27.2.2024 | Svátek má Alexandr


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Cože? Jaký „zimní čas“?

Tak se nám od víkendu krásně prodloužily večery. A přitom to bylo tak jednoduché. Stačilo jedno administrativní nařízení. Ale proč zůstat v půli cesty? Je třeba jít dál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Uzel 30.3.2022 14:03

No tak kousek od Hradce.

J. David 30.3.2022 14:02

Jako penzista, již mám po "časových starostech". Čas mám svůj, dle tělesných potřeb organismu, tedy příjmu a výdeje. Je to jako u zvířat/zvěře, fóglové vyřvávají dle polohy slunka, krávy a zvěř začínají pastevní periody dle vnímání ranního kuropění, vše nikolivěk dle nastavení "chytrých časoměrů" na zápěstích časoměrů homo sapiens.

Pro pana Šejnu, "chronometr" pomocí zapíchaných klacků a sledování nejkratšího stínu je nutné, rotace v úhlu 23° (s precesí) k ekliptice oběhu slunce , dělá časové diference (délkové měření stínů solárních pomocí klacků ). Ale fuj, na stará kolena blbnu, pane Šejno, raději se ale k poznání "poledne" uchýlím k epice od K.J.Erbena "Polednice" (Malá, hnědá, tváře divé, pod plachetkou osoba, o berličce, hnáty křivé, hlas vichřice podoba).

J. Uzel 30.3.2022 13:57

Mizivému procentu letní posun času vyhovuje (např. zahrádkáři), případně lidem zaměstnaných v provozech, kde se pracovní doba nedá dohodnout se zaměstnavatelem (čím dál řidší případ). Ostatní (většina) jsou nuceni se přizpůsobit.

M. Šejna 30.3.2022 13:49

To jste mi ale vůbec neodpověděl.

Ten rozdíl 4 minuty má jasný důvod a není to žádná nepřesnost.

J. Nevrkla 30.3.2022 13:48

Může, ale když se ptám známých, většina je za to ráda.

V. Kuhaj 30.3.2022 13:48

Já taky ne. V čem je problém?;-D

V. Kuhaj 30.3.2022 13:33

Ale no tak! Ono toho neexistuje. Třeba měnění času. To co měníme, je jeho měření. Ale vám termín "změna času" zjevně nevadí. Tak proč vám vadí společný evropský čas? Vždyť je to jedno, ne? V dnešní době, kdy je nemoderní dělit lidi na muže a ženy, tady snad nebudeme hnidopišit s nějakým společným časem.

Budeme rádi, když to nedopadne tak, že si každý bude smět volit svojí terminologii. A měřit čas svým způsobem. Protože on to tak přeci chce!

M. Šejna 30.3.2022 13:33

V Jindřichově Hradci to dnes bylo ve 12:04 SEČ, a to i přesto, že leží na 15.poledníku

J. Uzel 30.3.2022 13:32

Vám střídání času konvenuje a dokážete to vědecky zdůvodnit. Já jsem proti, protože mě to normálně se*e.

J. Uzel 30.3.2022 13:28

Asi v Jindřichově Hradci...

P. Pepax 30.3.2022 13:23

S p. Jaklem souhlas, letní čas je nesmysl a je příznačné pro dnešní dobu že ten nesmysl už dávno nebyl zrušen.

P. Pepax 30.3.2022 13:19

R^;-D

V. Povolný 30.3.2022 13:17

No, pokud by se před lety nezačalo experimentovat s letním časem, tak by taková otázka nikoho nenapadla. On ten pojem "správný čas" vlastně nedává příliš smysl. Nejsem historik a tak nevím, jak přesně vypadalo stanovení časových pásem. Je jasné, že roli hrála i ekonomika a politika a "přesnost" pásem v porovnání a astronomickým časem se bude lišit. Podle mého by čas v časovém pásmu měl co nejvíc odpovídat tomu astronomickému, člověk je koneckonců taky součást přírody.

