21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kde se u nás vzala Muriel Blaive?

V poslední době se hodně diskutuje o svérázné interpretaci období komunismu historičkou Muriel Blaive. Ta například tvrdí, že lidé v 50. letech necítili potřebu proti režimu vystoupit, protože hospodářská situace nebyla tak špatná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 12.9.2017 10:16

Škoda, že už jsou

všichni muklové z lágrů mrtví, nebo jsou z nich vetší staříci. Celkem bych rád viděl, jak by si s tou paní porozprávěli.

F. Pavlis 11.9.2017 18:17

Je to smutné.

Roku 1627 bylo vydáno Obnovené zřízení zemské. 6 let po Bílé hoře. Začala rekatolizace, které se většína země podřídila. Baroko a Jan Nepomucký jsou znamením té doby. Kdo trochu zná české dějiny a není zrovna bigótní katolík, má o čem přemýšlet. Až rok 1848 znamenal částečnou změnu, ale důsledky rekatolizace jsou u nás zřejmé dosud. Politicky opřeno o lidovce a TOP O9 to funguje i dnes. Stačí vzpomenout pana Kasala a spor o svátky 5. a 6 . července. Restituční spory jsou také lahůdkou. Jen obecná sekularizace brání většímu vlivu Vatikánu. V roce 2013, po pádu vlády P.Nečase ,nastoupila velice tvrdá rebolševizace. Nicméně tentokrát z vůle lidu nastává zvůle starých struktur s nebývalou razancí. Stačí se podívat na minulost předních českých politiků, svobodně zvolených, a člověk je hned doma. Prezident, předseda ÚS, ministr spravedlnosti, vicepremier vydaný k tresnímu stíhání a další si můžete doplnit podle vlastní zkušenosti. Justici nevyjímaje. A lidem to opět nevadí. Říká se, že 50. léta se vrátit nemohou. Asi ne, ale jak se "kleká" na nepohodlné, nám už uvažovaný vítěz voleb a dsignovaný premiér ukazuje už dnes. Lokajský národ, říkaval KHB a TGM. A zdá se, že nám to, až na výjimky, zůstalo. Žel.

I. Procházková 11.9.2017 22:12

Re: Je to smutné.

Souhlas, je to tak. A z projevů bolševiků a socialistů už zcela jasně zaznívá návrat ke starým pořádkům. Ani se nesnaží to nějak skrývat. Babišovy projevy jsou typické řeči diktátora, stačí slyšet "mě se hned tak nezbavíte!" a je to jasné. A lidem to nevadí, budou ho nejspíš zase volit...:-/

P. Lenc 11.9.2017 13:32

Jak to píše

pan Alda níže, je to kráva, ale dodám, že se jí kupodivu dostává sluchu.

A. Nový 11.9.2017 16:40

Re: Jak to píše

Ten přežvýkavec je užitečný tvor, narozdíl od té blbky vydávající se za historičku.

J. Orel, Mgr 11.9.2017 12:56

Benešova zahraniční politika. K.Novák 396

Kam proboha chodíte na takové nesmysly?

J. Orel, Mgr 11.9.2017 12:55

Pan Kubík má pravdu.

Článek v zásadě pravdivě líčí situaci v padesátých letech a pochopitelně i později, včetně motivací, které zpočátku do KSČ přiváděly členy. Patřím ke generaci, která sice nadšeně přijala po Únoru socialistický režim, ale postupně přišla na to, že byla kolosálně podvedena. Francouzští levicoví intelektuálové se všeobecně mýlí v hodnocení tehdejšího vývoje u nás -- jak je tomu v dalších zemích "tábora míru a socialismu" nemohu zodpovědně usuzovat. Ale představitelé Francouzské KS pochopitelně "drželi basu", protože jim SSSR a další soc. země zajišťovaly privilegované hmotné postavení.

O jakékoli "dohodě" mezi masami lidu a režimem nemůže být ani řeč. Bohužel prozatím ani ÚSTR, ani další historikové neobjasnili dostatečně sociální strukturu za totalitního režimu, zejména pak úlohu "nové třídy"- nomenklatury, což by bylo vysoce žádoucí.

