13.4.2024 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co je pražská kavárna

Od Rakouska-Uherska k současnosti: Prosím jednu kávu ristretto a ke čtení Aspen Review Central Europe. Děkuji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 31.12.2014 0:26

Re: 1***

Děkuji Vám za krásné ocenění! Přeji šťastný nový rok!

B. Rybák 31.12.2014 0:19

Re: Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Děkuji Vám za krásné ocenění! Přeji šťastný nový rok!

V. Čermák 30.12.2014 22:59

Re: Direktivní utopisté vs plkalisté

Právě ti sprostí se ale mezi lid nepočítají ani náhodou. Ti sami sebe řadí právě mezi tu Elitu.

V. Čermák 30.12.2014 22:55

Re: Zeman nemluvil o "Pržské kavárně" ,

Prezident si pojmy nespletl ani s lumpenkavárnou, ani s "pasy", ale je fakt, že o tom nemusel mluvit. A jestli se mstí, tak určitě ne proto, že ho někdo nevolil, ale proto, jak se ti jeho nevoliči k němu chovají dávno po prohraných volbách. To ti jeho nevoliči se mu mstí , no a on jim to oplácí. Také je jediný odvážlivec, který bojuje s novináři. Ostatní to dávno a možná i zbaběle vzdali. Já osobně vidím jeho přínos v té ekonomické diplomacii, kterou K.S. prakticky zničil.

J. Kombercová 30.12.2014 22:22

Re: Zeman nemluvil o "Pržské kavárně" ,

Lunpenproletariát lze chápat jako trhany... nespletl si pan prezident zase pojmy s dojmy jako s těmi "pasy"?

Ono to od pana prezidenta vypadá na první pohled tak, že se mstí Pražanům, protože Praha volila Švarcíka... taky to zmínil v den své inaugurace u sochy TGM, že to ví a že si to bude pamatovat. Pan prezident, bohužel, se snaží být vděčným svým voličům (tady uznávám, že své umí odměnit) a naopak svým nevoličům ukazuje tu nevlídnou tvář. :)

J. Kanioková 30.12.2014 21:42

Nesouhlas..

nebo souhlas jen s minimem argumentů..

P. Bryndza 30.12.2014 21:33

žabička ,rybička,hroch

apod.opět v akci

J. Kanioková 30.12.2014 21:32

1***

J. Kanioková 30.12.2014 21:24

Nemáte pravdu..

Nejde o vzdělání, ale o vztah k realitě, ke zdravému rozumu.

Těmi "intelektuálními elitami" je pověšinou myšleno to, že to jsou lidi většinou spíš filozoficky zaměření, že berou život příliš z emoční stránky a praktickou stránku všednodenní nevnímají. Často žijí bohémským stylem, a neumí vnímat denodenní problematiku běžných lidí. Ekonomika je pro ně fuj..

P. Čech 30.12.2014 20:31

Re: Dobrý postřeh

Volba prezidenta republiky nebyla vůbec záležitostí "všeho lidu". Především byla záležitostí zákona č.71/2012 sb a zejména jeho článku 56, odst.5. Tento článek a odstavec udělaly z volby to, co známe z voleb ostatních. Voliči jsou nuceni volit menší zlo a to je záležitostí volebních systémů, ať se jedná o volbu přímou či volby nepřímé. Je to záležitostí volebních zákonů, které svými texty činí jakékoliv volby nesvobodnými a tedy i nedemokratickými. Zkuste si tyto zákony přečíst a potom mi, možná, dáte za pravdu.

J. Schwarz 30.12.2014 20:25

Re: Direktivní utopisté vs plkalisté

S těmi šátky bych si dovolil nesouhlasit. Ono nošení svastiky na rukávu může být taky jenom dekorace a jistě i mnohý nacista byl sečtělým, kulturním a společenským člověkem, "v kolektivu oblíbeným". Tak proč honit kdekoho za zdviženou pravici a zároveň považovat onen "šátek" za něco čím se nemáme znepokojovat? Nechtěl bych totiž jako ovce dospět  k podobným koncům jako v Británii, kde významný muslimský "klerik" volně prohlásí - proč si vy, Angličané, myslíte že Anglie patří vám? Patří Allahovi  a to mi dává plné právo zavést zde pravidla stanovená Bohem. A většina britských muslimů se  tímto  postojem ztotožňuje. Nic proti tomu, ale zatím zde existuje rovnost a tak si vyhrazuji právo na stejné postoje jako má onen klerik - tedy že tato země Allahovi nepatří a toho kdo ho sem bude tahat patří vykopnout někam do Somálska.