V. Kuhaj 30.3.2022 13:09

Přemýšlel. Musel, chtěli to po nás ve škole, ještě na základce. Taky jsem se tam musel vyrovnat s poznatkem, že země není ideální koule, ale má tvar spíše brambory. A co teprve když jsem zjistil, že Pí není 3,14, ale že za desetinnou částkou je tolik míst, že se zatím nikdo nedobral konce, a přesto s jeho pomocí počítáme s dostatečnou přesností. Vyrovnat se s nepřesnostmi je jedním ze znaků vyzrálosti, řekl bych.

M. Šejna 30.3.2022 13:06

Jenže on se ten správný astronovický čas mění během roku i na tom jednom jediném místě, a je jedno, jaké místo si vyberete.

Takže ani to pravé poledne není pokaždé přesně po 24 hodinách.

P. Diviš 30.3.2022 13:05

Jenže Jakl nepíše jen o střídání, ale i o tom, který čas je "správný". Střídání by se dalo zrušit a dohodnout jen jeden čas celoroční. Ale "správný" bude zase jen na dost úzkém území, což je politicky i ekonomicky velice nepraktické.

J. Kostelanský 30.3.2022 13:04

Letní čas môže vadit leda tomu, kdo pro své "koníčky" televizi a počítač potřebuje mít co nejdřív tmu nebo alespoň šero.

A co ten šotek, mimochodem velice vtipný?

"Třeba v Indii mají pro celou zemi čas o 4,5 hodiny posunutý oproti nám. Takže Východní Bengálsko má už podvečer, když v rádiu hlásí poledne. A někde u pouští Balúčistánu mají v tu chvíli teprve dopoledne. Praktické je to možná pro státní aparát, pro lidi určitě ne."

Nějak se tu pomíchal náš čas s tím indickým. Proč by mělo být pro Indy nepraktické, že mají proti Čechům čas posunutý o 4,5 hodiny? :-) Indie je totiž "široká" ani ne jeden a půl časového pásma. Takže tam asi těžko může nastat situace, že v jedné části Indie je poledne, a v jiné už podvečer... Asi jste si to spletl s Čínou, tam mají jednotný čas pro zemi, která zasahuje myslím do 6 časových pásem.

J. Kostelanský 30.3.2022 13:03

Vůbec jsem netušil, že pan Jakl je tak těsně spjat z přírodou, že mu bytostně vadí, když přesně ve 12 hodin není slunce na obloze nejvýše... :-) Krom jednoho nesmyslu, který zapříčinil asi nějaký internetový šotek (budu citovat o něco později), za druhý největší nesmysl a odtržení od reality považuji tuto jeho myšlenku:

"Milovníci sociálního inženýrství vám řeknou, že bude delší večer, protože jim dřív skončí práce. Ale co jim brání končit dřív i bez změny času pro nás všechny ostatní? Mohu dělat pekaře nebo popeláře, nebo si jinak domluvit směny. Že to nejde, protože by se jim ostatní nepřizpůsobili?"

Přesně o tom to je. Je daleko snazší udělat centrálně změnu času než to nějak zařizovat individuálně. Ne každý zaměstnanec si totiž může dovolit luxus určovat si sám, kdy se mu to hodí jít do práce a pak z ní odejít. Učitel těžko může říct, že on bude učit už od sedmé, když vyučování začíná v osm. Státní zaměstnanci mají pracovní dobu danou "shora" a ta je mimo jiné přizpůsobena lidem, pro které dělají služby ve jménu státu.

Ale ani v soukromých firmách to není tak jednoduché, jak by se to mohlo zdát. Pořád hodně lidí jezdí do práce hromadní dopravou, a ta, zvláště na vesnicích a menších městech nejezdí co 5 minut jako v Praze. Grafikony hromadní dopravy se dělají i, nebo hlavně s ohledem na začátek vyučování ve školách nebo začátek pracovní doby v největších provozovnách. A funguje to i obráceně: v menších firmách, kde dělají lidé z okolních vesnic, se pracovní doba přizpůsobuje grafikonu hromadní dopravy. Bydlím sice ve městě, ale v dětství a mládí jsem hodně času trávil na vesnici. A tam jsem nikdy, ale skutečně NIKDY od nikoho neslyšel stěžovat si na změnu času. Každý na to spíš nedočkavě čekal (jako teď já), protože hodina slunečního svitu navíc umožňuje být mnohem déle na čerstvém vzduchu - na zahradě, kolem domu nebo v lese.

