Středa 15. 5. 2024Žofie polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 84
  • Poslední: 20.7. 2020 18:31
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
O. Uživatel 18.7.2020 8:41

Uživatel požádal o vymazání
D. Bystriansky 18.7.2020 12:19

R^

V. Braun 18.7.2020 7:40

S tou omluvou "za to co jsem nezpůsobila" to není tak jednoznačné. Třeba omluvu Německého kancléře za hrůzy války při návštěvě v Terezíně, i když to byl kancléř státu v době, kdy ten současný stát ty hrůzy rozhodně nezpůsobil, si cením a považuji ji za správné gesto.

J. Strmiska 18.7.2020 8:48

Ano, on se neomlouval za sebe, ale za svůj národ.

J. Nový 18.7.2020 7:27

Komu zavoláte, až vaše auto vzplane na ulici?

Zavolám na městskou policii. Ti hořící auto vyfotí a pošlou mi mastnou pokutu, protože stojí na modrém pruhu. Jinak neudělají nic. Speciálně tahle instituce vám nepomůže, jen uškodí

D. Polanský 18.7.2020 7:03

Omlouvat asi ne, ale fakta neutajovat. O zvěrstvech napáchaných za vlády např. Leopolda II. v středoafrickém Kongu, miliony zavražděných, usekávání rukou dětem apod. Dokonce ještě v padesátých letech 20. století existovala v Kongu nucená práce a průměrný věk byl nižší než 40 let. Většina i vášnivých čtenářů o tom neví. Když jsem již před roky o tom někde zmínil, že abych si nevymýšlel. A je paradoxní že až teď sochy Leopolda II. byly narychlo samotnou vládou odstraněny, nebylo je potřeba ani bourat. A přitom v Belgii se školáci o tom celém ve škole málem neučili. Má Belgie čisté svědomí? Může moralizovat, doporučovat, navrhovat?

F. Kusák 18.7.2020 7:58

Určitě i mnoho vašich předků zavinili nějakou tu lumpárnu. Třeba vykořisťovali dělnickou třídu. Měl byste se stydět a hlavně se omluvit.

J. Strmiska 18.7.2020 8:54

My všichni Češi bysme se měli omluvit za plenění Evropy husitskými hordami v 15. století a nakonec i Švédové za podobné řádění během 30ti leté války. Akorát nevím komu. :-)

J. Pokoutný 18.7.2020 8:00

Neexistuje čistě náhodou ve SVOBODNÉM Kongu dětská práce a průměrný věk byl nižší než 40 let? Či porůznu jinde ve světě, např. ve vždy svobodné Etiopii nebo Siamu? Dětská práce či práce nucené byly koneckonců běžné i v evropských státech ... kdysi. Podle vaší logiky by se měli Valonům i Vlámům omlouvat Francouzi (války od od středověku), Španělé Francouzům (náboženské války), Maročané Španělům a Portugalcům (za Almorávidy a Almohády), Syřané, Saúdové a Iráčaná za muslimské výboje... a nejspíš i Slované antickým Germánům, které vytlačili z původních území a svého času vypálili Hamburk. Ptákoviny.

P. Aron 18.7.2020 13:28

A co Arabové ? Největší obchodníci z otroky ? Budou se omlouvat ? A s nimi černošští náčelníci, kteří ty otroky chytali ? A co Turci ? Budou sse omlouvat za křesťany odvlečené z Evropy do otroctví ?

V. Kučer 18.7.2020 22:29

Arabové otroky vykastrovali takže se nemají komu omlouvat. Turci jsou potomci hlavně Řeků, Bulharů a Srbů, potomky otroků mezi nimi nikdo nepozná. V Africe zakázali otroctví koloniální mocnosti, dnes se tam opět vrací.

P. Selinger 18.7.2020 6:35

Ke knihovnám : člověk který rád čte, celý život kupoval knihy . Dostane se však do momentu, že již nemá kam ty knihy dávat, skříně jimi přetékají, a znovu čteny jsou jen některé výjimečné z nich. Vášnivý čtenář tedy přejde na vypůjčování si knih v knihovnách, a knihy půjčené vrací. Ale co ze záplavou již nečtených knih ? Antikvariáty je většinou jhiž nekoupí, protože nemají na ně odbyt...

T. Zlesa 18.7.2020 8:09

Pokud něco stojí za přečtení, najdete to v elektronické podobě a přečtete si ve čtečce. Už pár let existují...

J. Jurax 19.7.2020 18:52

Ne tak docela. Leccos stojí za přečtení, ale jako e-knihu to neseženete.

T. Kohout 18.7.2020 3:00

BTW, co se týče těch knihoven, tak zřejmě nikdy v dějinách nedocházelo k takovému masovému ničení rodinných knihoven, jako nyní. Nic nesignalizuje tupost doby více, než toto. Lidé likvidují rodinné knihovny en masse a myslí si, kdoví, jaký pokrok dělají.

P. Dvořák 18.7.2020 3:35

Něco mi jistě uniklo. V kterých rodinách se likvidují knihovny?

D. Polanský 18.7.2020 7:10

To je problém, bydlím v paneláku, byt malý. Když jsem kdysi bydlel v Pardubicích měl jsem obrovskou knihovnu, ale při stěhování do menšího bytu jsem asi tisícovku knih rozdal, na prodávání nebyl čas. Dnes mám opět plnou knihovnu nejen v bytě, ale i ve sklepe mám několik stovek knih. Každý rok na Vánoce tak stovku knih odnesu na charitní prodej. Takže si nemyslím, že by lidé prodávali knihy z nějakého nezájmu, ale spíš že nemají místo. Ti, co jsou úspěšnější a mají veliké domy, nejsou k tomu až tak nuceni. Docela dobrý nápad je koupit si zámek a mít zámeckou knihovnu.

R. Langer 18.7.2020 8:15

Přejděte na elektronické knihy.

J. Tulejová 18.7.2020 9:04

Čtečka je fajn, ale není to ono. Na druhou stranu vysávání každé knihy před vánoci, po malování nenávidím.

H. Rybnická 18.7.2020 9:14

Paní Tulejová, tentokrát a výjimečně, Vám dávám za pravdu. Čtečka je čtečka a chvilka v knihkupectví , pokud na ni mám čas, je jako narozeniny.

T. Zlesa 18.7.2020 9:19

Řekl bych, že je to otázka vývoje, v budoucnu asi i ty čtečky nebudou konečnou. Do teď jsme všechny tyto věci potřebovali mít doma, ale příklad u hudby - spotify apod. ukázaly, že cesta vede přes internet, bude to někde na internetu a my si to přečteme online.

J. Jurax 19.7.2020 18:46

Pokud bude signál nebo připojení na net ... :-)

J. Jurax 19.7.2020 18:58

Taky jsem tak dopadl.

Nicméně forma e-knihy není pro všechny knihy vhodná.

P. Gábriš 19.7.2020 23:34

existuje ještě jedna, dost podstatná nevýhoda čtečky: když na záchodě dojde papír, knížka dokáže situaci zachránit, ale co s čtečkou?;-D

J. Hausner 18.7.2020 1:07

Bravo, jako obvykle za to, co napíšete