4.2.2023 | Svátek má Jarmila


SPOLEČNOST: Inspirace pro bezdomovce

28.6.2018

Na pražském Žižkově stojí jedna chátrající budova. Před revolucí v ní bylo zdravotnické zařízení, takzvaná poliklinika, po převratu se o ni dlouho nikdo nestaral, jak už to tak bývá u majetku ve státním vlastnictví. Jak víme, stát se ke svému majetku často nechová s péčí řádného hospodáře, ale spíš jako otčím k vyženěnému parchantovi.

To ale nic nemění na tom, že i když své povinnosti spíš zanedbává, tak jej takové jednání automaticky zbavuje jeho práv. Naopak, dotčený majetek mu stále patří a záleží jen na úřednících a zastupitelích (případně na jejich voličích), jak dlouho nechají nemovitost pustnout. Zároveň to znamená, že nikdo jiný se tohoto majetku nesmí zmocnit, nakládat s ním podle své libosti a svévolně, navíc bezplatně ho užívat. Toto se ale za blahosklonného přihlížení úředníků, policie a dlouho i žižkovských politiků dělo. Budovu obsadila parta levičáků a začala v ní hospodařit, jako by jí patřila.

Klinika

Nakonec se zastupitelé rozhoupali, hlavně je k tomu přinutily čím dál rozhořčenější reakce obyvatel z okolí, kteří už nedokázali déle snášet celonoční hluk a nepořádek a kteří mají i obavy z podivných existencí, jež se do budovy stahují. Dokonce se situaci rozhodl někdo vyřešit po svém a policii oznámil uložení bomby. Objekt byl vyklizen, prohlédnut a... opět otevřen. Neoprávněným uživatelům se z “Kliniky” rozhodně nechce a svůj odchod se snaží oddalovat nejrůznějšími prostředky, jak o tom svědčí letmý výběr titulků za poslední dva roky:

2. března 2016 - Aktivisté odmítají vyklidit Kliniku, přišel se jich zastat Babiš
17. června 2016 - Centrum Klinika dostalo pokutu za nerespektování předběžného opatření
7. července 2016 - Centrum Klinika začne opět fungovat, soud zrušil předběžné opatření
14. října 2016 - Správci železnic převzali budovu žižkovské Kliniky, dovnitř se však nedostali
11. ledna 2017 - Aktivisté mají vyklidit centrum Klinika, nařídil soud
5. září 2017 - Aktivisté musejí podle soudu opustit žižkovské centrum Klinika. Chtějí ještě bojovat

Minulou středu jsme se tedy dozvěděli o pravomocném rozsudku, kdy soud rozhodl, že nezvaní nájemníci budovy v Jeseniově ulici nemusí platit ani 360 tisíc korun za neoprávněné užívání v roce 2016.

Bezdomovci by si z této party neomarxistů měli vzít příklad. Nastěhovat se do libovolného opuštěného objektu bez ohledu na to, komu patří, prohlásit se za „autonomní sociální centrum“ a v klidu si užívat střechy nad hlavou, případně dalších civilizačních vymožeností. Za předpokladu, že u zdi nechají povalovat pár výtisků Komunistického manifestu, Kapitál od Karla Marxe a jeden či více spisů V.I. Lenina, nikdo jim nezkřiví ani vlásek a případné stížnosti z okolí budou oslyšeny. Dokonce můžou sezvat bezdomovce ze širokého okolí na „tematické večery komunitního centra“ - alkohol nebo drogy zůstanou nepovšimnuty a nějaké to znásilnění mezi členy už patří tak nějak k věci.

Chraň je ale Bůh, aby řekli něco, co by vzdáleně zavánělo pravicovostí nebo jen zdravým rozumem - třeba že odmítají muslimské migranty. V tu ránu by tam byla policie a vyhnala by je na mráz. A už vůbec by se za ně nepostavily takové osobnosti ultralevicové scény jako Anna Šabatová nebo Pavel Uhl.

Foto autor