V. Povolný 30.3.2022 12:56

Správný astronomický čas není blouznění. To je ten skutečně správný čas. Jenom je dost nepraktický. Proto máme časová pásma, kde je sice astronomický čas poněkud "znásilněn", ale zase dostáváme prakticky použitelný výsledek. Ale to pořád nemá co dělat se střídáním času letního/ehm. zimního.

P. Khail 30.3.2022 12:53

Á, změna času a pravidelný článek p. Jakla. Tak to je svět ještě v pořádku, jak praví slogan Globusu. Ulevilo se mi, dva dny jsem byl jaksi nesvůj. ;-D

M. Chlupová 30.3.2022 12:49

Například otvírací doby ZOO, hradů nebo jiných venkovních akcí se v průběhu roku běžně mění podle délky dne. Nebo, naprosto klasický příklad - přes letní prázdniny se pravidelně mění jízdní řády, otvírací doby atd.

Jsou samozřejmě zaměstnání, kde to nejde, ale v mnoha profesích se, i díky covidu, už prosadila pružná pracovní doba. Proto věřím, že velká část zaměstnanců v nesměnném provozu má možnost si posun pracovní doby podle roční doby individuálně nebo kolektivně domluvit. Obchody a další služby by následně přirozeně přizpůsobily.

Například, mně osobně by letní čas tolik nevadil, kdyby byl kratší - třeba od května do konce srpna. V současném nastavení má ale za důsledek, že se o více než měsíc prodlužuje část roku, kdy vstávám před východem slunce.

J. Basler 30.3.2022 12:45

Posbíral jsem své znalosti z MFF UK, kde jsem studoval i OTR i kvantovku. Délky čehokoli se dnes měří mimořádně přesně, kdyby na věc přišlo - viz. GPS (tam potřebujete tu OTR) nebo detekce gravitčních vln. A věřte, něčím jako tyč nebo šutr to kdysi začalo. Je-li stín nejkratší, je pravé poledne - pro mne. Pro souseda na západ nebo východ je to pochopitelně jinak. Byla by to pěkná kanonáda, kdy si každý ne své poledne mohl vystřelit.

M. Šejna 30.3.2022 12:43

Nikoli,

já při pohledu na hodinky zjištuji, kolik je hodin.

To jen Jakl tady tvrdí, že hodinky lžou, protože on se řídí tím správným astronomickým časem dle pravého poledne pomocí zapíchnuté tyče.

M. Šejna 30.3.2022 12:40

Jakl má ale tu délku stínu zapíchnuté tyče změřenou na milimetr přesně. Odvolává se na tu zapíchnutou tyč v celém svém článku.

;-D

J. Hruška 30.3.2022 12:39

Ták, podle Šejny se při pohledu na hodinky musí přemýšlet o stvoření světa. Aha.

J. Hruška 30.3.2022 12:33

Pane Baslere, čas se měří hodinami, nikoli zapíchnutou tyčí, a o tom kdy je poledne na oběd se shodneme právě třeba s vámi právě podle hodin správně. Mimochdem, délka stínu zapíchnuté tyče se zjišťuje dost blbě a mění každodenně směr.

M. Šejna 30.3.2022 12:21

Reč je o Jaklové blouznění o to správném pravém astronomickém času, který máme používat.

Proto upozorňuji na to, že v takovém případě nelze používat hodinky.

Takže si vyberte.

V. Kuhaj 30.3.2022 12:19

K tomu odpověď. B. Berlinsky ve 12:12 "letního" ;-D času.

M. Šejna 30.3.2022 12:19

Fajn,

a teď mi řekněte, zda jste někdy přemýšlel nad skutečností, že den trvá 24 hodin, zatímco Země se kolem své osy otočí za 23 hodin a 56 minut.

Kam se poděly ty 4 minuty?

Víte to?

Já ano.

V. Povolný 30.3.2022 12:17

Kdy je pravé poledne, to je otázka podružná. Já bych takovou vědomost ani neuměl prakticky využít. Ale řeč je o střídání času, jste poněkud mimo, i s těmi hodinkami.