Č. Punčochář 30.12.2014 19:57

Re: Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Tleskám vám, pane Rybáku. Míváte vůbec zajímavé postřehy.

V. Čermák 30.12.2014 19:11

Zeman nemluvil o "Pržské kavárně" ,

ale o "Pražské lumpenkavárně". A později k tomu dodal na otázku, tuším Lidovek, celkem výstižné vysvětlení. V podstatě to dobře vystihl níže pan Čech.

F. Navrátil 30.12.2014 19:10

Re: Dobrý postřeh

Pane Čech bylo by to krásné, kdyby jste měl pravdu, ale já si myslím, že tomu tak není. Vždyť volba stávajícího presidenta byla přece také záležitostí všeho lidu a její výsledek není příliš povzbudivý. Jinými slovy, měl bych oprávněný strach, kdyby u nás měl o všem rozhodovat "lid". V roce 1789 ve Francii také rozhodoval lid a pokud nestranně posoudíte výsledky, tak nejsou příliš obdivuhodné.

V. Čermák 30.12.2014 19:07

Omyl pane Šiško,

Zeman není nepřítelem lidí vdělaných, ale lidí elitářských, kteří z titulu svého elitářství odmítají respektovat pravidla demokracie. Co do vdělání je Zeman sám vdělanější, než celá Pražská kavárna dohromady. A buranstvím se vyznačují převážně Zemanovi nepřátelé, které on přirovnal k "Neandrtálcům" a Vy jistě víte, kteří to jsou.

P. Čech 30.12.2014 18:56

Re: Direktivní utopisté vs plkalisté

Asi jste zapoměl písmeno. Nikoliv   p r o s t ý   lid, ale   s p r o s t ý   lid. Přečtěte si zdejší diskuse a budete mi muset dát za pravdu.. Ve velké míře zde diskutují lidé bez argumentů, to jim však nijak nebrání v tom, aby napadali jinak smýšlející a sprostě nadávali svým oponentům. Ti jsou také součástí onoho sprostého lidu.

P. Čech 30.12.2014 18:49

Re: Dobrý postřeh

Lid nedostal možnost při přímé volbě prezidenta tak, jak je tomu ve Švýcarsku.  Přečtěte si zákon č.71, zejména čl.56, odst.5 a hned poznáte rozdíl. Zákon, který ve svém textu činí rozdíly mezi občany (senátor je někým více než poslanec a oba dohromady nesrovnatelně více než občan) je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Tento zákon byl záměrně formulován tak, aby přímá volba prezidenta podle něj nemohla dobře dopadnout. Tak se také stalo.  Za to ovšem volící lid nemůže, za to mohou politici, zvolení prostřednictvím volených politických stran podle zásad poměrného zastoupení. Ale i tak. Koho onen lid zvolil? Pana Miloše Zemana, tedy menší zlo. Pokud by byl zvolen kníže Schwarzenberg, bylo by to ještě horší, pane Kmoníčku.

P. Čech 30.12.2014 18:38

Re: V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Pokud tomu tak je, potom to ale nikoho neomlouvá. Zejména ne ty, kdo podobné akce organizují a z pražských kaváren i řídí. Otázkou je i to, zda ony vrhače předmětů nenajali oni.

Ť. Mráček 30.12.2014 18:07

Re: Vy jste pražská kavárna,

Janyško, ty o tom Jochovi přeci musíš vědět všecko.

Já myslel, že už si konečně užíváš přepychového důchodu a ty ještě sloužíš?

Ť. Mráček 30.12.2014 18:02

Re: V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Šimku 066, ty o tom musíš vědět všecko, kdo a kde je všude najatej. Já myslel, že si užíváš přepychového důchodu a ty ještě sloužíš?

J. Šimek 30.12.2014 17:52

Re: V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Házeli jen najatí provokatéři.

P. Kmoníček 30.12.2014 17:18

Re: Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Výstižné!

P. Kmoníček 30.12.2014 17:16

Re: Dobrý postřeh

Pane Čechu,"lid"dostal možnost jako ve Švýcarsku v přímé volbě prezidena a podívejte se koho zvolil!