R. Szewczyk 11.9.2017 12:21

hm

bych jen podotknul, že pokud to vemu od Pythagora přes Hegela k Marxovi s jejich principem rozdílnosti, pak musím konstatovat, že se myšlenka Marxova ,myslím , že z předmluvy k Komunistickému manifestu : Komunismus nebere nikomu možnost přivlastňovat si společenské výdobytky , bere možnost zotročovat si tímto přivlastňováním cizí práce, že je jasné, že nazvat režim let 48-89 komunistickým, jest nepochopením pojmů, v horším případě zkreslováním skutečnosti, stejně tak nazvat současný režim demokratický neb kapitalistický, je stejně absurdní jako nepravdivé

P. Portwyn 11.9.2017 11:21

Z Wikipedie - Murie Blaive

"...V srpnu roku 2017 uveřejnil deník Echo24 část parafrází, vyjmutých z rozhovoru historičky Muriel Blaive s redaktorkou Veronikou Pehe, uveřejněným v časopise a2larm.cz, v kterém Muriel Blaive zcela otevřeně hovoří o falšování (komunistických) dějin ÚSTRem."

Tak jsem zkusil ty stránky otevřít. Pro silné povahy doporučuju. Fakt je to síla. Již vzhůru, psanci a fenky této země!

I. Procházková 11.9.2017 22:45

Re: Z Wikipedie - Murie Blaive

Články o Muriel Blaive na Echo 24 jsou tady: http://jdem.cz/derxw6

http://jdem.cz/derx39

P. Portwyn 12.9.2017 7:36

Re: Z Wikipedie - Murie Blaive

Díky!

P. Portwyn 11.9.2017 11:17

Paní Muriel je 48 let,

takže nemá osobní zkušenost s tou dobou.

Pak (když vynecháme nepravděpodobnou variantu "poctivá a ideologií nezatížená práce historičky) nezbývá než zaujmout jednu ze dvou extrémních poloh:

a) "Byla to jediná hrůza, všude bída, hlad, střelba, všichni buď ve vězení, nebo komunisti."

b) "No nebejt těch drátů na hranicích, tak to bylo vlastně skvělý."

Paní Muriel si vybrala b).

A. Alda 11.9.2017 11:42

Ať je jí kolik chce,

je to prostě kráva a nikoli historička.

P. Portwyn 11.9.2017 12:00

Re: Ať je jí kolik chce,

Jste upřímnější :-D

IMHO je to hlavně fušerství.

J. Lepka 11.9.2017 10:22

Já se domnívám,

že největší chybou našeho režimu je, že jsme podobné zrůdy nenakopali do (_._), což se m.j. týká všech normalizátorů ÚSTRu.

P. Adámek 11.9.2017 9:50

Kde je odkaz na článek Muriel Blaire?

Jednou ze ctností Neviditelného psa je, že když tu někdo diskutuje s nějakým názorem, že se uvádí odkaz na ten původní pramen. Proč taky pan Kubík borjí proti něčemu v Právu, aniž si můžeme přečíst, jak to původní autorka formulovala?

Č. Berka 11.9.2017 9:47

odpověd´

http://a2larm.cz/2017/09/ja-jsem-totalitarismus/

M. Pivoda 11.9.2017 9:14

To nejlepší z českého socilalismu: totální mladost

Nejlepší na českém reálném socialismu bylo to, že v té době jsem byl o tři desetiletí mladší než dnes.

Ostatní události jsou pro biologickou entitu vlastně jen okrajové věci.

M. Hoblík 11.9.2017 8:54

Narodil jsem se v padesátých letech.

A žasnu, že jsem komunismus nezažil. A v socialismu to takové nebylo, jak líčí autor článku. Bylo-li by, Havel by byl roztrhán psy a Rumla by prodávali v uzeninách. Neznám nikoho ze svého okolí, koho by něco takového, jako líčí autor potkalo. A když je na plotě napsáno, nedotýkejte se, plot je pod vysokým napětím, dotýká se ho jenom idiot.

M. Zdobinský 11.9.2017 9:17

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

Taky jsem to zažil a byla to prostě idylka.Mohli jsme cestovat, číst co chceme,dělat co chceme, podnikat,každý večer banány, občas nebyl toaleťák,ale na tom by soudruzi zamakali... Pane Hoblíku, stýská se vám?

I. Procházková 11.9.2017 23:19

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

Já se narodila ve 40. letech a vlády komunistů jsem si užila vrchovatě. Muriel Blaive bych to přála taky, aby věděla, jak to doopravdy bylo. Takové francouzské "historičky" v ÚSTRu nemají co dělat.

