25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když MY nahradilo JÁ

Jestli se mě chcete zeptat, jestli myslím, že volební právo žen byla chyba, tak já říkám ano a dodávám, že to není nic proti ženám, protože předchozí volební právo bylo právo rodiny. Rodina měla hlas, to byla ta jednotka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Carina 22.12.2016 21:49

U těchto dvou skupin lidí je rodina vnímána trochu jinak a je jí přikládána jiná důležitost. I v tomto je jejich síla.

B. Carina 22.12.2016 21:41

Pane Václavíku, děkuji za vysvětlení pojmu culifinda. že jde o hustou polévku jsem nevěděl.

Nicméně i spolky jsou "základ státu". Tento státotvorný prvek spolků se ukázal za okupace v případě Sokolu a jeho odbojové aktivitě.

J. Jurax 22.12.2016 20:15

Re: Oni se nemnoží jen singlové,

Pučením ...

V. Vaclavik 21.12.2016 19:58

Re: Culifinda se nelouska!

Podotknul bych, ze ti 'občané německého původu' taky meli rodiny. A jakou byli spolecnosti oporou, to uz je jina vec nez co tu diskutujeme. A protoze se asi nedate, tak i ceske rodiny, jedinci ceskeho puvodu kolikrat zadnym zakladem taky nebyli, ale jak rikam, o tom se tu nebavime.

Jinak s vami souhlasim, ze nikdo nevymyslel nic lepsiho, ale nesouhlasim se zvlastnim zamerenim statu na nejakou ochranu rodin. Stat totiz ma ochranovat vsechny, nikoli nejak prioritne rodiny. Ty prece maji ochranu tim, ze jedinci v te rodine pozivaji ochrany. Rodina jako takova ochranu, tedy zvyhodnovani oproti nesezdanym obcanum, nepotrebuje a nema ji mit. Ale vim ze je to marne, levice je u nas modni, tak zvaneho pravicaka skrabni a naleznes rudy zaklad, to plati od nepameti.

T. Menyhért 21.12.2016 17:15

Keď zbiješ ženu, je to, ako keď pohnojíš pôdu

Ak žena nepriamo brojí proti volebnému právu žien v mene rodiny, tak je to podobné, ako momentky z českých filmov, kde manžel ženu mláti, ale keď sa jej niekto zastane, tak sa žena naň vrhne a vraví "To by tak bylo, kdybe mně ten můj nemohl mlátit", alebo po slovensky "Jano ma nemiluje, už sme tri roky spolu a ešte ma nezbil".

M. Hoblík 21.12.2016 16:42

Oni se nemnoží jen singlové,

ale i teplouši. Je to dost nepochopitelné, jak se vlastně rozmnožují?

Z. Koutecký 21.12.2016 15:57

Re: Culifinda se nelouska!

To máte pravdu, pane Václavíku, za svého života jsem byl občanem 1.ČSR, 2.ČSR, Protektorátu, 3.ČSR, ČSSR a nyní ČR. Ovšem s různými právy a povinnostmi a různým stupněm loajality, tedy obrazně řečeno jsem byl i různě pevným základem těchto států. Pokud jste dostatečně mlád, je možné, že se stanete i občanem a tedy základem evropského státu či islámského státu. Jak pevným základem našeho státu byli naši občané německého původu? Jak pevným základem německého státu budou němečtí občané - muslimové? Mnohem moudřejší filozof, než jsme my dva, již kdysi napsal: "Základem státu je rodina, základem rodiny je člověk."Ano, základem státu je člověk vychovaný rodinou k loajalitě k vlastnímu státu. Potomky si nelze kupovat jako fotbalisty v lize, potomky je nutno zplodit a vychovat. Na to zatím nikdo nic lepšího nevymyslel než rodinu.

R. Langer 21.12.2016 15:23

Re: Nebojte se, ta krize, která přijde, bude tak strašná,

Takže cigáni a muslimové? No to teda pěkně děkuju, to radši umřu. :-D

A. Alda 21.12.2016 14:51

volební právo ostatně není to nejpodstatnější

Podstatné jsou daně. Tedy jsou-li daně vyměřovány z hospodářství, pak za to hospodářství někdo volí (dříve muž, v Čechách i vdova), a jak se to v rámci toho hospodářství (tedy majetné rodiny se zaměstnanci - podruhy a čeledíny a služkami) dohodne, to veřejné právo neřešilo.

Byl bych velice rád, kdyby se daně opět vyměřovaly na rodinu jakožto základní ekonomickou jednotku. Tím by se dalo i dobře ošetřit to, že je třeba podporovat natalitu, ale nepodporovat příživnický proletariát (proles - to nejsou dělníci, jak u nás vykládali komunisti).

A. Alda 21.12.2016 14:46

Ne na rodinu, ale na hospodářství.

Tehdy nikoho nenapadlo, že by mohlo být hospodářství mimo rodinu. Feudální systém byl v tom jednoznačný. Teprve po roce 1835 to začínalo postupně drhnout, ale idee roku 1848 začly být reálně prosazovány až po debaklu u Hradce Králové.

https://www.youtube.com/watch?v=_Zk6eXvCiuo

A teprve rokku 1908 bylo zavedeno všeobecné (nekuriální) hlasovací právo. A tehdy byla dokonce do Českého sněmu zvolena i jedna žena! V roce 1908... jenomže pro těžké střety česko-německé ten sněm už vůbec až do zániku monarchie nezasedl.