P. Čech 30.12.2014 16:22

Re: Dobrý postřeh

Lid si   o b v y k l e  vládnout nemůže, protože mu to je   o b v y k l e  znemožněno mocichtivými jedinci, sdruženými v politických stranách. Lidmi, kteří jsou líní se živit poctivou a smysluplnou prací a proto se dali na politiku.  Vytvořili následně systém a v rámci něj pozice, z kterých mohou onomu lidu vládnout. nejspíše byste se velice divil, pokud by lidu bylo umožněno si vládnout tak jako např. ve Švýcarsku, jak by si vládnout dovedl. Takto jenom papouškujete názory oněch mocichtivých jedinců, kteří by v tom případě přišli o svou moc nad lidmi. Tak to vidím.

P. Čech 30.12.2014 16:15

V článku pana Jocha je mnoho pravdy.

Pan Joch se však nedokázal oprostit od spekulací o tom, cože to prezident myslel, když užil pojmu "pražská kavárna". Osobně na to pohlížím poněkud jinak. Lidé, které prezident pod tímto pojmem myslí, jsou salónní anarchisté, kteří si pletou demokracii s anarchií. Lidé, kteří před časem houfně podepisovali Antichartu a dnes se tváří jako největší bojovníci za svobodu a demokracii, o níž neví vůbec nic. Takoví lidé k nám promlouvají z prežských kaváren a ne ti, o nichž píše pan Joch. Za vydatné pomoci prodejných novinářů bičují emoce ovčanů, nahánějí je do davů a ženou proti většině občanů, vyvolávajíc tak ničím smysluplným neopodstaněné nepokoje, končící házením předmětů na prezidenty okolních zemí při slavnostních aktech. O tom to je, pane Jochu.

R. Tichý 30.12.2014 15:35

Nesouhlasím

cit:"....prostý lid zůstává věrný. Zachoval si zdravý selský rozum a jeho názory, instinkty, předsudky nejen více odrážejí západní civilizační tradici, ale i lépe chápou každodenní politickou realitu a její problémy".

To je lež, prostý lid zlenivěl socialistickými výdobytky a "zjednodušením" života. Nejblíže Vaší definici prostého člověka jsou malí soukromníci a zaměstnanci v soukromém sektoru.

V. Podracký 30.12.2014 14:24

Dobrý postřeh

Přesto bych poznamenal, že lid si obvykle vládnout nemůže a proto jsou vzdělanci (tím nemyslím zrovna kavárenské elity) potřební. Lid to prostě sám neutáhne. A tím vzniká problém, který máme dnes. Elity, nejen, že nejsou ty pravé, stojící na straně konzervativního lidu, ale ony nejsou vůbec. Pan prezident je toho dokladem a pražská kavárna, tedy ti, které takto nazývá, jsou totéž v bleděmodrém, pouze mající formálně "intelektuálnější" slovník.

R. Langer 30.12.2014 14:18

Re: Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Hm, to vůbec není špatná úvaha...

B. Rybák 30.12.2014 14:09

Re: Zeman se kavárně mstí - že ho nevzala mezi se

Šedá je teorie a bohatý je strom života. Té Vaší teorii chybí jediný důkaz, že by bytostný individualista M. Zeman někdy o nějakou "kavárnu" stál. Termín "spálená země" sice používal, ale nikdy ve spojení s intelektuály (ale s politikou ODS). Při volbě prezidenta ho nezradili intelektuálové (a on to nikdy netvrdil), ale politicky zkorumpovaní EU-hujeři (Špidla..), kteří provedli v ČSSD puč!

Pravicoví intelektuálové se oprávněně cítí ohroženi studeno válečnickým DEU socialismem a podpora hospodářských kontaktů s Ruskem a Čínou je těší, podpora Izraele je nepochybně záslužná, Pussy Riot mohou chválit jenom ti, kteří o nich lžou...

Špidlu a jeho partu určitě nemá rád, ale motorem M. Zemana rozhodně není pomsta (tu by hravě zvládl vydáním svých pamětí). Tím motorem je ctižádostivá touha zapsat se do dějin. Nikdy jsem ho nevolil, což mi ale nebrání konstatovat, že prezidentský úřad, navzdory hysterickému tlaku EU-hujerů a P&L vykonává lépe než cokoli jiného ve své politické kariéře a mnohem lépe než kterýkoli z jeho masmédii stvořených protikandidátů!

Teorie, která je v rozporu s realitou, je špatná teorie.

K. Janyška 30.12.2014 12:41

Vy jste pražská kavárna,

Jochu... Dzp.