezi námi jedinci pohrdající ostatními, kupodivu mají k intelektuálům velmi daleko, většinou jsou to ekonomové.

V. Novák 21.8.2018 12:25

Re: Tohle je největší zločin komunismu

Prezident přílepek intelektuál nikam nepřihazoval. Pražskou kavárnou označil tzv. elitu, která se považuje za něco více a pohrdá ostatními. To že se během krátké doby stalo u široké veřejnosti označení "kavárník" označením hanlivým, způsobila právě ona "pražská kavárna" svým chováním a vyjadřováním.

Pokud potřebujete důkaz kavátenského elitářství, nadřazenectví a pohrdání ostatními, stačí si přečíst známou Výzvu vědců a nebo si připomenout reakce drahošovců na Drahošovo nezvolení. Nebo nezvolení Jeho Jasnosti o pět let dříve.

J. Brunner 21.8.2018 13:26

Re: Tohle je největší zločin komunismu

Nikdy to nepochopí, mnozí intelektuálové příliš inteligentní ani nejsou.

V. Novák 21.8.2018 15:19

Re: Tohle je největší zločin komunismu

A neinteligentní intelektuál - to je trága!

M. Těhanová 21.8.2018 8:27

Nikdo snad nezpochybňuje

přínos intelektuálů pro pokrok, pro hledání nových cest, pro zlepšování života lidí.

Ale je úsměvné, když pan Hvížďala píše, že jsou zpochybňováni kvůli jejich boji s naší společností konzumu. A tento předvoj nekonzumuje daleko víc, než plébs? A dává na odiv, že si rád připlatí?

No, na rozdíl od té "primitivní" většiny na to má. A z pozorování reality kolem sebe je to právě to, co lidem na těch chytrolínech vadí.

A některé názory těch dnešních intelektuálů jsou opravdu hodně zcestné.

J. Lepka 21.8.2018 8:50

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

Možná by pomohlo oprostit se od bolševické terminologie oslavující nevzdělanost a intelektuální nesmělost jako základní atribut míry pokroku.

M. Těhanová 21.8.2018 8:56

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

To jste myslel na mně, nebo ty rádoby intelektuály? V tom případě nechápete psaný text.Ona je vzdělanost a "vzdělanost", pokud nevidíte rozdíl, s tím se nedá nic dělat.

J. Lepka 21.8.2018 8:59

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

Co myslíte, pod jaký text jsem to přilepil?

V. Novák 21.8.2018 15:21

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

U vás je to velkem jedno, Lepko. Jste mimo tak jak tak. Je až s podivem, jak dokonale střílíte vedle - člověk by čekal, aže aspon statisticky se někdy musíte trefit...

V. Novák 21.8.2018 15:23

Re: Nikdo snad nezpochybňuje

To bude tím, že většina dnešních "intelektuálů" jsou polovzdělanci, kteří se na intelektuály pasovali tím, že neovládají trojčlenku a s inteligencí si taky moc nepotykali.

V. Kotas 21.8.2018 7:10

Pražská kavárna je krycí označení pro ty, co

si myslí, že jsou něco víc, než ostatní část společnosti a že ta je jejich pravda je ta jediná správná. Přitom jen málokterý její člen ( po celé republice ), je schopen se bez dotací, odkudkoliv.

P. Papež 21.8.2018 8:24

Jestli to mentálně zvládnete, zkuste si ještě jednou článek přečíst. Možná, že pak takovou blbost nenapíšete.