Z. Lapil 11.9.2017 10:22

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

Jste klikař.

Ale vážně. Uvažujete - a co horšího, paní historička uvažuje - stylem "já znám jednoho, co přežil koncentrák, takže to za Hitlera nemohlo bejt tak zlý, jak se píše".

Protože: máte-li systém, kde je pro docela důležité součásti života (vzdělání, cestování, jakás takás seberealizace v zaměstnání i ve volném čase - na vojně třeba bylo možné přetáhnout návrat z vycházky, ovšem jedině a pouze skrze akci organizovanou SSM; radioamatéři a letečtí modeláři fungovali skrz Svazarm, i ten zahrádkář byl skrze spolek zahrádkářů členem Národní fronty) nutné vyjádření loajality, kdyby to účast v průvodu měla být, pak nemůžete poctivě tvrdit, že člověk vyjadřující loajalitu je loajální.

Aneb vynucené vyslovení názoru nemá se skutečným názorem nic společného.

Děti! SSM - Svaz socialistické mládeže. Svazarm - Svaz pro spolupráci s armádou. Národní fronta sdružovala pět(?) povolených politických stran a všechny "společenské a zájmové organizace", od SČSP neboli Svazu československo - sovětského přátelství až po tak evidentně nepolitické spolky, jako jsou zahrádkáři, Svaz invalidů, Svaz žen, Červený kříž... Viz http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=393875

J. Jelínek 11.9.2017 10:30

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

SSM byl tuším Socialistický svaz mládeže, povstalý (to je slovo co?) z Leninského svazu mladých založeného s nástupem normalizace někdy v roce 1969. Nikoli tedy Svaz socialistické mládeže, to by moc evokovalo jakousi mládežnickou sekci Socialistické strany a to si souzi přiznejme, to by takňák nešlo.

Z. Lapil 11.9.2017 11:00

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

Já mám za to, že zdrojovou organizací byl ČSM - Československý (Český?) svaz mládeže, ale hádat se nebudu, nevím.

Použil bych slovo "povstavší". A pro potěšení - onehdy jsem přišel na to, že "vole" je poctivý přechodník: "Vole Zemana, volím prezidenta takového či onakého".

J. Jelínek 11.9.2017 11:54

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

S přechodníky si moc netykám, nejsa humanitně vzdělán, ale to "vole" je dost dobrý, díky.

B. Carina 11.9.2017 14:24

Taky mě to pobavilo. :-) Volky nevolky, vole si češtinu jako jazyk mateřský, stále žasnu co v ní dělati lze.

I. Procházková 11.9.2017 23:00

Re: Narodil jsem se v padesátých letech.

Je to tak, byl to Československý svaz mládeže (ČSM). Ten byl po osmašedesátém (na počátku normalizace) přejmenován (nebo spíš transformován) v SSM (Socialistický svaz mládeže). Ten už jsem naštěstí nezažila, byla jsem na to moc stará.:-)

M. Pivoda 11.9.2017 10:51

Upřesnění pro Z. Lapila

Lapil: "... na vojně třeba bylo možné přetáhnout návrat z vycházky, ovšem jedině a pouze skrze ..."

V jednom vojenském útvaru to bylo možné i přes moji osobu. Dělal jsem tam tehdy štábního písaře a v psaných Rozkazech jsem dělal příliš mnoho překlepů. I zašel za mnou jeden voják a řekl, že má vycházku povolenu do 20 hodin. Pak dodal, že vzhledem k tomu, že píšu v textu tolik překlepů, abych do Rozkazu napsal, že má tu vycházku do 24 hodin. Že to nebude vůbec podzřelé. -- A já jsem mu tehdy vyhověl, a zcela zdarma. Vyšlo to dobře. Nikdo si ničeho nevšiml.

Z. Lapil 11.9.2017 11:11

Re: Upřesnění pro Z. Lapila

Jak říkáte, možné bylo leccos. Za nás hrála někde v okolí Slavie (pohár), tak jsme se dohodli s řidičem civilního autobusu, co nás "tam" vozil a dokonce jsme slušně informovali příslušného dozorčího, že autobus bude mít večer poruchu, která způsobí 2 hodiny zpoždění.

B. Carina 11.9.2017 14:36

Hezké. :-)