V. Vaclavik 21.12.2016 14:26

Kde je v tom logika??

"Nemáme už „MY“, máme jen množinu „JÁ“. A s tím nemuže žádný normální stát, krom otrokárské despocie, fungovat. A proc by si nekdo dával práci s ochranou a podporou otroka, na kterém prece vubec nezáleží?"

Snad mnozina MY se sklada ze dvou JA. Tedy Ja+Ja=MY. Cili nejdrive musime mit mnoho jednotek JA, abychom mohli mit vubec nejake ty jejich slouceniny, tedy MY.

Opravdu autorka veri ve vymazani Jastvi cloveka v tom svazku s jinym JA? Kdyz vymazeme sve JA na nulu, bude nas svazek zase jen a jen nula, tedy nic. Ono je to ve skutecnosti tak, ze kazde MY zustava v posledku slouceninou dvou JA, dvou jedincu, kteri se dobrovolne rozhodli pro svazek do MY. Ale v tom svazku se nerozpousti jako v kyseline, ale prave naopak, zustavaji i nadale sami sebou, byt sdileji sve hmotne vydobytky rovnym dilem, bez ohledu jak se o ne kdo zaslouzil. A neni to svazek dvou rovnych, ale nerovnych, kterezto nerovnosti ale k sobe prirozene pasuji, cili se doplnuji, nachazi spolu naplneni.

Problem je, ze kdyz nekdo hlasa, ze rodina je zaklad spolecnosti, takovy druhym dechem hlasa zvyhodneni rodin pred jednotlivci, cili chce se lidu motat do jejich zivotu a tim dosahne presne opacneho cile, jen vse rozvrta! Byt s dobrym umyslem. Jenze vime cim jsou cesty do pekel dlazdene...

P. Boublíková 21.12.2016 13:00

Re: To není pravda.

A kde máte vazbu volebního práva na rodinu?

V. Vaclavik 21.12.2016 12:36

Culifinda se nelouska!

Culifinda je polevka, zpravidla nejaka hustsi, treba i zahustena do ni nakrajenym chlebem a ji se lzici, nelouska se! Pouzivejte jen slova jejichz vyznam znate, proboha.

A zakladem statu je obcan! Tedy zadne jejich svazky, jako napriklad rodina. To uz bychom taky mohli za zaklad spolecnosti vzit zahradkarske spolky a kdo by v nich nebyl, jakoby neexistoval.

V. Vaclavik 21.12.2016 12:30

Re: A co jineho je rodina coby zaklad statu

V rodine je prece v poradku a patricne sdilet a deje se to v dobrovolnem svazku 'blizkych osob'. Zrejme nerozumite humorne nadsazce. Ale na spolecenske urovni se lide jako v rodine nikdy chovat nebudou a kdyz je k tomu prinutite, i kdyz si to posvetite demokratickym hlasovanim, budete mit socialismus.

A. Alda 21.12.2016 11:40

To není pravda.

Volební právo bylo vázáno na majetkový cenzus. Plnoletý muž, neprodukoval-li daně v určité výši, volební právo neměl. A volilo se kuriálně, nikoli obecně! A ženy u nás měly volební právo už ve středověku, pokud jako vdovy vlastnily v městě s právem voleb městských konšelů nějakou obytnou nemovitost.

J. Chaloupka 21.12.2016 11:33

A trochu studujte demografii: jestliže se

dnes celá generace dožívá dvojnásobného věku než před cca 150 lety, tak musí příroda zapůsobit, třeba sníženou porodností. To je jen logické.

J. Chaloupka 21.12.2016 11:32

Nebojte se, ta krize, která přijde, bude tak strašná,

že přežijí JEN soudržné rodiny. Všichni ti singles, samoživitelé/lky atd. prostě vymřou.

R. Dubravský 21.12.2016 10:34

Re: To je sice hezké, ale

Ono v té době moc single dospělých mužů nebylo. Bylo normální se oženit a mít rodinu.

M. Prokop 21.12.2016 9:27

Trochu čínské pojetí rodiny.

Bez ohledu na blbnutí se "svobodnou výchovou", je Západu bližší individualismus.

P. Boublíková 21.12.2016 5:24

To je sice hezké, ale

Proč pan Jakl uvedl takový nesmysl o volebním právu? Předtím, než ho získaly ženy, ho měli všichni plnoletí muži bez ohledu na nějakou rodinu, tedy i singles :-)

J. Pospíšil 21.12.2016 1:23

Re: A co jineho je rodina coby zaklad statu

Pane Václavíku, tak tu vaši socialistickou rodinu s tím stavěním na uši a komunismem v širší rodině vám nezávidím.

J. Kanioková 21.12.2016 1:13

1*, díky Rputi

V. Vaclavik 21.12.2016 1:04

A co jineho je rodina coby zaklad statu

jestlize ne levice? Marx, na rozdil od autorky dobre vedel, co rika. Spolecnost pojata jako siroka rodina je prece komunismus! A kdyz otecka jeho druha polovicka postavi na usi a vysype mu po vyplate kapsy do spolecneho rodinneho hrnce, to je prece socialismus s tou jeho 'solidaritou' vsech se vsemi jako vysity.

Protestujte si jak chcete, kdaka to jako slepice, koleba se to jako slepice, je to slepice a hotovo.