14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mezi nebem a peklem

Všichni tři zemřeli ve stejný den, 22. listopadu 1963. Jací byli a čím nás mohou inspirovat?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 28.12.2011 11:04

Re: mimochodem

Svědčí to o tom, že lidé, kteří opravdu věří, se moc nevěnují tomu, aby víru pitvali, protože jim stačí to, jak je víra obdarovává. Pokud k analýze víry přistoupí, nevycházejí z dogmatu víry ateistické (existuje pouze hmota), ale z její negace. Křesťané navíc věří, že tento nemateriální (nepoznatelný) element je všemocný, vševědoucí a člověka milující.

Už francouzští encyklopedisté přišli na to, že možné s tím nesouhlasit a že je to to jediné, co se s tím dá dělat.

PS: Povšimnul jste si, jak slabé jsou argumenty a důkazy proti Bohu a náboženství?

A. Reček 26.12.2011 21:31

Je na tom dost pravdy.

Rozhodující je však to, jak každý člověk žije v praxi. Toho si všímá od sousedů či spolupracovníků kdekdo. Intelektuální debaty jsou pěkná věc, ale hovoří vždy praxe. Ta dnešní v Evropě ukazuje na postupný rozklad rodin a všeho, co se dalo nazývat evropská kultura, bohužel.

M. Hanko 26.12.2011 10:46

mimochodem

Je VELMI zajímavé povšimnout si, jak slabé jsou argumenty ve prospěch křesťanské víry i od INTELIGENTNÍCH křesťanů (jako je třeba pan Joch, nebo C.S.Lewis). Pokud ani tito pánové nejsou schopni vymyslet nic lepšího - pak o čem to svědčí?

M. Hanko 26.12.2011 10:01

Re: Pěkný a podnětný článek,

Jistěže je tento Lewisův výrok zastaralý, a je velmi pozoruhodné, že panu Jochovi přijde zajímavý.

Ještě mnohem pozoruhodnější ale je, že pan Joch cituje z Lewise zrovna Ježíšovo trilema - neumím si snad představit nic jednodušeji vyvratitelného. Malá nápověda: vážně jsou jen tyhle tři možnosti? A VÍME VŮBEC, že to Ježíš opravdu řekl?

Sekce o C.S.Lewisovi je podle mého zjevný úlet pana Jocha.

K. Kužel 26.12.2011 5:06

Pěkný a podnětný článek,

jedna výčitka: " představme si, že člověk je takový, jak ho představují přírodní vědy: jen kus hmoty. Pak podléhá determinismu přírodních zákonů a všechny jeho myšlenky jsou determinovány."

Tento Lewisův výrok je hodně dávno zastaralý a nelze z něj dělat závěry o duchovní, transcendentální stránce člověka. Atom radioaktivního prvku podléhá přírodním zákonům, ale okamžik jeho rozpadu není determinován. Ví se jen, že za tzv. poločas rozpadu se rozpadne polovina pozorovaných atomů tohoto prvku. Takových příkladů se dá najít více, nejen z oblasti jaderné či kvantové fyziky. Moderní věda objevila tzv. deterministický chaos, tedy chaos, v němž můžeme vystopovat jakési zákonitosti, ale nemůžeme předvídat vývoj v kritickém okamžiku - viz:

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=234258